Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus SP-500UZ - převlečená legenda v praxi
20. prosince 2005, 00.00 | Olympus v rámci omlazení nabídky digitálních fotoaparátů začal používat nové zkraty a vylepšil design. Novému modelu SP-500UZ padne černá barva jako ulitá, ovšem podle parametrů jednoduše odhalíme nástupce řady ultrazoomových přístrojů, dříve označovaných zkratkou C-7xx. Rozlišení 6 MPix, 10x optický zoom a možnost manuálního ovládání.
{Popis a konstrukce}Olympus v rámci omlazení nabídky digitálních fotoaparátů začal používat nové zkraty a vylepšil design. Novému modelu SP-500UZ padne černá barva jako ulitá, ovšem podle parametrů jednoduše odhalíme nástupce řady ultrazoomových přístrojů, dříve označovaných zkratkou C-7xx. Rozlišení 6 MPix, 10x optický zoom a možnost manuálního ovládání.
Konstrukce a design
Konstrukce fotoaparátu nabízí tradiční řešení ultrazoomového EVF (elektronický hledáček) přístroje. Lepší držení podporuje poměrně velký grip. Objektiv se po zapnutí vysunuje z tubusu na přední straně. Při změně ohniskové vzdálenosti se však již dále nevysunuje a ani nijak nepohybuje. Pomocí redukce můžeme na objektiv nasadit i předsádky. Vestavěný výklopný blesk nemá příliš velký zdvih a tak není příliš vhodný pro makro fotografování na krátké vzdálenosti. Na přední straně je mezi tubusem objektivu a gripem přisvětlovací dioda automatického zaostřování a mikrofon.
Na horní straně je nad hledáčkem umístěný blesk, vedle kterého jsou tlačítka pro zapnutí přístroje a blokaci expozice. Nad gripem je pak prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je spoušť. Zcela napravo je kruhový ovladač, kterým si nastavujeme režim expozice. Dolní strana poskytuje prostor pro čtveřici tužkových baterií, které jsou chráněné plastovými dvířky s pojistkou a závit pro stativ, umístěný mimo osu objektivu.
Levý bok nabízí sdružený konektor pro USB a A/V ukrytý pod gumovou krytkou a reproduktor, který slouží také pro přehrávání zvuků a video sekvencí. Konektor napájení (taktéž chráněný gumovou krytkou) a slot paměťové katry nalezneme na pravém boku. Slot je pod plastovými dvířky.
Velká část zadní strany je využita displejem, nad kterým je elektronický hledáček (EVF) bez možnosti dioptrické korekce. Vedle hledáčku je mechanické tlačítko pro uvolnění vestavěného blesku. Okolo displeje pak také nalezneme další tlačítka, která slouží pro přepínání mezi hledáčkem a displejem, zobrazování informací na displeji a nastavení blesku. Posledním ovládacím prvkem je skupina pěti tlačítek tvořící křížový ovladač, pomocí kterého se pohybujeme v menu.
Plastové tělo černé barvy je poměrně dobře provedeno a působí lepším dojmem než starší šedostříbrné Olympusy. Hmotnost bez baterií a karty je cca 290 g. S výbavou je to cca 386 g. Rozměry jsou: 105,5 x 74,5 x 71 mm.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač má efektivní rozlišení 6 MPix a úhlopříčku 1/2,5". Díky tomu můžeme fotografovat do rozlišení 2 816 x 2 112, 2 816 x 1 877 (3:2), 2 592 x 1 944, 2 288 x 1 712, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátech JPEG a RAW (pouze v max. rozlišení). Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200 a 400. Ozvučené videosekvence umí přístroj natáčet v rozlišení 320 x 240 bodů s frekvencí 30 nebo 15 sn./s až do zaplnění paměťové karty. O zpracování snímků se stará obrazový procesor TruePic TURBO, který umožňuje nastavení saturace, kontrastu i ostrosti v rozsahu +-5 kroků. Je zde také možnost využití funkce Pixel mapping, která vyhledá vadné snímací body a vyřadí je z procesu tvorby snímku (místo nich se pak použijí informace ze sousedních bodů). U natáčení videosekvence můžeme aktivovat elektronickou stabilizaci obrazu (nejedná se o optické, ale softwarové řešení).
