Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Panasonic Lumix FX01 - stabilizovaný kolibřík v praxi
7. června 2006, 00.00 | Říká se, že na velikosti nezáleží. To dokazuje, alespoň co se týče kvality, Panasonic Lumix FX01. V poměrně malém kompaktním těle se ukrývá snímač s rozlišením 6 MPix, širokoúhlý objektiv s optickou stabilizací a 3,6x optickým zoomem, české menu a velký 2,5“ displej. Příjemná kombinace šikovných funkcí zabalená v designově zajímavém těle. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?
{Popis a konstrukce}Říká se, že na velikosti nezáleží. To dokazuje, alespoň co se týče kvality, Panasonic Lumix FX01. V poměrně malém kompaktním těle se ukrývá snímač s rozlišením 6 MPix, širokoúhlý objektiv s optickou stabilizací a 3,6x optickým zoomem, české menu a velký 2,5" displej. Příjemná kombinace šikovných funkcí zabalená v designově zajímavém těle. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?
Konstrukce a design
Jednou z hlavních předností FX01 je kompaktnost těla a povedený design. Námi testovaný model měl perleťově bílý povrch se stříbrnými prvky na bocích a horní straně. Zakoupit lze také černou, stříbrnou a modrou verzi. Minimalistický design přední strany umožnil umístit zde pouze to nejnutnější. Nad objektivem je vestavěný blesk a přisvětlovací dioda. Pro lepší držení je zde pouze malý výstupek, který má nejen praktický účel, ale také estetický. Příjemně vyplňuje prázdné místo v levé části přední strany. Rozměry přístroje jsou 94 x 51 x 24 mm a hmotnost bez výbavy je cca 132 g. S baterií a kartou je to cca 160 g.
Pravý bok nabízí uchycení řemínku a pod výklopnými dvířky ukrývá sdružený konektor USB a A/V a samostatný konektor externího napájení. Na spodní straně se díky malým rozměrům těla nevešel závit stativu do osy objektivu, a tak je umístěn lehce mimo ni. U tohoto typu fotoaparátu to myslím nijak nevadí, příjemné je to, že je vyroben z kovu. Téměř polovinu spodní strany zabírá krytka prostoru baterie a paměťové karty, která je blokována posuvnou pojistkou. Ta bohužel není na pružince, takže ji po uzavření musíme posunout zpět, aby krytku blokovala. Samotná krytka je pružinkou vybavena.
Horní strana má na sobě část ovládacích prvků. Kromě posuvného vypínače je zde také prstencový ovladač zoomu se spouští a tlačítko pro nastavení režimu stabilizace. Na přechodu horní a zadní strany je otočný volič režimů, kterým nastavíme fotografování, natáčení videosekvencí, nebo prohlížení snímků.
Více než polovinu zadní části zabírá displej. Napravo od něj se nachází křížový ovladač, který kromě pohybu v menu slouží také pro rychlé nastavení některých parametrů. Pod ním je pouze dvojice tlačítek pro ovládání displeje a mazání snímků (resp. nastavení sériového snímání). Optický hledáček tedy u tohoto fotoaparátu zcela chybí, což není nijak velká nevýhoda. Alespoň se ušetřilo místo.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Obraz zachycuje CCD snímač s efektivním rozlišením 6MPix, poměrem stran 4:3 a úhlopříčkou 1/2,5". Díky němu můžeme pořídit snímky s rozlišením 2 816 x 2 112, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG s citlivostí ISO 80, 100, 200 a 400. Ve speciálním režimu "Vysoká citlivost" fotoaparát používá citlivosti ISO 800 a 1600, nelze si však mezi nimi manuálně vybrat. Zapnout lze také režim poměru stran 3:2 (2 816 x 1 880 a 2 048 x 1 360 bodů) a 16:9 (2 816 x 1 584 a 1 920 x 1 080 bodů). Ozvučené videosekvence můžeme natáčet v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu až do zaplnění paměťové karty. S poměrem stran 16:9 můžeme natáčet také videa s rozlišením 848 x 480 bodů.
Objektiv LEICA DC Vario-Elmarit (složený ze 7 čoček v 6 skupinách) s rozsahem ohniskové vzdálenosti 4,6-16,8 m (ekvivalent kinofilmu je 28-102 mm). Pro menší rozlišení než je 2 MPix, včetně, je maximální optický zoom až 5x. Jedná se ale fakticky o ořez, který můžeme provést i u maximálního rozlišení později na počítači. Výsledek bude stejný. Světelnost objektivu je F2,8-5,6. Pětibodový autofokus s pomocným světlem umí zaostřit v makro režimu již od 5 cm. V klasickém režimu je to 50 cm. Objektiv je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S. Ta umí pracovat ve dvou režimech (pokud není zcela vypnutá). První stabilizuje i náhled scény (pro lepší komponování záběru) a druhý pracuje pouze v době expozice snímku, tj. po úplném stisknutí spouště.
Měření expozice probíhá celoplošně. Čas závěrky automatika nastavuje od 1/2 000 do 8 s, v režimu "Noční obloha" můžeme manuálně nastavit 15, 30 nebo 60 s. Kromě tohoto je k dispozici pouze automatický režim a několik scénických. Pracovat můžeme také s kompenzací expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Pro pohodlnější určení správné expozice můžeme použít jak "živý" histogram při fotografování, tak i klasický u prohlížení uložených snímků. Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 3 sn./s pro až 8 snímků s vyšší kompresí JPEG v maximálním rozlišení. S nejlepší kompresí pouze 6 snímků. Využít můžeme také "nekonečné" snímání, kdy může přístroj fotografovat rychlostí 2 sn./s až do zaplnění paměťové karty.
Vyvážení bílé barvy nastavuje automatika, nebo uživatel pomocí přednastavených hodnot (slunečno, zataženo, žárovka) a manuálního měření. K dispozici je korekce +-1 500 K po 150 K. Snímkům můžeme nastavit barevnost (natural, standard a vivid) a filtry (cool, warm, černobílý a sepia). Vestavěný blesk s dosahem 0,3-5,7 m pracuje v režimech: automatický, s redukcí jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Fotoaparát zcela postrádá hledáček. Konektivitu zajišťuje A/V (s formáty PAL a NTSC) a USB (s možností tisku pomocí PictBridge). Data se ukládají na paměťovou kartu SD (nebo MMC). O napájení se stará Li-Ion akumulátor s udávanou výdrží pro až 320 snímků. Fotoaparát umí komunikovat také v češtině.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Daní za menší rozměry těla je menší počet ovládacích prvků, což však u tohoto typu fotoaparátu není žádný problém. Vzhledem k minimu manuálních funkcí není potřeba velkého množství tlačítek. Pomocí křížového ovladače můžeme nastavit korekci expozice, bracketing, korekci vyvážení bílé (horním tlačítkem), samospoušť (levým tlačítkem) a režim blesku (pravým tlačítkem). Spodním tlačítkem křížového ovladače se dostaneme k rychlému náhledu pořízených snímků. Dvojice tlačítek pod křížovým ovladačem slouží pro řízení informací na displeji (pomocná mřížka, histogram apod.) a aktivaci sériového snímání.
Zbytek parametrů nastavíme pomocí menu, kde nalezneme nastavení vyvážení bílé, citlivosti, poměru stran, rozlišení snímků, kompresi JPEGu, záznam zvuku, oblast zaostřování, pomocné osvětlení autofokusu, nejdelšího času který automatika nastaví (od 1/8 s do 1s), digitálního zoomu, barevných efektů (studené barvy, teplé barvy, černobílý, sepia) a barev snímku (přirozené, standardní, živé).
Druhou záložkou v menu je setup, kde nastavíme čas, jas displeje, úsporný režim, zvuky, číslování souborů, režim USB, formát videovýstupu (PAL nebo NTSC) a jazyk, kde nalezneme i češtinu. Při prohlížení snímků máme v menu k dispozici řazení snímků do "oblíbených", otáčení o 90°, zmenšování, ořezávání (včetně oříznutí na poměr 3:2 a naopak na 4:3), tisk, ochranu proti mazání, možnost hlasového komentáře snímku a formátování paměťové karty.
Kvalita snímků
Digitální šum u tohoto fotoaparátu není problém, vzhledem k velikosti snímače. Na citlivosti ISO 80 a 100 nenesou snímky příliš mnoho stop po digitálním šumu, nebo jeho redukci. Snímky pořízené s citlivostí ISO 200 mají již lehce narušené detaily vlivem softwarové redukce šumu, ale pokud se na snímky nebudeme dívat v poměru 1:1, tak to příliš nepoznáme. O něco horší je to na citlivosti ISO 400, kde jsou již detaily narušeny o něco více. Snímky lze po úpravách použít, ovšem nelze počítat s příliš velkou možností ořezávání.
V režimu vysoké citlivosti fotoaparát automaticky nastavuje citlivost ISO 800 nebo 1600. Výsledky však nejsou příliš dobré, snímky procházejí velmi agresivní redukcí šumu. Zřejmě se jedná o stejnou jako u modelu FZ7. Jeden pixel se počítá ze čtyř snímacích buněk, obraz je zpracován redukcí šumu a poté se výsledek interpoluje na maximální rozlišení (pokud ho máme nastavené). Proto je obraz bez detailů a působí dojmem špatného zaostření.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy ve standardních podmínkách pracuje spolehlivě. V žárovkovém osvětlení má střídavé výsledky v závislosti na jeho intenzitě. Většinou však získáme snímky s teplými odstíny barev, stejně jako u většiny digitálních fotoaparátů. Pro tyto případy máme k dispozici přednastavené typy osvětlení a možnost manuálního měření (pomocí plochy s bílou nebo středně šedou barvou).
Ostrost snímků je na velmi dobré úrovni, což je u Panasoniců s objektivem Leica již téměř tradicí. Na nejnižší citlivosti získáme velké množství detailů. Na druhou stranu je na snímcích patrná menší chromatická aberace a soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku. Tyto neduhy však s rostoucím ohniskem mizí. Vady jsou přijatelné také s přihlédnutím k tomu, že nejkratší ohnisko má na kinofilmu ekvivalent 28 mm, což je poměrně příjemné. Většina kompaktů začíná okolo 35 mm.
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Start fotoaparátu je velmi rychlý. Od posunutí vypínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,8 s. Svižně reaguje i na stisknutí spouště bez namáčknutí. Zde rychlost ovlivníme nastavením oblasti zaostření. Fotoaparát nabízí automatický výběr z pěti oblastí, rychlejší ostření s výběrem pouze tří oblastí nebo ostření na střed. Svižný je fotoaparát i při praktickém používání, kdy po pořízení snímku můžeme takřka ihned do menu a nemusíme na nic čekat. Odezva displeje sice není okamžitá, ale zpoždění je pouze minimální. Nepříliš rychlé je ale přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší (a naopak), což zabere cca 3 s. Krokování je ale naopak příjemně jemné, zoom má cca 18 kroků.
Automatické měření expozice pracuje poměrně dobře. Stejně jako většina kompaktních digitálních fotoaparátů má v určitých případech sklon k přeexponování oblohy, aby byla vidět kresba ve stínech. Automatické zaostřování pracuje velmi dobře.
Jednou z velkých výhod tohoto nenápadného kompaktu je optická stabilizace MEGA O.I.S. Pomocí pohyblivé čočky fotoaparát kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu, které by mohly snímek rozmazat. Hodí se nám tedy pro jakékoliv fotografování za horších světelných podmínek, kde nám může sloužit jako náhrada zvyšování citlivosti. Za slunného dne nemusí být problém fotografovat na maximální zoom, aniž bychom měli snímek rozmazaný, ale problémem může být správné komponování snímku. Obraz je poměrně roztřesený (pokud nemáte velmi pevné držení) a není nic těžkého nechtěně něco oříznout. Na pomoc pak může přijít i režim stabilizace, kdy je stabilizován i náhled na displeji. Nutno ale dodat, že ani stabilizace nezachrání vše a při velmi dlouhých časech budou i tak snímky rozmazané.
I když fotoaparát nedisponuje manuálním nastavením expozice, je vybaven "živým" histogramem a pomocí režimu "Noční obloha" můžeme dát průchod fantazii při delších časech expozice.
Klady a zápory
+ ostré snímky s množstvím detailů
+ optická stabilizace obrazu
+ širokoúhlý objektiv
+ malé rozměry, kompaktní tělo, zajímavý design
+ české menu
+ rychlý provoz
+ jednoduché ovládání
+ živý histogram
- agresivní redukce šumu
- nemá manuální a poloautomatické režimy expozice
- téměř nepoužitelné snímky pořízené v režimu vysoké citlivosti (ISO 800 a 1600), zbytečná interpolace
Závěr
Panasonic Lumix FX01 je ideálním fotoaparátem pro náročnější fotoamatéry, kteří také kladou důraz na velikost a vzhled fotoaparátu a ocení nadstandardní funkce (stabilizace, širokoúhlé počáteční ohnisko). Vzhledem k absenci manuálního expozičního režimu si jej zřejmě nezvolí uživatelé, kteří se chtějí vyvíjet, ale může se hodit také jako druhý pohotovostní fotoaparát pro situace, kdy s sebou nechceme nosit velkou zrcadlovku.
Českého uživatele potěší menu lokalizované do češtiny. V balení nalezneme fotoaparát, návod, CD se softwarem (USB driver, LUMIX Simple Viewer, ArcSoft Photo Base, ArcSoft Photo Impression, ArcSoft Panorama Maker), řemínek, USB a A/V kabel, paměťovou kartu 16 MB, akumulátor a nabíječku. Maloobchodní doporučená cena je stanovena na 11 995 Kč včetně DPH. V maloobchodech může být tato cena menší.
:: Technická specifikace Panasonic Lumix FX01
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014