Polaroid PDC 5350 aneb není všechno zlato co se třpytí - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Polaroid PDC 5350 aneb není všechno zlato co se třpytí

Polaroid PDC 5350

3. června 2004, 00.00 | Minulý týden jsme vám představili nové digitální kompakty Polaroid a slíbili jsme, že se na atraktivní pětimegový model podíváme podrobněji. Pokud máme být upřímní, model je atraktivní především na pohled. Na co všechno jsme přišli při podrobném testování?

{Popis a ovládání}

V diskuzi pod naším článkem, který představoval nové fotoaparáty Polaroid, se jeden čtenář podivoval, že vůbec tato značka ještě vůbec fotoaparáty prodává. Zčásti měl pravdu, přístroje se značkou Polaroid dnes nabízí společnost Concord, jejíž fotoaparát jsme recenzovali v pondělí. Zajímá vás, pod jakou kvalitu se značka Polaroid podepsala a co může fotoaparát PDC 5350 nabídnout? Pak přijměte pozvání k dnešní recenzi, která vás možná překvapí, stejně jako překvapil fotoaparát nás.

Konstrukce, design
Digitální kompakt Polaroid PDC 5350 se vyznačuje celokovovým zaobleným tělem o rozměrech 103x58x35 mm a hmotnosti 175 g. Na jeho přední straně nalezneme výsuvný objektiv, který je v klidovém stavu chráněn automaticky zavíranými lamelami. Nad ním pak otvor průhledového hledáčku, vedle kterého je umístěna indikační LED časovače a interní blesk. Celkový design přístroje je laděn do šedivé barvy. Má i praktický gumový výstupek v pravé části, který slouží pro pevnější úchop přístroje pravou rukou.
Na vrchní straně fotoaparátu nalezneme třípolohový kruhový volič, v jehož středu je umístěna spoušť. Vedle něj pak vidíme otvor piezzo měniče a mikrofonní otvor. Pod dvířky na pravém boku přístroje je ukryt napájecí Li-Ion akumulátor a slot pro externí SD/MMC paměťovou kartu. Na této straně jsou také vyvedeny konektory fotoaparátu - kombinovaný USB a A/V out a napájecí konektor.

Na zadní straně fotoaparátu nalezneme 1,5" LCD s rozlišením 80.000 bodů. Displej je orámován černým plastem, do něhož zasahují čtyři ovládací tlačítka. V dosahu palce pravé ruky je umístěn kolébkový ovladač optického zoomu, tlačítko režimu blesku a čtyřsměrný multifunkční volič s mechanicky odděleným potvrzovacím tlačítkem. V levé horní části fotoaparátu nalezneme přiměřeně velký optický hledáček s dvojicí standardních indikačních LED. Na spodní straně fotoaparátu je významný pouze plastový závit pro stativový šroub.

Technická specifikace
Polaroid 5350 využívá CCD snímač společnosti Sony s efektivním rozlišením 5 miliónů bodů a úhlopříčkou 1/1,8". Tak vytváří fotografie o maximálním rozlišením 2560x1920 obrazových bodů, které lze exponovat při nastavitelné citlivosti v rozsahu 100 až 400 ISO. Pokud necháme citlivost na automatice, dokáže ji fotoaparát snížit až na hodnotu 80 ISO. Snímky se ukládají ve formátu JPEG (s podporou starého EXIF 2.1) do interní 16 MB paměti či na externí SD/MMC kartu. Přístroj natáčí videosekvence v rozlišení 320x240, které ukládá ve formátu QuickTime Motion (MPEG4) v maximální délce 3 minut. Záznam je jednokanálově ozvučen se vzorkovací frekvencí 8 kHz.
Objektiv složený ze šesti členů uspořádaných v pěti skupinách nabízí přepočtený ohniskový rozsah 37 až 111 mm při světelnosti f/2,8 - f/5,0. Optický zoom je možno dále posílit o čtyřnásobný digitální zoom. Optická soustava je schopna v normálním režimu zaostřit od 45 cm, makro režim pak pracuje od 15 cm.
Po expoziční stránce se jedná o plně manuální přístroj disponující A/S/M režimy vedle plně automatického režimu. Expozice je měřena průměrově a její hodnotu je možno kompenzovat v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV. Závěrka pracuje s expozičními časy od 1/2000 s do 8 s, clona je čtyřpolohová F2,8 - F6,7 pro nejkratší ohnisko a F5,0 - F11,8 pro ohnisko nejdelší. Barvy se vyvažují automaticky či je možno vybrat jednu ze čtyř předdefinovaných hodnot (slunečno, zataženo, žárovkové a zářivkové osvětlení).
Interní blesk pracuje v rozsahu 0,8 - 2,7/2 m (W/T), k dispozici je šest režimů - stále zapnutý/vypnutý, automatický, s redukcí červených očí a synchronizace s delšími časy, kterou je také možno doplnit o redukci červených očí (jeden slabý předzáblesk). K dispozici je také dvou či desetisekundový časovač spouště.
O napájení se stará Li-Ion akumulátor 3,7 V / 900 mAh, který je součástí dodávky. Ta dále obsahuje jeho nabíječku, zápěstní poutko, základní návod a CD s ovladači, podrobným návodem a doplňkovým SW.