Objektiv Oympus ED Lens s 10x optickým zoomem disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6,3 mm do 63 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-380 mm) a světelností F2,8-3,7. Maximální clonové číslo je F8,0. Průměr filtru je 45,6 mm (s redukcí CLA-4 lze nasadit předsádkové čočky). Automatické TTL zaostřování pracuje na principu měření kontrastu. Při zhoršených světelných podmínkách může být nápomocna přisvětlovací dioda. Zaostřovat může automatika celoplošně nebo bodově s výběrem oblasti. Ve standardním režimu je minimální zaostřovací vzdálenost 0,6 m na nejkratším ohnisku a 2 m na nejdelším. V makro režimu můžeme ostřit od 7 cm do 120 cm a v Super Makro režimu od 3 cm s pevně nastavenou ohniskovou vzdáleností 65 mm (ekvivalent kinofilmu). Zvolit si můžeme i manuální zaostřování.
Automatické měření expozice nabízí režimy Digital ESP měření, bodové a integrální se zdůrazněným středem. Histogram je k dispozici v režimu focení i prohlížení. Kromě plně manuálního režimu můžeme ovládat expozici také pomocí poloautomatických režimů s prioritou času a clony. K dispozici je i klasická a plná automatika, včetně 21 scénických režimů. Rychlost závěrky lze nastavit od 1/1 000 s do 15 s (v režimu Bulb až 8 min). Kompenzaci automatické expozice můžeme nastavit na +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání zvládne až 3 snímky rychlostí 2,5 sn./s. Intervalové snímání pak 2-99 snímků s intervalem od 1 do 60 minut.
Kromě automatického vyvážení bílé barvy můžeme použít jednu z přednastavených hodnot (zamračeno, slunce, večerní slunce, žárovka, zářivka 1, zářivka 2 a zářivka 3) nebo manuální měření. Automatiku můžeme také regulovat pomocí korekce (červená) -7 až (modrá) +7. Vestavěný blesk má pracovní rozsah 0,3 m - 4,5 m (na nejkratším ohnisku) / nebo 1,2 m - 3,4 m (na nejdelším ohnisku). Také jeho intenzitu můžeme regulovat pomocí korekce o +-2 EV.
Elektronický hledáček má rozlišení 201 600 bodů. LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 115 000 bodů. Data se ukládají na paměťovou kartu xD (nutno dokoupit, kapacita až do 1 GB) nebo interní 10 MB paměť. Napájení zajišťují 4 tužkové baterie. Přenos dat do počítače probíhá pomocí USB a k dispozici máme i A/V výstup. Samozřejmostí je i podpora přímého tisku bez počítače pomocí PictBridge. Češtinu si můžeme zdarma stáhnout z internetu přes software OLYMPUS Master.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Vzhledem k rozměrům a cílové skupině uživatelů na sobě nemá fotoaparát příliš mnoho ovládacích prvků. Fotoaparát se zapíná zapuštěným tlačítkem na horní straně. Rozhodně se používá lépe, než u minule recenzovaného Olympusu SP-310. Tlačítka se používají bez problémů a spoušť má poměrně hluboký, ale čitelný chod. Výhodou je její umístění uprostřed prstence, kterým ovládáme zoom. Ovládání je díky tomu o něco pohotovější. Tlačítko na horní straně, označené jako AEL (blokace expozice) je programovatelné a můžeme mu přiřadit jednu z nabízených funkcí (sériové snímání, citlivost, samospoušť, režimy blesku, digitální zoom, redukce šumu, režim AF, rozlišení a vyvážení bílé barvy).
Na zadní straně je pouze tlačítko pro nastavení režimu blesku. Zbývající ovládají informace zobrazované na displeji, prohlížejí poslední pořízený snímek, nebo právě prohlížený snímek mažou. Křížový ovladač je tentokrát určen výhradně pro nastavení kompenzace expozice, času, clony a vzdálenosti zaostření. Pro přístup do menu stiskneme příslušné tlačítko a jako první se nám zobrazí tradiční rychlé menu Olympusu, kde můžeme nastavit rozlišení, makro režim, samospoušť a dostat se do samotného menu. To, jaké možnosti zde máme, si můžeme také nastavit v Setupu, stejně jako funkci tlačítka AEL.
V menu si můžeme nastavit na čtyřech různých záložkách oblast měření expozice, makro režim, sériové snímání, citlivost, samospoušť, korekci záblesku, režim záblesku, digitální zoom, redukci šumu, režim AF, kontinuální zaostřování, intervalové snímání, rozlišení, vyvážení bílé, korekci WB, saturaci, kontrast a ostrost. Můžeme zde také formátovat paměťovou kartu, zálohovat interní paměť, resetovat nastavení, nastavit jazyk, zvuky, číslování souborů, pixel mapping, jas displeje, čas, datum, formát video výstupu, přisvětlovací diodu, histogram a funkci tlačítka AEL. V režimu prohlížení také můžeme upravovat JPEG snímky pomocí korekce jevu červených očí, ořezávání, zmenšování a aplikování barevných filtrů (černobílý, sepia). Protože máme k dispozici úpravu RAWu ve fotoaparátu, tak si až po pořízení snímku můžeme vybrat vhodné vyvážení bílé, rozlišení, ostrost, saturaci a kontrast a snímek konvertovat do JPEG.
Kvalita snímků
Míra digitálního šumu odpovídá této kategorii. U nejnižších citlivostí ISO 80 a 100 se šumem nemusíme zabývat. Lehký šum je zde viditelný pouze při důkladném pozorování zvětšeného snímku. Problém nastává na citlivosti ISO 200, kdy šum zesílí, ale stále je při běžném použití fotografií i tisku na formát A5 akceptovatelný. Šum na snímcích pořízených s citlivostí ISO 400 je pozorovatelný zejména na jednobarevných plochách nočních snímků. Denní snímky nemají tak markantní šum, ale ztrácejí se zde detaily. Zmenšené snímky jsou stále dobře použitelné.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje ve standardních podmínkách velmi dobře. Problémy jsou pouze v žárovkovém osvětlení, kde selhává většina digitálních fotoaparátů. Při náhledu scény je vyvážení dobré, ale na snímku se v tomto osvětlení barvy posunují do teplých odstínů.
Objektiv v kombinaci se snímačem nabízejí dobrou úroveň zachycených detailů. Ostrost je také velmi dobrá. Na nejkratším ohnisku ostrost mizí pouze v rozích a patrné je pouze lehké soudkovité zkreslení. Chromatická aberace je u krajů snímků poměrně znatelná, ale stále v mezích této kategorie fotoaparátů. S rostoucím ohniskem zcela zmizí soudkovité zkreslení, ale sním se lehce ztrácí i ostrost, což je obvyklá vlastnost u těchto objektivů. Vinětace (ztráta světla v rozích) je akceptovatelná. Celkově je kvalita obrazu lehce nadprůměrná.
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 [-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 3,8 s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Zpoždění bez namáčknutí je cca 0,8 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší zabere cca 2 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 50 kroků, což je velmi dobré. Lehké zpoždění displeje je pozorovatelné, ovšem stále na úrovni konkurence.
Automatické měření expozice pracuje velmi dobře. Horší je to u automatického zaostřování, které si poměrně často dává na čas. Problém mu dělá jakákoliv nestandardní situace, jako je horší osvětlení, fotografování na delším ohnisku apod.
I když se toho od minulých modelů příliš nezměnilo, tak SP-500 je velmi zajímavým fotoaparátem. Kromě klasické výbavy v podobě 6 MPix a 10x optického zoomu nabízí také možnost fotografování do formátu RAW a jeho následnou editaci přímo ve fotoaparátu. Výsledek si můžeme převést do JPEG a tím pádem můžeme nastavit vyvážení bílé až po vyfotografování snímku, RAW smazat a ušetřit tak místo. RAW samozřejmě můžeme použít i na počítači, pro maximalizaci kvality konečné fotografie.
Vzhledem k množství parametrů, které můžeme nastavit manuálně, by se velmi hodilo alespoň jedno multifunkční kolečko. Nastavování manuální expozice a používání manuálního zaostřování není příliš dobře vyřešeno a kolečko by toto velmi usnadnilo a zrychlilo. Další nevýhodou, která bude možná brzdit kreativitu uživatelů, je poměrně dlouhé počáteční ohnisko, což je ovšem častá vlastnost ultrazoomů. Zde naproti tomu alespoň dostáváme poměrně kvalitní výstup. Zřetelnější je pouze aberace, která se může vyskytnout na velmi kontrastních přechodech.
Závěr
Olympus SP-500 je pokračovatelem svých předchůdců a některým neduhům nepomohlo ani přejmenování a vylepšený design přístroje. Automatické zaostřování nepatří mezi nejrychlejší, ale na druhou stranu nabízí fotoaparát velmi dobré snímky, velké množství manuálních funkcí, fotografování do RAWu, zobrazení živého histogramu apod.
Balení obsahuje fotoaparát, řemínek, 4 ks AA baterií (jednorázové), USB kabel, A/V kabel, návod, záruční kartu a software Olympus Master. Maloobchodní doporučená koncová cena (stanoveno českou pobočkou Olympus) je 10 990 Kč včetně DPH.
::Technické parametry Olympus SP-500UZ
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014