Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Ricoh GR Digital - širokoúhlý kompakt pro fajnšmekry
5. ledna 2006, 00.00 | Ricoh GR Digital je digitální verze populární verze kinofilmové série GR. Nejedná se tedy o klasický digitální kompakt určený pro masový trh, ale spíše o lahůdku pro příznivce této v minulosti oblíbené řady fotoaparátů. Nabízí totiž pevné ohnisko 28 mm (ekvivalent kinofilmu) se světelností F2,4, rozlišení 8 MPix, velký displej a množství manuálních funkcí. Jak přístroj dopadl v testu?
{Popis a konstrukce}Ricoh GR Digital je digitální verze populární verze kinofilmové série GR. Nejedná se tedy o klasický digitální kompakt určený pro masový trh, ale spíše o lahůdku pro příznivce této v minulosti oblíbené řady fotoaparátů. Nabízí totiž pevné ohnisko 28 mm (ekvivalent kinofilmu) se světelností F2,4, rozlišení 8 MPix, velký displej a množství manuálních funkcí. Jak přístroj dopadl v testu?
Konstrukce a design
Poměrné kompaktní tělo ze slitiny hořčíku a hliníku má na šířku 107 mm, na výšku 58 mm a do hloubky 25 mm. Hmotnost je bez baterií a paměťové karty cca 170 g. S baterií a kartou je to cca 198 g. I přes snahu o kompaktnost je fotoaparát vybaven menším pogumovaným gripem pro lepší držení.
Na přední straně nalezneme bajonet pro dokoupitelnou širokoúhlou předsádky (GW-1), který je okolo objektivu a je skryt kovovou záslepkou. Po zapnutí přístroje se objektiv vysunuje ven z těla, takže je pro předsádku a filtry nutné použít speciální adaptér (GH-1). Nalevo od objektivu také nalezneme asistenční diodu autofokusu, která slouží pro přisvícení scény ve zhoršených podmínkách a externí senzory AF, které spolupracují při ostření s CCD snímačem.
Horní strana nás překvapí paticí hot-shoe pro externí blesky a kruhovým voličem, kde si můžeme nastavit režimy expozice, mezi kterými nechybí ani manuální. Volič je konstrukčně řešený tak, že pro jeho použití je nutné stisknout nejdříve pojistku. Dále je zde také tlačítko pro zapnutí fotoaparátu, spoušť a multifunkční kolečko, sloužící pro rychlé nastavení vybraných parametrů.
Na pravém boku jsou pod gumovou krytkou ukryty dva konektory A/V výstupu a USB. Spodní strana nabízí kovový závit pro stativ, umístěný mimo osu objektivu a krytku prostoru pro baterii, kde se nalézá i slot paměťové karty.
Zadní strana nepřekvapí, jedná se o klasické řešení jako u většiny digitálních kompaktů. Na levé straně je velký LCD displej, díky čemuž již nezbylo místo pro optický průhledový hledáček (ten si lze dokoupit jako externí, zasune se do patice pro blesk). Napravo od displeje je skupina tlačítek tvořících křížový ovladač a tři funkční tlačítka pro ovládání přístroje. V horní části je druhé multifunkční kolečko, které lze i stisknout do hloubky. Zcela v pravém horním rohu je kolébkový ovladač velmi podobný tomu, který ovládá u většiny digitálů zoom objektivu. Zde máme však pevné ohnisko, takže ovladač má jiný účel.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Efektivní rozlišení použitého CCD snímače s úhlopříčkou 1/1,8" je 8,13 MPix. Digitální zoom je k dispozici čtyřnásobný. Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 264 x 2 448, 3 264 x 2 176, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů ve formátech JPEG, TIFF a RAW. V RAWu nemůže fotografovat pouze s citlivostí ISO 1 600. Na výběr také máme mezi barevným prostorem sRGB a Adobe RGB. Ozvučená videa s rozlišením 320 x 240, nebo 160 x 120 bodů a frekvencí 30 sn./s můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty.
Objektiv s pevným ohniskem 5,9 mm (ekvivalent pro kinofilm je 28 mm) má světelnost F2,4. Maximální nastavitelné clonové číslo je F9. Zaostřit umí od 30 cm v klasickém režimu a 1,5 cm v makro režimu. V klasickém režimu probíhá ostření pomocí externích pasivních senzorů a CCD snímače, v makro režimu pak pouze pomocí CCD snímače. Kromě celoplošného a bodového automatického zaostřování máme k dispozici také manuální ostření.
