Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Recenze: Canon PowerShot A410 je levnější
Canon A410
29. září 2005, 00.00 | V dnešní recenzi se podrobně podíváme na zoubek nejlevnějšímu z nově představených digitálních fotoaparátů Canon, který bez problémů pořídíte za méně než čtyři a půl tisíce korun včetně DPH, čemuž odpovídá i jeho výkon. Komu se vyplatí takto jednoduchý fotoaparát?
{Popis a konstrukce}Canon se dnes může pochlubit tím, že nabízí nejprodávanější kompaktní fotoaparáty v ČR, kterými jsou modely A510 a A520. Jejich obliba pramení z poměrně nízké ceny skombinované s na svou třídu velmi bohatou funkční výbavou. Prostě poměr výkon / cena se povedl. Nicméně je zde i žhavá novinka, model A410, který se může pochlubit ještě o nějakou tu tisícovku nižší cenou. O co všechno je ochuzen a komu je vlastně určen? Pojďme se mu podívat na zoubek.
Konstrukce a design
Model A410 vychází konstrukčně ze svého předchůdce PowerShotu A400 a navazuje tak na tradici nejlevnějších digitálních Canonů započatou modelem A100. Podlouhlý tvar s objektivem posazeným vpravo (při čelním pohledu) zůstal zachován a i rozměry jsou velmi podobné. Tělo má při zasunutí objektivu míry 103 mm x 40 mm x 54 mm a hmotnost bez baterií klesla na rovných 150 gramů. Novinkou jsou více zaoblené hrany, které trochu zpříjemňují držení fotoaparátu a dodávají mu i modernější vzhled. Pro ergonomii velmi příjemnou novinkou je čelní kovový plášť s jemnými prohlubněmi, který zajišťuje velmi dobrý úchop. Zbytek těla je plastový, ale dílenské zpracování je velmi dobré, takže i když fotoaparát pevně uchopíte, nikde nic nevrže či se neprohýbá.
Po designové stránce se také A410 celkem povedla. K dispozici je šedá a stříbrná varianta a obě rozhodně nepůsobí "levným dojmem". Zde si návrháři dali opravdu velký pozor, takže nejnižší cenovou kategorii prozrazuje pouze velmi malý zadní displej.
Spoušť i zapínací tlačítko jsou umístěny na horní straně fotoaparátu a jsou zapuštěny. Zbytek ovládacích prvků je rozeset po pravé straně zadní stěny, protože levou zabírá LCD displej, vedle kterého je zcela vlevo nahoře umístěn malý průhledový hledáček. Ovládací prvky jsou dobře dostupné, jen je škoda, že čelní a zadní ergonomické vybrání není výraznější. Pokud máte silnější prsty, jistě byste uvítali lepší oporu pro jistější úchop.
Tužkové baterie i paměťová karta se vkládají z boku a jsou pod společnými dvířky s pojistkou. Napájecí a USB konektor jsou umístěny také z boku, jsou poměrně vystouplé a chrání je gumová záslepka.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Jak již bylo řečeno, A410 je nejjednodušším fotoaparátem z představených sedmnácti novinek. Je osazen CCD snímačem s efektivním rozlišením 3,2 miliónů bodů a velmi malou úhlopříčkou 1/3,2". Zřejmě právě malý rozměr snímače donutil Canon k zmenšení rozsahu citlivostí na 50 až 200ISO, což je v dnešní době poměrně nezvyklý krok.
Fotografovat lze s rozlišením 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 nebo 640 x 480 do formátu JPEG. Fotoaparát ke snímkům doplňuje informace ve formátu EXIF 2.2 a ukládá je na paměťové karty SD či MMC. V ceně je 16 MB MMC karta.
Pro komunikaci s počítačem či pro přímý tisk fotografií slouží USB 1.1 rozhraní. Fotoaparát podporuje PTP protokol a pro přímý tisk PictBridge. Ovladače jsou napsány jak v podobě TWAIN rozhraní, tak i rozhraní WIA. Bohužel podpora MassStorage opět chybí, což však platí pro většinu Canonů.
Fotoaparát je osazen obrazovým procesorem DIGIC II, stejně jako všechny ostatní novinky.
Novinkou tohoto modelu je objektiv s 3,2 násobným přiblížením. Rozsah ohnisek je 5,4 až 17,3 mm, což v přepočtu na kinofilmové políčko odpovídá ohniskům 41 - 131 mm. Snímač má malou plochu, a proto objektivu chybí širokoúhlý záběr. Poměrně jednoduché konstrukci objektivu odpovídá i velký rozptyl světelnosti, který je f/2.8-5.1. Objektiv je složen z celkem sedmi čoček pohybujících se v šesti skupinách. Automatické zaostřování TTL typu využívá 5 bodový Piaf systém, který lze přepnout na rychlejší fixní zaostřování na střed. Při zhoršených světelných podmínkách si fotoaparát prosvěcuje pomocnou diodou, což svědčí o pasivním autofokusu. V makro režimu dokáže A410 zaostřit již na vzdálenost 1,5 cm.
Po expoziční stránce jistě nepřekvapí, že jde o plně automatický přístroj. K dispozici je sice celkem čtrnáct expozičních režimů, ale vždy se jedná o plně automatické scénické režimy, které doplňuje pouze možnost kompenzace expozice, nastavení citlivosti či blesku. V režimu program navíc přibývá volba jednoho ze tří systémů měření světla (zonální, zdůraznění střed, bodové), což je i v kategorii levných kompaktů poměrně běžné.
Kombinovaná mechanicko-elektronická závěrka dokáže pracovat s časy od 1/2 000 sekundy až po 1 sekundu. V rozsahu 1/6 až 1 sekunda se automaticky aktivuje systém redukce šumu. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 47 cm až po 2 resp. 5metrů podle polohy zoomu.
Balance bílé barvy nabízí vše, co si můžeme přát počínaje plně automatickým provozem, přes přednastavené hodnoty až po ruční naměření. Nechybí panoramatický asistent, digitální efekty, samospoušť ani sekvenční snímání s rychlostí 2,5 snímku za sekundu bez omezení délky záznamu. Podmínkou dosažení této rychlosti je ale pořízení rychlé SD karty. Samospoušť nabízí jak prodlevu dvou sekund, tak i deseti sekund. Video režim pracuje v rozlišení 640 x 480 bodů s rychlostí záznamu pouze 10 snímků za sekundu. 20 sn./sekundu lze zaznamenat pouze v polovičním rozlišení. V obou případech se ukládá maximálně 3 minuty a to do formátu AVI.
Fotoaparát je vybaven na dnešní dobu již velmi malým 1,5" P-Si LCD displejem se 120 000 body. O napájení se stará dvojice tužkových AA baterií či akumulátorů. Na akumulátory slibuje Canon výdrž až 400 snímků.
[-more-]{Ovládání}Ovládání
Podobně jako u všech ostatních novějších Canonů je i A410 vybaven celkem sedmnácti jazyky a to včetně češtiny. Z tohoto pohledu vyšel Canon začátečníkům rozhodně vstříc. Zároveň i u nejlevnějšího modelu zachoval logiku ovládání, která je použita u všech vyšších PowerShotů i stylových IXUSů, takže přechod mezi jednotlivými modely Daninu je velmi snadný.
Na základním voliči režimů najdeme pouze pět poloh - přehrávání, plný automat, režim program, scénické režimy a video režim. Na čtyřpolohovém ovladači je spolu s ovládáním zoomu ještě aktivace makro režimu a volba režimu blesku. Vše ostatní je schováno buď v menu nebo pod tlačítkem Func.set. V prvním případě jde o nastavení samotného fotoaparátu. V druhém o nastavení fotografických funkcí, volbu scénického režimu apod.
Pod tlačítkem Func najdeme volbu scénického režimu či speciálních funkcí, kompenzaci expozice, volbu citlivosti, balanci bílé barvy, systém měření světla, digitální efekty a volbu kvality záznamu. V systémovém menu rozděleném do dvou záložek pak nastavení autofokusu, samospouště, aktivaci mřížky, nastavení zvuků, jasu displeje, jazyka, úsporného režimu, formátování atd.
Fotoaparát má i speciální tlačítko pro aktivaci přímého tisku.
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}Kvalita snímků
Jak již bylo řečeno, konstruktéři zvolili velmi malý snímač, který viditelně trpí nedostatečnou citlivostí. Již při nastavení citlivosti ISO50 najdete v tmavších pasážích fotografií jemný šum. Při ISO100 je šum ještě o něco výraznější a navíc barevný. Při ISO200 je již zcela zřejmý a pokud neexponujete s časem delším než 1/6 sekundy, tak se jej fotoaparát nesnaží nijak potlačit. Paradoxně tak při ISO200 je šum výraznější u denních snímků, protože u nočních se aktivuje redukce šumu.
Výřez 1:1 - ISO 50, ISO 100, ISO 200
Automatická balance bílé barvy funguje skvěle u nočních snímků a denních exteriérových snímků. Při halogenovém či žárovkovém osvětlení je lepší zvolit přednastavené hodnoty či zcela přesné ruční naměření. To není zcela běžnou funkcí v této cenové kategorii a Canon si za něj rozhodně zaslouží pochvalu.
Ostrost fotografií je u A410 trochu sporná. Objektiv evidentně a logicky nepatří k nejlepším, takže fotoaparát provádí poměrně silné softwarové doostření. To se projevuje někdy až falešnými hranami vznikajícími přeostřením či vznikem moiré v pravidelných vzorcích. Při delším ohnisku je ostrost výrazně lepší než při širokoúhlých záběrech, v rozích viditelně klesá. Objektiv trpí při širokém zorném úhlu zřejmou soudkovitou vadou, při nejdelším ohnisku se zcela soudkovitost ztrácí. A aby těch chyb nebylo málo, tak při širokém ohnisku najdete na všech kontrastních hranách i silnou aberaci, které při přiblížení také takřka mizí.
Celkově se dá o A410 po stránce kvality říct asi následující. Může se pochlubit možností přesné práce s balancí bílé barvy a produkuje příjemně barevně syté, nikoli přesycené snímky. Úroveň šumu je poměrně vysoká, což podtrhuje i poměrně výrazné doostřování. Při krátkém ohnisku trpí objektiv snad všemi známými vadami, při nejdelším ohnisku v podstatě všechny vady mizí. Toť cena za malý a levný snímač.
Praktické zkušenosti
Fotografování s Canonem A410 je příjemné, přestože se jedná o velmi levný fotoaparát. Nenabízí sice příliš prostoru pro expoziční kreativitu či nějaké experimentování, ale jeho ovládání je snadné, pohodlné a nenáročné. Jde o typický rodinný kompakt, jehož každodenní používání vás nebude ani zatěžovat, ani nijak urážet.
Nevýhodou tohoto fotoaparátu je o něco horší kontrola scény. Optický hledáček je malý, nemá dioptrickou korekci a má velkou soudkovitost a nepřesnost zobrazení na malou vzdálenost. LCD displej je plošně malý, takže ani na něm není kontrola fotoaparátu příliš přesná. Nezvyklou drobností je to, že fotoaparát je napájen nejen dvojicí tužkových baterií, ale doplňuje ji i jedna hodinková baterie.
Naopak výhodou tohoto fotoaparátu je rychlý provoz. Start za necelé dvě sekundy je prvním plusem použití procesoru DIGIC II a rychlých motorků v objektivu. Zpoždění spouště je neměřitelné a zaostření se i ve zhoršených podmínkách stihne do 1,5 sekundy.
Celý rozsah zoomu projede objektiv za cca 3,5sekundy. Ve video režimu optický zoom používat nelze, ale k dispozici je alespoň digitální zoom. Důvodem je pravděpodobně poměrně velký hluk přezoomování a odstranění problémů s přeostřováním.
Ergonomie fotoaparátu je poměrně dobrá, pouze čtyřpolohový ovladač, kterým se kromě jiného ovládá i zoom, by mohl mít o něco větší zdvih. Nicméně všechna tlačítka i spoušť pracují přesně.
Závěr
Co říci závěrem? Canon PowerShot A410 není žádným zázrakem techniky, na druhou stranu nejde o levný šunt, který vás zklame několik dní po koupi. Canonu se povedlo vyrobit opticky pěkný, dobře a snadno ovladatelný a velmi nenáročný fotoaparát. Kvalita fotografií odpovídá nízké ceně, přesto při tisku na formát 10 x 15 cm rozhodně neurazí.
Oficiální koncová cena je dnes 4 999,- Kč vč. DPH, což znamená, že se jedná o jeden z nejlevnějších značkových fotoaparátů na trhu, tedy pokud nebudeme zohledňovat výprodeje. Za tuto cenu nenabízí sice žádný velký komfort, ale jako rodinný kompakt či první fotoaparát na zaučení rozhodně není špatný.
::Technická specifikace Canonu A410
::Srovnání modelů A300, A400, A410
ISO 50, f/4.5, 1/318s., ohnisko 5.4mm, AWB
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014