Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Ricoh R1v - širokoúhlý 5 MPix krasavec v praxi
8. února 2005, 00.00 | Na CESu 2005 byl představen model Ricoh R1v, který nabízí širokoúhlé záběry díky nejkratší ohniskové vzdálenosti 28 mm, ale zároveň také slušnou míru přiblížení díky 4,8x optickému zoomu. Vše zabaleno v kompaktním kovovém těle a dostupné za cenu pod 10.000,- Kč. Jak dopadl tento fotoaparát v našem testu?
{Popis a konstrukce}Ricoh R1v byl novinkou na CESu 2005 a nyní jsme jej získali k recenzi. Jedná se o digitální kompaktní fotoaparát s rozlišením 5 MPix, optickým zoomem 4,8x, který začíná na ohniskové vzdálenosti 28 mm, a kovovým tělem. To vše za cenu pod 10 tisíc.
Konstrukce a design
Fotoaparát má odolné kovové tělo klasické konstrukce se stříbrnou barvou (k dostání je také černá verze). Přední strana působí na první pohled nenápadně, ovšem po prohledání celého přístroje zjistíme, že chybí tlačítko pro zapnutí. K tomu slouží posouvatelný výstupek právě na přední straně, který uvolní krytku objektivu a ten se následně vysune. Pro zapínání je tak chytře využit prvek, který zároveň i slouží pro lepší držení fotoaparátu. Dále pak na přední straně nalezneme optický průhledový hledáček, senzor autofokusu, interní blesk a mikrofon.
Uprostřed lesklého pruhu na horní straně nalezneme oválné tlačítko spouště. Na pravém boku pruh končí tam, kde začíná prostor pro baterie a paměťovou kartu. Pod tímto prostorem jsou nechráněné konektory pro A/V a USB kabel. Netradičním způsobem se používá dokoupitelný externí zdroj, který se pomocí adaptéru zasunuje do prostoru pro baterii a kabel je vyveden místem na okraji bateriového prostoru, které za normálních okolností chrání gumová krytka. Na spodní straně je pak umístěn reproduktor a závit pro stativ.
Zadní strana již ničím zvláštním nepřekvapí. Nad displejem je optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce. Napravo od hledáčku je přepínač režimu fotografování, natáčení video sekvencí a komentování snímků, uprostřed kterého je tlačítko pro prohlížení snímků. Napravo od displeje nalezneme čtveřici tlačítek pro nastavení parametrů fotografování, aktivaci menu, mazání snímků a aktivaci samospouště a ovládání režimů displeje. V pravé části je pak čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a v horním pravém rohu je kolébkový ovladač zoomu. Šířka těla je 100,5 mm, výška 55 mm, hloubka 25 mm a hmotnost 150 g (bez baterie a karty).
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač disponuje efektivním rozlišením 5 MPix, díky kterému může snímat fotografie s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1280x960, nebo 640x480 bodů ve formátu JPEG, nebo TIFF (pouze v režimu Text) s citlivostí 64, 100, 200, 400, nebo 800 ISO. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty v rozlišení 320x240, nebo 160x120 ve formátu AVI.
Objektiv s fyzickou ohniskovou vzdáleností od 4,6 mm do 22,2 mm (ekvivalent pro kinofilm je 28-135 mm) poskytuje 4,8x optický zoom a světelnost F3,3-4,8. Minimální zaostřovací vzdálenost v klasickém režimu je 30 cm, ale pokud zvolíme makro režim, můžeme ostřit již od 1 cm.
Měření expozice probíhá celoplošně na 256 segmentech, s důrazem na střed, nebo bodově na středu. Jelikož se jedná o automatický fotoaparát, tak má pouze funkci korekce automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích a možnost v menu nastavit čas expozice na 1, 2, 4, nebo 8s. V nabídce tedy nalezneme i 6 scénických režimů pro fotografování portrétu, sportu, krajiny, nočního snímku, textu a špatně osvětlených scén. Automatická expozice nastavuje čas závěrky od 1/2000s do 1s. Vyvážení bílé poskytuje automatické měření, ruční měření, nebo volbu jedné z přednastavených hodnot slunce, zataženo, žárovka, nebo zářivka. Sériové snímání má několik režimů, od klasického snímání po dobu stisknutí spouště (v plném rozlišení max. 3 snímky, v nejmenším rozlišení až 13 sn. rychlostí cca 3 sn./s), přes pořízení 16 snímků do jedné fotografie až po režim, který zaznamená 16 snímků pořízených před uvolněním spouště.
Pracovní dosah blesku je na nejkratším ohnisku udáván od 0,2m do 2,7m a na nejdelším od 0,13 m do 2,1 m. Nabízí klasické režimy jako je redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem, nebo vynucený záblesk. LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a cca 110.000 bodů. Pro datový přenos je ve fotoaparátu připraveno USB 1.1 a A/V kabel s video formáty PAL a NTSC. Data se ukládají na paměťové karty typu SD, nebo MMC, přičemž lze využít i 12 MB interní paměti. Napájení zajišťují dvě tužkové AA baterie, nebo volitelný Li-Ion akumulátor. Fotoaparát je také vybaven standardem PictBridge pro přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače.
Ovládání
Spoušť nemá příliš jasný chod, není dobře patrné, kdy došlo k namáčknutí, ale je i přes to použitelná. Je to otázka zvyku. Kolébkový ovladač zoomu na první pohled nepůsobí nijak efektivně, ale ve skutečnosti se s ním zoomovací motorky ovládají dobře. Jelikož je tento fotoaparát určený pro amatéry, tak má velmi jednoduché a přehledné ovládání. Voličem na zadní straně zvolíme příslušný režim záznamu (video, fotografie, zvuk) a tlačítkem uprostřed voliče si můžeme aktivovat režim prohlížení.
Tlačítko ADJ. Slouží pro rychlé nastavení kompenzace automatické expozice, vyvážení bílé a citlivosti. V případě aktivovaného makro režimu také pro volbu zaostřovacího bodu. V režimu fotografování tlačítko Menu vyvolává nastavení rozlišení snímků, režimu zaostřování (automatické, manuální, nekonečno), oblasti měření expozice, ostrosti, sériového snímání, pevného času expozice (1, 2, 4, nebo 8s), intervalového fotografování, připojení zvukové poznámky, nebo vkládání data do snímku, kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivosti apod. V druhé kartě nastavení nalezneme možnost formátování karty, formátování interní paměti, nastavit jas LCD displeje, zvuků, úsporného režimu, data, jazyka, výstupního video formátu atd.
Při fotografování můžeme pomocí čtyřsměrového ovladače přepínat režimy blesku (tlačítko doleva), aktivovat makro režim (tlačítko dolů), nebo si vybrat jeden ze scénických režimů (tlačítko nahoru).
Kvalita snímků
Na citlivostech 64 a 100 ISO není problém s digitálním šumem takřka žádný. Na citlivosti 200 ISO je však šum již na zvětšených snímcích překvapivě jasně patrný, ale při tisku na menší formáty, nebo zobrazení na celé obrazovce si ho nevšimneme. Na fotografiích pořízených s citlivostí 400 ISO je již zrno větší, ovšem sílí i redukce šumu, díky čemuž je za cenu lehké ztráty ostrosti stále obraz použitelný na menší formáty. Citlivost 800 ISO přináší silný šum, který je lepší než jsme očekávali. Takto vysokou citlivost si dovolí zpřístupnit pouze málo výrobců.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200, 400 a 800 ISO)
Vyvážení bílé podává uspokojivé výsledky. V nabídce jsou čtyři přednastavené hodnoty a také možnost manuálního měření.
Rozlišení odpovídá 5 MPix kategorii, kresba i ostrost jsou průměrné. Ostrost jde však ve fotoaparátu nastavit na větší hodnoty. U sbíhavých linií je však patrné velmi silné moiré, které sice v praxi nemá tolik šancí se projevit, ale pokud se již projeví, tak velmi citelně. Chromatická aberace je taktéž citelná, ovšem s tou se na snímcích budeme potkávat častěji, zejména tam kde je ostrý přechod světla a stínu. Vinětace i neostrost v rozích jsou přijatelné, odpovídající konkurenci. I přes velmi krátkou počáteční ohniskovou vzdálenost je soudkovité zkreslení menší než bychom čekali. S rostoucím ohniskem mizí.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Od odjištění krytky do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,6s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva taktéž něco málo pod 0,1s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 38 kroků! I přes možnost velmi rychlého přesunu z jednoho konce rozsahu ohniskové vzdálenosti na druhý je fotoaparát vybaven schopností takto úžasně jemně krokovat svůj zoom, což u kompaktů této kategorie není běžné.
Automatické zaostřování pracuje dobře, v makro režimu si můžeme vybrat i oblast zaostřování. Stejně dobře pracuje i automatická expozice a automatické vyvážení bílé. Pro ty, kdo si neví rady ve specifických situacích jsou ve fotoaparátu připraveny scénické režimy. Pro pokročilejší je v menu možnost nastavení času závěrky na 1, 2, 4, nebo 8s, což se ocení zejména při nočním fotografování. Velmi příjemný je také makro režim ostřící již od 1 cm. V propagačních materiálech je sice zmínka o fotografování struktury motýlích křídel, ovšem autor tiskové zprávy měl zřejmě na mysli jedince na špendlíku, než v přírodě. Makro 1 cm je praktická věc na statické předměty (květiny, drobné struktury apod.), ovšem nevhodná pro fotografování zvířat, které se takové vzdálenosti velmi jistě zaleknou.
Po chvilce nečinnosti se fotoaparátu zasune objektiv, ovšem díky manuálně ovládané krytce zůstane nechráněn. Ze spánku ho vzbudí pouze aktivace režimu prohlížení. Probudit ho do režimu fotografování nelze a je nutné jej zapnout a vypnout.
Závěr
Ricoh R1v je podařený fotoaparát, který má co nabídnout oproti konkurenci. Nabízí rozlišení 5 MPix v kombinaci s velmi širokým ohniskem začínajícím na 28 mm a končícím na 135 mm, což dává koeficient 4,8x optického zoomu. Navíc je vše ukryto v elegantním kovovém těle. Pro méně zručné jsou zde scénické režimy a pro pokročilejší možnost nastavení dlouhé expozice pro noční snímky. Fotoaparát je v ČR k dostání za oficiální doporučenou cenu 9.222,- Kč včetně DPH.
::Technické parametry Ricoh R1v
::Technické parametry Ricoh R1v vs Nikon 8400
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014