Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Ricoh Caplio R30 - nový širokoúhlý kompakt v praxi
2. března 2006, 00.00 | Ricoh uvádí na trh v pořadí pátý model širokoúhlého kapesního kompaktu řady R. Novinka Ricoh Caplio R30 nabídne rozlišení 5.0 MPix, 5.7x optický zoom s počátečním ohniskem 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). Jaký tedy bude nový Ricoh v praxi? Odpovědi hledejte v recenzi.
{Základní popis}Ricoh uvádí na trh v pořadí pátý model širokoúhlého kapesního kompaktu řady R. Jeho celé jméno zní Ricoh Caplio R30 a my jsme jej podrobili našemu redakčnímu testu. Jen pro úplnost, předchozí modely "erkové" řady nesly označení R1, R1V, R2 a R3. Caplio R30 nabídne rozlišení 5.0 MPix, 5.7x optický zoom s počátečním ohniskem již 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). Jak si tedy vede novinka od Ricohu v praxi?
Konstrukce a design
Co do konstrukce jde o klasický kompaktní přístroj, víceméně hranatých tvarů. Pravá strana aparátu je (z důvodu pohodlnějšího úchopu) lehce zahnutá směrem k zadní straně. Povrch přístroje tvoří plast, avšak po celém obvodu chrání Ricoh R30 robustní kovový rám, který tak zajišťuje větší odolnost kompaktu. Jak již tomu je u modelů této řady zvykem, při zapnutí dojde k vysunutí mohutného teleskopického objektivu, díky němuž naroste hloubka přístroje téměř o dvojnásobek. Ve vypnutém stavu jsou rozměry 95 x 53 x 26 mm a hmotnost je celkem 180 g (bez baterie a karty).
Přední straně dominuje mohutný vysouvací objektiv, který je v průměru skoro stejně velký, jako výška samotného přístroje. Kromě optiky zde nalezneme dále také interní blesk a tři nenápadné otvory, pod nimiž se ukrývá mikrofon. Na pravém boku (z čelního pohledu) jsou konektory A/V a USB, reproduktor a "očko" pro uchycení řemínku na zápěstí. Horní strana nabízí pouze tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje a spoušť.
Velkou část zadní strany vyplňuje displej s úhlopříčkou 2.5" a rozlišením 114 000 bodů. Velký displej je daní za absenci optického průhledového hledáčku. Všechny ovládací prvky tak výrobce soustředí po pravé straně displeje. Zde nalezneme (od shora dolů): třípolohový přepínač režimu fotografování / filmování / digitální audio záznamník, tlačítka pro prohlížení snímků, nastavení základních parametrů (ADJ - Adjust), mazání snímků / samospoušť a klávesa ovládání displeje (zobrazení / deaktivace údajů na displeji). V horním pravém rohu ještě leží kolébkový ovladač zoomu a v pravé spodní části je multifunkční křížový ovladač. Na spodní straně je pod plastovými dvířky slot paměťové karty a prostor pro akumulátor. Závit pro stativ je umístěn uprostřed dna aparátu a je plastový.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Efektivní rozlišení CCD snímače s úhlopříčkou 1/2,5" je 5.0 MPix (fyzické rozlišení - 5,25 MPix). Snímky můžeme ukládat v rozlišení 2 592 x 1 929 (5 MPix), 2 048 x 1 563 (3 MPix), 1 280 x 960 (1 MPix) a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG (dva typy komprese: Normal nebo Fine). Zvolit lze také formát obrazu 3:2 - ale pouze v režimu nejvyššího rozlišení, tedy 5 MPix. Citlivost je nastavitelná na hodnoty ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Ozvučené videosekvence můžeme pořídit v rozlišení 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 15, nebo 30 snímků za sekundu ve formátu AVI. Délka je omezena kapacitou paměťové karty.
Objektiv má fyzickou ohniskovou vzdálenost proměnnou od 4,6 mm do 26.4 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 160 mm), což je celkem 5.7x přiblížení. Světelnost je F3,3-4,8. Minimální vzdálenost pro zaostření - 30 cm na nejkratším ohnisku a 1 m na nejdelším ohnisku. V makro režimu ostří AF již od 1 cm, resp. 14 cm. Autofocus, pracující v automatickém režimu, ostří buďto celoplošně nebo bodově. Dále můžete nastavit také ostření na nekonečno (například pro fotografování krajiny nebo vzdálených objektů) nebo Snap Shop - tzv. "rychlé ostření". Kromě automatiky můžete nastavit také ostření manuální.
Časy expozice se pohybují od 1/2 000 s do 8 s (1/2 000 s až 1 s automaticky), v menu lze dále nastavit ručně pro specifické případy též dlouhé časy expozice a to 1 s, 2 s, 4 s nebo 8 s. Měření expozice probíhá celoplošně na 256 segmentech, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah +-2 EV po 1/3 EV krocích. Fotoaparát nabízí pouze automatický režim, včetně několika scénických. Vyvážení bílé můžeme nastavit na jednu z předvoleb (den, zataženo, žárovka 1, žárovka 2 a zářivka), použít automatické měření, nebo si vyvážení změřit manuálně. Vestavěný blesk má pracovní dosah 0.2 - 4 m na nejkratším ohnisku a 0.14 - 2.4 m na nejdelším ohnisku, přičemž nabízí klasické režimy jako: vynucený záblesk, automatický záblesk, redukce jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2.5" a rozlišení 114 000 bodů. Kromě interní paměti s kapacitou 28 MB, slouží jako externí paměťové médium paměťové karty typu SD (MMC). Pro přenos dat máme k dispozici USB 1.1. Použít můžeme také A/V výstup s videoformáty PAL a NTSC. Nabíjecí akumulátor DB-60 je součástí balení.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Vzhledem k typu fotoaparátu, je ovládání poměrně jednoduchou a intuitivní záležitostí. Přístroj se zapne tlačítkem na horní straně a během krátkého okamžiku je připraven k fotografování. Křížovým ovladačem můžeme nastavit scénický režim expozice (stiskem nahoru), zvolit režim blesku (stiskem vlevo), aktivovat makro režim (stiskem dolů), nebo si prohlédnout poslední pořízený snímek (stisk vpravo). Pomocí tlačítka ADJ. (Adjust) vstupujeme do základního menu, kde můžeme během fotografování rychle nastavit citlivost, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Tlačítko displej slouží k zobrazení / deaktivaci informací na displeji. Klávesou s ikonkou koše/hodin, nastavíme samospoušť nebo smažeme snímky. Tlačítko se zelenou šipkou přepne do režimu prohlížení. Do hlavního menu vstupujeme stiskem kruhové klávesy OK/Menu, umístěné uprostřed čtyřsměrového multifunkčního ovladače.
V menu fotoaparátu můžeme při vstupu do menu nastavit rozlišení snímků, režim zaostřování, oblast měření expozice (celoplošně, se zdůrazněným středem, bodově), ostrost snímků (vyšší, normální, nižší), sériové snímání (sólo nebo průběžné), barevné filtry (Vivid, normal, neutral, monochromatický), bracketing, čas závěrky (pro hodnoty větší něž 1 s), intervalové snímání, komentáře ke snímkům, vkládání data do snímků, kompenzaci expozice, vyvážení bílé, citlivost, omezení max. doby expozice (až do 1/2 s) a zrušení veškerého nastavení. Druhá hlavní záložka v menu představuje klasický Set-Up, neboli Nastavení, kde máte na výběr možnosti: formátování paměti (externí / interní), nastavení jasu displeje, automatické vypínání, zvuky kláves, nastavení hlasitosti, reakce displeje, datum, jazyk, videoformátu, krokový zoom, varovné zvuky, režim USB a foto ikony. V menu prohlížení snímků máte k dispozici pod položkou menu: automatické prohlížení (slide show), ochrana, sdílení a tisk, změny velikosti a kopírování mezi pamětí.
Poslední položka menu aparátu představuje výběr scénických režimů. Dostanete se tam stisknutím multifunkčního ovladače - směr nahoru a k dispozici máte buď automatický režim, nebo možnost dalších 8 předdefinovaných módů: Portrét, Sport, Krajina, Noční krajina, Zoom makro, Svíčka, Tisk a Text mód.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Co se týče citlivosti, dopadl Ricoh Caplio R30 následovně. Na nejnižší citlivosti ISO 64 není téměř žádný patrný šum. Při další citlivosti ISO 100 se již šum částečně projevuje, ovšem není vyloženě rušivý. ISO 200 šum roste a je již (vzhledem ke konkurenčním aparátům) dosti zřetelný. Na ISO 400 je již silně znatelný šum i na zmenšených náhledech. Snímky pořízené s citlivostí nejvyšší, tedy ISO 800, pak jsou již nepoužitelné a mohou posloužit maximálně jen jako opravdu krajní řešení (když například nelze již prodloužit expoziční čas). V případě citlivosti tedy nedopadl Ricoh Caplio R30 zrovna nejlépe a ve své třídě se tak řadí k horšímu průměru. Snímky i na nižších citlivostech jsou poznamenané digitálním šumem silného zrna.
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje na denním světle spolehlivě. V umělém osvětlení již je třeba přistoupit k použití některých předdefinovaných režimů, případně můžeme využít také možnosti ruční kalibrace WB. Kromě toho máme k dispozici i 5 předdefinovaných režimů: den, zataženo, žárovka 1, žárovka 2 nebo zářivka. Funkce vyvážení bílé barvy pracuje dobře.
V případě kresebnosti i ostrosti snímků na tom je Ricoh R30 lépe než u citlivosti a nabízí zde na svou třídu celkem dostačující výsledky. Na rovnoběžných liniích můžeme však pozorovat silnější moiré a stejně tak je na snímcích patrná též znatelná chromatická aberace (zejména v rozích snímků). Kromě toho zde máme i určitou ztrátu světla v rozích (vinětaci), spolu s mírným rozostřením. Projevuje se i soudkovité zkreslení, avšak s rostoucím ohniskem mizí. Ostrost snímků je celkem dobrá, ovšem projevují se zde také silné vady objektivu. V celkovém hodnocení kvality fotografií představuje Ricoh Caplio R30 tedy spíše slabší průměr.
Ricoh Caplio R30 v praxi
Rychlost fotoaparátu je na velmi dobré úrovni. Startovací čas (doba od stisknutí tlačítka Power až po vyexponování snímku) trvá cca 2.6 sekundy. Doba vyexponování při namáčknuté spoušti je prakticky nulová, stejně tak pohotově reaguje aparát při nenamáčknuté spoušti, kdy dokáže vyfotografovat rychlostí cca 0.2 sekundy. Velký podíl má na tom zejména velice rychlý autofocus. Také změny ohniskových vzdáleností jsou velmi pohotové. Samotný zoom pracuje velice citlivě a je rozdělen do cca 25-30 kroků. Doba přezoomání z nejkratšího na nejširší ohnisko čítá necelou sekundu (asi 0.9 s), což je velice slušný parametr. K dispozici máte i možnost aktivace tzv. Krokového zoomu (Step Zoom). Nachází se v menu "Nastavení" a při potvrzení této funkce dochází k přeměně ohniska skokově, po 7 stupních: 28, 35, 50, 85, 105, 135 a 160 mm.
Další zajímavou funkci představuje možnost nastavení manuálního ostření. Aktivujete ji v Menu pod položkou Focus, kde zvolíte MF. Na displeji je poté indikováno nastavení manuálního ostření a ovládáte jej křížovým ovladačem, kde stiskem "vpravo" zobrazíte po levé straně displeje stupnici "Makro - Nekonečno" a dále kolébkovým ovladačem zoomu nastavujete manuálně ohniskovou vzdálenost. Ovládání fotoaparátu je jednoduché, menu přehledné a všechny klávesy mají lehký chod s okamžitou reakcí. Samotný aparát "padne do ruky" poměrně dobře a také samotné fotografování či manipulace s ním je pohodlná. Tomu přispívá určitě též nekonvenčně řešený tvar - zahnutí pravé strany kompaktu (viz první kapitola - základní popis). Součástí vybavení Ricohu R30 je také živý histogram, který vám umožní lepší kontrolu expozice a to jak v režimu fotografování, tak i při prohlížení pořízených fotografií.
Resumé
Ricoh Caplio R30 představuje klasický kompaktní přístroj, který nabízí vyšší ohniskovou vzdálenost (než dnes standardní 3x optický zoom) kompaktní řešení a nadstandardně vysokou pracovní rychlost. Další klad představuje počáteční ohnisko, které začíná již na 28 mm, což je vhodné pro širokoúhlé snímky přírody nebo architektury. Ovšem na druhou stranu, výsledná kvalita fotografií se řadí spíše ke slabšímu průměru v dané kategorii. Ricoh R30 je ideálním přístrojem pro všechny, kteří se často pohybují v terénu a potřebují mít u sebe pohotový kompaktní aparát, který je okamžitě schopen akce. V takovém případě budete dlouho hledat jinou alternativu než Caplio R30. Fotoaparát je v prodeji ve dvou barevných provedeních - černo-stříbrném a champagne a dostanete jej za maloobchodní cenu cca 9 990 Kč včetně DPH (cena se může u jednotlivých prodejců lišit).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014