Panasonic Lumix DMC-FZ3 - levný 12x optický zoom se stabilizací v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-FZ3 - levný 12x optický zoom se stabilizací v praxi

Panasonic FZ3

10. prosince 2004, 00.00 | Spolu s modelem Panasonic Lumix FZ20 byl na trh vypuštěn i "očesaný" model FZ3, kterému jsme se konečně podívali na zoubek. Nabízí 12x optický zoom se stabilizací obrazu Mega O.I.S. a rozlišení 3,1 MPix. Lákadlem je také výhodná cena, která tak vytváří silnou konkurenci pro Konicu Minoltu Z3. Jak dopadl Panasonic FZ3 v testu? Je lepší než konkurence od společnosti Konica Minolta?

{Popis a konstrukce}

Společnost Panasonic nabízí fotoaparátem Lumix DMC-FZ3 levnější alternativu k modelu FZ20. Jedná se o přístroj s dvanáctinásobným optickým zoomem, který je vybavený stabilizací obrazu Mega O.I.S. a nabízí světelnost objektivu F2,8 po celém rozsahu zoomu, což jsou velmi lákavé parametry. Na rozdíl od FZ20 má však rozlišení pouze 3MPix. Výhodou však mohou být i menší rozměry, také díky menšímu objektivu.

Konstrukce a design
Fotoaparát, jak již bylo řečeno, se velmi podobá modelu FZ20, ale je o poznání menší a lehčí. Tělo z plastu se stříbrnou barvou má vystouplý grip pro lepší držení fotoaparátu a na přední straně je velký tubus objektivu. Velké rozměry objektivu jsou nutností pro daný rozsah zoomu a zachování vysoké světelnosti. Design je povedený a jednoduchý. Kromě objektivu je na přední straně mikrofon a asistenční světlo pro automatické zaostřování. Na rozdíl od FZ20 nemá FZ3 na objektivu prstenec pro elektronické ovládání ostření ani přepínač mezi manuálním a automatickým zaostřováním.

Zadní strana je totožná s modelem FZ20. V levém horním rohu je umístěný EVF hledáček s dioptrickou korekcí a napravo od něj je řada tří tlačítek pro přepínání mezi displejem a hledáčkem, ovládání displeje a nastavení hodnot expozice a posuvný přepínač pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu. Uprostřed je menší displej a napravo od něj tlačítko pro aktivaci menu, zaostřování (lze zvolit mezi zaostřováním pomocí namáčknutí spouště, nebo tímto tlačítkem) a čtyřsměrové tlačítko pro pohyb v menu.

Pod plastovými dvířky na levém boku jsou ukryty konektory pro připojení USB resp A/V kabelu a externího napájení. Na spodní straně je kovový závit pro stativ a prostor pro akumulátor a paměťovou kartu.

Vyskakovací interní blesk, který se uvolňuje mechanickou pojistkou, je umístěný na horní straně a nemá příliš velký zdvih, i když se zdá, že to konstrukčně nemusel být větší problém. Napravo od něj je otočný volič expozičních režimů, tlačítko pro aktivaci sériového snímání a prstenec elektronického ovládání zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště. Fotoaparát váží 290g bez baterie a karty (326g s baterií a kartou) při šířce 108mm, výšce 68,4mm a hloubce 84,8mm.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je osazen CCD snímačem s úhlopříčkou 1/3,2" a efektivním rozlišením 3,1MPix, který produkuje fotografie s rozlišením 2016x1512, 1920x1080 (16:9), 1600x1200, 1280x960, nebo 640x480 bodů s citlivostí 80, 100, 200, nebo 400 ISO do formátu JPEG, nebo TIFF. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320x240 bodů můžeme natáčet s frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu do formátu MOV až do zaplnění paměťové karty.
Objektiv Leica DC Vario-Elmarit má ohniskovou vzdálenost od 4,6mm do 55,2mm, což je po přepočtu na kinofilm 35-420mm. Světelnost F2,8 je konstantní po celém rozsahu zoomu. Stabilizace obrazu pomocí "plovoucí" čočky má dva různé režimy, kdy v prvním funguje nepřetržitě (scéna na displeji je stabilizována a lépe se komponuje snímek) a v druhém je spuštěna stabilizace až po stisknutí spouště, v tomto režimu má být stabilizace účinnější. Minimální zaostřovací vzdálenost v normálním režimu je 30cm na nejkratší ohniskové vzdálenosti a 120cm na nejdelší. V makro režimu lze ostřit od 5cm na nejkratším a 120cm na nejdelším ohnisku. Automatické zaostřování lze nastavit na měření na 1, 3, nebo 9ti bodech. Při špatných světelných podmínkách lze aktivovat pomocné světlo autofokusu.

Rozsah expozičních časů závěrky je od 1/2000s do 8s a maximální clonové číslo lze nastavit F8,0. Korekce automatické expozice nabízí interval +-2EV po 1/3EV krocích. Fotoaparát nabízí veškeré expoziční režimy od plně automatického až po plně manuální, včetně režimů s prioritou času, nebo clony a několik scénických režimů pro fotografování portrétů, scenérií, sportu, nočních snímků, pohybujících se objektů, sněhu, ohňostrojů apod. Volba oblasti měření automatické expozice nabízí inteligentní zonální, preferenci středu, nebo bodové měření. Vyvážení bílé můžeme nastavit manuálně změřením pomocí bílé, nebo šedé plochy, zvolit jednu ze tří předvoleb (slunce, zataženo, žárovka, blesk), nebo vše nechat na automatickém měření. U všech možností, kromě automatiky, je možné nastavit korekci v +-10 krocích. Sériové snímání nabízí možnost bohaté volby. Můžeme snímat fotografie rychlostí 4, nebo 2 snímky za sekundu do celkového počtu 13 snímků v kvalitě normal v plném rozlišení, nebo 7 snímků v kvalitě fine, taktéž v plném rozlišení. Nastavit lze i nekonečné sériové snímání, které je omezeno pouze kapacitou paměťové karty a snímá rychlostí 2sn./s. Obrazovému procesoru můžeme nastavit parametry kontrast, ostrost a barevné nasycení. Pro fotografování specifických situací, nebo sama sebe lze využít samospoušť nastavitelnou na 2, nebo 10 sekund.

Protože přístroj nemá sáňky pro připojení externího blesku ani konektor pro synchronizační kabel, tak jsme odkázáni na vestavěný blesk, který funguje v režimech auto, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem (i s možností redukce červených očí) a vynuceného záblesku. Intenzitu záblesku lze korigovat v intervalu +-2EV po 1/3EV krocích. Dosah blesku je udáván od 0,3m do 4,6m.
Na snímanou scénu se můžeme dívat buď přes elektronický hledáček (EVF) s úhlopříčkou 0,33" a 114.000 body s možností dioptrické korekce, nebo přes LCD displej na zadní straně s úhlopříčkou 1,5" a také 114.000 zobrazovacími body. Pro záznam dat se používá SD, nebo MMC paměťová karta a pro napájení slouží Li-Ion akumulátor s udávanou výdrží 260 snímků dle standardu CIPA. Pro přenos snímků můžeme použít USB 2.0, nebo A/V výstup s video formátem NTSC, nebo PAL.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Není příliš těžké se s tímto fotoaparátem naučit. Ovládání je intuitivní až na nastavování hodnot expozice, kdy se musí nejdříve stisknout tlačítko Exposure a poté nastavit hodnoty křížovým ovladačem. Zvyknout si na tuto skutečnost však lze velmi rychle. Pochvala směřuje k ovládání zoomu, protože jej lze pohodlně posouvat po velmi malých krocích.

Tlačítkem Display ovládáme zobrazování informací na displeji, kde máme několik možností na výběr. Zobrazení nastavení základních parametrů je samozřejmostí, dále si můžeme aktivovat i živý histogram, nebo zobrazit pomocnou mřížku na displeji pro pohodlnější kontrolu rovnoběžnosti linií na snímku.

Stisknutím křížového ovladače směrem nahoru se dostaneme k nastavení korekce automatické expozice, bracketingu, intenzity záblesku a korekci vyvážení bílé barvy. Přístupnost jednotlivých položek určuje nastavený expoziční režim apod. Stisknutím ovladače směrem doleva aktivujeme samospoušť, stiskem dolů zobrazíme vyfotografované snímky a stiskem vpravo nastavíme režim vestavěného blesku.

