Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Panasonic Lumix DMC-GM1 poprvé v ruce
12. listopadu 2013, 20.24 | Na tiskové konferenci v pražském hotelu nám Panasonic podrobněji představil vybrané nové produkty, mohli jsme je vzít do rukou a některé i krátce vyzkoušet. I když z nových kompaktů Lumix s výměnnými objektivy osobně dávám přednost modelu GX7, který má hledáček s výklopným tubusem okuláru, vyzkoušel jsem nejnovější a nejmenší model GM1.
Panasonic situoval tiskovou konferenci do vintage hotelu Sax na Jánském Vršku v Praze 1 – Malé Straně. Prvním bodem programu byla prezentace Tamar Zifra Stern, produktové manažerky Panasonic, která se zabývá marketingem kompaktních přístrojů Lumix s výměnnými objektivy v celém evropském regionu. Svůj program přirozeně zaměřila hlavně na nejnovější fotoaparát Lumix GM1, ale věnovala se i nabídce fotoaparátů Lumix s výměnnými objektivy jako takové, neboť se nově rozšířila na pět řad, G, GH, GX, GF a GM, samozřejmě také pamatovala na výměnné objektivy a zmínila i vybrané příslušenství.
Oba výše jmenované nejnovější fotoaparáty Lumix jsme si jako novinky představili. Zde si můžete články se všemi důležitými údaji otevřít v nových oknech: GX7 a GM1. V tomto článku se zaměříme na vybrané podrobnosti u nejmenšího kompaktu s výměnnými objektivy Lumix GM1, které Tamar Stern uveřejnila ve svém programu. Model GM1 jsem si pak ve druhé části programu vybral pro první krátké vyzkoušení "v akci".
Panasonic Lumix DMC-GM1 bez nasazeného objektivu – bajonet a průhled na senzor.
Ačkoli je Lumix GM1 opravdu miniaturní, má přibližné rozměry 9,9 × 5,5 × 3 cm a váží asi 204 g (jen tělo s SD kartou a baterií), respektive cca 274 g s SD kartou, baterií a nasazeným novým setovým objektivem 12–32 mm, je vybaven stejným 16megapixelovým snímačem Live MOS digitálního 4/3 standardu s rozměry 17,3 × 13 mm jaký má i model GX7. Liší se pouze provedení a celkové rozměry jednotek obrazových snímačů s ohledem na rozměry modelů GX7 a GM1.
Nový senzor CMOS má větší fotodiody, efektivnější mikročočky jednotlivých světlocitlivých diod a celkově je jeho polovodičová technologie koncipována tak, aby snímač měl vyšší citlivost a pro kvalitu celkové reprodukční charakteristiky přispíval i vyšší sytostí barevného podání. Díky optimalizaci obvodu a zpracování digitálního signálu se také zlepšil odstup signálu od šumu až 25 %, navíc systém zpracování obrazových dat s procesorem Venus Engine pracuje s novým, účinnějším systémem pro potlačení digitálního obrazového šumu.
Nové systémy snímače a procesoru umožňují snímání i za šera či dokonce v noci. Vícenásobný proces redukce šumu pracuje ve dvou oddělených stupních a systém je naprogramován tak, aby byl šetrný k jemným detailům obrazu a k podání lidské pleti. Optimalizovaný proces pro reprodukci detailů zlepšuje limit rozlišení až o 3 % a kontrast až o 5 %, pokročilé inteligentní dynamické řízení systémů rozšiřuje dynamický rozsah, zlepšuje zobrazení detailů ve světlech a stínech a zajišťuje konzistentní, věrně odstupňované kontrasty ve škále jasů od nejvyšších světel po nejtmavší oblasti obrazu.
Senzor Digital Live MOS a procesor Venus Engine podporuje také systém automatického zaostřování, který mimo jiné disponuje také funkcí Low Light AF pro snímání za slabého osvětlení. Samozřejmostí je také pomocné světlo autofokusu, zajímavou novinkou je ovšem speciální tichý režim, ve kterém je vypnuta i tato LEDka a aktivována elektronická závěrka.
Během prezentace jsme mohli potěžkat lehoučký dvoudílný skelet těla GM1 z hořčíkové slitiny a prozkoumat titěrnou jednotku závěrky v porovnání se stejnou jednotkou většího modelu GX7.
Autofokus má 23 bodů, pracuje na principu detekce kontrastu a disponuje všemi standardními funkcemi, jako je vícebodový AF, bodový AF, a to na střed i s výběrem bodu, ostření po snímku i souvislé, AF se sledováním objektu Tracking AF, detekce tváří v záběru a díky dotykovému displeji také ostření dotykem, ale kromě výše zmíněné funkce Low Light AF má i funkci vysokorychlostního automatického ostření.
I když je Lumix GM1 tak malý, není ochuzen ani o praktické a hravě-tvůrčí funkce. Umožňuje v režimu automatického ostření použít funkci ručního doostření a má i samostatný režim ručního ostření jako takový, a to včetně možnosti zvětšit vybranou část/detail záběru a uplatnit funkci Focus Peaking, kdy systém barevně zvýrazní hrany a umožní uživateli snáze zaostřit v režimu živého náhledu na displeji. Jak je vidět na slidu Tamar Stern, na výběr je pět barev a bílá.
Uživatel může vybírat z bohaté nabídky režimů expozice včetně nejrůznějších scénických programů, k dispozici má sadu obrazových stylů a možnost nastavit základní parametry obrazu, ale také má možnost různě upravovat už pořízené snímky, včetně využití pokročilé retušovací funkce. A samozřejmě má možnost pořídit obrazové soubory RAW a zpracovat si je podle svých individuálních představ a potřeb. Přibalen je software PHOTO fun STUDIO 9.2 AE (Windows XP/Vista/7/8) a SILKYPIX Developer Studio 4.1 SE (Mac OSX 10.5 a Windows) plus demoverze programu LoiLoScope pro Windows.
Téměř celou plochu zadní stěny tvoří barevný displej typu TFT LCD. Má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm), rozlišení 1 036 000 obrazových bodů, není výklopný, ale je dotykový a umožňuje i snadné, intuitivní ovládání. Umožňuje třeba zaostřit dotykem konečky prstů na vybraný bod či objekt a samozřejmě také exponovat dotykem.
Ilustrační obrázek zdůrazňuje skutečnost, že displej GM1 je dotykový. A další obrázky demonstrují, jak je Lumix GM1 malý, tedy že ho pánové mohou mít s sebou na golfu, aniž by jim moc zatížil kapsu, a dámy ve svých kabelkách, aby byl připraven pro pohotové použití kdekoli, kdykoli, jakkoli...
I když je Lumix GM1 opravdu velmi malý foto-videoaparát, má integrovaný výklopný blesk, který postrádají i některé větší systémové kompakty s výměnnými objektivy.
Výklopný blesk modelu Lumix GM1 není příliš výkonný, má směrné číslo 5,6 (m/200 ISO), má plně automatický režim, program s trvale zapnutým bleskem ze denního světla, v režimu iA umožňuje automatické vypnutí, má režim "pomalé synchronizace", možnost volby synchronizace s první a druhou lamelou závěrky a také funkci redukce efektu červených očí. Aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky, externí hledáčky a další externí příslušenství tento miniaturní přístroj nemá.
Konektory mini HDMI typu D a USB 2.0 jsou na pravém boku chráněny výklopným krytem. Řada uživatelů ocení integrovanou jednotku Wi-Fi pro bezdrátovou kominikaci (IEEE 802.11b/g/n; frekvence v rozsahu od 2,412 do 2,462 MHz; 11 kanálů). Jako základní zdroj energie slouží kompaktní Li-ion akumulátor (7,2 V, 680 mAh, 4,9 Wh), který na jedno nabití umožňuje pořídit asi 220 až 230 snímků (podle norem CIPA).
Lumix GM1 je samozřejmě především malý stylový elegán, má luxusní provedení v několika barevných variantách a samozřejmě jsou k dispozici také výměnné objektivy v černém a kovově stříbřitém provedení, aby si uživatelé mohli své sestavy vhodně barevně sladit.
Pro Lumix GM1 Panasonic také nabízí praktické i stylové příslušenství. Zajímavým příkladem je toto přípojné pomocné madlo DMW-HGR1 z hliníkové slitiny, umožňující přístroj pevněji a bezpečněji uchopit.
Přípojné madlo pro Lumix GM1 je obdobně jako výměnné objektivy nabízeno ve dvou barevných verzích, stříbřité a černé. Dalšími příklady příslušenství pro Lumix GM1 jsou ochranná stylová pouzdra s řemeny, která jsou nabízena dokonce ve čtyřech barevných variantách.
V druhé části akce jsme se mohli blíže seznámit i s druhým nejnovějším modelem v nabídce systémových kompaktů s výměnnými objektivy Panasonic, Lumix GX7, a dalšími modely, ale také s nejnovějšími objektivy Lumix G Vario včetně jednoho avizovaného, který vám představíme v dohledné době, případně i Leica DG pro mikro 4/3 systém. A mohli jsme si s vybraným fotoaparátem "zafotit". Jak jsem uvedl v úvodu, pro tuto příležitost jsem sáhl po nejnovějším a nejmenším modelu – Lumix GM1.
Panasonic Lumix GM1 – výběr zkušebních snímků z prezentační akce
Tanečnice I. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas expozice 1/250 s, clonové číslo 4, citlivost 3200 ISO. Scénický program Sporty. Objektiv Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S.
Tanečnice II. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas expozice 1/250 s, clonové číslo 4, citlivost 3200 ISO. Scénický program Sporty. Objektiv Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S.
Tanečnice III. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas expozice 1/200 s, clonové číslo 4, citlivost 3200 ISO. Scénický program Sporty. Objektiv Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S.
Tanečnice IV. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas expozice 1/250 s, clonové číslo 4, citlivost 3200 ISO. Scénický program Sporty. Objektiv Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S.
Modelky I. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas expozice 1/50 s, clonové číslo 16, citlivost 200 ISO, použit výsuvný miniblesk fotoaparátu. Objektiv Lumix G Vario HD 7–14 mm 1:4,0 Aspherical.
Modelky II. Ohnisko 7 mm (ekv. 14 mm), čas expozice 1/50 s, clonové číslo 16, citlivost 200 ISO, použit výsuvný miniblesk fotoaparátu. Objektiv Lumix G Vario HD 7–14 mm 1:4,0 Aspherical.
Letoun při přeletu z ruky na terase pražského hotelu SAX. Identifikovat lze typ letounu i leteckou společnost: Airbus A 380 Thai Airways International. Ohnisko 300 mm (ekv. 623 mm), čas expozice 1/640 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 250 ISO. Telezoom Lumix G Vario HD 100–300 mm 1:4,0–5,6 Mega O.I.S.
Pohled z terasy pražského hotelu SAX směrem k Hrzánskému paláci – výhled I. Ohnisko 41 mm (ekv. 85 mm), čas expozice 1/500 s, clonové číslo 9 a citlivost 200 ISO. Objektiv Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S.
Pohled z terasy pražského hotelu SAX směrem k Hrzánskému paláci – výhled II. Ohnisko 120 mm (ekv. 249 mm), čas expozice 1/640 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO. Objektiv Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4,0–5,8 Aspherical/Mega O.I.S.
Interiér pražského hotelu SAX I. Ohnisko 7 mm (ekv. 14 mm), čas expozice 1/125 s, clonové číslo 8, citlivost 6400 ISO. Objektiv Lumix G Vario HD 7–14 mm 1:4,0 Aspherical.
Interiér pražského hotelu SAX II. Vlevo ohnisko 8 mm (ekv. 16 mm), čas expozice 1/50 s, clonové číslo 11, citlivost 3200 ISO, vpravo ohnisko 7 mm (ekv. 14 mm), čas expozice 1/125 s, clonové číslo 8, citlivost 6400 ISO. Objektiv Lumix G Vario HD 7–14 mm 1:4,0 Aspherical.
Interiér pražského hotelu SAX III. Vlevo ohnisko 7 mm (ekv. 14 mm), čas expozice 1/30 s, clonové číslo 8, citlivost 800 ISO, vpravo ohnisko 7 mm (ekv. 14 mm), čas expozice 1/15 s, clonové číslo 11, citlivost 800 ISO. Objektiv Lumix G Vario HD 7–14 mm 1:4,0 Aspherical.
Přílohy:
lumix_gm1_pretest_a380thaiintlaw.jpg (1 417,85 kB)
lumix_gm1_pretest_hotel_sax01.jpg (10 124,68 kB)
lumix_gm1_pretest_hotel_sax02.jpg (15 596,26 kB)
lumix_gm1_pretest_hotel_sax03.jpg (13 096,35 kB)
lumix_gm1_pretest_modelky01.jpg (7 906,45 kB)
lumix_gm1_pretest_modelky02.jpg (4 167,88 kB)
lumix_gm1_pretest_tanecnice01.jpg (7 737,60 kB)
lumix_gm1_pretest_tanecnice02.jpg (2 642,13 kB)
lumix_gm1_pretest_tanecnice03.jpg (3 365,03 kB)
lumix_gm1_pretest_tanecnice04.jpg (3 587,48 kB)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014