Originální Samsung NV10 - 10 MPix kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Originální Samsung NV10 - 10 MPix kompakt v praxi

1. září 2006, 00.00 | Do redakce se nám dostal první fotoaparát z červencových novinek od Samsungu. Model NV10 nabízí rozlišení 10 MPix, citlivost ISO 1000 originálně řešené ovládání a velmi kompaktní rozměry těla. Podívejme se v dnešní recenzi na to, jak dopadl v redakčním testu. Má smysl takto velké rozlišení, nebo jen to jen lákadlo pro zákazníky?

{Popis a konstrukce}

Do redakce se nám dostal první fotoaparát z červencových novinek od Samsungu. Model NV10 nabízí rozlišení 10 MPix, citlivost ISO 1000 originálně řešené ovládání a velmi kompaktní rozměry těla. Podívejme se v dnešní recenzi na to, jak dopadl v redakčním testu. Má smysl takto velké rozlišení, nebo jen to jen lákadlo pro zákazníky?

Konstrukce a design
Nová řada NV od Samsungu se představila v poměrně originálním kabátě. Provedení zadní strany se diametrálně liší od konkurence, kde převládá koncepce displej + křížový ovladač. Zadní strana je poseta tlačítky rovnoběžně s dolní a pravou stranou displeje. Jejich přesnou funkci si popíšeme v sekci o ovládání. Výhodou přístroje je malá hloubka, což z fotoaparátu činí snadno přenositelnou pomůcku. Stylové černé tělo působí exkluzivnějším dojmem a provedení povrchu je také velmi dobré.

I když byl kladen důraz na malé rozměry a mobilitu, designéři nezapomněli na to, že se fotoaparát také musí dobře používat. Lepší držení zajišťuje vystouplá hrana na přední straně, která simuluje bateriový grip, který známe od větších kompaktů. V této kategorii se většinou setkáme s malým výstupkem pro lepší držení, ale u NV 10 je tomuto problému věnováno více místa. I přes svou malou hloubku se tedy fotoaparát drží velmi příjemně.

Ve vypnutém stavu je objektiv zcela zasunut do těla přístroje. Na přední straně kolem něj nalezneme také mikrofon, sloužící pro záznam zvuku u videosekvencí, a pomocnou diodu automatického zaostřování. Rozměry těla jsou 96,5 x 60 x 18,5 mm a hmotnost je cca 149 g bez baterie a karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 1/1,8" a efektivní rozlišení 10,1 MPix. Takto velké rozlišení má u amatérských kompaktů spíše funkci psychologickou, než užitnou. Rozdíl od 8 MPix není velký a problém nastává s hustotou velkého množství snímacích buněk na malé ploše. Přesto se výrobci masivně pouštějí do produkce 10 MPix přístrojů, protože zákazníci mají pocit evoluce a nutnosti výměny staršího fotoaparátu za novější. Druhou skupinou jsou ale lidé, kteří si budou pořizovat svůj první fotoaparát, nebo vyměňovat své staré 1 MPix přístroje apod. Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1000, což začíná být u kompaktů také běžná věc. Před dvěma roky bylo maximum ISO 400. Výrobci i přes velmi špatnou kvalitu snímků na velkých citlivostech tuto funkci uživatelům zpřístupňují. Je ale dobré vědět, že používání velkých citlivostí u takto malých snímačů s velkou hustotou buněk směřuje k zašuměným snímkům. Snímky můžeme ukládat rozlišení až 3 648 x 2 736 bodů ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence lze ukládat v rozlišení až 640 x 480 bodů s frekvencí až 30 sn./s ve formátu AVI.

Objektiv Schneider-Kreuznach Varioplan nabízí trojnásobný optický zoom díky rozsahu ohniska od 7,4 mm do 22,2 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-105 mm). Světelnost je F2,8-5,1. Minimální zaostřovací vzdálenost je 80 cm. V makro režimu se posuneme až na vzdálenost pouhých 4 cm. O zaostřování se stará pouze automatika. Manuálně ostřit nelze.

Rozsah časů závěrky se pohybuje od 1/1500 s do 15 s. Expozici můžeme nastavit manuálně, nebo vše nechat na automatickém měření. Nastavit lze oblast měření expozice (celoplošné, s důrazem na střed, bodové). Korekci expozice můžeme nastavit v rozsahu +- 2 EV po 1/3 EV krocích. Snímkům můžeme nastavit černobílý filtr, nebo sérii fotografií spojit do GIF animace s rozlišením až 400 x 300 bodů s frekvencí 5 nebo 2 sn./s.

Vestavěný blesk má pracovní rozsah, od cca 0,4 m do 4,5 m. K dispozici jsou klasické režimy automatiky, vynuceného záblesku, redukce jevu červených očí, nebo synchronizace s dlouhým časem závěrky. Vyvážení bílé barvy může kromě automatiky nastavit také uživatel pomocí předvoleb, nebo manuálního měření.

LCD displej s úhlopříčkou 2,5" má rozlišení příjemných 230 000 bodů. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (resp MMC), nebo do interní paměti s kapacitou 20 MB. O přenos dat se stará USB 2.0, nebo A/V výstup.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Právě ovládání je Samsung NV10 zřejmě to nejzvláštnější. Drtivá většina současných kompaktů se drží zaběhnutého konceptu ovládání pomocí křížového ovladače (nebo jeho napodobenin pomocí skupin tlačítek). Zde je situace jiná. Displej obklopuje ze dvou stran množství tlačítek, které slouží pro nastavení jednotlivých parametrů. Po zapnutí fotoaparátu je zde po obou stranách implicitně zobrazeno několik parametrů, které můžeme změnit. Již jemným pohybem prstem přes tlačítka se posunuje zvýraznění po displeji a naznačuje nám, kde se nacházíme. Téměř jako neviditelný kurzor. Stisknutím tlačítka pro nastavení konkrétního parametru se zobrazí nastavitelné hodnoty, které vybíráme druhou řadou tlačítek. Zde je ovládání progresivní v tom, že například oblasti měření expozice jsou tři, takže stačí počet tlačítek na druhé straně pro její pohodlné nastavení (konkrétní tlačítko odpovídá konkrétnímu parametru). Pokud ale musíme nastavit například korekci expozice, funguje řada tlačítek jako "relativní posuvník" a prstem přejedeme řadu dvakrát, abychom kurzor dostali do požadované polohy.

Tento koncept je poměrně dobře použitelný, ale problém jsme zaznamenali u prohlížení snímků, kde při jejich větším počtu není ovládání nejpřesnější. Na zadní straně nalezneme kromě tohoto ovládání také tlačítko pro zobrazení uložených snímků a kolébkový ovladač zoomu. Na horní straně je tlačítko pro zapnutí fotoaparátu, spoušť (s čitelným chodem) a kruhový volič expozičních režimů.

A které parametry nastavíme výše zmíněnými tlačítky u displeje? Režim zaostřování, blesk, rozlišení, režim snímání, oblast měření expozice, ostrost snímků, korekci expozice, citlivost a vyvážení bílé. Jedno z tlačítek funguje jako posuvník na další skupinu parametrů: barevné filtry, kvalita komprese JPEG, samospoušť, zvuková poznámka a vstup do setupu. V setupu nastavíme mimo jiné také jazyk (kde nalezneme i češtinu), datum, zvuky apod.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Digitální šum je poslední dobou stále více sledovaný parametr a není se čemu divit. Rostoucí rozlišení spolu se stále větší hustotou buněk (velikost snímačů je stále stejná) způsobují nárůst šumu. Posledních několik měsíců je také módou umožňovat u kompaktů používání vysokých citlivostí, což problém se šumem ještě zhoršuje. U NV10 je při maximálním přiblížení pozorovatelný lehký šum již na nejnižší citlivosti. Podobný problém ale měli již 8 MPix fotoaparáty a nutno dodat, že v praxi tento šum nijak neruší, takže je fotoaparát na ISO 100 zcela normálně použitelný. Podobné je to u citlivosti ISO 200. Při fotografování na ISO 400 již pocítíme silnější zásah softwarové redukce šumu a degradována je zejména ostrost snímků, přičemž samotný šum je potlačena zdánlivě je ho zde méně než u jiných přístrojů s menším rozlišením. Podobně je tomu u ISO 800. Nejvyšší nastavitelná citlivost ISO 1000 již přináší značnou degradaci detailů vlivem agresivního softwarového potlačení šumu. Ztrátu ostrosti můžeme kompenzovat zmenšením a doostřením snímků, takže ve výsledku jsou fotografie zmenšené pro webové účely poměrně dobře použitelné. Samsung si je zřejmě vědom strachu z digitálního šumu a tak raději v této kategorii kompaktů zvolil taktiku silnější redukce za cenu ztráty ostrosti.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé nás velmi mile překvapilo. Zvládlo i práci v žárovkovém osvětlení, kde mají téměř všechny ostatní kompakty tendenci generovat teplé odstíny barev. Automatika u NV10 velmi potěšila. Za běžných situací mají snímky celkově spíše studenější podání barev. Kromě několika předvoleb můžeme použít také manuální měření vyvážení bílé.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

U 10 MPix digitálních fotoaparátů začíná být problém s kvalitou objektivů, které díky svým poměrům ceny a velikosti již nedokáží vykreslit dostatečně kvalitní obraz pro snímač. Míra zachycených detailů je u NV10 samozřejmě větší než u 6 MPix přístrojů, ale rozdíl od 8 MPix je již pouze minimální. Kvalita objektivu by mohla být u NV10 na lepší úrovni. Věřím, že prostor pro lepší ostrost zde je. Kromě slabší ostrosti je jinak objektiv poměrně dobrý. Nesetkáme se zde se silnější chromatickou aberací (fialové kontury na kontrastních přechodech), nebo citelnější vinětací (ztráta světla v rozích). Přijatelné soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku mizí postupně s rostoucím ohniskem.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1 Snímky jsou přeexponované díky malému rozsahu clony, která nedokáže dostatečně redukovat množství světla, což je nevýhoda prakticky všech kompaktních fotoaparátů.

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku<údiv>


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (1,55 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Kvalita snímků
Samsung NV10 je svým způsobem velmi originální fotoaparát, který si zaslouží pozornost, ale dokazuje nám, že počet megapixelů není vším. Je ale nutné si uvědomit, že přístroj není cílen na profesionální uživatele, ale spíše na amatérské fotografy. Ti dokáží leccos odpustit a pokud uživatel nebude na nejvyšší citlivosti snímky radikálně ořezávat, nebo tisknout na větší formáty, nemusí ztrátu detailů poznat. Na nízké citlivosti fotoaparát pořizuje kvalitní snímky.
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku neuplynou ani celé 3 s. Start je tedy příjemně svižný. Pokud stiskneme spoušť bez jejího předchozího namáčknutí, pořídíme snímek za cca 0,3 - 0,4 s. S namáčknutou spouští je zpoždění téměř nulové, v našich podmínkách neměřitelné (pod 0,1 s). Trojnásobný optický zoom je rozdělen na 8 poloh. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá přibližně 1 s, což je dobrá hodnota.
I když je fotoaparát celkově poměrně malý, jeho konstrukce je vyřešena tak, že se našlo místo pro miniaturní grip, který velmi usnadňuje držení přístroje. Originálně řešené ovládání je velmi zajímavé a dobře použitelné, i když máme výhrady k posunování snímků při prohlížení. I když se dostaneme na snímek, na který chceme, vše je o něco náročnější než u posunu pomocí klasických tlačítek.
Je příjemné, že je fotoaparát vybaven manuálním nastavením expozice, ale zklamala nás absence histogramu. Mezi zajímavé funkce patří skládání snímků do animace ve formátu GIF. Ve speciálním režimu si zvolíme výsledné rozlišení animace (max 400 x 300 bodů) a její frekvenci (5 nebo 2 snímky za sekundu). Následně pořízené snímky jsou poté smontovány do animace. Tuto možnost již má i několik málo konkurentů, ale jedná se o příjemné osvěžení.

Závěr
V mnoha směrech originální Samsung NV10 je jednou z prvních vlaštovek z oznámených 10 MPix kompaktů, které nás v blízké budoucnosti neminou. Ukazuje se stále více, že nezáleží pouze na počtu megapixelů, ale také na kvalitě snímače a objektivu. I když fotoaparát dělá velmi dobré snímky, nelze se ubránit pocitu, že výrobci mohli setrvat u rozlišení 8 MPix, které je pro amatérské potřeby více než dostatečné (dostačuje pro velmi kvalitní tisk na A4). Samsung jde zejména po fajnšmekrech, kterým se zalíbí netradiční ovládání, malé rozměry přístroje a pocit exkluzivity z pokoření psychologické hranice 10 MPix. Koncová doporučená maloobchodní cena je 11 990 Kč včetně DPH. Fotoaparát potěší přítomností českého menu.

:: Technická specifikace Samsung NV10

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: