Panasonic Lumix LC1 - takřka analogový digitál v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix LC1 - takřka analogový digitál v praxi

Panasonic Lumix LC1

21. října 2004, 00.00 | Společnost Panasonic na začátku tohoto roku vyvinula svou modifikaci fotoaparátu Leica Digilux 2. Jedná se o digitální EVF zrcadlovku s 5MP obrazovým rozlišením a nepřehlédnutelným designem, navazující na staré fotoaparáty z minulého století. Jak dopadlo skloubení digitální technologie s analogovým tělem?

{Popis a konstrukce}

Panasonic tento rok představil na trhu svou modifikaci modelu Leica Digilux 2 pod názvem Panasonic Lumix LC1. Od Leicy si přináší vysoce světelný objektiv, který disponuje minimálním clonovým číslem F2,0-2,4. Jedná se o pětimegapixelový kompakt s nezaměnitelným retro designem, který na první pohled vůbec nevypadá jako digitální fotoaparát. Pravý původ prozrazuje jen nenápadný nápis "Digital camera" a velký LCD displej na zadní straně, který je také jednou z předností tohoto fotoaparátu.

Konstrukce a design
Od modelu Leica Digilux 2 se liší barvou, vystouplou hranou na přední straně nahrazující úchop a několika málo detaily. Konstrukcí připomíná modely fotoaparátů z dob poloviny minulého století, jednoduchý hranatý design, černé tělo a několik prstenců na objektivu, které ovládají ohniskovou vzdálenost, clonu a zaostřovací vzdálenost. Na přední straně jsou snímače autofokusu a vyvážení bílé, mikrofon a kontrolka samospouště.

Horní strana je zcela odlišná od běžných kompaktů, najdeme zde kruhový volič času expozice, pod kterým je prstenec pro volbu snímacího režimu a režimu prohlížení snímků, prstenec pro volbu oblasti automatického měření expozice, uprostřed kterého je tlačítko spouště, tlačítko volby typu záblesku a sáňky pro externí blesk. Kapitolou samu pro sebe je interní vyskakovací blesk, který je díky dvěma kloubům schopen fungovat ve dvou polohách. V první poloze je záblesk namířen 65° směrem vzhůru, takže je možné ho použít pro odraz od stropu atd. a druhá standardní poloha ve směru fotografování.

Pod dvířky na levé straně jsou ukryty konektory pro připojení drátové spouště, USB kabelu a externího napájení. Pod podobnými dvířky na pravé straně nalezneme slot pro paměťovou kartu. Prostor pro akumulátor a závit pro stativ jsou na spodní straně.

 


Zadní strana již dává vědět o jaký typ fotoaparátu se jedná, je zde velký displej, nad kterým je v levém rohu EVF hledáček. Napravo od hledáčku je řada tlačítek pro vysunutí blesku, přepínání mezi hledáčkem a displejem, volbu režimu displeje a tlačítko pro nastavení korekce automatické expozice, bracketingu a intenzity záblesku. Napravo od displeje jsou umístěny tlačítka Menu a Function, jejichž funkci dále rozebereme v sekci Ovládání. Křížový ovladač nemá potvrzovací tlačítko, ale je okolo něj otočný kroužek, který mimo jiné slouží pro navigaci v menu a výběr se potvrzuje jedním ze směrů křížového tlačítka. Na šířku má tělo přístroje 134,7mm, na výšku 81,5mm a do hloubky 101,5mm. Hmotnost bez akumulátoru a karty je udávána na 627g. S baterií a kartou je to již 702g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je osazen CCD snímačem s úhlopříčkou 2/3" s celkovým počtem 5.240.000 bodů schopným pořizovat snímky s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1920x1080 (16:9), 1600x1200, 1280x960, 640x480 bodů s citlivostí 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG, nebo RAW. Ozvučené video sekvence s rozlišením 320x240 s frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu můžeme natáčet neomezeně dlouho až do zaplnění paměťové karty.

Objektiv DC Vario-Summicron od společnosti Leica se světelností F2,0-2,4 má ohniskovou vzdálenost od 7mm do 22,5mm, což je po přepočtu na kinofilm rozsah 28-90mm. Minimální zaostřovací vzdálenost je v režimu AF 60cm, v režimech AF Macro a Manual je to 30cm. Automatické ostření funguje na principu pasivního měření kontrastu.
Čas expozice lze manuálně nastavit v intervalu od 1/2000s do 8s, v automatickém režimu přístroj zvolí čas z intervalu od 1/4000s do 2s. Maximální clonové číslo je F11. Pokud se spolehneme na měření přístroje tak lze nastavit korekci automatické expozice v rozmezí +-2EV po 1/3EV krocích. Sériové snímání ve vysokorychlostním režimu snímá rychlostí 2,7sn./s maximálně 9 fotografií v nejnižší kompresi, 5 fotografií ve střední kompresi, nebo 3 fotografie s nejlepší kompresí. Vyvážení bílé nabízí možnost automatického i ručního měření, nebo volbu jedné předvoleb: den, zataženo, halogen, nebo blesk. Do výběru předvoleb je zahrnut i režim černobílých fotografií.

Snímky si můžeme prohlížet na velkém 2,5" LCD displeji, který má 210.000 zobrazovacích bodů. Pokud někomu nevyhovuje displej, lze použít i EVF hledáček s 235.000 body s možností dioptrické korekce +-4D. Interního blesk má dosah až 4,8m a režimy: vypnutý, automatický, s redukcí červených očí, vynucený záblesk a synchronizace s dlouhým časem závěrky. Jako paměťové médium pro ukládání fotografií můžeme použít MMC, nebo SD kartu. Pro přenos fotografií do počítače je zde USB 2.0 a pro promítání snímků na televizi, nebo projektoru video formáty NTSC a PAL.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Příznivci starých mechanických fotoaparátů budou tímto přístrojem nadšeni, protože ohnisková vzdálenost, clona a zaostřovací vzdálenost se nastavují prstenci na objektivu. Čas expozice volíme otočným voličem na horní straně. Clona, ostření i čas mají i polohy kde se aktivuje automatické nastavení. Na horní straně je mechanický přepínač oblasti měření expozice (plošné, s důrazem na střed a bodové), což urychluje práci s fotoaparátem, stejně jako přepínač klasického režimu snímání, sériového snímání a režimu prohlížení fotografií. Při posunutí ostřícího kroužku mimo polohu AF, nebo AF - Macro se automaticky zapne manuální zaostřování a dle zvoleného režimu se na displeji zobrazí zvětšený střed záběru buď jako malé okno uprostřed, nebo přes celý displej. Pokud se nastaví čas na polohu "2-8s" tak se musí ještě provést výběr konkrétní hodnoty (1/2, 1, 2, 4, nebo 8s) pomocí kroužku na zadní straně. Ostatní polohy jsou jasné z obrázku.

Tlačítka se používají dobře, ale na zvláštní řešení křížového ovladače s kolečkem je třeba si zvyknout, což není takový problém. Na zadní straně se pomocí tlačítka Function ocitneme v menu rychlého nastavení, kde můžeme okamžitě změnit nastavení bílé barvy, citlivosti a zaostřování pomocí křížového ovladače kde každý směr zastupuje jednu funkci (každému směru můžeme přiřadit jinou funkci). Po stisknutím tlačítka Menu se na displeji zobrazí nabídka pro nastavení vyvážení bílé (auto, den, zataženo, halogen, blesk, černobílé, ruční měření), velikosti snímku, kvality snímky (RAW, nejmenší, střední, nebo největší komprese), bodové měření (vypnuto, zapnuto), citlivosti (auto, 100, 200, 400), sériového snímání (rychlé, pomalé), audio komentáře k fotografii, digitálního zoomu (vypnutý, 2x, 3x), synchronizace blesku (s první lamelou, s poslední lamelou), korekce snímku (kontrast, ostrost, saturace) a videosekvence (zapnuto, vypnuto). Druhou složkou v menu je Setup, kde lze nastavit jas displeje, zobrazování náhledu snímku, zvuky, automatické vypínání, asistent manuálního ostření, nastavení tlačítka Function, resetování číslování souborů, času, jazyka a resetování nastavení fotoaparátu.

 


 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Při zobrazení 1:1 nalezneme velmi jemný digitální šum i na fotografiích exponovaných s citlivostí 100 ISO pouze na tmavých místech. Na snímcích s citlivostí 200 ISO je již o něco zřetelnější, ale na zmenšených snímcích je takřka nepostřehnutelný. Při citlivosti 400 ISO je šum patrný i na zmenšených snímcích a při jejich přiblížení 1:1 jasně pozorujeme zásahy softwarové redukce šumu, díky které se místy ztrácejí detaily, ale zmenšené snímky jsou stále velmi kvalitní.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 100, 200, 400 ISO

Vyvážení bílé pracovalo ve dne zcela spolehlivě, u nočních snímků si nevědělo rady, což mohlo být způsobeno velkou měrou pouličního osvětlení na místě kde snímky testujeme. Nechybí ani ruční měření, takže není problém si jej zkalibrovat podle bílé, nebo šedé plochy.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Na testovacích obrazcích podal tento fotoaparát velmi dobrý výkon, že mu lze odpustit i lehkou soudkovitost na nejkratším ohnisku. Rozlišení a ostrost je velmi kvalitní, hlavně díky výborné optice značky Leica. Stejně tak není patrná takřka žádná vinětace a chromatická aberace se takřka neprojevuje, jen lehce u okrajů snímků. Optika je opravdu na skvělé úrovni.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28mm F3,6 1/125s, vpravo 90mm F3,6 1/125s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28mm, vpravo 90mm)

  
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO)

  
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (1,9MB)

Praktické zkušenosti
Od otočení přepínače pro zapnutí fotoaparátu do vyfotografování prvního snímku uplyne cca 4,2s. Zpoždění závěrky od stisknutí spouště bez namáčknutí je cca 0,7s. S namáčknutím je zpoždění takřka nepozorovatelné, menší než 0,1s. Rychlost změna ohniskové vzdálenosti záleží čistě na uživateli, ale kroužek zoomování vykazuje lehký odpor.
Používání Panasonicu LC1 bylo radostí, nejenže pohledy kolemjdoucích lidí nejdříve přelétly archaicky vypadající předek a pak s údivem hleděli na LCD displej na zadní straně, ale i proto, že ovládání je opravdu příjemné a fotografie velmi kvalitní. Na menších citlivostech, nutno dodat. Snímky jsou pěkně barevné a líbivé, mají také díky optice Leica velmi dobrou ostrost. Optika zaslouží pochvalu i díky vysoké světelnosti F2,0-2,4, což u kompaktů není zcela běžné. Nevýhodou však je krátký rozsah ohniskové vzdálenosti, který nabízí pouze 3,2x optický zoom. Udělat stejně velký světelný, kvalitní objektiv s větším zoomem by bylo zřejmě o mnoho dražší a tak se uživatelé musí spokojit s možností přikoupení předsádek.
Fotografování je příjemné i díky velkému displeji, který má 100% pokrytí scény a je relativně rychlý. Pořízené snímky na něm vypadají velmi kvalitně, mnohdy lépe než při prohlížení v počítači. Automatické zaostřování funguje relativně pomalu. U manuálního ostření je velmi dobrý asistent, který zvětší střed snímané scény pro lepší kontrolu zaostření. Zvolit si lze zobrazení pouze na malou plochu ve středu snímku, aby měl fotograf přehled o celé scéně, nebo se střed snímku zvětší přes celý displej a lépe se tak kontroluje zaostření.
Konstrukční raritou, kterou ze současných digitálních fotoaparátů neznáme (bohužel), je výklopný blesk, který lze nastavit do dvou poloh. Při lehkém stisknutí tlačítka pro vysunutí blesku se vyklopí pouze jedna část, směrem vzhůru o 65° a je možné osvětlovat scénu s odrazem od stropu, čímž je snímek více plastický, rovnoměrně osvícený a zlepší se pleťové tóny portrétované osoby. Domáčknutím tlačítka se blesk narovná celý, vše je snad jasné z následujících fotografií.

 

 

Závěr
Panasonic Lumix LC1 je fotoaparát určený pro nadšence a fajnšmekry, hlavně díky svému retro designu. Své místo by si mohl najít i u lidí, kteří cítí odpor k současným digitálním fotoaparátům vypadajícím jako plastové krabice. Mohli by tak najít výhody digitálního fotoaparátu v těle, které dobře znají. Své šťastné majitele si však najde i mezi amatéry, protože je přizpůsoben fotografování na plnou automatiku a bez problémů splňuje nároky lidí bez fotografického vzdělání. Pořizuje velmi kvalitní snímky díky vynikající optice, ale lehce u něj pokulhává kvalita snímače u nejvyšší citlivosti. Obrazový procesor se snaží zamaskovat neduhy snímače, ale u citlivosti 400 ISO je to za cenu lehké ztráty detailů. I přes to dělá ve své kategorii pětimegapixelových EVF zrcadlovek jedny z nejlepších fotografií. Nevýhodou tohoto přístroje je jednoznačně jeho cena, která je stanovena na 47.995,- Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace Panasonic Lumix LC1

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie
Několik fotografií pořízených během pár dní, kdy jsme měli fotoaparát k dispozici.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: