Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Panasonic Lumix FX100 - jak vypadá 12 MPix v praxi?
24. července 2007, 00.00 | Jedním z prvních dvanácti-megapixelových kompaktů je právě Panasonic FX100. Jedná se o kapesní kompakt s 3,6x optickým zoomem, počátečním ohniskem 28 mm, stabilizací obrazu a velkým displejem. My jsme jej dostali k testování, takže se podívejme, jak vypadají fotografie s takto velkým rozlišením.
{Popis a konstrukce}Jedním z prvních dvanácti-megapixelových kompaktů je právě Panasonic FX100. Jedná se o kapesní kompakt s 3,6x optickým zoomem, počátečním ohniskem 28 mm, stabilizací obrazu a velkým displejem. My jej dostali k testování, takže se podívejme, jak vypadají fotografie s takto velkým rozlišením.
Konstrukce a design
Jednou z hlavních předností FX100 (stejně jako celé řady FX) je kompaktnost těla a povedený design. Námi testovaný model měl matně šedý povrch, kovově lesklá je pouze horní strana. Na trhu bude také černá varianta FX100. Minimalistický design přední strany umožnil umístit zde pouze to nejnutnější. Nad objektivem je vestavěný blesk a přisvětlovací dioda.
Pravý bok nabízí uchycení řemínku a pod výklopnými dvířky ukrývá sdružený konektor USB a A/V a samostatný konektor externího napájení. Na spodní straně se kvůli malým rozměrům těla nevešel kovový závit stativu do osy objektivu, a tak je umístěn lehce mimo ni. U tohoto typu fotoaparátu to myslím příliš nevadí. Velkou část spodní strany zabírá krytka prostoru baterie a paměťové karty, která je blokována posuvnou pojistkou. Ta bohužel není na pružince, takže ji po uzavření musíme posunout zpět, aby krytku blokovala. Samotná krytka pružinkou vybavena je.
Horní strana má na sobě část ovládacích prvků. Kromě posuvného vypínače je zde také prstencový ovladač zoomu se spouští a tlačítko pro nastavení maximálního zoomu nebo aktivaci digitálního zoomu. Na přechodu horní a zadní strany je otočný volič režimů, kterým nastavíme fotografování, natáčení video sekvencí, nebo prohlížení snímků.
Více než polovinu zadní části zabírá displej. Napravo od něj se nachází křížový ovladač, který je vyřešen pomocí skupiny pěti tlačítek. Kromě pohybu v menu slouží také pro rychlé nastavení některých parametrů. Pod ním je pouze dvojice tlačítek pro ovládání displeje a mazání snímků (resp. také pro přístup do "rychlého menu" pro nastavení základních parametrů). Optický hledáček tedy u tohoto fotoaparátu zcela chybí, což není nijak velká nevýhoda. Rozměry přístroje jsou 96,7 x 54 x 24,5 mm a hmotnost bez výbavy je cca 148 g. S baterií a kartou je to cca 176 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Obraz zachycuje CCD snímač s efektivním rozlišením 12 MPix, poměrem stran a úhlopříčkou 1/1,72". Díky němu můžeme pořídit snímky s rozlišením 4000 x 3000, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. V poměru stran 3:2 lze ukládat v rozlišení 4000 x 2672, 3264 x 2176, 2560 x 1712 a 2048 x 1360 bodů. V poměru stran 16:9 lze ukládat v rozlišení 4000 x 2248, 3264 x 1840, 2560 x 1440 a 1920 x 1080 bodů. Vše pouze ve formátu JPEG. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600. V režimu vysoké citlivosti automatika volí v rozsahu mezi ISO 1600 a 6400 (snímky jsou ale v menším rozlišení). Ozvučené video sekvence můžeme natáčet s poměrem stran 16:9 v rozlišení 1280 x 720 a 848 x 480 bodů s frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu. U nejvyššího rozlišení je max. frekvence pouze 15 sn./s. S poměrem stran 4:3 lze natáčet v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů. Jakékoliv video má maximální délku 15 min.
Objektiv LEICA DC Vario-Elmarit (složený ze 7 čoček v 6 skupinách) s rozsahem ohniskové vzdálenosti 6,0 - 21,4 m (ekvivalent kinofilmu je 28-100 mm). Světelnost objektivu je F2,8-5,6. Devítibodový autofokus s pomocným světlem umí zaostřit v makro režimu již od 5 cm. V klasickém režimu je to 50 cm. Objektiv je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S. Ta umí pracovat ve dvou režimech (pokud není zcela vypnutá). První stabilizuje i náhled scény (pro lepší komponování záběru) a druhý pracuje pouze v době expozice snímku, tj. po úplném stisknutí spouště.
