Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Recenze GX-1S, první DSLR zrcadlovky od Samsungu
23. května 2006, 00.00 | Spojenectví Pentaxu a Samsungu přineslo první ovoce v podobě dvojice zrcadlovek Samsung GX-1S a GX-1L. Prakticky jde o převlečené Pentaxy. Rozdíly jsou minimální, oba nabízejí rozlišení 6 MPix, malé a lehké tělo a příjemně velký displej. Odlišnosti nalezneme v hledáčku a u zaostřovacích bodů. Podívejme se tedy zblízka na model GX-1S v praxi.
{Popis a konstrukce}Spojenectví Pentaxu a Samsungu přineslo první ovoce v podobě dvojice zrcadlovek Samsung GX-1S a GX-1L. Prakticky jde o převlečené Pentaxy. Rozdíly jsou minimální, oba nabízejí rozlišení 6 MPix, malé a lehké tělo a příjemně velký displej. Odlišnosti nalezneme v hledáčku a u zaostřovacích bodů. Podívejme se tedy zblízka na model GX-1S v praxi.
Konstrukce a design
Právě tělo je jednou z předností nových Samsung (resp. Pentaxů). Patří k nejmenším zrcadlovkám na trhu. Model GX-1S má díky plastovému tělu hmotnost cca 505 g a rozměry 125 x 92,5 x 67 mm. I přes menší rozměry se přístroj dobře drží v ruce (o něco lépe než Canon 350D). Celkově ale tělo působí solidně a matně černé zbarvení mu rozhodně sluší. Bateriový grip je pogumován pro lepší držení.
Designem zapadá do klasického stylu zrcadlovek. Na horní straně je výrazný výstupek hledáčku, na kterém je umístěn interní vyskakovaní blesk a Hot-Shoe patice pro externí blesky. Na levém kraji je pouze kruhový volič expozičních režimů a velkou část pravé strany zabírá stavový LCD displej, kterému však chybí možnost aktivace podsvícení. Nad gripem je prstencový přepínač pro zapnutí přístroje se spouští uprostřed, stejně jak to známe z Nikonů. Třetí polohou, ze které se přepínač automaticky vrací, je kontrola hloubky ostrosti. Mezi stavovým displejem a spouští je pouze jediné tlačítko, které slouží pro nastavení korekce expozice, nebo clony v manuálním režimu.
Na levém boku přístroje nalezneme plastová dvířka, která chrání konektor drátové spouště, datového kabelu (sdružený konektor pro USB a A/V) a externího napájení. Dvířka s pojistkou na levém boku chrání slot paměťové karty. Po posunutí pojistky se dvířka pomocí pružinky automaticky otevřou.
Závit stativu na spodní straně je umístěn v ose objektivu a je vyroben z kovu. Nalezneme zde také prostor pro 4 tužkové baterie, nebo dva CR-V3 články. Na přední straně fotoaparátu je kromě bajonetu objektivu s pojistkou také přepínač automatického a manuálního zaostřování a přijímač dálkového ovládání kombinovaný s indikátorem samospouště (na přední straně gripu).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Srdcem fotoaparátu je CCD snímač s efektivním rozlišením 6,1 MPix a rozměry 23,5 x 15,7 mm (odpovídá formátu APS), který nabídne možnost fotografování s citlivostí ISO 200, 400, 800, 1600 a 3200. Snímky uložíme v maximálním rozlišení až 3 008 x 2 000 bodů ve formátu JPEG nebo RAW. Na výběr máme z barevných prostorů sRGB a Adobe RGB. Ukládat také můžeme v rozlišení 2 400 x 1 600 a 1 536 x 1 024 bodů.
Na bajonet můžeme nasadit objektivy s bajonetem Pentax KAF2, KAF, KA a také Schneider D-XENON Lens. Poslední jmenovaný typ je nová modelová řada od Schneider Kreuznach, který spolupracuje se Samsungem na objektivech i pro jeho digitální kompakty. U objektivů musíme počítat s ořezovým faktorem 1,5x. To znamená, že fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivu musíme vynásobit, abychom získali ohnisko objektivu nasazeného na kinofilm, které bude mít stejný úhel záběru. O zaostřování se stará 11bodové pasivní TTL zaostřování, přičemž ostřit můžeme i manuálně nebo v režimu kontinuálního ostření. Přisvícení pro AF je možné pomocí blesku. Hranolový TTL optický hledáček nabízí zvětšení x0,95 s pokrytím scény cca 95%. Nastavení dioptrické korekce je samozřejmostí.
Kromě klasických P, A (priorita clony), S (priorita času) a M (manuální nastavení expozice) režimů na fotoaparátu nalezneme i scénické režimy pro fotografování specifických situací. Měření expozice probíhá na 16 zónách. Čas expozice můžeme nastavit od 1/4 000 s do 30 s. Synchronizační čas s bleskem je min. 1/180 s. Sériové snímání bude pracovat rychlostí 2,8 sn./s pro až 8 snímků ve formátu JPEG nebo 5 ve formátu RAW.
Vyvážení bílé nabízí automatické měření, volbu přednastavených hodnot nebo možnost manuálního měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 15,6 a měl by pokrýt úhel obrazu pro ohniskovou vzdálenost 28 mm (ekvivalent kinofilmu). Fotoaparát je díky hot-shoe patici připraven i na externí systémové i manuální blesky.
Snímky si můžeme prohlížet na TFT LCD displeji s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 210 000 bodů. Pro přenos snímků využijeme USB 2.0 (podporuje i přímý tisk pomocí PictBridge), nebo A/V výstup (ve formátu PAL i NTSC). Data se ukládají na paměťovou kartu SD. O napájení se stará čtveřice tužkových AA baterií. Rozměry přístroje jsou: 125 x 93 x 66 mm a hmotnost je cca 505 g bez baterií a objektivu.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání je velmi jednoduché. Fotoaparáty jsou zaměřeny spíše na fotografy nadšence a podle toho vypadá jejich ergonomie. Neuvidíme zde žádné velké množství tlačítek. Kromě nastavování clony v manuálním režimu, nebo korekce expozice, není uživatel takřka vůbec nucen používat "dvojchvaty", kde by musel držet tlačítko a zároveň točit multifunkčním kolečkem. Po levé straně displeje je řada tlačítek, která však slouží pro aktivaci menu, mazání snímků, zobrazení informací a prohlížení snímků. Parametry zde nenastavíme. V levém horním rohu je pak tlačítko uvolňující pojistku vestavěného blesku.
Napravo od displeje je tlačítko Fn, podle kterého poznáme, že zde již zřejmě něco nastavíme… ale co? To zjistíme jeho stisknutím. Na displeji se zobrazí možnosti s příslušnými šipkami. Ty napovídají, jaký směr křížového ovladače máme stisknout, abychom nastavili požadovaný parametr. Nastavit zde můžeme citlivost, režim blesku, vyvážení bílé barvy, a sériové snímání (resp. samospoušť nebo dálkové ovládání).
To je spolu s přepínačem AF a MF zaostřování, který je na přední straně, téměř vše, co můžeme na těle nastavit. Kromě výše zmíněného nastavení clony, času a korekce expozice ještě můžeme vybrat zaostřovací bod, což provedeme pomocí křížového ovladače (pokud máme nastaven příslušný režim). Ostatní musíme vyhledat v menu.
V menu můžeme nastavit tón snímků (živější a kontrastnější, nebo přirozený, který je vhodný pro další úpravu v PC), rozlišení, kompresi JPEG, saturaci, ostrost, kontrast (+- 2 kroky), zobrazování náhledů po vyfotografování, bracketing, oblast měření expozice, režim AF bodů (automatický výběr, manuální výběr, ostření na střed), režim AF (kontinuální, nebo jednorázový) a kompenzaci záblesku. Na kartě Set-Up pak můžeme formátovat kartu, nastavit zvuky, datum, jazyk, jas displeje, režim videovýstupu, režim USB, automatické vypínání, číslování souborů, čištění snímače (přístroj zvedne zrcátko), nebo resetovat veškeré nastavení. Menu má také záložku Cystom Settings, kde můžeme aktivovat redukci šumu, krokování expozice (1/3, nebo 1/2 EV), nastavit rozsah citlivosti pro režim Auto, varování před vysokou citlivostí, svázání ostřícího bodu s bodovým měřením expozice, dobu aktivního měření expozice (aktivuje se namáčknutím spouště), zvýraznění AF bodu, aktivaci AF i pro dálkové ovládání, oblast, na které se měří manuální vyvážení bílé, barevný prostor a několik dalších detailů souvisejících především s ovládáním.
Kvalita snímků
Digitální šum má podobný charakter jako u Nikonu D70. Oba také začínají na citlivosti ISO 200. Šum začíná být důraznější až od citlivosti ISO 800, ovšem použitelné jsou i snímky pořízené s citlivostí ISO 1600. Samsung nabízí i citlivost ISO 3200, kde jsou snímky stále použitelné, ovšem spíše v upravené zmenšené podobě. Nejsou již vhodné pro radikálnější ořezávání nebo tisk na větší formáty.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Vyvážení bílé barvy nabízí nastavení pomocí předvoleb (slunce, stín, zataženo, tři různé zářivky, žárovka i blesk), manuálního měření nebo automatického měření. Automatika pracuje velmi dobře. Teplejších odstínů se dočkáme pouze pod žárovkovým osvětlením, což je klasická chyba digitálních fotoaparátů.
Kresba a ostrost snímků (a nejen to) záleží na použitém objektivu. My testovali fotoaparát se setovým objektivem Schneider-Kreuznach D-Xenon 18-55 mm F3,5-5,6. Ten se dodává s fotoaparátem v cenově výhodném setu. Cena však bohužel odpovídá kvalitě. Na nejkratším ohnisku můžeme pozorovat vinětaci (ztráta světla v rozích) a soudkovité zkreslení. Celkově objektiv nenabízí příliš velkou ostrost. Na druhou stranu alespoň netrpí příliš velkou chromatickou aberací, má příjemně širokoúhlý začátek rozsahu a nabízí malé rozměry. Na testovacích snímcích fotoaparát s objektivem nepředvedl příliš velkou rozlišovací schopnost, ale v praxi je úroveň detailů dobrá.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Fotoaparát reaguje na zapnutí poměrně rychle a fotografovat můžeme cca do jedné sekundy, což je dostatečně rychlá reakce. Reakce na ovládací prvky je poměrně rychlá, ale celková rychlost ovládání přístroje je snížena díky tomu, že přímo pomocí tlačítek na těle příliš mnoho parametrů nenastavíme. Pro nastavení většiny parametrů musíme do menu, nebo použít tlačítko Fn, které funguje také víceméně jako menu. Rychle na těle můžeme nastavit pouze hodnoty času expozice, clony, korekci expozice, zaostřovací body a režim zaostřování.
Automatické měření expozice pracuje spolehlivě ve většině případů. Dočkat se však můžeme i přeexponování některých oblastí při aktivovaném celoplošném měření oblastí. Nechová se jako typická zrcadlovka, kde většinou automatika lehce podexponuje, aby zachránila kresbu ve světlých oblastech. Snímek lze pak úspěšněji upravit v počítači. Automatické zaostřování pracuje poměrně pomalu, což může být způsobeno setovým objektivem. Za dobrých světelných podmínek je zaostřování ještě poměrně svižné, ale v šeru si můžeme počkat i přes sekundu.
Setový objektiv má však i výhody. Malé rozměry objektivu i fotoaparátu tvoří v kombinaci příjemně kompaktní celek. I když se jedná o levný objektiv, jeho přední člen se při zaostřování neotáčí, takže není problém použití polarizačních filtrů. Navíc po automatickém zaostření můžeme manuálně korigovat doostření.
I přes menší vzhled a redukované ovládání na těle je Samsung GX-1S fotoaparát vhodný i pro seriózní práci. Umožňuje poměrně velké množství různých nastavení, které zpříjemňují práci. Nechybí ani možnost svázání AF bodu s bodem měření expozice, nebo vysoká citlivost ISO 3200.
Rozdíl mezi GX-1S a GX-1L
- GX-1S má 11 zaostřovacích bodů / GX-1L jen 5
- GX-1S má hranolový hledáček / GX-1L zrcátkový a díky tomu i menší hmotnost
- GX-1S má větší buffer pro sériové snímání
Závěr
Samsung GX-1S je přejmenovaný Pentax *ist DS2. Ve výsledku je poměrně jedno, který z nich si zákazník koupí. Testovaný Samsung GX-1S produkuje velmi kvalitní snímky, ale setový objektiv není ideální pro náročnější práci. Je dobrý jako startovací "základní" objektiv v kombinaci s teleobjektivem, ale vzhledem k horší světelnosti a kresbě je pro serióznější práci dobré časem pořídit něco lepšího. Pro seznámení se zrcadlovkou však bohatě stačí a pro účely fotoamatérů je dostačující. Doporučená maloobchodní cena setu Samsung GX-1S včetně objektivu 18-55mm je 24 490 Kč včetně DPH. Verze GX-1L, která má jiný hledáček a slabší sériové snímání má doporučenou cenu včetně objektivu 21 490 Kč včetně DPH.
::Technické parametry Samsung GX-1S
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014