Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Panasonic Lumix DMC-LC80 - skvělý low-end s nízkým šumem v praxi
Panasonic LC80
11. listopadu 2004, 00.00 | Po modelech FZ20 a LC1 se na řadu dostala i low-endová řada fotoaparátů Lumix od společnosti Panasonic. Fotoaparát LC80 nabízí levné řešení pro začínající amatéry, ale zároveň poskytuje velmi dobrou kvalitu snímků a jednoduché ovládání. Překvapením byla nízká hladina digitálního šumu. Jak tedy dopadl v našem testu?
{Popis a konstrukce}Po recenzích toho nejlepšího od Panasonicu jsme pro vás nyní připravili článek o zástupci low-endové řady fotoaparátů Lumix. Jedná se o řadu LC, ve které nalezneme modely LC50, LC70 a LC80. Na recenzi jsme si vybrali LC80ku, protože má ze svých kolegů největší rozlišení, konkrétně 5MP. LC70 má 4MP a LC50 jen 3MP, společnou vlastností je stejný objektiv s trojnásobným optickým zoomem. Jedná se o fotoaparáty bez stabilizace obrazu, určené pro méně náročné fotoamatéry, kteří požadují kompaktní tělo, ale zároveň i kvalitní snímky.
Konstrukce a design
Konstrukce je podobná většině kompaktních přístrojů této kategorie. Plastové tělo stříbrné barvy je přikrášleno stříbrným kroužkem v místech, kde se vysouvá objektiv a stříbrnou plochou na bateriovém gripu, který zároveň zjednodušuje držení fotoaparátu. Malý výstupek je i na zadní straně, který má za úkol zabránit sklouznutí palce pravé ruky. Díky tomu se fotoaparát drží stabilně a příjemně. Problém není ani pokud máte větší dlaně.
Z přední strany se vysunuje objektiv, nad kterým je průzor optického průhledového hledáčku. Nalevo od hledáčku je interní blesk a kontrolka samospouště. Na levém boku jsou pod krytkou z měkkého plastu konektory externího napájení a USB. Pod nimi je za plastovými dvířky ukryt slot pro paměťovou kartu. Prostor pro dvě tužkové baterie je spolu s plastovým závitem pro stativ na spodní straně. Pokud si budeme dávat pozor na sílu utahování šroubu, není třeba se plastového závitu bát.
Mikrofon pro hlasové poznámky a ozvučení video sekvencí je umístěn na výstupku horní strany, vedle kterého je i posuvný přepínač pro zapnutí a vypnutí přístroje. V pravém rohu je tlačítko spouště, okolo které je prstenec ovládání zoomu.
Na zadní straně je umístěn LCD displej, nad kterým je optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce. Navíc je velmi malý a těžko použitelný. Vzhledem k tomu, že přímo nad ním je zaoblený výstupek, pak nechápeme, proč ho konstruktéři nezvětšili a neumožnili tak jeho pohodlnější používání, protože prostor na to zde existuje. Pod displejem jsou tři ovládací tlačítka, první pro mazání snímků, resp. blokaci ostření, druhé pro nastavení informací na displeji a třetí pro aktivaci menu. V menu se pohybujeme pomocí křížového ovladače, který je v dolní pravé části. Nad ním je pak kruhový volič expozičních režimů, uprostřed kterého je tlačítko pro aktivaci sériového snímání.
Plastové tělo je designově relativně povedené, hmotnost bez baterií a karty je udávána na 159 g. Šířka těla je 87,5 mm, výška 64,1 mm a hloubka 35, 3mm, měřeno bez vystupujících dílů. Pokud do hmotnosti započítáme i baterii a paměťovou kartu, tak se dostaneme přibližně na 207g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý obrazový snímač typu CCD má úhlopříčku 1/2,5" s efektivním rozlišením 5 miliónů bodů. Dokáže pořizovat fotografie s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1920x1080, 1600x1200, 1280x960 a 640x480 bodů s citlivostí 80, 100, 200, nebo 400 ISO do formátu JPG. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320x240 se ukládají do formátu MOV a můžeme si vybrat mezi frekvencí snímání 30 snímků za sekundu a 10 sn./s. Maximální délka záznamu je omezena pouze velikostí použité paměťové karty.
Objektiv s ohniskem od 5,8 mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu 35-105 mm) a světelností F2,8-4,9 nese značku Leica DC Vario-Elmarit. Minimální zaostřovací vzdálenost je v klasickém režimu 50 cm. Pokud aktivujeme Makro režim, můžeme zaostřit až na 10 cm při nejkratší ohniskové vzdálenosti, na nejdelším ohnisku je to opět pouze 50 cm. Optický 3x zoom v kombinaci s 3x digitálním zoomem dává dohromady devítinásobné přiblížení.
Pokud ve fotoaparátu aktivujeme sériové snímání, pak můžeme počítat s rychlostí 2,7 snímků za sekundu, nebo 1,5 sn./s do celkového počtu 9 snímků při kvalitě standard, nebo 5 snímků v kvalitě fine. V manuálu nalezneme upozornění, že dané rychlosti platí pro SD karty, protože MMC karty mohou být pomalejší.
Fotoaparát má pouze automatický režim, časy expozice volí z intervalu mezi 8 s a 1/2000 s. Kompenzaci automatické expozice je možno nastavit na +-2 EV po 1/3 EV krocích. Z oblastí měření expozice si můžeme vybrat bodové, nebo multizónové. Dosah blesku je udáván při citlivosti 400 ISO od 30 cm až 4,8 m při nejkratším ohnisku a 50 cm až 2,8 m při nejdelším ohnisku. Mezi režimy záblesku nalezneme klasické možnosti: vynucený záblesk, redukce červených očí a synchronizaci s dlouhým časem závěrky.
Pro ukládání dat si můžeme k fotoaparátu dokoupit jak SD (Secure Digital), tak MMC (MultiMedia Card) paměťovou kartu. Pro přenos dat do počítače je zde připraveno USB 1.1 a pro přenos na televizor, nebo projektor A/V výstup s video formáty NTSC a PAL. K napájení lze použít dvě tužkové AA baterie, jak alkalické, tak dobíjecí NiMH. Snímky se zobrazují na LCD displeji s úhlopříčkou 1,5" a 114.000 body.
Ovládání
Fotoaparát je konstruován pro maximalizaci jednoduchosti, aby bylo ovládání přijatelné i pro méně zručné uživatele. Pro lepší výsledné fotografie nabízí přístroj několik kreativních režimů, které zjednodušují fotografování ve specifických podmínkách, jako je například portrét, makro, krajina, nebo noční portrét. Pro úplné začátečníky je v nabídce také takzvaný "jednoduchý režim", který obsahuje pouze nastavení velikosti snímku a režimu blesku. Zajímavou možností v tomto režimu je zapnutí funkce "backlight", která usnadní fotografování předmětů v protisvětle.
Tlačítka se používají velmi dobře, také díky tomu, že mají rychlou odezvu. Chod spouště je čitelný a není s ní žádný problém. Zoom se ovládá elektronicky přes prstenec na horní straně přístroje.
Stisknutím tlačítka Menu se dostaneme k nastavení fotoaparátu, kde můžeme měnit vyvážení bílé (auto, slunce, zataženo, žárovka, manuální měření), citlivost (auto, 80, 100, 200, 400 ISO), velikost snímků (2560, 2048, 1600, 1280, 640, HDTV), stupeň komprese (standard, fine), bodové měření expozice a ostření (on, off), zvukovou poznámku, blokaci ostření (spoušť, tlačítko "focus"), digitální zoom, barevný filtr (natural, standard, vivid). Druhou záložkou je Setup, kde můžeme nastavit jas displeje, zobrazení automatického náhledu, zvuky, spánkový režim, resetování nastavení, čas, datum, nebo jazyk. V režimu prohlížení snímků v Menu můžeme otáčet snímky, pouštět slideshow, pořizovat k nim zvukovou poznámku, zmenšovat snímky, ořezávat je, nebo formátovat paměťovou kartu.