Ovládání
Ovládání fotoaparátu je jednoduché. V režimu natáčení videosekvencí se o všechny parametry stará přístroj sám, v automatickém režimu je k dispozici pouze několik základních parametrů, jako je rozlišení snímku či jeho kvalita. Oproti tomu po natočení kruhového voliče do polohy A/S/M se otevírají široké možnosti nastavení. Jejich hodnoty se volí v přehledném menu, které se skládá ze dvou záložek. První uspořádává v řádcích pod sebou takové parametry, jako je volba programového režimu (A/S/M), kompenzace expozice či nastavení citlivosti snímače. V menu se pohybuje pomocí multifunkčního voliče, menu je možné opustit namáčknutím spouště. Druhá záložka menu je ve všech pracovních režimech přístroje stejná a provádějí se v ní systémová nastavení, jako je volba jedné ze dvou úrovní podsvícení displeje, nastavení data a času či formátování paměťové karty. Pomocí přímých tlačítek lze pouze řídit režim interního blesku a aktivovat režim makro.

Chceme-li pouze prohlížet fotografie bez vysunutí objektivu, zapneme přístroj do tohoto režimu tlačítkem umístěným vedle pravého horního rohu displeje. Kromě indexového zobrazení a zvětšování náhledu snímku pomocí kolébkového tlačítka máme pomocí jednoúčelových tlačítek k dispozici i uzamčení snímku či jeho smazání. Pomocí menu můžeme smazat všechny snímky, spouštět jejich prezentaci či provádět výběr pro tisk. Fotoaparát také umožňuje obousměrné kopírování mezi externí a interní paměťovou kartou.

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Fotoaparát nás nemile překvapil vysokým množstvím šumu, který se na snímcích projevuje již při citlivosti 80 ISO. Nicméně pro tuto hodnotu i pro 100 ISO je jeho úroveň přijatelná. Na snímcích pořízených při citlivosti 200 ISO je již šum patrný, při 400 ISO působí rušivě.

ISO100 ISO200 ISO400
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO - AWB)

Automatické vyvážení barev nepracuje často správně, ruční kalibrace není bohužel k dispozici, ačkoliv se o ní na internetových stránkách výrobce píše. Na to, že je přístroj vybaven snímačem s rozlišením 5 MPix, je výsledné rozlišení detailů špatné.


Ukázka automatického vyvážení barev a porovnání optického zkreslení a rozlišení (uprostřed ohnisko 37 mm, vpravo 111 mm - vše ISO 100)

Snímky celkově působí ne zcela ostrou kresbou, na čemž se vedle kvality optiky a míře digitálního šumu negativně podepisuje i vyšší kompresní poměr. Na snímcích se také projevují artefakty programového doostřování. Objektiv má tendenci k výraznější chromatické aberaci. Při nejkratším ohnisku vykazuje přijatelné soudkovité zkreslení, při nejdelším je obraz po této stránce v pořádku.


Porovnání optického přiblížení a vyvážení barev na denních snímcích (vlevo oblačno - 37 mm, vpravo AWB - 111 mm, ISO 80)

Praktické zkušenosti
Fotoaparát Polaroid PDC 5350 nás potěšil elegantním designem a dobrou ergonomií ovládání, avšak po krátké práce se začaly projevovat jeho negativní vlastnosti. Nepředbíhejme však. Přístroj nastartuje do režimu focení cca za 5 s, což již na dnešní dobu není příliš dobrý výsledek. Další snímek v plném rozlišení i kvalitě je možno pořídit přibližně za 2,5 s. Prodleva spouště je citelná (něco málo přes půl sekundy). Ovládací prvky nereagují vždy přesně a navíc je tento pocit umocňován tím, že přístroj ve chvíli, kdy zpracovává data, na stisk nereaguje. Bohužel o tomto stavu nedává nijak vědět. Scéna se na displeji překresluje s dostatečnou rychlostí, bohužel během ostření však "zamrzne". To trvá mezi 1,5 až 2 sekundami, což je již patrná prodleva. Chyběla nám lepší kontrola nad expozicí - fotoaparát sice mění jas scény na displeji v závislosti na nastavené hodnotě, nicméně nezobrazuje odchylku od automaticky změřené hodnoty. Pouze pokud parametry expozice výrazně vybočují od optima, zobrazí je při namáčknutí spouště červeně. Také nás nemile překvapila nemožnost pohybu ve zvětšeném snímku v režimu prohlížení či špatný odhad zbývající kapacity akumulátoru - fotoaparát vypínal krátce po zobrazení polovičního nabití akumulátoru.

Závěr
Digitální kompakt Polaroid PDC 5350 lze charakterizovat jako jednoduchý přístroj, který sice "papírově" nabízí velice lákavé vlastnosti, jako je například plně manuální režim či vysoké rozlišení snímače, v praxi se však tyto vlastnosti dají jen stěží využít díky degradaci ostatní funkční výbavy. Výsledné snímky vynikají podprůměrnou kvalitou. Je opravdu škoda, že v celkem zdařilém celokovovém těle se nachází pouze jednoduchá technologie. Přitom ambice výrobce jsou celkem značné. Věřme, že některý z příštích modelů vytěží klady tohoto fotoaparátu a bude mít zákazníka skutečně čím oslovit. Prodejní cena tohoto modelu se pohybuje pod 10 000,- Kč s DPH, což je vzhledem k jeho rozlišení jistě lákavé, avšak v porovnání s užitnou hodnotou se jedná o poměrně odvážnou částku.

:: Podrobná specifikace fotoaparátu

:: Porovnání fotoaparátu Polaroid 5350 a Concord 5345z

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: