Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Ricoh Caplio GX - černý rychlík v praxi
27. července 2004, 00.00 | Nejlepší digitální fotoaparát od společnosti Ricoh se má pyšnit takřka okamžitou odezvou závěrky, rychlým startem, pěti megapixely obrazového rozlišení a to vše za lidovou cenu. Snese srovnání s konkurencí?
{Popis a ovládání}Firma Ricoh neustále vylepšuje nabídku svých digitálních fotoaparátů a Caplio GX je toho důkazem. Pohledem na cenu přístroje se může soudit, že spadá spíše do nižší třídy, ale velmi rychlý start, takřka okamžitá reakce spouště a citlivost 1600 ISO jej posunuje o něco výše. Jaké jsou klady a zápory tohoto fotoaparátu lehce vybočujícího ze standardů nižší třídy?
Konstrukce a design
Matně černé tělo přístroje je kovové s plastovým bateriovým gripem, do kterého se umisťují dvě tužkové baterie, nebo Li-Ion akumulátor. Grip je masivní s drsným povrchem, díky čemuž se fotoaparát velmi dobře drží.
Na přední straně je vysunovací objektiv, který disponuje závitem, na který lze uchytit dokoupitelnou širokoúhlou předsádku, nebo fotografické filtry. Nad objektivem je optický průhledový hledáček, okénko autofokusu a interní blesk.
Na levé straně jsou konektory pro USB a A/V kabely. Na straně pravé je kryt, který po odsunutí odhalí slot pro paměťovou kartu. Pokud kryt odsuneme ještě o malý kus dále, tak se odklopí a zpřístupní prostor pro dvě tužkové baterie (nebo LI-Ion akumulátor). Na horní straně je patice (pouze se středovým kontaktem) pro externí blesk, kruhový volič, tlačítko spouště a kolečko pro výběr clony v manuálním režimu.
Zadní straně nechybí klasické prvky jako LCD displej, křížový volič, kolébkový ovladač elektronického zoomu, čtyři ovládací tlačítka a netradičně umístěné tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje. Optický hledáček nemá dioptrickou korekci, je bohužel velmi malý a při nejkratším ohnisku je v levém dolním rohu vidět část objektivu.
Na spodní straně je samozřejmě také umístěn závit pro stativ. Fotoaparát je 113,6mm vysoký, 58mm vysoký a 29mm hluboký s hmotností 205g (bez baterií a paměťové karty).
Technická specifikace
O zachytávání obrazu se stará CCD snímač s 5,13 milióny efektivních pixelů a úhlopříčkou 1/1,8". Fotografovat lze v rozlišení 2592x1944, 2048x1536, 1280x960, nebo 640x480 pixelů s citlivostí 64, 100, 200, 400, 800, nebo 1600 ISO ve formátech JPEG a TIFF. Ozvučené video sekvence lze pořizovat s rozlišením 320x240, nebo 160x120 bodů ve formátu AVI. Zvukové nahrávky s neomezenou délkou (záleží na kapacitě paměťové karty) se ukládají do formátu WAV.
Objektiv Ricoh Zoom Lens s ohniskovou vzdáleností od 5,8mm do 17,4mm (28mm - 85mm po přepočtu na 35mm kinofilm) poskytuje trojnásobný optický zoom, který spolu se čtyřnásobným digitálním zoomem poskytuje dvanáctinásobné přiblížení. Minimální zaostřovací vzdálenost je v makro režimu pouhý 1cm. V normálním režimu je to 30cm. Na minimálním ohnisku lze nastavit minimální clonu f2,5 a maximální f8,1. Mezi tím je na výběr pouze hodnota f4,7. Na nejdelším ohnisku je minimální clona f4,3 a maximální f14,0. Mezi tím je f8,0. V tomto ohledu neposkytuje fotoaparát moc velký výběr.
Minimální expoziční čas je 1/2000s, nejdelší 30s. Automatickou expozici lze upravovat pomocí korekce expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Měření expozice se provádí buď z 256 zón, s důrazem na střed, nebo bodově. Vyvážení bílé nabízí možnost výběr z několika přednastavených hodnot (den, zataženo, žárovka a zářivka), automatického měření, nebo ručního měření podle referenční bílé, nebo šedé plochy.
Interní blesk má dosah od 0,2m do 5m na nejkratším ohnisku a od 0,15m do 2,9m na nejdelším ohnisku. Samozřejmostí jsou režimy redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem závěrky. Sériové snímání umí v nejlepší kvalitě JPEGu exponovat fotografie rychlostí 1 snímku za sekundu do celkového počtu tří snímků. Při největší kompresi a nejmenším rozlišení je to až 9 snímků za 2,5 sekundy, tzn cca 3,5 snímku za sekundu. Režim Stream Multi-Shot umí vyfotografovat 16 snímků za 3 sekundy a všechny je uloží na jeden finální snímek. Memory-reversal Multi-Shot uloží po uvolnění spoustě posledních 16 snímků do jednoho společného.
Použitý LCD displej má úhlopříčku 1,8" a disponuje přibližně 130ti tisíci zobrazovacími body. Jako paměťová média se dají použít SD, nebo MMC karty. Video výstup podporuje formáty NTSC a PAL. Jako komunikační rozhraní slouží USB 1.1 a nechybí ani podpora přímého tisku pomocí PictBridge. Napájení lze zajišťovat dvěmi tužkovými bateriemi, Li-Ion akumulátorem, nebo externím síťovým zdrojem.
Ovládání
Díky zvětšenému bateriovému gripu se fotoaparát drží velmi příjemně a po drsném povrchu neklouzají prsty. Všechna tlačítka se relativně dobře mačkají, až na nejasnou polohu namáčknuté spouště, kdy přesně nevíte zda-li fotoaparát již začal ostřit a na kolébkový ovladač zoomu, který má zcela volný chod bez jakéhokoliv mechanického odporu. Nastavování ohniskové vzdálenosti může být buď plynulé, nebo tříkrokové.
Otočným voličem na horní straně přístroje se aktivují režimy prohlížení, automatické expozice, priority clony, priority času a plně manuální režim. Čas závěrky se netradičně volí přes menu, což dosti zpomaluje práci v manuálním režimu, clona se nastavuje kolečkem za spouští. V poloze SETUP se na displeji zobrazí menu s nabídkou formátování karty, formátování interní paměti, nastavení jasu displeje, funkci ADJUST tlačítka, zvuků, automatického vypínání, data, jazyka, výstupního video formátu a krokování zoomu.
Tlačítko zapínání přístroje není nutné držet určitou dobu a ihned po jeho stisknutí fotoaparát během krátké doby "nastartuje". Tlačítkem MENU se dostaneme k nastavení rozlišení snímků, režimu zaostřování, oblasti měření expozice, ostrosti, sériového snímání, bracketingu, času závěrky, fotografování v intervalech, fotografování se zvukovým záznamem, tisku data na snímek, kompenzace expozice, citlivosti, vyvážení bílé, clony a resetování nastavení přístroje.
Tlačítko ADJUST (pokud nemá přiřazenou jinou funkci) urychluje nastavení kompenzace expozice, vyvážení bílé a citlivosti. Pod ním je tlačítko pro mazání fotografií (v režimu prohlížení) a aktivaci samospouště (v režimu fotografování). Posledním tlačítkem v této řade je DISP, které nastavuje různé zobrazovací módy displeje, kde nechybí jeho úplné vypnutí, aktivace svislých a vodorovných pomocných čar, nebo vyvolání histogramu.
Kvalita snímků
Při citlivostech 64 a 100 ISO je přítomnost digitálního šumu takřka nulová, při maximálním přiblížení se projevuje až na citlivostech 200 a 400 ISO. Do této doby je stále bezproblémově odstranitelný jakýmkoliv specializovaným programem. Při citlivosti 800 ISO je již šum patrný bez přiblížení a zasahuje do obrazu. Na fotografiích exponovaných s citlivostí 1600 ISO je již šum nepřehlédnutelný a velmi necitlivě zasahuje do snímku. Tyto fotografie jsou již takřka nepoužitelné.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů) 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 ISO
Automatické vyvážení bílé funguje relativně dobře, jen při nočních snímcích je třeba si na něj dávat pozor. Nechybí zde ani ruční měření, takže není problém ruční kalibrace pomocí neutrální šedé plochy.
Snímky jsou neostré nejen v rozích, ale i v prostředku snímku. Na nejkratší ohniskové vzdálenosti se také nepříznivě projevila vinětace a soudkovité zkreslení. Chromatická aberace je na velmi slušné úrovni.
Praktické zkušenosti
Jednoznačně se jedná o zvláštní přístroj, který má funkce, které by jste nečekali, ale na druhou stranu nemá ty, které by jste očekávali. První rozporuplnou věcí je u tohoto přístroje rychlost. Od startu přístroje až k exponování první fotografie trvá 1,9s. Výrobce udává prodlevu závěrky na stisknutí spouště pouhých 0,12s a naše testy tento údaj potvrdily. Podobně rychlý je i bez namáčknutí spouště. Co však tyto vlastnosti degraduje je pomalé zapisování fotografií v nejlepším rozlišení JPEG na kartu, což již po dvou exponovaných snímcích zamezí vyfotografování dalšího, dokud se jedna ze dvou fotografií neuloží. To trvá 15s, celkově se tedy dvě fotografie s minimální kompresí a maximálním rozlišením ukládají cca 30s. Pokud zvolíme nejmenší rozlišení, pak můžeme fotografovat neomezeně dlouho v krátkých intervalech a zapisování dat na kartu nám v ničem bránit nebude.
Nevýhodou při fotografování s tímto přístrojem je také velmi slabý výběr nastavení clony a času. Video sekvence taktéž nemají valnou kvalitu. Optický průhledový hledáček je velmi malý a při nejkratším ohnisku v něm je vidět část objektivu.
Snímaná scéna zobrazovaná na displeji ne zcela odpovídá tomu co se objeví na fotografii a tak je lepší nenechat zasahovat fotografovaný objekt až těsně k okraji fotografie a nechat si zde určitý prostor. Zpoždění zobrazení scény je znatelné. Při namáčknutí spouště se však zobrazování scény na displeji jen nepatrně pozastaví, ale ihned pokračuje dál, což u některých konkurenčních fotoaparátů chybí.
Prohlížení fotografií je velmi rychlé každou jde přiblížit až 3,4x pomocí ovladače zoomu. Zobrazit se dá také 6 snímků najednou.
Rozsah optického zoomu je rozdělen na cca 16 kroků, což je velmi jemné rozdělení poskytující i přes nejasná tlačítka velmi detailní nastavení ohniskové vzdálenosti.
Závěr
Ricoh Caplio GX nabízí velmi rychlý start, takřka okamžitou reakci závěrky na stisknutí spouště, velmi slušnou nejkratší ohniskovou vzdálenost, zaostřovací vzdálenost pouhý 1cm, vysokou citlivost a 5 megapixelů obrazového rozlišení. Na druhou stranu však nenabízí nijak oslnivou obrazovou kvalitu a šum na citlivostech 800 a 1600 ISO není zanedbatelný. Ve srovnání s Fuji F710 je na tom Caplio GX o něco hůře. Oba dva přístroje nabízí rychlý start a vysoké citlivosti, ale Fuji má lepší kvalitu obrazu a mnohem nižší šum. Doporučená koncová cena je 14450,- i s DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014