Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Panasonic Lumix DMC-GH2 – foto-videoaparát
lumix_gh2_100px
4. dubna 2011, 00.00 | Nejnovější model v nabídce foto-videoaparátů založených na standardu Lumix G Micro a digitálním 4/3 systému. Představuje jeden z nejpružnějších vícefunkčních přístrojů pro pořizování fotografií a videonahrávak ve vysokém rozlišení na trhu. Při svém představení na výstavě Photokina 2010 zaujal mimo jiné tím, že jako první Lumix G/GH umožnil použití 3D objektivu a snímání fotografií a videoklipů s prostorovým efektem.
Snímání s trojrozměrným efektem je možné v kombinaci s novým 3D objektivem Micro Four Thirds standardu s duální optickou soustavou Lumix G 12,5 mm 1:12 bez optické stabilizace. Ten byl představen spolu s tělem GH2 a s dalšími dvěma objektivy, Lumix G 14 mm 1:2,5 Aspherical a Lumix G Vario 100–300 mm 1:4–5,6 Mega O.I.S.
Měl jsem tento 3D objektiv k dispozici spolu se dvěma zoomy Lumix G Vario, širokoúhlým 7–14 mm 1:4 Aspherical a univerzálním HD 14–140 mm 1:4–5,8 Aspherical/Mega O.I.S. Ty byly představeny spolu s předchozím modelem GH1 a koncipovány tak, aby využily přesný systém automatického ostření detekující kontrast a při nahrávání videosekvencí kontinuální autofokus. Koneckonců, desetinásobný optický zoom výrobce optimalizoval právě pro záznam videa. Samostatné recenze objektivů budou následovat. Teď už se pojďme zabývat přímo fotoaparátem Lumix GH2.
Panasonic Lumix DMC-GH2
je hybridní kompaktní fotoaparát s možností používat různé výměnné objektivy a přímo navazuje na první model řady GH. Uživateli je obraz zprostředkován elektronickým hledáčkem a výklopným a otočným displejem, který je ovšem dotykový.
Používá zcela nový obrazový snímač 4/3 digitálního standardu Live MOS s rozměry 17,3 × 13 mm a s efektivním rozlišením 16,05 megapixelů. Senzor je vysokorychlostní a je vybaven speciální technologií Maicovicon pro snížení hladiny šumu při vyšší citlivosti. Díky ní má přístroj vyšší rychlost sekvenčního snímání v plném rozlišení až 5 obr./s (maximálně 7 souborů RAW v řadě á 4,5 obr./s) a až 40 obr./s při použití supervysokorychlostního režimu. Snímač je udržován v čistotě pomocí osvědčeného vibračního protiprachového systému SWF – Supersonic Wave Filter.
Snímač je také schopen pracovat s frekvencí až 120 Hz a umožnil zvýšit kvalitu videa, které zajímá stále více uživatelů: výstup má maximum 1 080 i á 60 p nebo 50 p, zatímco u GH1 to je polovina – 24 p nebo 25 p. Také nový procesor Venus Engine FHD je vyladěn pro rychlé a kvalitní zpracování fotografií i videozáznamů v plném vysokém rozlišení. Dobře odděluje barevný šum od jasového a oba typy eliminuje odděleně pomocí optimálních algoritmů. Optimalizace obrazu se týká i čistoty barevných přechodů, a to až do rohů.
Předností procesoru je technologie inteligentního rozlišení, kdy systém automaticky rozpozná tři charakteristické oblasti záběru – obrysy, oblast s detailní texturou a jemné tonální přechody. Obrysy automaticky zvýrazní pomocí vyššího kontrastu, v oblastech s texturou zvýrazní detaily a tonální přechody upraví tak, aby vypadaly plynulejší. Při použití speciálního objektivu s duální optickou konstrukcí s roztečí 1 cm pro pořizování 3D snímků a videozáznamů umí zpracovávat obrazová data pořízená oběma optickými soustavami.
