Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
První zkušenosti s Ricoh GXR modulem GR LENS A12
28. září 2010, 01.00 | Minulý týden Ricoh na Photokině představil pro svůj GXR fotoaparát nový modul A12. Měli jsme možnost si tuto novinku krátce osahat v ruce. Více viz náš článek.
Rodina zásuvných modulů pro unikátní GXR platformu Ricoh fotoaparátů se minulý týden rozrostla o novou jednotku, která nese označení GR LENS A12. Protože se tomu tak stalo na veletrhu Photokina, kde jsme byli přítomni, tak jsme si tuto novinku mohli na stánku společnosti Ricoh krátce osahat. O této novince jsme vás informovali v samostatném článku ZDE .
Když jsme si na stánku společnosti Ricoh vzali poprvé do ruky nový modul A12, tak nás překvapilo, jak je maličký (průměr objektivu dokonce mírně přečnívá přes okraje modulu). Daná jednotka vzdáleně připomíná zásuvnou kazetu. Do GXR jednotky se výměnný modul zasouvá se znatelným zaklapnutím, přičemž jeho zasunutí usnadňují vodící drážky.
Zasunutý modul je jištěný pojistkou, která se nachází na předním gripu GXR fotoaparátu. Tandem GXR „doku“ a zásuvného modulu A12 má podobnou velikost, jako dnešní high-end kompakty (například Panasonic Lumix LX5 či Samsung EX1).
Ovládaní GXR fotoaparátu nám nepřišlo zrovna moc jednoduché a intuitivní. Alespoň nám to z pohledu uživatelů, kterým se daný fotoaparát poprvé a na krátko ocitl v rukou, tak připadalo. Například jsme si nevšimli některých samostatných tlačítek pro přímé nastavení důležitých fotografických parametrů (například ISO, WB, AF atd.; jejich funkci ovšem mohou po nastavení převzít dvojice programovatelných tlačítka Fn1 a Fn2; schéma konkrétního nastavení fotoaparátu lze uložit do dvou předvoleb MY1 a MY1), které by si jistě své samostatné ovladače zasloužily (zvláště, když takovou výsadu může mít ovladač pro Makro, který naopak na zadní straně fotoaparátu naleznout můžeme...).
Fotoaparát zřejmě vyžaduje na seznámení se s jeho ovládáním trochu více času, kdy si uživatel musí v menu přístroje například navolit úlohy funkčních tlačítek na 4cestném voliči. Takže neznalý uživatel musí vše nastavovat přes menu přístroje či alespoň přes panel rychlého menu.
Na zadní straně GXR jednotky tak nalezneme, kromě již zmiňovaného čtyřcestného voliče, tlačítka pro volbu zobrazovací jednotky (LCD displej či externí EVF hledáček), tlačítko Direct (spuštění rychlého menu na LCD displeji), Play, Display a spínač a vypínač fotoaparátu. Přístroj má dva rollery (jeden nahoře poblíž spouště, druhý je umístěn na zadní straně). Tlačítko spouště se při fotografování ovládá příjemně. Moc snímků jsme sice s GXR fotoaparátem a modulem A12 nestihli pořídit, ale i tak jsme si všimli, že v horších světelných podmínkách daný přístroj ostří o něco pomaleji, než bychom čekali.
Při minimální citlivosti ISO 200 produkuje nový modul čisté snímky takřka bez šumu. Překvapilo nás, že při nastavené maximální citlivosti ISO 3 200 si GXR fotoaparát s modulem A12 tolik nežehlí obraz, což se projevuje ponecháním většího množství detailů na snímku. Snímek pořízený při dané citlivosti je sice zašuměný, ale míra barevného šumu je udržena na poměrně slušné úrovni (nejvíce si můžeme shluků barevného šumu všimnout ve stinných oblastech snímku).
Vzhledem k tomu, že na veletrhu nebyla vystavena ostrá verze produktu, tak samozřejmě oba snímky poskytují jen hodně orientační náhled na to, jakou obrazovou kvalitu budeme moci v praxi očekávat od finální verze nového modulu Ricoh GR LENS A12.
Závěr:
Ricoh GXR systém představuje zajímavou alternativu k nynější generaci nezrcadlovek od společností Panasonic, Olympus, Samsung a Sony. Nový modul nás zaujal dobrou obrazovou kvalitou, ačkoliv se jednalo o předprodukční vzorek.
Mezi slabší stránky daného produktu, respektive GXR jednotky, můžeme subjektivně zmínit hlavně ne úplně promyšlenou architekturu ovládacích prvků (chybějící tlačítka pro přímou volbu důležitých expozičních parametrů), které mohou v praxi komplikovat rychlé ovládání fotoaparátu.
Více nemá smysl daný fotoaparát soudit, protože jsme měli daný aparát jen na okamžik v ruce, takže chytřejší budeme, až nám tento fotoaparát přistane v redakci na regulérní otestovaní. Nechme se tedy překvapit.
Tématické zařazení:
» Ostatní » FotoReport
» Ostatní » FotoTechnika
» Novinky
» Novinky » Novinky - příslušenství
» Novinky » Novinky - fotoaparáty
» Recenze » Recenze - příslušenství
» Recenze
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014