První zkušenosti s Micro Four Thirds fotoaparátem Olympus E-PL1 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

První zkušenosti s Micro Four Thirds fotoaparátem Olympus E-PL1

8. března 2010, 00.00 | Na konci minulého týdne Olympus oficiálně prezentoval svůj nejnovější Pen fotoaparát E-PL1, který si svoji celosvětovou premiéru odbyl již na začátku února. Měli jsme možnost si tento nový fotoaparát krátce osahat a pořídit s ním pár snímků v originálních prostorách Ekotechnické muzea v Praze (starodávná čistírna odpadních vod). Více viz náš článek.

O novém přírůstku do rodiny Olympus Micro Four Thirds fotoaparátů jsme vás na našich stránkách už informovali v našem předchozím článku, který naleznete ZDE. Připomeňme si, že přístroj E-PL1 představuje odlehčenou verzi předchozích Micro Four Thirds fotoaparátů E-P1 a E-P2, které jsou určené pro náročné fotografy a vyznačují se „leicovským“ retrodesignem. Nový fotoaparát se oproti těmto přístrojům vyznačuje zjednodušenou koncepcí ovládacích prvků a modernějším designem (součástí menu aparátu je také interaktivní systém nápovědy pro úplné fotografické začátečníky).


Fotografie z Olympus tiskové konference, na které byl představen fotoaparát E-PL1 a jež se uskutečnila ve stylových prostorách Ekotechnického muzea v Praze 6

Fotoaparát disponuje 12,3Mpix LiveMOS snímačem a umožňuje nastavování citlivosti ISO v rozsahu hodnot ISO 100 – 3 200. Moderní design aparátu a existence výklopného blesku, jenž u vyspělejších „PENnů“ chyběl, napovídá, že Olympus v tomto směru chce konkurovat fotoaparátu Panasonic GF1.


Fotografie z Olympus tiskové konference, na které byl představen fotoaparát E-PL1 a jež se uskutečnila ve stylových prostorách Ekotechnického muzea v Praze 6

Kromě P/A/S/M expozičních režimů model E-PL1 obsahuje 19 scénických režimů, což je další poznávací znak, že přístroj je především určen pro méně zkušené fotografy.


Fotografie z Olympus tiskové konference, na které byl představen fotoaparát E-PL1 a jež se uskutečnila ve stylových prostorách Ekotechnického muzea v Praze 6

V dnešní článku se ale nebudeme zdržovat dalším popisem technických parametrů (tyto informace koneckonců naleznete v našem předchozím článku, který jsme věnovali tomuto fotoaparátu), ale raději prohoďme několik slov k praktickým dojmům, které jsme nabyli během několika málo chvil, kdy jsme měli možnost s fotoaparátem Olympus PEN E-PL1 fotografovat.


Fotografie z Olympus tiskové konference, na které byl představen fotoaparát E-PL1 a jež se uskutečnila ve stylových prostorách Ekotechnického muzea v Praze 6

Naše první zkušenosti s fotoaparátem Olympus E-PL1

Při prvním ohmatání fotoaparátu v ruce nám bylo jasné, že skutečně držíme v ruce „light“ verzi předchozích „Pennů“ (nižší váha cca 280 g versus cca 340 g u přístroje E-P2). Aparát má menší šířku těla (114 mm vs. 121 mm), přičemž výška a tloušťka fotoaparátu E-PL1 se od Pennu E-P2 příliš nezměnila.


Fotoaparát Olympus E-PL1

Přístroj má výrazně zjednodušené ovládání (byly vynechány otočné rollery), které je prakticky obdobné jako u kompaktních fotoaparátů. Musíme se přiznat, že bychom alespoň jeden otočný volič na fotoaparátu uvítali, protože nastavování expozičních parametrů skrze tlačítka 4-cestného voliče je přeci jen pomalejší (jeden stisk tlačítka je třeba na „odjištění“ nastavování hodnot, přičemž teprve dalším stiskem můžeme konečně hýbat s hodnotami clony a expozičních časů). Ale ruku na srdce – tato výtka ztrácí svůj význam, pokud si uvědomíme, že tento problém nebude aktuální pro uživatele, kteří například nikdy předtím nedrželi v ruce jiný fotoaparát, než kompakt.


Fotoaparát Olympus E-PL1

Fotoaparát je vybaven tlačítkem spouště, které má překvapivě malý průměr (miniaturními rozměry disponuje i ovladač pro zapnutí / vypnutí aparátu). Odezva spouště je poměrně velmi citlivá. Zato tlačítko videospouště (novinka), které je umístěno na zadní straně fotoaparátu, nabízí již standardní rozměry (tzn., že dané tlačítko není tak malé).


Fotoaparát Olympus E-PL1

Pochválit musíme průběh autofokusového ostření, které je v standardních světelných podmínkách znatelně rychlejší, než tomu bylo u námi testovaného fotoaparátu Pen E-P1. Nicméně v šeru se nám s přístrojem E-PL1 ostřilo poněkud hůře, což je ovšem obecný nešvar valné většiny fotoaparátů, které ostří skrze režim Live View. Na problémy s pomalejším průběhem autofokusu je možné rovněž narazit v situacích, když je na fotoaparátu nasazený nějaký starší Zuiko objektiv (tyto skla se nasazují na bajonet fotoaparát pomocí speciálního adaptéru).


Fotoaparát Olympus E-PL1

Menu fotoaparátu je přehledné a díky vestavěnému systému nápovědy může s daným přístrojem lépe fotografovat i úplný začátečník (například při využívání scénického režimu určeného pro fotografování dětí, přístroj uživateli poradí, v jaké poloze je nejlepší děti fotografovat apod.). Podobně jako tomu je u ostatních Pennů, nabízí E-PL1 dvě verze menu: jednodušší a pokročilejší (defaultně je deaktivováno; nabízí přístup k nastavování složitější funkcí jako je například volba intenzity digitální optimalizace dynamického rozsahu a další).

Výklopný blesk se na fotoaparátu nevyklápí automaticky, ale jeho vysunutí je nutné aktivovat stiskem malé páčky. Ačkoliv podle papírových parametrů má tento blesk pouze směrné číslo 7, tak podle nás je výkon tohoto blesku pro běžné účely dostatečný. Pochválit musíme v této souvislosti možnost pokročilého modifikování výkonu blesku (po 1/1, 1/4, 1/16, 1/64).

 

 

 

Ukázka snímků pořízených v interiéru při různých hodnotách citlivosti ISO (100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 600 ISO; výřezy)

Po stránce obrazové kvality snímků na nás udělal fotoaparát E-PL1 solidní dojem. Digitální šum se udržuje na snesitelné úrovni až do hodnot ISO 800 (barevný šum se u této citlivosti začíná shlukovat do žlutých fleků ve stinných partiích snímku). Určitou použitelnost si ovšem zachovávají i fotografie, které jsou pořízené při citlivosti ISO 1 600. Snímky pořízené při citlivosti ISO 3 200 již mají výrazně modifikovanou barevnost.

 

 

 

Ukázka snímků pořízených v exteriéru při různých hodnotách citlivosti ISO (100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 600 ISO; výřezy)

Díky většímu senzoru vykazuje také fotoaparát E-PL1 znatelně větší dynamický rozsah, než je tomu v případě standardních kompaktů. Koneckonců tuto slibnou dispozici přístroje si můžete ověřit z níže přiložených ukázek.

Foto Olympus E-PL1

Samozřejmě podrobnější analýzu kvalit jmenovaného fotoaparátu může provést až ve chvíli, kdy budeme moci E-PL1 přístroj řádně otestovat.

Foto Olympus E-PL1

Celkově se nám s fotoaparátem Olympus E-PL1 fotilo příjemně – umíme si představit, že tento typ přístroje může být pro skupinu méně náročných fotografů naprosto dostačujícím artiklem.

Dodejme, že Olympus na tiskové konferenci rovněž představil dva nové objektivy (ultraširokoúhlé sklo M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18mm f4,0 – 5,6 – cena cca 15 000 Kč a širokorozsahový zoom M.ZUIKO DIGITAL ED 14 – 150mm f4,0–5,6 – jeho cena doposud nebyla uvedena) určené pro Micro Four Thirds fotoaparáty, které by se na trhu měly objevit zhruba v průběhu května.

Na zmiňované tiskovce se také objevilo nové podvodní pouzdro Olympus PT-EP01, které nabízí profesionální parametry (například vodotěsnost do 40 m, možnost uchycení externích blesků apod.) a je určené speciálně pro fotoaparát E-PL1. Cena tohoto podvodního pouzdra by měla činit necelých 15 000 Kč.

Tuzemská cena kitového balení fotoaparátu Olympus E-PL1 a zoom objektivu Zuiko 14-42mm 1:3,5-5,6 se bude pohybovat v obchodech okolo 15 000 Kč, což je výrazně méně, než tomu je v případě ceny přístroje Pen E-P2 (cca 25 000 Kč). Na pultech prodejen se nový fotoaparát Olympus E-PL1 objeví již od 25. března 2010.

Zdroj: Tisková konference Olympusu

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: