Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
PhotoClip DM334 - hračka nebo multimediální nářez?
DaisyMultimedia PhotoClip DM334 mp3
23. února 2004, 00.00 | K dnešnímu redakčnímu testu nám byl zapůjčen digitální fotoaparát doplněný o řadu multimediálních funkcí. Zlí jazykové by o něm možná hovořili jako o "hrající krabičce od mýdla". V naší recenzi se vám vynasnažíme ukázat, jaký přístroj opravdu je…
Společnost Daisy Multimedia, z jejíž produkce pochází tento multimediální digitální fotoaparát, je v naší zemi asi nejvíce známá díky svému malému a levnému MP3 přehrávači, ve kterém nejeden fotograf využije starší CompactFlash karty o dnes již nepoužitelně malé kapacitě. Jak si však stojí na poli digitální fotografie, a čím je její PhotoClip výjimečný?
Konstrukce, design
PhotoClip DM334 nemusí působit na první pohled příliš důvěryhodným dojmem. Je totiž celý vyroben z plastu a ani jeho rozměry (99 x 62 x 36 mm) nejsou na dnešní dobu nijak převratné. O co je větší, o to se však lépe drží. Při pohledu zepředu nespatříme nic neobvyklého - objektiv, blesk, průzor optického hledáčku a LED napomáhající ostření za šera. Devítipolohový hlavní kruhový volič na horní straně již však hovoří o všech možnostech, které DM334 nabízí. Jejich význam si vysvětlíme v průběhu článku. Vedle něj je pouze spoušť a zapínací tlačítko. Na zadní straně jsou rozmístěny zbývající ovládací prvky (tj. křížový volič tvořený z mechanicky oddělených tlačítek, dvojité tlačítko ve tvaru kosti ovládající zvětšení digitálním zoomem a konečně dalších pět samostatných tlačítek speciálního významu), zapuštěný displej chráněný umělohmotným sklíčkem, optický průhledový hledáček nenabízející dioptrickou korekci a reproduktorový otvor, schopný přehrávat polyfonní melodie. Dvoubarevná LED vedle hledáčku opticky informuje o stavu přístroje.
Vzhledem k tomu, že se jedná o multimediální zařízení, u kterého se počítá s častým připojením sluchátek, není jejich konektor na levém boku chráněn gumovou krytkou. Pod ní je ukryt pouze napájecí konektor a konektory sloužící pro připojení do PC a TV.
Akumulátor je společně se slotem pro rozšiřující SD/MMC paměťovou kartou zasunut pod výklopnými dvířky na spodku přístroje. Vedle nich nalezneme umělohmotný stativový závit.
Technická specifikace
PhotoClip DM 334 je digitální fotoaparát s objektivem o pevné ohniskové vzdálenosti 34 mm. Autofokus zaostřuje v režimu makro od 5 cm, v normálním pak od 50 cm. Výběr ostřící bodu provádí přístroj automaticky, případně je možné ostřit ručně pomocí LCD displeje o rozlišení 512x218 bodů (112 kpix) a úhlopříčce 3,8 cm. U displeje se plynule nastavuje jas, kontrast a vyvážení barev. Absenci optického přiblížení kompenzuje čtyřnásobný digitální zoom. CCD snímač o úhlopříčce 1 / 2,5" nabízí efektivní rozlišení 3,14 mil. bodů, přičemž fotoaparát je schopen interpolovat snímky ještě na velikost 2304 x 1728 bodů. Citlivost snímače nelze měnit a ani není udávána.
Expozice se měří automaticky, lze však nastavit plošné či bodové měření, případně se zdůrazněným středem. Výsledek je ještě možné upravit v rozsahu +- 2 EV po 1/2 EV krocích. Expoziční časy jsou omezeny rozsahem 1/20 až 1/1000 s. V nočním režimu by měl přístroj prodloužit expozici až na 2 s, nicméně to se v praxi nikdy nepodařilo. Programové režimy DM334 nenabízí, zato nahrává ozvučené videosekvence v rozlišení 320x240 či 160x120 bodů při volitelném počtu 10 či 20 snímků za sekundu. Délka sekvence je omezena pouze volnou kapacitou paměti, případně ji lze předem omezit v libovolné délce. Fotoaparát dokáže nasnímat sérii osmi snímků v nejnižším rozlišení s periodou cca 1 s, nebo spustit intervalové focení s periodou od 10 s do 60 min, u kterého se nastaví čas startu a počet pořízených záběru. Dále nabízí zpožděnou expozici s 3 nebo 10 s časovačem.
Vyvážení barev je buď automatické, předdefinované či ručně nastavitelné.
Pořízené snímky ve formátu JPEG se ukládají buď do interní paměti (její velikost se pohybuje od 16 do 128 MB dle typu přístroje), nebo na externí SD/MMC kartu. O napájení se stará standardizovaný Li-Ion akumulátor 3,6 V / 1 000 mAh, známý například z mobilních telefonů Nokia. Vzhledem k masové produkci těchto akumulátorů je jejich cena přijatelnější oproti konkurenčním jednoúčelovým akumulátorům. Další výhoda spočívá v tom, že se tento typ článků začíná běžně prodávat i v nenabíjecím provedení. Tím do jisté míry odpadá starost o dobíjení například během dovolené.
Součástí balení tohoto fotoaparátu je speciální USB kabel pro propojení s PC, síťový zdroj sloužící pro interní dobíjení akumulátoru, poutko, praktické pogumované látkové pouzdro, A/V kabel, návod, instalační CD a stereo sluchátka.
Ovládání
Ovládání tohoto přístroje je velice snadné a intuitivní. Výrobce přebral některé zvyklosti z počítačové oblasti, o čemž například hovoří dynamicky se měnící význam krajních tlačítek pod displejem. V režimu focení je však jejich význam pevný a odpovídá symbolům nakresleným nad nimi. Pomocí tlačítek křížového ovladače se přímo volí kompenzace expozice a přepíná mezi makro a normálním ostřícím režimem. Ostatní parametry se nastavují pomocí tohoto ovladače v přehledném menu přístroje, které je rozděleno na dvě záložky.
První se věnuje parametrům focení (rozlišení, vyvážení barev apod.), v druhé pak nalezneme některá systémová nastavení. Chceme-li provádět základní nastavení přístroje, musíme otočit hlavní kruhový volič do polohy SET. V tomto menu lze dokonce u šesti parametrů určit, zda se má jejich hodnota zapamatovat do příštího spuštění přístroje, anebo se má uvést do továrního nastavení. Uživatel se zde také dozví zbývající kapacitu paměti či verzi firmware přístroje.
Filozofie ovládání tohoto přístroje počítá s častým otáčením kruhového voliče, jehož chod je až příliš volný bez jasně mechanicky definovaných poloh. Každý režim (sekvenční focení, videosekvence jakož i prohlížení snímků) má na něm vyhrazenu vlastní polohu.
Ovládací plastová tlačítka reagují na dotek přesně a spolehlivě. Spoušť má příjemný měkký chod.
Kvalita snímků
Vzhledem k tomu, že přístroj nenabízí různé hodnoty citlivosti snímače a pracuje jen s její nízkou hodnotou, obsahují snímky minimální množství šumu. Na jejich okrajích se projevuje výrazná neostrost, zdůrazněná při užití interpolace. O rozdílu v prokreslenosti detailů hovoří následující obrázky:
Na snímcích se projevuje vnitřní programové doostřování, mírná chromatická aberace a malé soudkovité zkreslení objektivu. Velké plus tohoto fotoaparátu je možnost ručního nastavení teploty bílé barvy, které pracuje rychle a spolehlivě.
Doplňkové funkce
Jak jsme již zmínili, PhotoClip DM 334 není pouze digitální fotoaparát, ale nabízí i další multimediální funkce, dostupné pod daným symbolem hlavního kruhového voliče. Jedním z nejatraktivnějších je jistě možnost přehrávání skladeb ve formátu MP3. Kdo zná MP3 přehrávače Diva od společnosti Daisy Multimedia, zná i všechny funkce tohoto zařízení. To znamená, že DM 334 umožňuje přehrávat souboru zakódované ve formátu MPEG 1 Layer 3 o různých vzorkovacích frekvencích a datových tocích včetně VBR. Takto dekódovanou hudbu přehrává buď pomocí interního reproduktoru či zesiluje do sluchátkového výstupu. Přehrávač nabízí úpravu výsledného audiosignálu pomocí předem nadefinovaných digitálních frekvenčních filtrů včetně jednoho uživatelsky definovaného. Dále na displeji zobrazuje jméno interpreta a skladby (bohužel však delší názvy neroluje) či vykresluje grafický ekvalizer. Bohužel přístroj nenabízí některé pokročilé funkce, kterou je například možnost časového posunu ve skladbě.
Dalšími nabízenými režimy jsou webová kamera a hlasový zápisník, který nahrává pomocí interního mikrofonu do souboru typu WAV. Datový tok je 32 kbps, mikrofon má nastavitelnou citlivost. Diktafon také nabízí možnosti aktivace nahrávání hlasem.
Praktické zkušenosti
Na tomto přístroji nás zaujalo množství funkcí převzatých z počítačové oblasti, které často chybí u přístrojů ostatních značek. Typickou ukázkou je možnost intervalového focení. Na druhou stranu musíme konstatovat, že firmware netěží maximum, které by se dalo z daného mechanického provedení získat. Dokonce se nám několikrát stalo, že se přístroj zasekl či zacyklil. Firmware lze však jednoduše aktualizovat, takže záleží jen na výrobci, kdy nedostatky odladí.
Co se týče fotografování, nejméně příjemnou vlastností je pomalá reakce spouště (více jak 1 s při zapnutém blesku) a dlouhá doba ukládání fotografií (snímek s interpolovaným rozlišením 2304x1728 zapisuje 17 s, ostatní pak rychleji: 2048x1536 za 10s, 640x480 za 5 s).
Další nepříjemnou vlastností je absence záložního kondenzátoru, bez kterého i krátkodobé vyjmutí akumulátoru způsobí vynulování nastaveného data a času.
Ostření má za zhoršených světelných podmínek potíže a výrazně mu nepomůže ani aktivní přisvícení pomocí LED. Výdrž akumulátoru je vzhledem k jeho kapacitě poměrně malá. Zapuštěný displej je celkem dobře čitelný, škoda však těsného a zaobleného orámování, které snižuje jeho pozorovací úhel. Na displeji se na víc nezobrazuje celá fotografovaná scéna, čehož si můžete všimnout i na testovacích snímcích rozlišení, který jsme komponovali se 100% pokrytím oblasti 4:3. Je třeba si uvědomit, že se zvýšením jasu a kontrast displeje ztrácíme informaci o expozici snímku. Škoda, že fotoaparát nezobrazuje histogram.
Na druhou stranu musíme pochválit intuitivně řešené ovládání, které je opravdu snadné, dobrou ergonomii přístroje a spolehlivou funkčnost všech jeho ovládacích prvků.
Závěr
PhotoClip DM334 společnosti DaisyMultimedia je přístroj, který sjednocuje řadu nenáročných multimediálních funkcí do jednoho zařízení. Ukazuje, že je možné úsporně vyrobit jednoduché a životaschopné zařízení. Pochvalme užití standardizovaného akumulátoru, který bezesporu zlevňuje nejen pořizovací hodnotu přístroje, ale i jeho budoucí provoz. Obrazová kvalita je na přístroj v cenové relaci okolo 7 000 Kč s DPH přijatelná.
Musíme však přiznat, že aparát vyžaduje ještě řadu vylepšení. Přitom se však výrobce musí snažit udržet přijatelnou cenu, která činí celé zařízení atraktivním pro mladou generaci.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014