Měření expozice umí měřit celoplošně na 256 zónách, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. K dispozici je také kompenzace automatické expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Čas závěrky můžeme v manuálním režimu nastavit od 180 s do 1/2000 s. K dispozici jsou expoziční režimy P, A a M a samozřejmě také plně automatické a několik scénických režimů. Sériové snímání v klasickém režimu snímá rychlostí necelých 2 sn./s pro prvních 5 fotografií (v normální kvalitě JPEG) a dále rychlost závisí na rychlosti použité karty. Stream Multi-Shot režim umí zachytit 16 snímků během cca 2 s. a uložit je společně do jedné fotografie s rozlišením 3 264 x 2 448 bodů. Memory-reversal Multi-Shot umí to samé, jen uloží 16 snímků pořízených před uvolněním spouště. Můžeme tedy držet spoušť, dokud se nestane očekávaný děj a poté spoušť uvolnit. Z vyrovnávací paměti se pak vezme posledních 16 snímků.
Vyvážení bílé barvy nabízí několik přednastavených hodnot (den, zataženo, žárovka, zářivka), manuální měření (pomocí bílé, nebo středně šedé plochy) a také zvláštní režim "Detail" kde můžeme vyvážení nastavit manuálně na neočíslované stupnici s 16ti kroky. Zde nám pomáhají pouze ikonky znázorňující zatažené a slunečné počasí a žárovku. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 0,2 m do 3 m. Nabízí klasické režimy automatického záblesku, vynuceného záblesku, synchronizace s dlouhým časem závěrky a také s redukcí jevu červených očí.
Velký LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 210 000 bodů. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor, který je součástí balení. Data se ukládají do interní paměti o velikosti 26 MB, nebo na paměťovou kartu SD (nebo MMC).
Ovládání
Vzhledem k tomu, že o fotoaparát se budou zajímat zejména uživatelé, kteří již o fotografování něco vědí (mají zkušenosti s kinofilmovou verzí série GR), tak jim zcela jistě nepostačí klasické ovládání, kterým je vybavena většina kompaktů. U GR Digital nás příjemně překvapí dvě multifunkční tlačítka pro nastavování parametrů. Na zadní straně umístěné je možné stisknout, čímž vyvoláme možnost nastavení kompenzace expozice, vyvážení bílé a citlivosti. Tímto kolečkem si také vybíráme, který z těchto parametrů budeme upravovat a druhým kolečkem na horní straně jej nastavíme na požadovanou hodnotu. Stejně tak v manuálním režimu obě kolečka slouží pro nastavení clony a času závěrky.
Kolébkový ovladač v pravém horním rohu zadní strany má také svůj účel. Kromě rychlého nastavení kompenzace expozice (bez nutnosti stisknout jedno kolečko a poté druhým nastavit) umožňuje také ovládat manuální zaostřování. Zbývající tlačítka na zadní straně slouží pro přechod do režimu prohlížení snímků, aktivaci samospouště a ovládání displeje. Tlačítky křížového ovladače můžeme také nastavit režim blesku a makro zaostřování.
V menu můžeme při fotografování nastavit rozlišení a formát snímků, režim zaostřování, oblast měření expozice, sériové snímání, parametry snímku (kontrast, ostrost, sytost barev, černobílý režim), bracketing, intervalové snímání, zvukové komentáře snímků, vložení data do snímku, kompenzaci expozice, vyvážení bílé a citlivost. V záložce Setup pak lze formátovat paměť, nastavit jas displeje, automatické vypínání, zvuky, číslování souborů, datum, jazyk, formát video výstupu, režim USB, barevný prostor, přisvícení AF, digitální zoom a uložit si svá nastavení.
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}Kvalita snímků
I když se fotoaparát pyšní maximální citlivostí ISO 1 600, tak je lepší na ni spíše zapomenout. Nelze očekávat, že kombinace rozlišení 8 MPix a úhlopříčky snímače 1/1,8" přinese v současné době nějaké zázraky. V oblasti digitálního šumu se GR Digital řadí mezi průměr. Snímky pořízené s citlivostí ISO 64 a 100 jsou bezproblémově použitelné, i když při maximálním přiblížení nějaký velmi lehký šum nalezneme (stejně jako u konkurence). ISO 200 již přináší o něco znatelnější šum, ovšem ve většině situací jsou stále snímky zcela normálně použitelné. Citlivost ISO 400 nabízí ještě v určitých případech použitelné snímky (upravené a zmenšené). Podobné je to i na citlivosti ISO 800, kde je však situace ještě horší a již jsou významně redukovány detaily snímku, také vlivem silné softwarové redukce šumu. Citlivost ISO 1600 již snímky znehodnocuje snímky šumem natolik, že jsou k veřejné prezentaci jen těžko použitelné. Mohou sloužit spíše jako nouzové řešení pro zachycení výjimečných scén.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé podává velmi dobré výsledky. Selhává, stejně jako většina konkurence, na žárovkovém osvětlení, kde mají snímky příliš teplé barvy. K dispozici je však manuální meření i ekvivalent manuálního nastavení teploty pomocí stupnice.
Fotoaparát nabízí velmi dobré rozlišení, ovšem zklamáním může být ostrost snímků. Která není na takové úrovni, jak bychom si představovali od přístroje s pevným ohniskem, který je prezentován jako pro náročné uživatele. Po nastavení silnějšího doostřování ve fotoaparátu, případně po úpravách na PC je již situace lepší. Objektiv trpí jen velmi nepatrným soudkovitým zkreslením, což je velká výhoda oproti konkurenci, které má na ekvivalentu ohniska 28 mm zpravidla výrazně větší soudkovitost snímků. Chromatická aberace je také pouze minimální. Vinětace je zanedbatelná, srovnatelná s konkurencí. U rovnoběžných linií se projevuje slabší moiré.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5 s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Zpoždění bez namáčknutí je téměř stejně rychlé. Důvodem je to, že při rychlém úplném stisku spouště se neaktivuje automatické zaostřování a díky tomu fotoaparát může exponovat prakticky ihned. Manuální zaostřování je rozděleno na cca 20 kroků u klasického rozsahu (0,3 m až nekonečno). Makro rozsah (0,3 m až 0,015 m) je pokryt desítkou kroků. Změna zaostření z 0,3 m na nekonečno je cca 1,5s. Přibližně stejnou dobu trvá i "projetí " makro rozsahu.
Odezva displeje má určité zpoždění, ovšem vzhledem k tomu, že fotoaparát má pevné ohnisko, navíc poměrně širokoúhlé, tak nelze předpokládat, že se obraz bude hýbat na displeji tak rychle, jako u kompaktů se zoomem na nejdelším ohnisku. Zpoždění displeje je srovnatelné s obyčejnými kompakty. Dobré je však jeho rozlišení, díky čemuž nám neunikají detaily na scéně.
Delší dobu bohužel trvá záznam snímků ve formátu RAW. Na obyčejnou SD kartu SanDisk o kapacitě 1 GB trval zápis cca 15 s. Zápis nejlepšího JPEG trvá však pouze ani ne 3 s. I když má fotoaparát rychlé reakce na stisknutí spouště a poměrně příjemnou rychlost startu, tak bohužel příliš nevyniká v rychlosti prohlížení snímků, kde se nám navíc zobrazí pouze rozostřené náhledy a až po cca 2 s zaostřené náhledy.
Automatické expozice podávala velmi dobré výkony, zde je vše v pořádku. I automatické zaostřování je spolehlivé, ovšem zde je nevýhodou právě ona "širokoúhlost" objektivu. Při fotografování na blízké vzdálenosti, tam kde jsme zvyklí, že klasické digitální kompakty zaostří, zde musíme již aktivovat makro režim. Ne že by jiné kompakty ostřili v klasickém režimu blíže, než na 30 cm, ale jejich ohniska nabízí menší úhel záběru a tím pádem nemusíme být u objektu tak blízko.
Samotné ohnisko 28 mm je velmi příjemné pro fotografování krajiny, ovšem je mnoho situací, které si vyžadují větší přiblížení. Zde však bohužel narazíme, protože Ricoh nabízí pouze širokoúhlou předsádku GW-1, která koeficientem 0,75x sníží ohniskovou vzdálenost na 21 mm (ekvivalent kinofilmu). To je příjemné pro širokoúhlé fotografování, ovšem použitelnosti fotoaparátu by prospěl spíše telekonvertor. Nehledě na to, že ani světelnost F2,4 nám příliš nepomůže v práci s hloubkou ostrosti, která je u tohoto fotoaparátu velmi vysoká a jen velmi těžko dosáhneme snímků s rozostřeným pozadím.
Závěr
Ricoh GR Digital je zjevně určen pro příznivce starých kinofilmových modelů řady GR. V současné nabídce digitální fotoaparátů nemá svými parametry (a cenou) příliš co nabídnout. Počet přístrojů s pevným ohniskem se spíše zmenšuje a uživatelé dávají jednoznačně přednost přístrojům se zoomem. Potěšit však může také příznivce širokoúhlého fotografování a uživatele požadující nadstandardní ovládání, které u digitálních kompaktů není tak propracované. Maloobchodní doporučená koncová cena je 18 445 Kč včetně DPH. Součástí balení jsou kabely, akumulátor, nabíječka a CD se softwarem. Dokoupit si můžeme kabelovou spoušť, externí optický průhledový hledáček, širokoúhlou předsádku, adaptér pro filtry a předsádku, pouzdro nebo řemen.
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014