Kvalita snímků
Úroveň šumu nás mile překvapila, na menších citlivostech 80 a 100 ISO je takřka nepozorovatelný i při zobrazení snímku 1:1. Na fotografiích exponovaných s citlivostí 200 ISO je již patrný na noční obloze, ale stále je velmi jemný a na zmenšeném snímku není patrný. S citlivostí 400 ISO již je patrný zásah softwarové redukce šumu, která však není nijak násilná a ve snímku zůstává většina detailů. Šum je však lehce patrný i na zmenšených snímcích, zejména u nočních záběrů, ale stále je tato citlivost ve většině případů použitelná, pokud nebudeme tisknout na větší formát, nebo dělat výřezy.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)
Automatické vyvážení bílé fungovalo v žárovkovém osvětlení překvapivě dobře. Přístroj má sice minimum nastavitelných předvoleb vyvážení bílé, ale je zde i možnost jejího ručního změření.
Ostrost a kresba na nejkratším ohnisku odpovídají průměrům této kategorie. V rozích se ostrost ztrácí jen lehce a soudkovité zkreslení je zanedbatelné. Vinětace se objeví ve specifických situacích, ale je taktéž zanedbatelná. Ostrost se však citelně ztrácí na nejdelším ohnisku, kde již dosahuje spíše podprůměrných hodnot. Po pravdě řečeno, čekali jsme od objektivu se značkou Leica něco více. Na druhou stranu, na nejdelším ohnisku se neprojevuje žádné soudkovité, nebo poduškovité zkreslení. Chromatická aberace je na celém rozsahu zcela minimální.
Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplynou cca 4 s, protože fotoaparát má zřejmě po zapnutí implicitně nastavené zaostření do nekonečna a chvíli trvá, než zaostří na naše testovací stopky. Fotografování vzdálených motivů, tedy bude rychlejší. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je pouze cca 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,8s . Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 2 s a ovládání zoomu je rozděleno na 9 kroků.
Fotoaparát nás potěšil rychlou odezvou tlačítek a relativně rychlým ukládáním snímků na kartu. Kvalita snímků je velmi dobrá a expoziční automatika pracuje velmi dobře. Nevýhodou je velmi malý optický průhledový hledáček, který mohl být zcela určitě o něco málo větší. Prostor na to díky vystouplé horní hraně je.
Další slabinou je velmi slabý blesk, který stačí při citlivosti 100 ISO na osvícení pouze velmi blízkých předmětů a s citlivostí 400 ISO má dosah pouze 4,8 m. Výhodou při fotografování je také zobrazování histogramu v reálném čase, což může uživateli napovědět, zda-li bude snímek správně exponovaný, nebo zda-li hrozí podexponování, které by mohl korigovat korekcí automatické expozice.
Závěr
Panasonic Lumix DMC-LC80 je povedený kompakt low-endové třídy, který potěší méně náročné uživatele, kteří upřednostňují fotoaparáty s minimální nutností nastavování a pokud možno co nejjednodušším ovládáním. Tři funkční tlačítka a křížový ovladač tvoří dostatečný nástroj pro ovládání fotoaparátu tohoto typu. Co se týče kvality fotografií, tak plně dostačují pro potřeby amatérských fotografů pro dokumentování rodinné dovolené, nebo podobných akcí. Samozřejmě je s ním díky nízké úrovni šumu možné tvořit i velmi povedené noční snímky. 5MP je rozlišení, které v případě nutnosti postačí i pro uspokojivý tisk na A4. Doporučená maloobchodní cena je 11.495,- Kč včetně DPH.
:: Technické parametry Panasonic LC80
:: Srovnání Panasonic LC80 vs Canon IXUS 500 vs Samsing V50
Porovnání snímků Panasonic LC80 vs Canon IXUS 500 vs Samsung V50
K porovnání jsme vybrali dva fotoaparáty se stejným rozlišením snímače, trojnásobným optickým zoomem a podobnou cenou. Na vložených výřezech 1:1 z originálů můžete porovnat ostrost snímků těchto tří modelů a míru digitálního šumu. Co se týče ostrosti, tak je zjevné, že Panasonic nepoužívá tak silné softwarové doostření jako Samsung V50 a tudíž má na první pohled horší výsledek. Doostřením v počítači však dosáhneme stejného výsledku. V oblasti digitálního šumu jasně vede právě Panasonic LC80.
výřez 1:1 - Panasonic LC80 1/50s F2,8 |
výřez 1:1 - Canon IXUS 500 1/40s F3,5 |
výřez 1:1 - Samsung V50 1/60s F4,0 |
Panasonic LC80
Canon IXUS 500
Samsung V50
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014