Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Panasonic Lumix LZ2 - velmi levných, stabilizovaných 5 MPix v praxi
12. května 2005, 00.00 | Na PMA představil Panasonic svou novou řadu digitálních kompaktních fotoaparátů se stabilizátorem. Jedná se o nejlevnější modely určené pro fotoamatéry, kteří chtějí využívat výhody optické stabilizace. Na testování nám do redakce přišel model Lumix LZ2, který nabízí 6x optický zoom se stabilizací, rozlišení 5 MPix a velký dvoupalcový displej.
{Popis a konstrukce}Na PMA představil Panasonic svou novou řadu digitálních kompaktních fotoaparátů se stabilizátorem. Jedná se o nejlevnější modely určené pro fotoamatéry, kteří chtějí využívat výhody optické stabilizace. Na testování nám do redakce přišel model Lumix LZ2, který nabízí 6x optický zoom se stabilizací, rozlišení 5 MPix a velký dvoupalcový displej. Ovládání je maximálně zjednodušeno, a tak se zde setkáme pouze s automatickými režimy expozice.
Konstrukce a design
Vzhledem k zaměření na amatérský segment, kde se přikládá velká důležitost velikosti fotoaparátu je LZ2 relativně drobný a objektiv na přední straně vystupuje pouze nepatrně, vzhledem k délce, které dosáhne po zapnutí přístroje a nastavení ohniskové vzdálenosti na maximum. Nad objektivem je pak indikátor samospouště a vestavěný blesk.
Pod gumovou krytkou na levé straně jsou umístěny dva konektory pro připojení USB (A/V) a externího napájení. Na pravém boku je pod dvířky ukryt prostor pro paměťovou kartu. Spodní strana nabízí plastový závit pro stativ umístěný na samém okraji (pod objektiv by se nevešel) a prostor pro dvě tužkové baterie. Na horní straně pak nalezneme drobný přepínač expozičních režimů, mikrofon, přepínač pro zapnutí a vypnutí přístroje, tlačítko nastavení stabilizace obrazu a nakonec také prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště.
Zadní straně dominuje velký LCD displej, vedle kterého je křížový ovladač vytvořený seskupením čtyř samostatných tlačítek. Zbývající tři tlačítka slouží pro ovládání displeje, nastavení sériového snímání a aktivaci menu.
Plastové tělo se dodává ve stříbrné a černé barvě. Ve vypnutém stavu má fotoaparát na šířku 100,5 mm, na výšku 63,5 mm a do hloubky 32,9 mm (bez vystupujících částí). S výstupkem objektivu a displeje to je však něco málo přes 4 cm. Hmotnost bez baterií a karty je cca 178 g. S baterií je to cca 224 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Ve fotoaparátu je zabudován CCD obrazový snímač s efektivním rozlišením 5 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Díky němu můžeme pořizovat snímky s rozlišením 2 560 x 1 920, 2 048 x 1 536, 1 920 x 1 080, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů s citlivostí 80, 100, 200 a 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence ve formátu MOV s rozlišením 320x240 bodů a frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty.
Objektiv tentokrát není od společnosti Leica, ale nese označení Lumix DC Vario. Poskytuje 6x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6,1 mm do 36,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 37-222 mm). Světelnost je F2,8-4,5. Automatické zaostřování můžeme nastavit na ostření na 5, 3 a 1 zónové, nebo bodové. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm na nejkratším ohnisku a 1,2 m na nejdelším ohnisku. V režimu makro můžeme ostřit od 5 cm na nejkratším ohnisku a 50cm na nejdelším. Objektiv je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S., která pomáhá udržet i delší časy závěrky, aniž by byly snímky rozmazané. Pracuje ve dvou režimech, kdy první stabilizuje při namáčknutí spouště i při expozici a v druhém je stabilizace aktivována až pro samotnou expozici (toto je účinnější metoda).
Čas závěrky pro statické snímky automatika nastavuje od 1/2 000 s do 8 s, což závisí na konkrétním expozičním režimu. Na výběr je klasický automatický a několik scénických, například portrét, sport, krajina, noc, noční portrét, ohňostroje, party a sníh. K dispozici je kompenzace automatické expozice v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Pro video sekvence je čas závěrky od 1/2 000 s do 1/30 s. Vyvážení bílé nabízí kromě automatického měření a několika předvoleb (den, zataženo, halogen) také manuální měření. U přednastavených hodnot můžeme provádět korekce o 10 kroků do červena, nebo do modra. Pro kontrolu správné expozice je fotoaparát vybaven jak živým histogramem, který se zobrazuje přímo při fotografování, tak i klasickým u již hotových snímků.
Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 3 snímky za sekundu pro až 5 snímků. Nastavit můžeme také rychlost 2 sn./s pro stejný počet snímků nebo nekonečné snímání až do zaplnění paměťové karty. Zde je rychlost snímání cca 1,5 sn./s a je do značné míry ovlivněna také typem použité paměťové karty. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 30 cm do 4,2 m s možností nastavení režimu auto, redukce červených očí, vynuceného záblesku a synchronizace s dlouhým časem.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2" a disponuje 85 000 zobrazovacími body. Pro ukládání dat můžeme použít vestavěnou paměť s kapacitou 14 MB, nebo paměťovou kartu SD (Secure Digital), resp. MMC (MultiMedia Card). Pro přenos dat je zde USB 2.0 doplněné o možnost přímého tisku bez přítomnosti počítače pomocí PictBridge. Snímky si také můžeme prohlížet na televizoru, nebo projektoru pomocí video výstupu podporujícího formáty PAL a NTSC. O napájení se stará dvojice tužkových AA baterií.
Ovládání
Ovládání i struktura menu jsou stejné jako u ostatních fotoaparátů Panasonic. Počet tlačítek i nastavení v menu však byl redukován na nutné minimum pro lepší orientaci uživatelů bez zkušeností. Na těle fotoaparátu se tak setkáme pouze s ovladačem zoomu, spouští, tlačítkem pro nastavení režimu stabilizace, tlačítkem pro sériové snímání a křížovým ovladačem, u kterého má každé tlačítko svou funkci. Levé tlačítko aktivuje samospoušť, dolní zobrazuje náhled pořízeného snímku, pravé přepíná režimy blesku a horním nastavujeme kompenzaci expozice, vyvážení bílé a bracketing. Tlačítka se dobře používají a spoušť má čitelný chod.
V režimu fotografování se tlačítkem Menu dostaneme k nastavení vyvážení bílé, citlivosti, velikosti snímků, stupně komprese, nahrání zvukové poznámky, nastavení oblasti zaostřování, nastavení nejdelšího času závěrky (1/8s, 1/4s, 1/2s a 1s), digitálního zoomu, barevného filtru (ochlazující, oteplující, černobílý, sepia) a barev (natural, standard, vivid). V režimu natáčení video sekvencí také můžeme nastavit frekvenci snímání. Druhá záložka pojmenovaná Setup nabízí nastavení použitých baterií (alkaline, Ni-MH a Oxyride), jas displeje, automatické zobrazení náhledu snímku, úsporný režim, zvuky, čas, číslování snímků, resetování nastavení, nastavení USB režimu, video formátu a jazyka.
V režimu prohlížení snímků můžeme fotografie otáčet, zamykat, tisknout, komentovat, zmenšovat ořezávat, kopírovat, prohlížet pomocí slideshow, nebo formátovat paměť.
Kvalita snímků
I když je digitální šum pozorovatelný i na nejnižší citlivosti, tak jsou snímky velmi dobré. Podobně je to i s citlivostí 100 ISO, kde je šum viditelný pouze při prohlížení 1:1. Na citlivosti 200 ISO se již na snímcích začíná projevovat silnější softwarová redukce šumu, díky které se ztrácejí drobné detaily. Šum je dosti potlačen i na citlivosti 400 ISO, ovšem za cenu větší ztráty detailů. Na amatérská použití kvalita snímků plně vyhovuje, avšak náročnější uživatelé mohou šum a jeho redukci pocítit.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje za denního světla velmi dobře. Zcela však selhává v žárovkovém osvětlení. K dispozici jsou pouze tři předvolby vyvážení, ale je zde i možnost manuálního měření.
U ostatních fotoaparátů Panasonic se dá říci, že co ztrácejí šumem snímače, to dohánějí výbornou ostrostí kvalitní optiky Leica. Objektiv tohoto fotoaparátu, zřejmě z důvodu zachování nízké ceny, není z dílny tohoto zvučného výrobce. To se projevuje i na ostrosti a rozlišení snímků, které jsou spíše průměrné. S rostoucím ohniskem také ostrost rapidně klesá. Na snímcích je pozorovatelná aberace a silné moaré. Vinětce je minimální, stejně jako soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku. Ostrost je však stále na dobré úrovni vzhledem ke konkurenci ve stejné cenové kategorii, jen nedosahuje úrovně Panasonic s optikou Leica.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače pro zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uplyne cca 3,6 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 19 kroků.
Displej má pouze drobné zpoždění a zobrazuje nepřetržitě i při zaostřování. Automatická expozice pracuje spolehlivě, avšak je třeba dávat pozor na to, že pracuje v režimu celoplošného měření a nelze ji nastavit jinak, k dispozici máme pouze korekci expozice. Pro kontrolu správné expozice je při fotografování možné zobrazit "živý" histogram, který je však velmi malý. Pro orientaci to však postačuje. Bohužel i u hotového snímku je histogram velmi malý. Automatické zaostřování pracuje velmi dobře, i když není přítomné žádné pomocné světlo. Optická stabilizace pracuje spolehlivě, stejně jako u ostatních Panasonic. Pomáhá nám používat i delší časy závěrky, při kterých bychom bez stabilizace pořídili pouze rozmazané snímky vlivem pohybu fotoaparátu. I tato technologie má však své hranice a při časech delších než cca 1/8 s již přestává pracovat spolehlivě. Záleží však na nastavené ohniskové vzdálenosti a "pevnosti" držení uživatele.
V porovnání s ostatními Panasonic nelze přehlédnout o jeden řád nižší ostrost, zejména pak na nejdelším ohnisku. Snímky produkuje LZ2 barevné a kontrastní. Kromě možnosti nastavení v menu, zda-li používáme obyčejné alkalické, dobíjecí Ni-MH, nebo nové baterie Panasonic Oxyride (nelze je dobíjet, ale mají větší výdrž než běžné alkalické), má fotoaparát také tzv. Economy režim, kdy pro úsporu baterií sníží jas displeje. Ostatní funkce tím však ovlivněny nejsou.
Závěr
Digitální fotoaparát Panasonic Lumix LZ2 nabízí oproti podobné cenové konkurenci kombinaci dlouhého 6x optického zoomu se stabilizací a rozlišení 5 MPix. To vše je úhledně zabaleno v relativně malém a lehkém těle s 2" displejem. Snímky dělá tento fotoaparát velmi dobré, barevné a kontrastní. Nevýhodou je vyšší hladina šumu a relativně silná softwarová redukce šumu, která na nejvyšší citlivosti ubírá snímku na detailech. Šum je však díky tomu relativně potlačen. Pokud zůstaneme na nižších citlivostech, nemusíme se ho příliš obávat. Za svou cenu nabízí LZ2 "hodně muziky" a chybět může snad jen manuální režim expozice. Doporučená maloobchodní cena byla stanovena na 10 995,- Kč včetně DPH.
::Webové stránky výrobce
::Technické parametry Panasonic Lumix LZ2
::Technické parametry Ricoh R1v vs Nikon 8400
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014