Panasonic Lumix FZ30 - recenze nadupané EVF zrcadlovky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix FZ30 - recenze nadupané EVF zrcadlovky

14. října 2005, 00.00 | Očekávanou novinkou byl jeden z prvních stabilizovaných EVF ultrazoomů, který má manuální ovládání zoomování. Právě to se nyní stává novou módou, což je pouze ve prospěch zákazníka. Panasonic Lumix FZ30 nabízí dvanáctinásobný manuálně ovladatelný optický zoom se stabilizací, rozlišení 8 MPix a výklopný a otočný displej. Jak dopadl v testu nástupce opěvované i zatracované FZ20?

{Popis a konstrukce}

Očekávanou novinkou byl jeden z prvních stabilizovaných EVF ultrazoomů, který má manuální ovládání zoomování. Právě to se nyní stává novou módou, což je pouze ve prospěch zákazníka. Panasonic Lumix FZ30 nabízí dvanáctinásobný manuálně ovladatelný optický zoom se stabilizací, rozlišení 8 MPix a výklopný a otočný displej. Jak dopadl v testu nástupce opěvované i zatracované FZ20?

Konstrukce a design
Nejen parametry, ale i konstrukčně působí oproti FZ20 dospěleji. Změn je poměrně mnoho a většina jich také potěší. I když je fotoaparát větší, jeho výška se nepatrně snížila. Je však mnohem širší a zvětšila se také hloubka. To zřejmě díky konstrukci objektivu. Dříve se po zapnutí objektiv vysunoval, nyní se vše odehrává uvnitř tubusu objektivu, a tak objektiv nemění své rozměry ani při zoomování. Tubus má dva samostatné kroužky vybavené gumovým protiskluzovým proužkem. První, blíže konci objektivu, slouží pro výše zmíněné zoomování, což probíhá mechanicky. Druhý je určen pro manuální zaostřování, které však pracuje na principu "by-wire", tedy elektronicky.

Nad objektivem je umístěn vestavěný blesk s poměrně slušným zdvihem, který se uvolňuje mechanickou pojistkou na levém boku objektivu. Zde je také umístěn přepínač režimů zaostřování. Plastová dvířka na levém boku těla fotoaparátu ukrývají konektory drátové spouště, datového kabelu (pro USB a A/V) a napájení. Paměťová karta se zasunuje do pravého boku, kde je slot také chráněn plastovou krytkou.

Horní strana přístroje má nalevo od výstupku hledáčku umístěný mikrofon. Na výstupku, který předchozí model sice měl, ale nebyl v něm umístěný hledáček, jsou také sáňky pro připojení externího blesku. Napravo od výstupku je klasicky umístěn kruhový volič expozičních režimů, přepínač pro zapnutí přístroje, tlačítka pro sériové snímání a režim stabilizace a na kraji gripu je vyvýšené tlačítko spouště. Nutno dodat, že grip je o něco hlubší a fotoaparát se opravdu velmi dobře drží.

Velmi zajímavými změnami prošla zadní strana, kde se již nedočkáme netradičně umístěného hledáčku v levém horním rohu, ale tentokrát již klasicky nad displejem v ose objektivu. Displej má sice stejnou úhlopříčku, ale je nyní vybaven výklopným a otočným systémem, který má sice omezený rádius, ale pokrývá nejdůležitější polohy, které uživatel nejvíce potřebuje, tzn. pro fotografování nad hlavou a pro snímání od země. Displej můžeme také otočit směrem k tělu tak, aby byl povrch displeje chráněn. Funkční tlačítka se přesunula napravo od displeje. Křížový ovladač nyní není vyroben z jednoho kusu, ale utvořen skupinou čtyř tlačítek. Další velkou příjemnou změnou je multifunkční kolečko, které má svého dvojníka také na přední straně gripu.

Plastové tělo se prodává ve dvou barevných provedeních, ve stříbrné a (o něco slušivější) černé. Na šířku má 140,8 mm, na výšku 85,5 mm a do hloubky 138,1 mm. Hmotnost bez baterie a karty je cca 674 g. S výbavou je to cca 740 g. Tuto hmotnost uvádí technická specifikace a naše vážení se lišila pouze o několik gramů.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Obrazový CCD snímač má efektivní rozlišení 8 MPix a úhlopříčku 1/1,8". Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200 a 400. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 264 x 2 448, 2 560 x 1 920, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 bodů v poměru stran 4:3. Můžeme také použít rozlišení 3 072 x 1 728, 1 920 x 1 080 bodů v poměru 16:9 a 3 248 x 2 160, 2 560 x 1 712, 2 048 x 1 360 bodů. Vybrat si můžeme z formátů JPEG, TIFF a konečně také RAW. Videosekvence se zvukem můžeme natáčet v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s nebo 10 sn./s. Jejich maximální délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty.

Objektiv značky Leica, DC Vario-Elmarit nabízí 12x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 7,4 mm do 88,8 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-420 mm). Světelnost je F2,8-3,7. Automatické TTL zaostřování měří kontrast na 9 zónách, přičemž můžeme použít i měření na 3 zónách (což nám proces urychlí), jednozónové a bodové. Minimální zaostřitelná vzdálenost v klasickém režimu je 30 cm na nejkratším ohnisku a 2 m na nejdelším ohnisku. V makro režimu můžeme ostřit od 5 cm na nejkratším ohnisku a od 2 m na nejdelším. Použít můžeme i nepřetržité a manuální zaostřování. Pro horší světelné podmínky je fotoaparát vybaven přisvětlovací diodou. Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu MEGA O.I.S., řešenou pomocí pohyblivé čočky v soustavě. Stabilizaci můžeme zcela vypnout, nebo používat ve dvou režimech. První, méně efektivní, stabilizuje obraz již při náhledu scény, tzn. dovoluje nám pohodlněji komponovat snímek na dlouhých ohniscích a druhý pracuje pouze při exponování snímku.

Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed snímku nebo bodově. Expozici můžeme nastavit pomocí manuálních režimů A, S a M, nebo to nechat na automatice. Na výběr máme klasickou programovou automatiku i scénické režimy (portrét, sport, jídlo, krajina, noční krajina, noční portrét, děti, změkčující portrét, svíčka, party, ohňostroj, sníh, hvězdná obloha a panning). Čas závěrky se pohybuje od 60 s do 1/2 000 s. V režimu Starry Sky (hvězdná obloha) můžeme napevno nastavit časy: 15, 30 a 60 s. Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah +-2EV po 1/3EV krocích. Sériové snímání pracuje rychlostí 3 snímky za sekundu pro až 9 snímků v kvalitě Standard a 5 snímků v kvalitě Fine. Nastavit také můžeme pomalejší snímání rychlostí 2 sn./s nebo nekonečné snímání, kde je maximální počet snímků omezen pouze kapacitou použité karty. Zde lze dosáhnout rychlosti až cca 2 sn./s.

Vyvážení bílé barvy můžeme změřit manuálně, zvolit jednu z předvoleb (slunce, zataženo, halogen, blesk), nebo použít automatické měření. Fotoaparát si dokáže zapamatovat dvě různá manuální měření. Zabudovaný vyskakovací blesk má pracovní dosah od cca 30 cm do 7 m (na nejkratším ohnisku). Zvolit si můžeme z režimů: automatický, redukce jevu červených očí, vynucený záblesk, synchronizace s dlouhým časem závěrky a jejich kombinace (vynucený s redukcí červených očí, synchro s redukcí červených očí).

Nízkoteplotní polykrystalický TFT LCD displej má úhlopříčku 2" a 235 000 bodů. Stejný počet bodů má i displej zabudovaný v EVF hledáčku. U něj si můžeme nastavit také dioptrickou korekci -4 až +4 dioptrie. Jako paměťové médium se používá SD nebo MMC paměťová karta. Data se mohou přenášet pomocí USB 2.0 (podporován je i standard PictBridge pro přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače). A/V výstup podporuje výstupní formáty PAL i NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor CGR-S006A s napětím 7,2 V a kapacitou 710 mAh, který by měl vydržet pro cca 280 snímků (podle standardu CIPA). Pokud použijeme pouze EVF hledáček, pak se životnost o něco málo prodlouží.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Možnosti ovládání se u FZ30 oproti FZ20 rozšířily. Není to jen manuální zoomování, ale i dvě multifunkční kolečka, díky kterým můžeme nastavit čas a clonu bez nutnosti používání tlačítek a "dvojchvatů". To značně urychluje práci v manuálním režimu, kdy je tyto hodnoty nutné měnit. Zadním kolečkem si také můžeme prohlížet snímky a předním si je přibližovat, resp. oddalovat až na zobrazení 25 náhledů najednou (1, 9, 16 a 25 náhledů).

Přepínačem na levé straně tubusu objektivu můžeme nastavit klasický AF režim, makro režim a manuální zaostřování. Zaostřit poté můžeme kroužkem na objektivu, kdy si můžeme nechat na displeji zobrazit zvětšeninu středu scény pro lepší kontrolu zaostření. Tato zvětšenina může zabrat pouze část scény (na okrajích displeje vidíme i okraje scény), nebo celý displej (vidíme pouze zvětšeninu oblasti středu scény). Ostření je poměrně citlivé a celý rozsah je pokryt o něco málo více než čtvrtinou otáčky kroužku. Bohužel zde není žádné zobrazení zaostřené vzdálenosti, nebo alespoň nějaký ukazatel polohy, zda-li již nejsme za pracovním rozsahem, protože ostření nemá žádné mechanické dorazy. Pod přepínačem je také tlačítko, kterým si v automatických režimech vybíráme bod zaostření (9 oblastí) a v manuálním režimu slouží pro jednorázové automatické zaostření.

V režimu fotografování nabízí tlačítko Menu nastavení vyvážení bílé, citlivosti, poměru stran snímků, rozlišení snímků, kvality komprese, oblasti měření, oblasti zaostřování, režim autofokusu, aktivaci kontinuálního AF, aktivaci pomocného světla AF, digitálního zoomu, barevných efektů (studené barvy, teplé barvy, černobílý a sepia), kontrast, ostrost, saturaci, redukci šumu (vše ve třech stupních), snímání animace a nastavení předsádky (nastavíme typ použité předsádky).
Záložka Setup nabízí nastavení automatického prohlížení snímků, úsporného režimu, pomocného zobrazení při manuálním ostření, zvuků, času, data, USB režimu, zvýraznění přepalů a jazyka menu.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
S digitálním šumem je na tom Panasonic FZ30 poměrně dobře. Jeho vliv na výslednou kvalitu snímku je rozhodně menší než u FZ20, za což můžeme vděčit také lepšímu rozlišení, díky kterému je zrno šumu o něco menší a po zmenšení snímku je kvalita o něco lepší. Na citlivosti ISO 80 a 100 není se šumem žádný problém, při přiblížení 1:1 jsou zde vidět jeho slabé stopy, ale kvalitu snímku nijak neovlivňují. Citlivost ISO 200 přináší menší stopy po softwarové redukci šumu. Na snímcích pořízených za dobrého osvětlení to příliš nepoznáme, ale noční a tmavé snímky již o něco více šumu obsahují. Snímky pořízené s citlivostí ISO 400 již při přiblížení 1:1 nesou velmi patrné stopy po softwarové redukci. Více tím trpí noční snímky, o něco méně pak denní. Zmenšené snímky jsou však použitelné velmi dobře a kromě slabě viditelného šumu na obloze nočních snímků jsou dobré. Softwarovou redukci šumu můžeme ve fotoaparátu nastavit ve třech úrovních.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé nabízí průměrné výsledky, srovnatelné s konkurencí. Selhává pouze v umělém žárovkovém osvětlení, kdy je lepší nastavit předvolbu, nebo použít manuální měření. To má dokonce paměť pro dvě různá měření, mezi kterými lze později přepínat.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Panasonic má již tradičně velmi dobré rozlišení a ostrost snímků, zejména díky spolupráci s výrobcem objektivů Leica. Můžeme se tak dočkat i velmi dobrých výsledků. Aberace je pouze minimální, takřka zanedbatelná. Ostrost snímků zůstává i v rozích a soudkovité zkreslení je příjemně malé. Stejně tak vinětce (ztráta světla v rozích) je zanedbatelná. FZ30 jednoznačně těží z kvalitního objektivu.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 420 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 420 mm), výřezy 1:1

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1


Ukázka video sekvence (4,05 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím přístroje a pořízením prvního snímku uplyne cca 2 s. Vzhledem k tomu, že se při zapínání objektiv nijak nevysunuje, jsme čekali o něco málo lepší výsledek, ale i tato hodnota je uspokojivá. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,8 s, pokud si zvolíme vysokorychlostní ostření na střed, tak dosáhneme hodnoty cca 0,2 s. Zpoždění displeje je znatelné, ale lze s ním pracovat. U takového modelu bychom však čekali o něco málo lepší výsledek. Na druhou stranu má vysoké rozlišení a jeho používání je velmi příjemné. Rychlost přezoomování záleží pouze na uživateli, ale je nutno zmínit, že posunování zoomu je lehce tužší. Díky tomu při velmi rychlém přezoomování cítíme menší odpor, který není zcela příjemný. Výhodou ale je, že se při zoomování objektiv nevysunuje.

 

Automatická expozice pracuje velmi spolehlivě nelze k ní mít příliš námitek. Stejně tak režimy ostření nabízejí celoplošné automatické ostření, ale i vysokorychlostní ostření na jeden bod. Díky tomu je ostření i na nejdelším ohnisku poměrně rychlé. Můžeme použít i manuální zaostřování.

 

Dalším příjemným posunem k profesionálnějšímu fotografování je přítomnost RAWu. Fotografování do tohoto formátu přináší nesporné výhody a u předchozích modelů byl postrádán. Nyní si můžeme vychutnat práci s ním. K lepším fotkám nám může pomoci i zobrazení přeexponovaných oblastí, což nejdříve musíme povolit v menu a následně zobrazit rychlým náhledem (na křížovém ovladači), protože v klasickém prohlížení se nezobrazí. Histogram je bohužel poměrně malý, a to nejen živý při fotografování, ale i klasický u uložených snímků.
Mnoho věcí bylo napsáno v kapitole o konstrukci, ale i tak je nyní zopakujeme. Díky hlubokému gripu se fotoaparát velmi příjemně drží. Lepší ovládání podporují dvě multifunkční kolečka, jedno na přední straně gripu a druhé na zadní straně přístroje. Díky nim můžeme rychleji nastavit čas expozice a clonu, nebo si přibližovat a prohlížet snímky. Oproti minulému modelu se displej nezvětšil, ale získal na flexibilitě. Nyní jej můžeme vyklopit o cca 120° a otočit o 180°. Tím pokryjeme důležité pozice pro fotografování nad hlavou i při zemi a navíc můžeme displej "zaparkovat" tak, že bude jeho povrch chráněn.
Stabilizace MEGA O.I.S. podává tradičně dobré výsledky. Pomůže nám nejen při nočních záběrech, kdy máme málo světla a v důsledku použití delšího času expozice bychom měli rozmazané snímky, ale i při fotografování na dlouhých ohniscích. Nabízí dva režimy. První, méně efektivní, stabilizuje obraz již při náhledu scény, tzn. dovoluje nám pohodlněji komponovat snímek na dlouhých ohniscích, a druhý pracuje pouze při exponování snímku. I když se v prvním režimu drží čočky poblíž středu, tak druhý režim je o něco efektivnější. Výkonnost stabilizace je zcela individuální, záleží na pevnosti ruky uživatele a na použitém ohnisku a čase.

Závěr
Panasonic FZ30 je velmi povedený nástupce svého předchůdce, FZ20. Takřka by se dalo říci, že se jedná o zbrusu nový model, protože změny jsou velmi razantní. Od ultrazoomového EVF se nyní tato řada přesunula více k poloprofesionální třídě, kdy nabízí manuální ovládání zoomu, fotografování do RAWu, příjemné ovládání atd. To potvrzuje i kvalita snímku. Na trhu by měl být již dostupný za doporučenou maloobchodní cenu 21 995 Kč.

::Technické parametry Panasonic Lumix FZ30
::Technické parametry Panasonic FZ30 vs Fujifilm S9500

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Ukázka makro snímku

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: