Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Samsung NX200 v testu
nx200_recenze100px
15. února 2012, 00.00 | Na rozdíl od modelu NX100, který jsem mohl vyzkoušet jen se zoomem 20–50 mm, spolu s jeho nástupcem na trhu NX200 jsem měl k dispozici hned čtyři objektivy Samsung NX se systémem i-Function: základní zoom 18–55 mm, univerzální zoom s velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti 18–200 mm a dva objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, tenký, lehký 16 mm F2,4 a makroobjektiv 60 mm F2,8 Macro ED OIS SSA.
Připomeňme si, že kompaktní fotoaparát Samsung NX200 nemá hledáček, má šasi z hořčíkové slitiny a nově tvarované tělo. Obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,7 mm má rozlišení 20,3 Mpx. Segment snímače je před prachem a jinou miniaturní nečistotou chráněn ultrazvukovým protiprachovým systémem. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možné změnit na 16:9 a 1:1.
Snímky je možno ukládat jako soubory RAW (SRW), anebo ve formátu JPEG (v normálním, jemném a velmi jemném režimu kvality). Možné je i simultánně ukládat RAW + JPEG. Rychlost souvislého snímání je až 7 obr./s pro řadu až 11 snímků ve formátu JPEG (nebo 8 RAW) a v nabídce jsou také programy s velmi rychlým souvislým snímáním á 10/15/30 obr./s až pro řadu 30 snímků, avšak při rozlišení obrazu sníženém na 1,4 Mpx.
Stereofonní video je formátu MP4 (H.264; zvuk AAC) a má maximální rozlišení Full HD/1080 p: 1920 × 1080 px a frekvenci 30 obr./s. Pro natáčení videa je možné používat nejen automatický program a program s prioritou clonového čísla, ale také program s prioritou času a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. A k dispozici je nahrávací funkce Multi-motion (×0,25/×0,5/×5/×10/×20). Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.
Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu. V normálním režimu používá 15 zaostřovacích bodů, u záběrů zblízka v makrorežimu až 35, možné je samozřejmě také bodové ostření včetně volného výběru bodu AF. Zaostřování je realizováno po snímku nebo souvisle, k dispozici je funkce detekce až deseti tváří v záběru. Možné je samozřejmě také ruční zaostřování otočným prstencem na objektivu.
K dispozici je pomocné osvětlení autofokusu. Tato svítivá zelená LED slouží také pro indikaci aktivované samospoušti.
Exponometrický systém používá TTL 221blokový segment (17 × 13) a nabízí tři standardní režimy měření: vícebodové, zaměřené na střed a bodové. K dispozici je i funkce měření hodnoty expozice oblasti ostření, kdy systém automaticky nastaví optimální expozici výpočtem jasu v oblasti ostření. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV, použít je možno i funkci pro rozšíření dynamického rozsahu – „inteligentní rozsah“, ovšem pouze s možnostmi zapnuto/vypnuto. K dispozici je funkce automatických řad snímků, autobracketing, a to pro expozici, vyvážení bílé a také odstupňování s průvodcem aneb Picture Wizard Bracketing, kdy systém podle našeho výběru kupříkladu pořídí stejný záběr s jiným digitálním filtrem, třeba barevně výrazný, standardní a retrospektivní nebo v šedé škále.
Pro fotografování i natáčení videa lze využít pohodlný automatický režim řízený umělou inteligencí Smart Auto, pružný automatický program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–30 s + čas B až do 4 minut), režim s ručním nastavením parametrů expozice, speciální režim s prioritou objektivu, a tedy s využitím i-funkce, bohatý výběr scénických programů, mezi nimiž je i 3D režim pro realizaci snímků s prostorovým efektem, a speciální programy Panorama a Magic, přičemž digitálních „tvůrčích“ filtrů je deset (Vinětace, Miniatura, Rybí oko, Skica, Potlačení mlhy, Polotóny, Měkké ostření, dva efekty starého filmu a Negativ) a k tomu ještě třináct „kouzelných rámečků“.
Možné je upravit a nastavit některé základní obrazové parametry: ostrost, kontrast, sytost barev a barevné podání, a to včetně uživatelské úpravy s možností uložit až tři nastavení do paměti, anebo využít přednastavené barevné režimy: Standardní, Výrazný, Portrét, Krajina, Prales, Retro, Chladný, Klidný, Klasický a 3× Vlastní. Samospoušť umožňuje nastavit zpoždění v rozmezí od 2 do 30 sekund s krokem po jedné sekundě.
Fotoaparát nemá hledáček. Použitý displej je typu AMOLED s aktivní maticí, poměrem stran obrazu 4:3, délkou úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm), s rozlišením 614 tisíc obrazových bodů (VGA/640 × 480 px) a se širokým pozorovacím úhlem. Zobrazuje přibližně 100 % snímané scény. Není výklopný, nechybí ale orientační senzor, nabízí uživatelské rozvržení, umožňuje nejrůznější zobrazení včetně histogramu. Zobrazení je velmi živé, menu je nápadité, intuitivní a hravé, a bezpochyby vyhoví širokému okruhu uživatelů.
Přístroj nemá interní elektronický blesk, má však aktivní sáňky a v balení je standardně malý kompaktní blesk SEF8A s automatickým TTL řízením nebo ručním nastavením, se směrným číslem 8 (m/ISO 100) a pokrytím záběru při použití objektivu do ohniskové vzdálenosti 28 mm. Synchronizační čas je 1/180 s, výkon blesku není možno ovládat přímo, pouze lze korigovat intenzitu záblesku v rozsahu ± 2 úrovně, k dispozici je několik režimů činnosti včetně Smart Flash a volba synchronizace na první či druhou lamelu závěrky.
Samozřejmě je možno dokoupit i výkonnější externí zábleskové jednotky, jako Samsung SEF42A, SEF20A, případně SEF15A, které rozšiřují tvůrčí možnosti.
Miniblesk SEF8A je napájen z fotoaparátu a aktivní je ve vztyčené poloze. V této poloze také doporučuji realizovat po vsunutí do aktivních sáněk jeho „uzamknutí“, tedy zafixování pomocí plastového kroužku – matice. Vroubkovaný kroužek je tak lépe přístupný.
Dva detailní záběry: Vlevo aktivní sáňky pro připojení externích blesků, ale i dalšího externího příslušenství včetně jednotky GPS. Vpravo zadní část přibaleného externího miniblesku s otočnou maticí pro jeho bezpečné upevnění.
Celkový pohled na tělo NX200 bez připojeného objektivu, aby byl vidět bajonet a celý přípojný systém pro výměnné objektivy Samsung NX. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 1,5×. Používat je možno rozrůstající se nabídku výměnných objektivů včetně nových s i-Function 2.0. V současné době má Samsung devět různých objektivů řady i-Function, které umožňují nezkušeným uživatelům snadněji ovládat důležité parametry přímo pomocí objektivu bez nutnosti odvrátit oko od hledáčku, nastavovat rychlost závěrky, clonová čísla, korekci expozice, vyvážení barevnosti a ekvivalent citlivosti ISO. A samozřejmě – pomocí adaptéru je možno připojit i výměnné objektivy Pentax, Samsung a Schneider-Kreuznach s bajonety K.
A ještě dva detailní záběry na bajonet a některé důležité prvky, jako je značka pro správné natočení objektivu pro připojení, zámek sestavy tělo-objektiv, který se uvolňuje klasicky – stiskem tlačítka, samozřejmě také osm elektronických kontaktů pro komunikaci mezi objektivem a tělem, ale vidět je i tvarování „lůžka“ pro dosednutí objektivu a další prvky včetně umístění segmentu s obrazovým snímačem.
Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně kompatibilní s PictBridge slouží USB 2.0 Hi-Speed, pro připojení k televizoru mini HDMI 1.4a nebo AV výstup (PAL/NTSC), který má shodnou zdířku s univerzálním sériovým rozhraním.
Jako zdroj energie je použit 7,4V lithio-iontový akumulátor BP1030 s kapacitou 1030 mAh, který poskytuje energii 7,6 Wh. Uživatel si může dokoupit také síťový adaptér; jak je zřejmé z připojené ilustrace, kryt prostoru baterie a paměťové karty disponuje drobným segmentem, po jehož vysunutí vznikne otvor, umožňující protažení propojujícího kabelu.
Sada fotoaparátu Samsung NX200 se základním zoomem NX 18–55 mm a minibleskem SEF20A má stanovenu doporučenou prodejní cenu 15 tisíc korun, objektiv NX 16 mm 8 tisíc, makroobjektiv NX 60 mm 16 tisíc a stejně tak i zoom NX 18–200 mm. Ceny jsou zaokrouhlené a včetně daně. Součástí prodejního balení je také CD s manuálem a sadou programů: pro Windows Intelli-studio a RAW Converter, pro Mac aplikace Installer.pkg a RAW Converter 4.
Výběr zkušebních fotografií z uživatelského testu
Pro test jsem měl k dispozici standardní sadu těla přístroje se základním zoomobjektivem NX 18–55 mm 1:3,5–5,6 O.I.S. i-Function, k tomu zoom s velkým rozsahem NX 18–200 mm 1:3,5–6,3 ED O.I.S. i-Function, velmi tenký a lehký objektiv NX 16 mm 1:2,4 i-Function a ještě objektiv NX 60 mm 1:2,8 Macro ED O.I.S. SSA i-Function. K jednotlivým objektivům se ještě postupně vrátíme.
Celková obrazová kvalita je výborná. Šikmé struktury mají oproti svislým a vodorovným jen mírně zvýšené třepení, které tak příliš neovlivňuje ostrost. Hrany také nemají přehnaně zvýšený kontrast pro dosažení lepšího vizuálního dojmu při posuzování ostrosti a prokreslení detailů obrazu.
Obraz z reálného prostředí pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/15 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 60 mm (po přepočtu na 35mm formát 92 mm; použil jsem 60mm makroobejktiv).
Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 100 do 12 800. Možné je i nastavení po 1/3 kroku, dostupné jsou tudíž i hodnoty jako 320, 1000, 2000, 5000, 8000 či 10 000 ISO.
Obrazový šum je do citlivosti 3200 ISO nízký, systém fotoaparátu zvládá udržet na dobré úrovni jak jeho míru, tak i přirozený, nerušivý charakter. U hodnoty 6400 ISO je projev šumu výraznější, a to hlavně kvůli zesílení projevů barevného šumu. A ještě silnější jsou tyto projevy u hodnoty 12 800 ISO, kde už je šum velmi výrazný a omezující.
Šum na snímku z reálného prostředí při dvou citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/15 s); clona byla opět 8 a ohnisková vzdálenost 60 mm (ekv. 35mm formátu 92 mm; opět jsem použil 60mm makroobjektiv).
Přístroj poskytuje uživateli minimální možnost, jak ovlivnit snížení obrazového šumu. V menu je nabídka jak pro dlouhé časy expozice, tak pro vysoké hodnoty citlivosti, avšak vždy jen s volbou Zapnuto/Vypnuto.
Ukázka, jak systém pracuje, a to v případě snížení šumu při použití vysoké citlivosti. Použil jsem citlivost 12 800 ISO. Nahoře je výsek testovací tabulky, pokud je funkce vypnuta, dole je-li použita. Lze říci, že u světlejších až středních tónů je projev snížení šumu poměrně příznivý, celkově se ale projevuje určitá míra snížení ostrosti, což má vliv i na podání jemných detailů obrazu, a zřejmý je též barevný posun směrem k purpurové. Čas expozice byl 1/80, respektive 1/100 s, clona 8 a ohnisko opět 60 mm (viz výše).
Obdobná ukázka, ale z reálného prostředí, aby bylo možno posoudit, jak je ovlivněno podání jemných detailů obrazu a jak se projeví barevný posun. Opět jsem použil citlivost 12 800 ISO. Vlevo je snímek s vypnutou uživatelskou funkcí snížení šumu, vpravo je výsledek, pokud je použita. Projevy jsou zřejmé, nicméně třeba u barevného posunu se nejedná o velký problém, a to i díky tomu, že snímek bez redukce šumu vykazuje mírný posun „do žluta“, tudíž posun k purpurové jako vedlejší produkt redukce šumu lze následně doladit. Čas expozice byl 1/125 s, clona 8 a ohnisko opět 60 mm (viz výše).
Fotoaparát poskytuje kvalitní tonální reprodukci. Platí to hlavně pro exteriér a dobré světelné podmínky, ale osvědčil se i ve smogem ovládaném městě a také při umělém osvětlení. Žluté žárovkové světlo vyvážil automatický systém poměrně přesně a přednastavený režim Žárovka byl ještě přesnější, až mírně chladnější. V obou případech nebylo základní nastavení provedené systémem fotoaparátu uživatelsky upraveno. V reálné situaci lze samozřejmě úpravu snadno a rychle realizovat.
Funkce vyvážení bílé barvy nabízí plnou automatiku, sedm přednastavených režimů (Denní světlo, Pod mrakem, 3× Zářivka 4200/5000/6500 K, Žárovka, Blesk) s tím, že je možné jemné doladění v sedmi krocích (modrá/jantarová, purpurová/zelená).
Také je možno nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K v krocích po 100 K, realizovat vyvážení uživatelsky, anebo je možno využít funkci automatické řady snímků s posunem vyvážení bílé – autobracketing WB.
Několik ukázek, které ilustrují, jaké má uživatel možnosti pro úpravy snímků i jak praktické a uživatelsky přívětivé je řešení jednotlivých funkcí. Můžeme upravit barevné podání pomocí přednastavených nabídek, kreativních funkcí a obrazových efektů, ale také nastavit míru kontrastu a ostrosti, upravit barevné podání i sytost barev a uložit tři uživatelská nastavení.
Příklady některých barevných změn včetně negativního obrazu, což je u fotoaparátů Samsung tradiční položka. Čas expozice byl většinou 0,4 s, clonové číslo 8 a citlivost 200 ISO (u negativu 1/80 s při cloně 2,8 a citlivosti 800 ISO). Ohnisková vzdálenost byla shodná, a to 60 mm, viz výše.
Následuje několik ukázek využití miniaturního externího blesku SEF8A. Ohnisko bylo 120 mm (ekv. 184 mm; použit univerzální zoom 18–200 mm), čas expozice 1/180 s, clonové číslo 14 a citlivost 100 ISO. Použil jsem režim ruční expozice.
Další ukázky spolu s využitím zábavních tvůrčích filtrů, jako je vlevo retro (400 ISO, 1/100 s, clona 2,8), nebo efekt dírkové komory. Základem je třetí snímek s využitím ruční expozice (100 ISO, 1/180 s, clona 13). Použil jsem makroobjektiv 60 mm. Magický režim je možné uplatnit na fotografie a videa. Jedná se o různé efektové digitální filtry a rámečky, díky kterým může uživatel realizovat zábavnou digitální tvorbu včetně jednoduchých montáží. Jen je třeba počítat s některými aspekty, kupříkladu že u volby Skica se velikost fotografie automaticky sníží na 5,9 Mpx a méně.
Jiné příklady kreativních možností. Zcela vlevo je filtr a rámeček (200 ISO, 1/100 s, clona 2,8), vpravo dva snímky se sníženou barevností – sépiově hnědé a černobílé provedení s přidanými „umělými“ škrábanci (400 ISO, 1/100 s, clona 2,8). Opět použit 60mm makroobjektiv.
A ještě několik ukázek využití tvůrčích pomůcek, zejména pak sady rámečků. Citlivost 400 ISO, 1/100 s, clona 2,8). Opět použit 60mm makroobjektiv.
Filtry pro sépiově hnědé a černobílé provedení s přidanými škrábanci, aplikované pro snímky z exteriéru spolu se snímkem „normálním“ – pro srovnání. Ten byl pořízen s využitím zoomu 18–200 mm, nastavena byla ohnisková vzdálenost 130 mm (ekv. 200 mm), citlivost 800 ISO, čas expozice 1/640 s a clona 11 (použit byl program s prioritou clonového čísla).
Emauzy. Použit byl zoom 18–200 mm, nastavena byla ohnisková vzdálenost 130 mm (ekv. 200 mm) a scénický program Krajina (citlivost 100 ISO, čas expozice 1/250 s a clona 6,3).
Vltava. Použit byl setový zoom 18–55 mm, nastavena byla základní ohnisková vzdálenost 18 mm (ekv. 27 mm), citlivost 400 ISO, čas expozice 1/200 s a clona 5,6.
Parník I. Použit dlouhý zoom 18–200 mm, nastaveno ohnisko 70 mm (ekv. 107 mm), citlivost 200 ISO, čas 1/100 s a clona 5,6.
Parník II. Použit tenký 16mm objektiv (ekv. 24 mm), citlivost 400 ISO, čas 1/30 s a clona 8.
Parník III. Použit 16mm objektiv (ekv. 24 mm), citlivost 400 ISO, čas 1/15 s a clona 8.
Parník IV. Použit 16mm objektiv (ekv. 24 mm), program s preferencí clony a nastaveno clonové číslo 8, citlivost 400 ISO, čas byl 1/30 s (vlevo; vpravo 1/15 s).
Parník V. Použit 16mm objektiv (ekv. 24 mm), citlivost 400 ISO, čas 1/80 s a clona 8 (preference clony).
Program Panorama je koncipován pro snadné, pohotové použití. Jakmile na otočném voliči režimů expozice tuto položku zvolíme, zobrazí se na displeji obrázek zadní stěny fotoaparátu se čtyřmi modrými šipkami, které naznačují čtyři možné směry snímání. Aniž bychom cokoli dalšího museli vybírat nebo dokonce nastavovat, začneme snímat panoramatický obraz pouhým stiskem spoušti a pomalým otáčením fotoaparátu. Fotoaparát pořídí a složí sérii snímků a sám vytvoří panoramatický obraz. Možné je pořizovat normální i 3D panoramatické fotografie.
Panorama I. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/800 s, clona 4 a citlivost 200 ISO.
Panorama II. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/1000 s, clona 4 a citlivost 200 ISO.
Panorama III. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/800 s, clona 4 a citlivost 200 ISO.
Městská krajina – noc I. Ohnisko 18/27 mm, čas 30 s, clona 14 a citlivost 400 ISO. Ruční expozice. Setový zoom.
Městská krajina – noc II. Ohnisko 60/92 mm, čas 30 s, clona 22 a citlivost 400 ISO. Preference clony. Použit 60mm makroobjektiv.
Městská krajina – noc III. Ohnisko 200/308 mm, čas 6 s, clona 16 a citlivost 400 ISO. Preference času. Použit zoom 18–200 mm.
Městská krajina – noc IVa. Ohnisko 60/92 mm, čas 10 s, clona 11 a citlivost 400 ISO. Preference clony. Použit makroobjektiv 60 mm.
Městská krajina – noc IVb, stejný záběr (výřez) při různých hodnotách citlivosti: horní řada zleva 200, 400 a 800 ISO, dolní řada zleva 1600, 3200, 6400 a 12 800 ISO. Ohnisko 60/92 mm, čas od 30 do 0,6 s, clona 16. Preference clony. Použit makroobjektiv 60 mm.
KinderMyš I. Ohnisko 70/107 mm, čas 6 s, clona 22 a citlivost 200 ISO. Ruční expozice. Použit zoom 18–200 mm.
KinderMyš II. Ohnisko 60/92 mm, čas 2,5 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. Preference clony. Použit makroobjektiv 60 mm.
KinderMyš III. Ohnisko 160/246 mm, čas 0,4 s, clona 7,1 a citlivost 200 ISO. Preference clony. Použit zoom 18–200 mm.
Stručně na závěr
O Samsung NX200 by se měli zajímat hlavně spotřebitelé, kteří používají „běžný“ kompaktní fotoaparát a uvažují o vybavení, které bude stále poměrně kompaktní, lehké, snadno přenosné, ale umožní jim pořizovat technicky kvalitnější snímky, rozšíří jejich tvůrčí možnosti a nabídne jim pružnější a širší využití, a to včetně perspektivy postupného rozšiřování modulárního systému o další objektivy, externí blesky a další příslušenství, třeba dálkové ovládání, externí mikrofon nebo modul GPS. Budou moci i nadále fotografovat (a natáčet video) jen s použitím obrazovky na zadní stěně a spoléhat se na pohodlnou inteligentní automatiku, ale pokud budou chtít, mohou také začít pronikat hlouběji do tajů fotografování a bezpochyby ocení i vylepšenou i-funkci sestavy těla fotoaparátu s novými kompaktními objektivy, které i-Fn umožňují. Ostatně – Samsung už ani objektivy NX bez i-Fn nevyrábí, viz kniha Objektivy 2011-2012.
Fotoaparát ale může zaujmout i další potenciální uživatele, třeba ty, kteří vedle vysoce výkonného fotoaparátu, typicky zrcadlovky, potřebují anebo chtějí mít ještě lehký kompaktní přístroj, umožňující i diskrétní, nenápadné použití, jenž nabízí měnitelné objektivy podle momentální potřeby a také řadu možností včetně zcela individuálního nastavení parametrů, a hlavně – poskytuje vhodně optimalizovaný obrazový výstup. A jak ukázal i náš uživatelský test, NX200 umožňuje pořizovat snímky s výbornou obrazovou kvalitou, vhodně vyváženou expozicí a s vynikající barevnou reprodukcí.
Jen těmto uživatelům nesmí scházet zabudovaný blesk a hledáček. Můžeme sice použít externí blesk, což jsem i vyzkoušel, anebo externí hledáček, který jsem vyzkoušet nemohl. Nikdy ovšem nemůžeme používat obě tato externí příslušenství současně. Vždy jen buď jedno, nebo druhé. To mohou někteří uživatelé vnímat jako omezení. A pro ně má Samsung model NX11 s elektronickým hledáčkem a výklopným bleskem.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014