Měření expozice probíhá celoplošně. Čas závěrky automatika nastavuje od 1/2 000 do 8 s, v režimu "Noční obloha" můžeme manuálně nastavit 15, 30 nebo 60 s. Kromě tohoto je k dispozici pouze automatický režim a několik scénických. Pracovat můžeme také s kompenzací expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Pro pohodlnější určení správné expozice můžeme použít jak "živý" histogram při fotografování, tak i klasický u prohlížení uložených snímků. Sériové snímání umí pracovat rychlostí 2 sn./s pro až 5 snímků s vyšší kompresí JPEG v maximálním rozlišení. S nejlepší kompresí pouze 3 snímků. Konstruktérům je jasné, že takto pomalá sekvence nikoho nezláká, a proto umožnili aktivovat sériové snímání s rychlostí až 8 sn./s, ale pouze pro snímky s rozlišením 2 MPix.Využít můžeme také "nekonečné" snímání, kdy může přístroj fotografovat rychlostí 2 sn./s až do zaplnění paměťové karty.
Vyvážení bílé barvy nastavuje automatika, nebo uživatel pomocí přednastavených hodnot (slunečno, zataženo, stín, žárovka) a manuálního měření. K dispozici je korekce +-10 stupňů (modrá/červená). Snímkům můžeme nastavit kontrast, ostrost, saturaci a stupeň intenzity softwarového odstranění šumu a barevné filtry (cool, warm, černobílý a sepia). Vestavěný blesk s dosahem 0,6-5,0 m pracuje v režimech: automatický, s redukcí jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Fotoaparát zcela postrádá hledáček. Konektivitu zajišťuje A/V (s formáty PAL a NTSC) a USB (s možností tisku pomocí PictBridge). Data se ukládají na paměťovou kartu SD, SDHC nebo MMC. O napájení se stará Li-Ion akumulátor s výdrží udávanou až pro 320 snímků. Fotoaparát umí komunikovat také v češtině.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Vzhledem k menším rozměrům těla je menší počet ovládacích prvků logický. To však u tohoto typu fotoaparátu není žádný problém. Vzhledem k minimu manuálních funkcí není potřeba velkého množství tlačítek. Konstrukčně jsou tlačítka velmi dobrá a nelze jim nic vytknout. Dobře se používají a spoušť má čitelný chod.
Pomocí křížového ovladače můžeme nastavit korekci expozice, bracketing, korekci vyvážení bílé (horním tlačítkem), samospoušť (levým tlačítkem) a režim blesku (pravým tlačítkem). Spodním tlačítkem křížového ovladače se dostaneme k rychlému náhledu pořízených snímků. Dvojice tlačítek pod křížovým ovladačem slouží pro řízení informací na displeji (pomocná mřížka, histogram apod.) a aktivaci rychlého menu, kde můžeme bleskově nastavit režim stabilizace, sériové snímání, oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, citlivost, rozlišení a kompresi JPEG.
Zbytek parametrů (ale i výše uvedené) nastavíme pomocí menu. Tam nalezneme nastavení vyvážení bílé, citlivosti, poměru stran, rozlišení snímků, komprese JPEGu, záznamu zvuku, oblasti měření expozice, oblasti zaostřování, režimu stabilizace, sériového snímání, pomocného osvětlení autofokusu, nejdelšího času který automatika nastaví (od 1/8 s do 1s), digitálního zoomu, barevných efektů (studené barvy, teplé barvy, černobílý, sepia), parametrů snímku (kontrast, ostrost, saturace a potlačení šumu) a také nastavení data.
Druhou záložkou v menu je setup, kde nastavíme čas, jas displeje, zobrazení pomocné mřížky a histogramu, zobrazování automatického náhledu, úsporný režim, zvuky, číslování souborů, režim USB, formát video výstupu (PAL nebo NTSC) a jazyk, kde nalezneme i češtinu. Při prohlížení snímků máme v menu k dispozici řazení snímků do "oblíbených", otáčení o 90°, zmenšování, ořezávání (včetně oříznutí na poměr 3:2 a naopak na 4:3), tisk, vložení datového razítka do snímku, ochranu proti mazání, možnost hlasového komentáře snímku, střih videa a formátování paměťové karty.
Kvalita snímků
První, co každého bude zajímat u takto velkého rozlišení, je zcela určitě úroveň šumu. Díky větší hustotě snímacích buněk jsou samotné buňky menší, díky čemuž mají menší citlivost a signál se musí více zesilovat. Tím roste riziko znehodnocení snímků šumem. Nečekal jsem zázraky, ale FX100 mne velmi mile překvapil. Šum zde není problém, resp. ne větší než u ostatních kompaktů. S citlivostí ISO 80 a 100 si vůbec nemusíme dělat starosti, šum lze těžko nalézt i při přiblížení 1:1. Horší výsledky poznáme až na citlivosti ISO 400, kdy při maximálním přiblížení zpozorujeme šum, ale také horší kvalitu obrazu. To je však u kompaktů zcela normální. Ještě nedávno byla citlivost ISO 400 maximální možnou nastavitelnou citlivostí. Nastavením vyšších citlivostí se již kvalita obrazu zhoršuje, ale u ISO 800 stále na první pohled na zmenšeném snímku nic nepoznáme. Až u ISO 1250 a 1600 začíná být šum opravdu nepříjemný. Fotoaparát umí v režimu "vysoká citlivost" posunout citlivost až na ISO 6400, ale nelze ji takto manuálně nastavit. Proto nemáme testovací snímky s touto citlivostí. Aplikuje se však u nich přepočet bodů, díky čemuž mají menší rozlišení.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy podává standardní výkony. Kromě možnosti volby několika přednastavených režimů lze vyvážení bílé nastavit i manuálně, tzn. pomocí kalibrace na bílou, nebo šedou plochu.
Dalším argumentem proti zvyšování rozlišení u kompaktů je horší kvalita objektivů, které neposkytují dostatečné rozlišení. Pokud se ale podíváme na snímky z FX100, neubráníme se dojmu, že detailů je zde více, a to i s dostatečnou ostrostí. Testovací obrazce již dokonce na toto rozlišení nestačí, ale je zjevné, že fotoaparát zachytil více detailů, než například 8 MPix ekvivalentní kompakty. Kvalita obrazu na nejkratším ohnisku je velmi dobrá. Pouze v nejzazších rozích se dočkáme poklesu ostrosti, ale celkově je kresba velmi dobrá. Snímky netrpí chromatickou aberací a soudkovité zkreslení je vzhledem k ohnisku 28 mm (ekv. kinofilmu) velmi dobré. Pokles ostrosti na nejdelším ohnisku je akceptovatelný (je to standardní jev u všech kompaktů).
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Start fotoaparátu je uspokojivý. Od posunutí vypínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,8 s. Na stisknutí spouště bez namáčknutí reaguje po 0,5 s. Zde rychlost ovlivníme nastavením oblasti zaostření. Fotoaparát nabízí automatický výběr z devíti oblastí, rychlejší ostření s výběrem pouze tří oblastí nebo ostření na střed. Při praktickém používání je fotoaparát poměrně hbitý. Po pořízení snímku můžeme takřka ihned do menu a nemusíme na nic čekat. Prohlížení snímků je již horší, přesun z jednoho snímku na druhý může trvat i sekundu. Pokud se však snímek již jednou zobrazil, načte se okamžitě. Pokud tedy projedete všechny snímky na kartě, jejich další prohlížení je okamžité. To vše se ruší po vypnutí fotoaparátu. Pomalejší prohlížení je u snímků s velkým rozlišením poměrně běžné.
Odezva displeje sice není okamžitá, ale zpoždění je pouze minimální. Adekvátní je rychlost přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší (a naopak), což zabere cca 2 s. Krokování je příjemně jemné, zoom má cca 19 kroků. Rychlost automatického zaostřování je uspokojivá, tzn. v rámci normálu. Lze ji také ovlivnit pomocí nastavení zaostřovacích oblastí.
U video sekvencí nelze použít optický zoom. Lze jej samozřejmě nastavit před začátkem natáčení. Během snímání můžeme použít pouze digitální zoom. Pokud nastavíme příslušný poměr stran videa, dovolí nám fotoaparát zaznamenávat video v rozlišení až 1280 x 720 bodů, což je mezi kompakty věc neobvyklá. Je škoda, že nemůžeme použít vyšší rozlišení s poměrem stran 4:3. Širokoúhlý formát jistě vypadá zajímavěji, ale pro toto omezení nevidím příliš mnoho logických důvodů.
Vzhledem k zaměření fotoaparátu se nelze divit, že nedisponuje manuálním režimem expozice. Pokročilejší fotografové však nemusí zoufat. Automatika umí nastavit až 1 s, a manuálně lze v režimu "noční obloha" nastavit 15, 30 nebo 60 s.
Jednou z velkých výhod tohoto nenápadného kompaktu je optická stabilizace MEGA O.I.S. Pomocí pohyblivé čočky fotoaparát kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu, které by mohly snímek rozmazat. Hodí se nám tedy pro jakékoliv fotografování za horších světelných podmínek, kde nám může sloužit jako náhrada zvyšování citlivosti.
I když je ve fotoaparátu použit snímač větších rozměrů, dokázal Panasonic zachovat širokoúhlé počáteční ohnisko 28 mm (ekvivalent kinofilmu), což je pro velkou část kompaktů Lumix již standardem. Bohužel si však příliš nepřiblížíme věci vzdálené, protože rozsah končí na ekvivalentu 100 mm.
Závěr
Velmi kompaktní rozměry, širokoúhlé počáteční ohnisko a nekompromisně velké rozlišení 12 MPix. To jsou prodejní artikly, které budou jistě dobře fungovat. Tomu také odpovídá cena. Doporučená cena je 11 995 Kč včetně DPH. Cena v maloobchodech bude nepatrně menší. Pokud je kupující obeznámen s problematikou menších snímačů v kompaktech (horší šum na vyšších citlivostech) a nevadí mu krátké maximální ohnisko, bude s fotoaparátem velmi spokojen. Kvalita obrazu je velmi dobrá a rozlišení 12 MPix nabízí na snímcích velké množství detailů.
::Technická specifikace Panasonic Lumix FX100
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014