Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
První ohmatání DSLR Olympus E-5 (podívejte se na ukázkové snímky)
27. září 2010, 13.00 | Dostala se nám na několik okamžiků do ruky nejnovější profesionální zrcadlovka Olympus E-5. Pokud si chcete prohlédnout několik neoficiálních produktových fotografií, tak si otevřete náš článek. Naleznete v něm rovněž pár ukázkových snímků, které jsme s uvedenou zrcadlovkou pořídili na veletrhu Photokina.
Měli jsme na Photokině jedinečnou možnost si nakrátko osahat žhavou novinku od Olympusu, kterou je profesionální DSLR E-5 . Pojďme si v našem článku ukázat několik neoficiálních produktových fotografií plus se podívat na pár ukázkových snímků, které nám bylo dovoleno s uvedeným fotoaparátem pořídit. V dnešním článku se zaměříme spíše na praktické postřehy, které jsme nabyli během krátké chvíle, kdy se nám DSLR E-5 ocitla v rukou. Podrobnější informace o technické specifikaci proto hledejte v našem předchozím článku , který jsme tomuto fotoaparátu věnovali v době jeho oficiálního představení.
Nový model zrcadlovky Olympus E-5 vychází z filosofie spojení předností několika fotoaparátů daného výrobce. Od předešlého modelu E-3, jehož je tento fotoaparát přímým nástupcem (robustní a odolné tělo), převzala „Epětka“ robustní a odolné tělo z hořčíkové slitiny. Od nižšího modelu zrcadlovky E-30 zase novinka dostala do vínku košatou nabídku uměleckých filtrů. Architekturu a design postranních lišt rychlého menu zobrazeného na LCD panelu převzala naopak nová zrcadlovka od fotoaparátů typu Olympus Pen.
Ukázkové snímky, které jsme pořídili s DSLR Olympus E-5 a objektivem Zuiko Digital 14-54 mm f2,8 – f3,5 (údaje o expozičních parametrech naleznete v Exif informací snímků):
Ukázka různých „Art“ filtrů
Snímky pořízeny při rozdílném nastavení citlivosti ISO
Závěr
Při pohledu na několik pořízených snímků, které jsme ve chvatu stihli pořídit, nás na první pohled upoutalo znatelné zlepšení v oblasti nižšího výskytu barevného šumu při snímání na vyšší hodnoty citlivosti ISO. Na přístroji se tedy neprojevil negativní dopad vyššího rozlišení (12 Mpix oproti 10 Mpix u modelu E-3) 4/3 nového snímače. Ten, kdo měl v ruce předchozí model E-3, jistě může potvrdit, že tento fotoaparát opravdu produkoval snímky s výskytem barevného šumu ve větším než malém množství. Takže z tohoto hlediska si novinka zaslouží jednoznačný palec nahoru. Umělecké filtry nevypadají špatně (například Diorama, Zrnitý film či simulace HDR), i když jejich přítomnost u profesionálního modelu zrcadlovky nepovažujeme za úplně nezbytnou záležitost.
Rychlost 11bodového AF ostření má nová zrcadlovka dostatečně rychlou. Stejně tak potěší i dispozice snímat rychlostí 5 sn./s, i když bychom od profizrcadlovky čekali ještě o něco větší rychlost sériového snímání (například snímací frekvenci 7 sn./s a více).
Aparát se dobře drží, působí robustně a odolně. Výklopný displej potěší při fotografování například z neobvyklých perspektiv. Celkově tedy nová „Epětka“ působí po prvním ohmatání nadějným dojmem, ale nechme se tedy překvapit, jestli si tento aparát svoji dobrou "image" udrží i po zevrubnějším otestování v rámci redakční recenze.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014