Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Ricoh Caplio RX - dostupný širokoúhlý rychlík v praxi
Ricoh Caplio RX
3. května 2004, 00.00 | Po oblíbeném modelu G4wide přichází Ricoh s dalším digitálním kompaktem, vyznačujícím se vysokou rychlostí a širokým ohniskem objektivu. Jaký je tento fotoaparát v praxi a jaké má přednosti a nevýhody?
{Popis a ovládání}Co člověk, to názor, co značka, to jiný styl přístrojů. Zajímá vás, jak se společnost Ricoh vypořádala s dalším modelem digitálního fotoaparátu? Hledáte poměrně levný kompakt se širokým ohniskem, který vás navíc nebude příliš zdržovat svou reakční dobou? Pak vás možná zaujme fotoaparát Caplio RX, který popisuje dnešní recenze.
Konstrukce, design
Digitální kompakt Caplio RX je designově vydařený fotoaparát zaoblených tvarů, na jehož vážnosti dodává i kovové tělo o rozměrech 109,5x55x29 mm a hmotnosti 340 g. Sice se nejedná o žádného lehkého drobečka, ale oproti předchozímu G4wide došlo k jistému zmenšení. Přístroj z přední strany upoutá externím zaostřovacím čidlem, které je umístěno mezi průzor optického hledáčku a interního blesku. Výsuvný objektiv je v klidovém stavu chráněn automaticky zavíranými lamelami. Pro pevnější uchopení je fotoaparát na přední straně opatřen elegantním výstupkem.
Na horní straně fotoaparátu je pouze spoušť a šestipolohový kruhový volič. Zbývající ovládací prvky jsou umístěny v pravé části zadní stěny přístroje, které v druhé polovině dominuje díky své úhlopříčce 4,5 cm a širokému orámování dominuje LCD monitor s rozlišením 85 000. Jedná se o kolébkový ovladač zoomu, multifunkční volič tvořený pěticí samostatných tlačítek a dalších pět tlačítek uspořádaných ve sloupci vedle. Tlačítka jsou od sebe navzájem mechanicky odlišena. Nad displejem se nachází malý průzor optického hledáčku, vedle nějž jsou dvě indikační LED.
Konektory pro připojení pomocí USB a A/V kabelu jsou volně přístupné z boku fotoaparátu. Na jeho druhé boční straně se pak pod dvířky nachází slot pro rozšiřující SD/MMC paměťovou kartu a prostor pro napájecí článek. Tento prostor je opravdu velký (vede až k objektivu) a umožňuje použít kromě dvou tužkových článků také vysokokapacitní Li-Ion akumulátor, což je velice zajímavé řešení. Za zmínku stojí i způsob manipulace s dvířky. Ty se nejprve pouze odsunou, čímž se zpřístupní paměťová karta, a teprve po dalším vysunutí je možné je odklopit, při čemž se přeruší napájecí obvod přístroje. Pod dvířky je navíc gumová záslepka otvoru určeného pro napájecí kabel síťového zdroje.
Reproduktorový otvor je netradičně umístěn zespodu fotoaparátu, kde se také nachází plastový závit pro uchycení na stativ.
Technická specifikace
Caplio RX využívá CCD snímače s úhlopříčkou 1/2,7" a efektivním rozlišením 3,24 miliónů bodů. Jeho citlivost je nastavitelná v rozsahu 64 až 800 ISO. Maximální velikost snímku je tedy 2048x1536 obrazových bodů, snímek se ukládá ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 a DPOF buď do interní 8 MB paměti nebo na externí SD/MMC paměťovou kartu. Kromě statických snímků fotoaparát pořizuje i ozvučené videosekvence v rozlišení 320x240 a 160x120 obrazových bodů s rychlostí 15 sn./s. Jejich maximální délka je 30 resp. 120 s podle zvoleného rozlišení. Také je schopen zaznamenávat zvukový záznam v délce omezené pouze volnou kapacitou paměťové karty a to se vzorkovací frekvencí 8 kHz při 8bitové velikosti vzorku.
Na objektivu s ne příliš dobrou světelností 3,1 až 5,8 je zajímavý především rozsah přepočtené ohniskové vzdálenosti 28 - 100 mm a schopnost zaostřit v makro režimu již od 1 cm. V normálním režimu pak autofokus, kombinující klasické TTL měření s informací externí čidla, pracuje od 30 cm. Optický zoom je možno dále posílit o 3,4násobný digitální zoom.
Po expoziční stránce se jedná o automatický přístroj, který nabízí kompenzaci expozice v rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV, přičemž expozice je měřena buď průměrově pomocí 256 segmentů, s důrazem na střed či bodově. Clona je dvoupolohová f/3,1 - f/5,2 pro nejširší ohnisko a f/5,8 - f/9,6 pro nejdelší ohnisko. Automaticky volbou dobu expozice v rozsahu 1 s až 1/2000 s je možno ručně nastavit na pevnou hodnotu 1, 2, 4 a 8 s.
Interní blesk dokáže osvítit objekty vzdálené již 8 cm od objektivu, jeho dosah je až 3 m při citlivosti 100 ISO. Na výběr je jeden z pěti režimů: automatický, vynucený, zakázaný, synchronizace s delšími časy a s redukcí červených očí.
Caplio RX umožňuje připojit k pořízenému snímku až 8 sec poznámka a dále nabízí 6 scénických režimů: portrét, sport, krajina, noční portrét, kopírování textu (snímek je ukládán jako čb TIFF) a vysoká citlivost. V tomto režimu fotoaparát dokáže vykreslovat scénu na displeji i v takřka úplné tmě (podobné nočnímu vidění u videokamer, sčítají se získané informace) za cenu méně plynulého a silně zašuměného zobrazování. K dispozici je ještě intervalové snímání s periodou od 30 s do 3 hodin a speciální sekvenční režimy snímání. První snímá několik snímků za sebou a ukládá je do několika souborů, rychlost a množství snímků v sérii je závislé na nastaveném rozlišení a kvalitě snímku (podrobná tabulka je uvedena níže v kapitole Praktické zkušenosti). Druhý režim uloží 16 po sobě exponovaných snímků s rychlostí 4 sn./s do jednoho obrázku o rozlišení 2048x1536. Tyto snímky je pak možno prohlížet ve fotoaparátu jednotlivě. Třetí a poslední režim také ukládá v indexovém náhledu, ale jedná se o posledních 16 snímků exponovaných v sérii před uvolněním spouště.
O napájení fotoaparátu se stará dvojice tužkových článků či speciální vysokokapacitní Li-Ion akumulátor, který ovšem není součástí dodávky. Ta kromě vlastního fotoaparátu obsahuje dva alkalické články, USB a A/V kabel, poutko, základní tištěný návod a podrobný návod a CD s podrobným návodem, doplňkovým programem Caplio RX Software (verze pro Win i Mac OS) a potřebnými ovladači.
Ovládání
Ačkoliv Ricoh přichází do jisté míry s vlastním způsobem ovládání, daří se mu zachovat, či možná právě díky tomu překonat, jednoduchost a přehlednost ovládání, na kterou jsme zvyklí z fotoaparátů značek s dlouholetou tradicí. Základním ovládacím prvkem fotoaparátu je kruhový volič, který určuje provozní režim přístroje. Každému režimu pak přísluší jiné menu, které se zobrazí po stisknutí stejnojmenného tlačítka. Jednotlivé parametry jsou v něm řazeny do skupin tvořících jednotlivé záložky menu. Čím je režim přístroje náročnější, tím více záložek menu obsahuje. Pro režim Audiozáznam nelze například nastavovat žádný parametr, oproti tomu v programovém režimu focení zabírají parametry tři plné záložky. První obsahuje položky týkající se obrazové kvality a jeho tvorby, tedy volby rozlišení a kvality snímku, ostrosti či způsobu ostření a měření expozice. Druhá záložka se věnuje způsobu focení - aktivuje se v ní bracketing, časoměrné či sekvenční focení a dále se zde povoluje nahrávání zvukové poznámky či tisk aktuálního data nebo času do výsledného snímku. Poslední záložka se věnuje vyvážení bílé barvy, kompenzaci expozice a nastavení citlivosti. Tyto parametry je možno nastavovat i rychlejší a pohodlnější cestou pomocí zkrácené volby zobrazené po stisknutí tlačítka ADJ. (adjust - nastavit). Po každém stisku se zobrazí jeden z těchto parametrů, pro potvrzení a návrat do pohotovostního režimu slouží opět tlačítko OK, opětovný stisk tlačítka ADJ. zobrazí další položku. U tohoto rychlého menu lze nastavit ještě čtvrtý parametr, který se určuje v nastavení přístroje, vyvolaném otočením kruhového voliče do polohy SET UP. Toto nastavení má opět formu menu, ve kterém se pohybuje pomocí multifunkčního voliče, hodnota parametru se buď potvrdí tlačítkem OK nebo, pokud nechceme menu současně opustit, návratem do nabídky pomocí šipky Vlevo. Nabízené hodnoty parametrů se buď zobrazují přímo vedle jeho názvu, nebo na další samostatné obrazovce.
Optický a digitální zoom, jakožto i změna velikosti náhledu snímku se provádí pomocí kolébkového dvojitého tlačítka. Pro aktivaci digitálního zoomu je potřeba po dosažení nejdelší ohniskové vzdálenosti tlačítko uvolnit a následně chvíli podržet. Význam dalších tlačítek je patrný ze symbolů uvedených vedle nich. Rychlý náhled aktivovaný v režimu focení stiskem tlačítka Vlevo zobrazí poslední právě pořízený snímek, nikoli snímek pořízený dříve (nezobrazí další snímek ani pokud se ten předchozí smaže). Takto zobrazený snímek je možno pouze zvětšit nebo jej smazat. Pomocí tlačítka DISP. se určují zobrazované informace na displeji (žádné ikony, všechny ikony, ikony a navíc reálný histogram, jen pomocné přímky pro lepší kompozici), případně se jím displej pro úsporu energie zcela vypne.
V režimu scénických programů se konkrétní režim vybírá pomocí zobrazené nabídky, která kromě piktogramu obsahuje i typicky pořizovaný snímek včetně slovního popisu a nápovědy.
Kvalita snímků
Vzhledem k poměrně malému rozměru snímače vychází digitální šum na snímcích dobře až do hodnoty 200 ISO. Při expozici s nastavením 400 ISO je šum citelný, avšak ještě použitelný. Možnost nastavení citlivosti na hodnotu 800 ISO je potřeba považovat za možnost nouzového řešení - šum již výrazně zhoršuje výsledný snímek. Podle odstraněného vypáleného bodu na nočních snímcích usuzujeme, že fotoaparát aktivuje pro hodnoty 400 a 800 ISO funkci redukce šumu, což se také projevuje na menší ostrosti snímků.
Porovnání šumu na neutrální šedé při citlivosti 64, 100, 200, 400 a 800 ISO
Pokud nastavíme scénický režim Vysoká citlivost, projeví se na snímku kromě šumu i ukázkové Hot pixely.
Snímek pořízený ve scénickém režimu Vysoká citlivost
Obrazová kvalita odpovídá průměrnému 3 Mpixelovému fotoaparátu, na výsledné kresbě detailů se nepříznivě podepisuje i poměrně velký kompresní poměr (snímek v plném rozlišení a kvalitě má typicky velikost 1,3 MB). Příjemná je možnost nastavení ostrosti, protože standardní doostřování způsobuje zbytečné kontury na hranách.
Porovnání ostrosti (zleva: nízká, normální, vysoká)
Objektiv překvapivě hodně vinětuje při nejširším ohnisku, při kterém se projevuje i průměrné soudkovité zkreslení. Při nejdelším ohnisku se projevuje nepatrné poduškovité zkreslení a mírně se zhoršuje prokreslenost detailů. Chromatická aberace je na uspokojivě nízké úrovni.
Automatické vyvážení barev pracuje přijatelně a to i na nočních snímcích, přesné ruční nastavení je rychlé, jednoduché a spolehlivé.
Porovnání optického přiblížení a vyvážení barev na denních snímcích (vlevo 28 mm, slunečno - vpravo 110 mm, AWB - oboje ISO 64)
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200, 400 a 800 ISO, první snímek slunečno, ostatní AWB)
Zde si můžete stáhnout ukázkové video (10 s ) v plném rozlišení a kvalitě (pozor 2,8 MB!)
Praktické zkušenosti
Práce s fotoaparátem Caplio RX byla příjemná a to nejen díky jeho rychlosti, ale i přesné (možná až příliš jemné) reakci na ovládací prvky. O jeho rychlosti hovoří následující naměřené hodnoty: přístroj nastartuje do režimu focení cca za 1,2 s, další snímek je možno bez zapnutého náhledu exponovat cca po 1,5 s. V režimu prohlížení se vykreslí snímek v plném rozlišení a kvalitě cca po půl sekundě, přičemž se za další necelé 2 sekundy překreslí v plné kvalitě. V tomto okamžiku je možno snímek zvětšovat. Pro přesnou kontrolu okrajů snímku dokáže fotoaparát posunout tento okraj do středu displeje, čímž je zaručeno zobrazení 100 % procent plochy.
Pro sekvenční režim jsme naměřené hodnoty shrnuli do tabulky
rozlišení | max. počet sn. v sérii | doba focení série | doba ukládání |
F 2048 | 3 | 3,4 s | 16 s |
N 2048 | 5 | 10 s | 15 s |
F 1280 | 6 | 3,0 s | 21 s |
N 1280 | 6 | 2,4 s | 14 s |
N 640 | 9 | 4,2 s | 8 s |
Během tohoto režimu fotoaparát nezobrazuje scénu na displeji, pro její sledování je třeba použít průhledový hledáček.
Při ovládání optického zoomu lze rozlišit na 15 poloh při přibližování, směrem k širšímu ohnisku je posun hrubší. Překvapilo nás netradiční pojetí signalizace 10 s časovače. Místo blikání LED fotoaparát odpočítává čas slabými záblesky. Tato funkce se nedá vypnout a navíc je nepříjemná v tom, že k nastavení časovače na 2 s vede cesta přes 10 s časovač. Díky tomu se vždy začne nabíjet blesk, i když je vypnutý, což zbytečně zdržuje a vyčerpává akumulátor.
Ačkoliv fotoaparát vyniká dobrým ostřením i za šera, potřeboval několikrát při pořizování nočních snímků víckrát namáčknout spoušť, než zaostří. Toto je jeho obecná vlastnost, že když se automatice nepodaří najít správné nastavení, je potřeba se o to pokusit znovu. Při nočním focení již také nefungovalo zcela přesně měření expozice. V tomto ohledu výrazně napomáhal živý histogram, i když jeho rozlišení je poměrně hrubé.
Na fotoaparátu je také příjemná doba zachování nastavených informací včetně data a času po vyjmutí napájecích článků. Výrobce uvádí výdrž cca 2 týdny, což jsme nemohli ověřit, ale přes noc po dobu nabíjení akumulátoru se vše spolehlivě uchovalo.
Závěr
Digitální fotoaparát Ricoh Caplio RX lze považovat za přístroj určený k běžnému focení, který se vyznačuje rychlou odezvou a jednoduchým ovládáním. Uživateli nabízí průměrnou obrazovou kvalitu a nezbytné funkce pro většinu běžných situací. Příjemná je možnost ručního ovlivnění řady parametrů. Pokud by výrobce navíc umožnil vyšší kontrolu nad expozicí, stal by se z toho fotoaparátu plnohodnotný levný kompakt pro náruživé fotoamatéry.
Caplio Rx dokáže oslovit potenciální zákazníky širokým ohniskem (u kterého je však třeba počítat s vinětací), poměrně dobrým ostřením i za zhoršených světelných podmínek, supermakro režimem a možností napájení vysokokapacitním Li-Ion akumulátorem. Tomu odpovídá i příznivá prodejní cena, která se pohybuje okolo 12500,- Kč s DPH. Fotoaparát se kromě stříbrného provedení prodává i v černém provedení.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014