V režimu fotografování se po stisknutí tlačítka Menu dostaneme k nastavení vyvážení bílé barvy, citlivosti, rozlišení snímku, kvalitě komprese (standard, fine, TIFF), nahrávání zvukových poznámek, oblasti měření expozice, zaostřovacích bodů, kontinuálního zaostřování, pomocného reflektoru automatického zaostřování, digitálního zoomu, nastavení obrazového procesoru (kontrast, ostrost, sytost barev) a stabilizátoru. V druhé záložce nazvané Setup můžeme nastavit jas displeje, automatické zobrazování snímků po jejich vyfotografování, úsporný režim, zvuky, hlasitost, čas, resetování číslování souborů, resetování nastavení fotoaparátu, zobrazování přeexponovaných míst, výstupní video formát a jazyk.

V režimu prohlížení snímků pak lze snímky otáčet, zamykat, tisknout, přidávat k nim hlasové komentáře, zmenšovat, ořezávat, nebo formátovat paměťovou kartu.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Nejnovější řada Lumixů trpí na větší výskyt šumu a model FZ3 bohužel není výjimkou, také díky malé úhlopříčce snímače. Jemný digitální šum je pozorovatelný i na fotografiích exponovaných s citlivostí 80 ISO, ale pouze při zobrazení 1:1. Na výsledný snímek to má však velmi zanedbatelný efekt. Lze jej zpozorovat, ale nijak neruší. Jelikož se nejedná o nijak velký skok, tak na tom jsou fotografie s citlivostí 100 ISO velmi podobně. Lehký šum je pozorovatelný při zvětšení snímku, ale nijak ho neznehodnocuje a fotografie jsou stále velmi dobré. Na citlivosti 200 ISO již šum lehce znehodnocuje detaily, také díky zjevně silné softwarové redukci šumu. Na zmenšených snímcích však stále neruší a jejich kvalita je velmi dobrá. Snímky pořízené s citlivostí 400 ISO obsahují viditelný šum, zejména modré barvy a trpí větší ztrátou detailů. Zmenšené snímky jsou stále použitelné, ale tisk na větší formát by nepřinesl nijak dobré výsledky.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé podává dobré výsledky, kromě interiérových snímků, kdy jako drtivá většina digitálních fotoaparátů selhává. Nabízí jak možnost výběru jedné z předvoleb, tak i manuální měření a dokonce i korekci jejího nastavení o +-10 kroků.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení i ostrost jsou na kategorii 3MPix fotoaparátů na velmi dobré, dalo by se říci i nadprůměrné úrovni. Bezesporu za to vděčí kvalitním objektivům od společnosti Leica. Zanedbatelná je i ztráta ostrosti v rozích a překvapivě malá je i chromatická aberace. Soudkovité zkreslení je přijatelné a s rostoucí ohniskovou vzdáleností mizí. Vinětace je také zanedbatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm 1/30s F4.0, vpravo 420 mm 1/30 F4.0)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 420 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)

 
Vlevo zapnutý stabilizátor, čas 1/30s
Vpravo vypnutý stabilizátor, čas 1/30s


Ukázka video sekvence (2,2MB)

Praktické zkušenosti
Mezi posunutím přepínače do polohy On a pořízením prvního snímku uplyne cca 4,5s. Fotoaparát musí nejdříve vysunout objektiv do pracovní polohy a nastavit ho na nejkratší ohnisko. Poté je připraven k exponování. Prodleva závěrky od stiknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,3s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2s. Ovládání zoomu je velmi plynulé s velmi malými kroky, takže celý rozsah je pokryt několika desítky jemných kroků. Díky tomu je fotografování velmi příjemné.
Automatická expozice funguje velmi dobře, drobné potíže nastaly pouze při fotografování nočních snímků Václavského náměstí, kde automatika silně podexponovávala a bylo nutno přepnout na manuální režim. Je však možné, že se jednalo o ojedinělou situaci způsobenou specifickým osvětlením dané lokality. Většina konkurenčních fotoaparátů s tím však problémy nemá. Automatické zaostřování také pracuje spolehlivě, stejně jako vyvážení bílé barvy. Při manuálním měření fotoaparát dokonce zobrazí oblast ve které vyvážení bílé měří (cca 10% záběru).
Velmi užitečnou funkcí je možnost zvýraznění přeexponovaných oblastí. Oblast kde došlo k přesvícení je na fotografii zcela bílá a fotoaparát ji zvýrazní blikáním černé a bílé barvy v celé její ploše. Jedná se o vhodnou kombinaci kontroly správné expozice snímku, jednak pomocí histogramu a jednak díky zvýraznění přepalů.
Displej by mohl být jistě o něco větší, ale zřejmě z důvodů zachování nízké ceny byla použita úhlopříčka pouze 1,5". Odezva displeje je přijatelná, ale pro fotografování sportu, či jiných podobných snímků se příliš nehodí.
Stabilizace obrazu Mega O.I.S. lze jen pochválit, protože pomáhá udržet ostré snímky i při delších časech expozice, zejména při používání dlouhé ohniskové vzdálenosti.

Závěr
Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ3 se jeví jako velmi dobrá levnější alternativa k modelu FZ20. Na rozdíl od vyspělejšího bratra má menší rozlišení (3,1 MPix), menší objektiv a displej, postrádá sáňky pro externí blesk a nemá prstenec na objektivu pro elektronické ovládání zaostřování. Stejně jako FZ20 má FZ3 velmi ostré snímky díky objektivu Leica, ale trpí digitálním šumem a jeho silnou softwarovou redukcí, kdy při citlivosti 400 ISO fotografie citelně ztrácí detaily. Model FZ3 se hodí pro uživatele, kteří buď na FZ20 nemají, nebo nepožadují tak vysoké rozlišení a stačí jim tisk na menší formáty. Kombinace příznivé ceny, 12x optického zoomu se stabilizací je více než dobrá. K dostání je za doporučenou maloobchodní cenu 14.990,- Kč včetně DPH. V balení spolu s fotoaparátem naleznete akumulátor s nabíječkou, 16MB SD kartu, sluneční clonu, kabely (USB, A/V), řemínek a CD s ovladači a softwarem.

::Technické parametry Panasonic Lumix DMC-FZ3
::Technické parametry Fuji S5500 vs Konica Minolta Z3 vs Panasonic FZ20 vs Panasonic FZ3

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl exponovaný s 1/200s, F4,6, 80 ISO

 
Vlevo: 1/400s, F4,0, 80ISO Vpravo: 1/125s, F4,0, 80 ISO


Snímek byl exponovaný s 1/400s, F5,2, 80 ISO


Snímek byl exponovaný s 1/125s, F4,0, 80 ISO

 
Vlevo: 1/320s, F4,0, 80 ISO Vpravo: 1/200s, F4,0, 80 ISO
[-more-]{Srovnání Panasonic FZ3 vs Konica Minolta Z3 vs Panasonic FZ20}

Srovnání Panasonic FZ3 vs Konica Minolta Z3 vs Panasonic FZ20
Ke srovnání jsme vybrali stájového kolegu FZ20 a konkurenci Konica Minolta Z3. Všechny tři fotoaparáty mají 12x optický zoom a stabilizaci obrazu. Digitální šum Panasonic FZ3 je srovnatelný s úrovní šumu KM Z3. Panasonic FZ20 je o třídu lepší, ale je třeba pamatovat na zhoršení detailů při citlivosti 400 ISO. Ve srovnání ostrosti snímků a rozlišení jasně vedou oba modely Panasonic, i když FZ3 má o jeden megapixel méně než KM Z3.


Ukázka šumu Panasonicu FZ3 (80, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka šumu Konica Minolta Z3 (50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka šumu Panasonicu FZ20 (80, 100, 200 a 400 ISO)


Výřez 1:1 Panasonic FZ3 1/30s F4,0


Výřez 1:1 Konica Minolta Z3 1/125s F3,5


Výřez 1:1 Panasonic FZ20 1/30s F5,2

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: