Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Samsung NV7 OPS - stabilizovaný ultrazoom s originálním designem v praxi
9. ledna 2007, 00.00 | V polovině roku 2006 přišel Samsung s inovací v podobě nové řady digitálních kompaktních fotoaparátů. Model NV7 OPS má být zástupce ultrazoomu s optickou stabilizací, který nabízí velmi osobitý design, originálně řešené ovládání a efektivní rozlišení 7 MPix. I když se na první pohled jeví jako jednoduchý automat, nechybí zde ani možnost manuálního řízení expozice. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?
{Popis a konstrukce}V polovině roku 2006 přišel Samsung s inovací v podobě nové řady digitálních kompaktních fotoaparátů. Model NV7 OPS má být zástupce ultrazoomu s optickou stabilizací, který nabízí velmi osobitý design, originálně řešené ovládání a efektivní rozlišení 7 MPix. I když se na první pohled jeví jako jednoduchý automat, nechybí zde ani možnost manuálního řízení expozice. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?
Konstrukce a design
Design nové řady NV je velmi osobitý a neotřelý. Model NV10 byl poměrně tenký, což u ultrazoomů typu NV7 OPS jde jen těžko. Panasonic TZ1 řeší problém s objektivem pomocí periskopové konstrukce, Samsung šel cestou minimalizace přebytečných výstupků nebo zaoblených hran. Výsledkem je velmi štíhlé tělo, na kterém je upevněn tubus objektivu. Na první pohled vše působí, jako by šlo objektiv od těla oddělit. To samozřejmě nelze, stále se bavíme o klasickém kompaktu, ale design je opravdu minimalistický.
Netradičně řešený je i vestavěný blesk, vše pro úsporu místa. Na přední straně nalezneme pouze přisvětlovací diodu a mikrofon. Horní strana také neoplývá nadbytkem tlačítek. Je zde zapuštěné tlačítko zapínání, spoušť a kruhový volič expozičních režimů. Pro někoho, kdo vidí kompakt Samsung řady NV poprvé, bude pohled na zadní stranu zřejmě překvapující. Veškeré nastavování parametrů, prohlížení snímků i nastavování v setupu se děje pomocí řady tlačítek vedle displeje. Jejich přesnou funkci si popíšeme v sekci o Ovládání. Tradiční je na zadní straně pouze kolébkový ovladač zoomu.
Boky fotoaparátu jsou zaoblené a nenalezneme na nich žádné sloty ani konektory, design není ničím narušen. Datový konektor, který slouží i pro napájení, je ukryt na spodní straně, kde je i závit pro stativ (mimo osu objektivu) a prostor pro baterii a paměťovou kartu. Tělo fotoaparátu je vyrobeno z kovu a konstrukce se zdá být velmi pevná. Materiály i zpracování jsou velmi dobré. Hmotnost přístroje je cca 245 g bez baterie a karty. S baterií i kartou je to cca 269 g. Rozměry jsou: 106 x 62,3 x 20,9 mm.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Ve fotoaparátu je zabudován CCD snímač s efektivním rozlišením 7,2 MPi a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost je nastavitelná na ISO 100, 200, 400, 800 a 1000 bez omezení rozměrů snímků. Volitelná jsou rozlišení 3072 x 2304, 2688 x 2016, 1920 x 1440 a 1024 x 768 bodů. Ozvučené video sekvence lze nahrávat v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 nebo 15 sn./s. U snímků lze nastavit tři stupně ostrosti a několik barevných filtrů (černobílý, sepia, negativ apod).
Objektiv nabízí zhruba sedminásobný optický zoom díky rozsahu ohniska od 6,3 mm do 4,7 mm (ekvivalent kinofilmu je 38 - 270 mm). Světelnost je F2,8-4,0. Jak začíná být standardem u stále více ultrazoomů, nechybí zde ani optická stabilizace pomocí plovoucí čočky, která kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu. Díky tomu můžeme používat delší časy expozice s menším rizikem rozmazání snímku. Zaostřovat můžeme manuálně nebo to nechat na automatice (pasivní TTL měření kontrastu). Rozsah ostření je od 1 cm v super makro režimu a 80 cm v normálním režimu (na nejkratším ohnisku, na nejdelším jsou to 2 m).
Expozici můžeme nastavit manuálně pomocí plně manuálního režimu nebo priority času a clony (nastavíme jeden parametr a druhý dopočítá fotoaparát). Čas expozice je nastavitelný od 1/1500 s do 15 s (v závislosti na zvoleném režimu). Měření lze nastavit celoplošné, s důrazem na střed nebo bodové. K dispozici je také kompenzace automatické expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Bohužel není k dispozici histogram. Sériové snímání pracuje ve dvou rychlostech. První snímá až do zaplnění paměťové karty rychlostí cca 1,5 sn./s, zde záleží na konkrétní použité kartě (my testovali s "obyčejnou" 1 GB Sandisk). Rychlost 3 sn./s lze aktivovat pro 3 snímky v plném rozlišení. Rychlost cca 8 sn./s lze aktivovat vysokorychlostním režimem, ale snímky se automaticky ukládají v rozlišení pouze 1024 x 768 bodů (při testování se nám uložilo max. 19 snímků).
Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 0,2 m do 5,8 m na nejkratším ohnisku a od 0,6 m do 4 m na nejdelším ohnisku. Vybrat si můžeme z klasických režimů jako je doplňkový, se synchronizací s dlouhou expozicí, redukce jevu červených očí apod. Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatice nebo jej nastavit ručně. Na výběr máme z 5 přednastavených hodnot, můžeme provést manuální měření (na bílé nebo "středně šedé" ploše) nebo teplotu nastavit v Kelvinech (3000 K - 10 000 K).
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Hledáček zde zcela chybí. Fotografování i prohlížení snímků probíhá pouze přes displej. Pro ukládání dat je zde vestavěná paměť s kapacitou 19 MB (pro případ nouze) nebo lze použít SD či MMC karty (garantováno do kapacity 2 GB).
Ovládání
Ovládání může na první pohled uživatele odrazovat svou složitostí, zejména počtem tlačítek, ale není to tak horké. U každého tlačítka je na displeji zobrazena nápověda, jakou funkci zastává. Stejně jako u NV10, jsou tlačítka NV7 OPS dvoupolohová. Jsou citlivá jednak na pouhý dotek a pak také klasicky na stisknutí. Má to svůj účel – např. při prohlížení snímků nebo při nastavení kompenzace expozice, kdy celý rozsah nemůže být pokryt počtem tlačítek. Uživatel jednoduše pouze přejíždí prstem po tlačítkách ve zvoleném směru a ukazatel se postupně posunuje k vytouženému cíli. V ostatních případech platí křížové ovládání, kdy si v jedné řadě (horizontální nebo vertikální) vybereme parametr a kolmou řadou vybereme jeho hodnotu, viz ukázka dole u nastavení citlivosti.
Tento koncept je i poměrně funkční až na detaily. Postup pro mazání snímků je poměrně zdlouhavý a prohlížení pořízených fotografií v mrazu také není zcela ideální. Tlačítka jsou konstrukčně velmi dobrá, stisk je čitelný. Spoušť má velmi krátký chod, po několika expozicích si ale lze zvyknout.
Při fotografování máme pod displejem na výběr k nastavení režim zaostřování (normal, makro, super makro, manual), blesku, rozlišení snímků, sériové snímání, oblast měření expozice a citlivost. Zcela krajním tlačítkem vpravo odkryjeme druhou řadu nastavení, kde nastavíme ostrost snímků, barevné efekty, samospoušť, hlasové komentáře a setup. Napravo od displeje tlačítky nastavíme režim expozice, vyvážení bílé barvy, korekci expozice a hodnoty expozice (v závislosti na zvoleném režimu). V setupu lze nastavit zobrazování nastavitelných parametrů, jazyk, datum, číslování souborů, vkládání data do snímků, přisvětlovací diodu, automatické vypínání, náhled snímků po jejich pořízení, zvuky, video výstup, režim USB, kopírování interní paměti na kartu a formátování karty.
Kvalita snímků
Na "živých" fotografiích se šum tolik neprojevil jako na testovacím terči. Digitální šum se u NV7 OPS projevuje zejména v tmavých partiích snímků. Na výřezech testovacího terče je míra šumu opravdu odrazující, ale praxe je o něco shovívavější. Nutno dodat, že citlivost ISO 800 a 1000 generuje na snímcích poměrně silný šum, který je agresivně potlačován softwarovou redukcí, což způsobuje pokles detailů.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Objektiv se může kvalitou zařadit spíše do průměru, viděli jsme v této kategorii i lepší výsledky. Nenabízí takovou kresbu, ale na druhou stranu snímky netrpí chromatickou aberací, ta je zde zcela minimální. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je také poměrně malé. Musíme si ale uvědomit, že rozsah začíná na ekvivalentu 38 mm, což není nijak oslňující.
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi spolehlivě, dokonce i v žárovkovém osvětlení. Pokud i tak automatika selže, máme k dispozici přednastavené hodnoty, manuální měření i nastavení konkrétní teploty v Kelvinech (3000 K - 10 000 K).
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1000), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
První snímek po stisknutí tlačítka On/Off pořídíme za cca 2,8 s. Zpoždění expozice bez namáčknuté spouště je cca 0,8 s. S namáčknutou spouští je pořízení snímku takřka okamžité, v našich podmínkách neměřitelné (méně než 0,1 s). Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá něco málo přes dvě sekundy. Celý rozsah zoomu je rozdělen na cca 13 kroků. Reakce fotoaparátu jsou poměrně svižné. Zpoždění displeje je minimální. Při natáčení video sekvencí lze zoomovat, ale při této operaci se vypne zvuk, aby video nebylo znehodnoceno hlukem zoomovacích motorků.
U Samsung NV7 OPS musíme pochválit velmi dobré výsledky automatického vyvážení bílé barvy. Problém nebyl ani s automatickým zaostřováním, které pracovalo spolehlivě i v horších světelných podmínkách. Pokud přece jen výše uvedené automatické funkce selžou, máme k dispozici možnost manuálního ovládání. U vyvážení bílé je k dispozici nejen manuální měření, ale také přímé nastavení teploty v Kelvinech, což není u kompaktů zvykem. Stejně tak můžeme manuálně nastavit i expozici v klasických režimech P, S nebo M. U automatického měření expozice jsme nezaznamenali problém.
Mezi nevýhody NV 7 OPS patří poměrně dlouhé počáteční ohnisko objektivu. Ekvivalent 38 mm není ideální a neposkytuje příliš velký úhel záběru. Samozřejmě je fotoaparát zcela normálně použitelný, ale současný trend je nabízet na začátku rozsahu lehce širokoúhlá ohniska. Optická stabilizace je u Samsung novinkou a pracuje poměrně spolehlivě. V kombinaci se světelností F2,8 na počátku rozsahu tak můžeme dosáhnout dobrých snímků i za horšího osvětlení.
Poznávacím znakem řady NV je netradičně řešené ovládání, které po krátkém zaučení uživatel zvládá bez problémů a v určitých situacích je i rychlejší než klasické. Bohužel naopak tomu je například u mazání snímků, kde musíme po smazání jednotlivého snímku stisknout celkem tři tlačítka (mazání, jednotlivý snímek a potvrzení). To bohužel musíme opakovat, i pokud chceme v mazání pokračovat, nestačí pouze potvrdit další snímek. Kromě této nepříjemnosti a zhoršeného ovládání v zimě nemáme proti tomuto typu ovládání žádné námitky.
Závěr
Samsung NV7 OPS je kompaktní digitální fotoaparát určený pro náročnější amatéry, kteří touží po originálním fotoaparátu, který zároveň nabízí i manuální ovládání většiny funkcí. Výsledné snímky jsou poměrně dobré, ale u konkurence se můžeme dočkat ostřejších snímků. U zmenšeného snímku na monitoru však rozdíl nepoznáme, stejně jako u výtisků 10 x 15 cm. Maloobchodní doporučená koncová cena (cena stanovená dovozcem) je 11 990 Kč včetně DPH.
:: Technická specifikace Samsung NV7 OPS
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014