Fotoaparát umožňuje pořizovat snímky ve formátu JPEG (s jemnou a standardní komprimací) a soubory RAW. Je možné ukládat simultánně i RAW+JPEG a s 3D objektivem data MPO (MPO+Fine, MPO+Standard). Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. K dispozici je i funkce nahrání automatické řady snímků s různým poměrem stran, která ovšem poměr 1:1 vynechává. Video lze pořizovat ve formátu AVCHD s maximem Full HD/1 920 × 1 080 px á 24 obr./s, nebo QuickTime Motion JPEG s maximem HD/1 280 × 720 px á 30 obr./s. Stereofonní ozvučení má na starosti Dolby Digital Stereo Creator. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.
Pro natáčení videoklipů je kromě známého režimu Film k dispozici i nový režim Cinema s plynulými barevnými a tonálními přechody, jak je lidé znají z filmového plátna, režim Variable umožňující nahrávat videozáznam různou frekvencí a střídavě ho zpomalovat a zrychlovat pro docílení zvláštních efektů. Rozsah reálné ohniskové vzdálenosti objektivu lze při natáčení i fotografování prodloužit pomocí nové funkce EX Tele Conversion. Při natáčení nebo fotografování je možné přes HDMI výstup propojit fotoaparát s televizorem či monitorem a prohlížet si tak čerstvě pořízený materiál na velké obrazovce.
Elektronický hledáček typu Live View Finder s LCD panýlkem má rozlišení 1 533 600 obrazových bodů, přibližně 100% pokrytí záběru, zvětšení cca 1,42× (0,71× u 35mm formátu; s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno) a umožňuje zobrazovat náhledy s poměrem stran 16:9 a 3:2 bez potřeby tak rozsáhlého oříznutí jako u předešlého modelu. Nechybí dioptrická korekce okuláru.
Barevný monitor je již tradičně uložen na výklopném a otočném panelu. Jedná se o dotykový TFT LCD s délkou úhlopříčky 3 palce, s poměrem stran obrazu 3:2, s rozlišením 460 tisíc obrazových bodů a s přibližně 100% pokrytím záběru. Jas i barevné podání obrazu na obrazovce je možné upravovat, a to v rozsahu sedmi úrovní. Obraz je možno zvětšovat 2×/4× a k dispozici je funkce Extra Tele Conversion (u videa až 4,8×).
Displej dále zobrazuje histogram v reálném čase a tři různé typy pomocných linií. Pomocí dotyků na displej lze kromě ovládání menu a výběru, velikosti a umístění bodu AF také automaticky zaostřit a displej funguje i jako alternativní spoušť. Nechybí senzor detekující přiblížení oka k hledáčku, který dává systému impuls k vypnutí displeje a zapnutí hledáčku. Menu je samozřejmě dostupné i v češtině.
Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu a nabízí celou řadu režimů a funkcí. Možné je i ostření ruční: k dispozici jsou režimy AF-S, AF-C, MF a dá se i ručně doostřovat v režimu AF. Autofokus má režimy detekce tváří v záběru, sledování objektu - AF Tracking, ostření s využitím 23 AF zón, anebo ostření bodové, možné je i ostření pomocí dotyku na displej. Nechybí pomocné osvětlení autofokusu. Pro měření osvětlení slouží 144-zónový systém se třemi režimy: inteligentním vícebodovým, vyváženým na střed a bodovým. Nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu ± 5 EV. K dispozici je funkce automatické expoziční řady AE bracketing.
Pro fotografování je připravena široká nabídka režimů a programů včetně plné automatiky, výběru scénických programů, pružné programové automatické expozice, programu s prioritou clonového čísla, programu s prioritou rychlosti závěrky (1/4 000~60 s + B až do cca 2 minut) a režimu s plně ručním nastavením všech parametrů expozice. Je možné použít i dálkové ovládání, ovladač DMW-RSL1 je třeba dokoupit.
Uživatel může zvolit základní barevný prostor sRGB nebo Adobe RGB. Na výběr je několik režimů v nabídce My Color, a to pro foto i video, lze měnit barevné podání, využít funkci My Film (1, 2, Multi Film, Cinema), upravit základní parametry obrazu. Výklopný blesk má směrné číslo 13,9 (m/ISO 160) a nabízí řadu standardních režimů a funkcí. Nechybí aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky TTL Auto jako FL220, FL360 nebo FL500 a pro další externí příslušenství vybavené odpovídající přípojnou paticí.
Panasonic Lumix DMC-GH2 – uživatelský test a zkušební fotografie
Základní fotografické testy jsem realizoval se třemi objektivy uvedenými výše, pro tuto recenzi jsem vybral hlavně snímky pořízené kitovým objektivem Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4–5,8 Aspherical/MEGA O.I.S., což je 10-násobný ultrazoom u kinofilmu odpovídající rozsahu 28–280 mm a optimalizovaný i pro snímání videa v plném vysokém rozlišení.
Obrazová kvalita je celkově výborná. Při vhodném nastavení si přístroj poradí i se záběry s poměrně velkým rozsahem jasů a stínů (typicky krajina s jasnou oblohou), byť má strmější křivku dynamického rozsahu. Pokud to situace vyžaduje, je možné využít funkci iExpozice pro úpravu jasů u kontrastních scén se třemi stupni účinnosti, pomoci si zápornou kompenzací expozice, a k dispozici je také funkce automatické expoziční řady (bracketing AE).
Snímky testovacích obrazců i další zkušební fotografie potvrdily standardní výsledky u podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu. Tovární nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných.
Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1,3 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/6 s). Použil jsem program s prioritou clonového čísla a nastavil clonu 11, ohnisková vzdálenost byla 22 mm (ekv. u 35mm formátu: 44 mm).
Podání barev je v základním nastavení za běžných i horších světelných podmínek v plenéru vcelku realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou bezproblémové. Žluté žárovkové světlo plně automatický systém vyvážil s posunem k teplému podání, odpovídající režim byl poměrně přesný.
Pro vyvážení bílé, přesněji celkového barevného podání, lze využít plnou automatiku, přednastavené režimy, možné je vyvážení ruční, jemné doladění v osách modrá/jantarová a fialová/zelená, uložení až čtyř nastavení do paměti, dají se ale také nastavit přímo barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu od 2 500 do 10 000 K v krocích po 100 K, a k dispozici je i funkce automatické řady s různým vyvážením bílé, WB bracketing.
Obrazový šum, hlavně barevný, roste spolu s citlivostí až do 1 600 ISO vcelku lineárně, u hodnoty 3 200 ISO je zřejmé výrazné zvýšení a míra šumu i jeho charakter jsou omezující. Pro velké zvětšeniny je vhodné používat nižší citlivosti, nejvyšší jen v odůvodněných případech, pro menší formáty fotografií „na papíru“ nebo webové galerie. Je také možné využít dobře optimalizovanou funkci redukce šumu, která je poměrně šetrná k prokreslení jemných detailů obrazu. Anebo pracovat se soubory RAW, jež zpracujeme svým osvědčeným, anebo přibaleným programem. Ekvivalent citlivosti ISO má široký rozsah – od 160 až do 12 800.
Šum a reálné prostředí. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1,6 s), clonové číslo bylo 11 a ohnisková vzdálenost 54 mm (ekv. u 35mm formátu: 108 mm).
Vyzkoušel jsem také, jak si přístroj poradí v téměř naprosté tmě. Vlevo je snímek pořízený s využitím scénického programu Vysoká citlivost, který nastavil tyto parametry: čas 1/4 s, clona 5,5 a citlivost na maximální hodnotu 12 800 ISO, což u těchto programů není zcela běžné. Stejně tak skutečnost, že program použil nastavení barev s vysokou sytostí. U srovnávacích snímků exponovaných v programu s preferencí clony jsem je proto použil také. Uprostřed za tmy byly parametry tyto: čas 1 s, clona 11 a citlivost 12 800 ISO. A vpravo je referenční snímek při žárovkovém osvětlení: čas 1/20 s, clona 11, citlivost 12 800 ISO. Ohnisková vzdálenost byla vždy 48 mm (ekv. 96 mm).
Malá ukázka možností pro změny barevného podání: výrazná barevnost (expresivní podání barev ve stylu „pop art“), zesvětlení a zjemnění obrazu (ve stylu retro) a převod barevných tónů do šedé škály s jemným teplejším, nahnědlým nádechem. Citlivost byla 400 ISO (u „zesvětlení“ 640), časy 1/5, 1/4 a 1/6 s (zleva), clona 5,6 a ohnisko 54 mm (ekv. u 35mm formátu: 108 mm).
Snímky můžeme upravovat také individuálně, uživatelsky. U barvy například tóny i jejich sytost, ale také jas, a to vždy v rozsahu jedenácti kroků á ± 5. A jak ukazuje dvojice sejmutých obrazovek, k dispozici je i set nástrojů pro uživatelskou úpravu kontrastu, sytosti barev a ostření plus funkce pro snížení digitálního šumu.
Využití výklopného blesku pro přisvětlení malého objektu v interiéru. Jak je vidět, pomocí vhodného nastavení je můžeme docílit i bezstínového nasvícení, i když je pozadí poměrně blízko fotografovaného objektu. Nezměnil jsem ani předmětovou vzdálenost. Vlevo dramatický, velice kontrastně nasvícený snímek s ostrým stínem (čas 1/60 s, citlivost 160 ISO), uprostřed je lehký stín stále ještě patrný (čas 0,6 s a citlivost 320 ISO) a vpravo bez stínu, i když kompenzace zábleskové expozice byla + 1/3 EV (čas 1/6 s a citlivost 160 ISO). Clonové číslo bylo u těchto tří vybraných snímků shodné: 5,8, stejně jako ohnisková vzdálenost – 95 mm (ekv. u 35mm formátu: 190 mm).
Zimní alej dvakrát na výšku. V obou případech ohnisko 14 mm (ekv. 28 mm), čas expozice 1/400 s, clonové číslo 11 a citlivost ISO 320.
Stopy „odnikud někam“. Ohnisková vzdálenost 58 mm (ekv. 116 mm), čas expozice 1/2 000 s, clonové číslo 13 a citlivost ISO 320.
Východ Slunce I. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas expozice 1/160 s, clonové číslo 11 a citlivost ISO 400.
Východ Slunce II. Ohnisková vzdálenost 54 mm (ekv. 108 mm), čas 1/250 s, clona 11 a citlivost ISO 400.
Východ Slunce III. Ohnisková vzdálenost 32 mm (ekv. 64 mm), čas 1/50 s, clona 22 a citlivost ISO 400.
Východ Slunce IV. Ohnisková vzdálenost 64 mm (ekv. 128 mm), čas 1/60 s, clona 22 a citlivost ISO 400.
Ráno I. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/500 s, clona 6,3 a citlivost ISO 160.
Ráno III. Ohnisková vzdálenost 108 mm (ekv. 216 mm), čas 1/25 s, clona 11 a citlivost ISO 400.
Detail domu „přitažený“ zoomem na maximálních 140 mm (ekv. 280 mm). Rychlost závěrky 1/320 s, clona 11 a citlivost ISO 400.
Vlak I. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/200 s, clona 6,3 a citlivost ISO 400.
Vlak II. Ohnisková vzdálenost 22 mm (ekv. 44 mm), čas 1/200 s, clona 5,6 a citlivost ISO 400.
Vltava I. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost ISO 250.
Vltava II. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost ISO 200.
Vltava III. Ohnisková vzdálenost 25 mm (ekv. 50 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost ISO 250.
Vltava IV. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/640 s, clona 4 a citlivost ISO 160.
Vltava V. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/80 s, clona 11 a citlivost ISO 160.
Budapešť I. Ohnisková vzdálenost 25 mm (ekv. 50 mm), čas 2 s, clona 8 a citlivost ISO 200.
Budapešť II. Ohnisková vzdálenost 54 mm (ekv. 108 mm), čas 3,2 s, clona 11 a citlivost ISO 200.
Stručný závěr
Lumix GH2 je vyspělý „foto-videoaparát“, u kterého výrobce oproti modelům GH1 a G2 vylepšil zejména výkon systému automatického zaostřování a možnosti pro snímání videa. Osobně se mi líbí možnost podle potřeby používat osvědčené klasické ovládací prvky, anebo přístroj ovládat podle moderního pojetí pomocí dotykového displeje. Pochvalu zaslouží kvalitní snímač s vysokým rozlišením a výkonný procesor, ale i vylepšený elektronický hledáček.
Je to přístroj nabízející mnoho možností využití, od zábavného fotografování a pořizování videoklipů až po promyšlenou digitální tvorbu, kterou podporuje široký výběr režimů, programů i funkcí, ale i koncepce ovládání a také – a to je podle mě nejdůležitější – obrazová kvalita. Pro maximální kvalitu je třeba držet se nižších hodnot citlivosti, byť je zřejmé zlepšení oproti předchozímu modelu, a v odůvodněných případech je použitelná i hodnota ISO 1 600. Nároční uživatelé budou jistě hlídat i přesnost barevného podání – a zde mají řadu možností, v testu jsem přirozeně používal až na výjimky základní nastavení. A samozřejmě – k nejlepším výsledkům vede cesta přes soubory RAW a jejich sofistikované zpracování.
Pozorným čtenářům jistě neunikl fakt, že oblasti videa jsem se věnoval jen v nejnutnější míře. Jsem fotograf, video není „mým šálkem čaje“, a tak ho záměrně přenechávám těm, kteří se jím cíleně zabývají. A protože díky rozsáhlému procesu konvergence u digitálních fotoaparátů a samozřejmě také širokým možnostem pro sledování a prezentaci je video pro mnoho uživatelů zajímavé, můžu vám prozradit, že se mu v blízké době budeme na serveru Fotografování.cz věnovat. Samozřejmě z hlediska fotografa či uživatele moderního digitálního fotoaparátu. Více ale nyní ještě neprozradím.
Plus několik důležitých údajů „pod čarou“
Lumix GH2 má stereofonní mikrofon s funkcí větrného filtru, monofonní reproduktor, rozhraní USB 2.0 High Speed (umožňuje i přímý tisk díky kompatibilitě s technologií PictBridge), rozhraní miniHDMI typu C...
... a vstup pro dálkový ovladač nebo externí mikrofon.
Jako zdroj energie slouží dobíjecí 7,2V lithio-iontová baterie s kapacitou 1 200 mAh, umožňující na jedno nabití pořídit cca 330 obrázků (podle CIPA a při používání displeje, případně až 340 při používání LVF). V prodejním balení je mimo jiné software PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition pro přehlednou archivaci fotografií a videozáznamů, SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE pro zpracování snímků ve formátu RAW a trial verze programu Super LoiloScope.
Fotoaparát je nabízen ve dvou barevných variantách, klasické černé a elegantní stříbřité. Dokoupit si můžete nejrůznější příslušenství. Kromě objektivů a výše jmenovaných položek, jako externí blesky a stereofonní mikrofon, jsou to adaptéry na bajonet pro různé typy objektivů (např. pro objektivy 4/3 standardu je to redukce DMW-MA1E za 3 795 Kč), různé snímací filtry, nový ovladač zoomu DMW-ZL1, ale také adaptér pro napájení z elektrické sítě, různá pouzdra a brašny, ramenní popruhy a samozřejmě i HDMI kabely RP-CDHM15/RP-CDHM30.
Kit s 10-násobným zoomem Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4–5,8 Aspherical/MEGA O.I.S. má stanovenu nezávaznou doporučenou prodejní cenu 37 995 Kč a druhý kit se standardním zoomem 14–42 mm 24 995 Kč. V eShopu Megapixel.cz kit se zoomem 14–140 mm pořídíte za 34 990 Kč, kit se zoomem 14–42 mm za 22 990 Kč a samotné tělo za 19 990 Kč. Ceny jsou s DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014