Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Širokoúhlý Fuji FinePix F710 - rychlý elegán v praxi
22. července 2004, 00.00 | Šestimegapixelový fotoaparát s líbivým designem, velmi rychlým startem a schopností tvořit jak širokoúhlé snímky v poměru 16:9, tak i klasické 4:3 je právě na trhu. Přečtěte si jak obstál v našem testu.
{Popis a ovládání}Společnost Fuji navázala na model F700 a vypustila na trh fotoaparát s označením FinePix F710. Přístroj láká zákazníky svým elegantním designem, čtyřnásobným optickým zoomem a možností fotografovat širokoúhlé snímky v poměru 16:9. Nechybí zde samozřejmě ani specialita většiny fotoaparátů od Fuji, a to snímač Super CCD SR čtvrté generace, který má poskytnout větší dynamický rozsah při fotografování kontrastních scén a produkuje fotografie v rozlišení až 6MP.
Konstrukce a design
Podlouhlý tvar těla podtrhuje skutečnost, že se jedná o fotoaparát schopný tvořit širokoúhlé snímky. Konstrukčně to samozřejmě odůvodnění nemá, ale je to součástí image. Tělo je kovové s matně stříbrnou povrchovou úpravou. Objektiv je umístěn takřka na prostředku přední strany fotoaparátu. Po jeho levé straně je výstupek pro snadnější uchopení přístroje a po straně pravé je tlačítko pro aktivaci kontinuálního ostření. Je to zajímavé řešení urychlující změnu klasického ostření na kontinuální, ale jelikož je potřeba toto tlačítko držet po celou dobu ostření, tak je vyloučeno fotografování pomocí jedné ruky.
Na horní straně je kruhový volič expozičních režimů, tlačítko spouště a přepínač pro vypnutí fotoaparátu, prohlížení fotografií, nebo zapnutí režimu fotografování. Na levé straně je pouze konektor pro připojení externího napájení a na straně pravé úchytka pro řemínek. Konektor pro USB kabel je netradičně umístěn na spodní straně, spolu se slotem pro baterii a paměťovou kartu. Alternativně slouží jako spojení s kolébkou, která je k přístroji dodávána. Do této kolébky se ze spodní strany zapojují USB kabel a externí napájení.
Zadní straně sebejistě dominuje širokoúhlý LCD displej, nad kterým nalezneme tlačítko pro vysunutí interního blesku, přepínač klasického a širokoúhlého režimu, tlačítko F (jeho funkce vysvětlíme v sekci Ovládání) a dvě tlačítka pro ovládání elektronického zoomu. Nalevo od displeje jsou tlačítka pro aktivaci sekvenčního snímání a korekci expozice (v režimu prohlížení fotografií se jím zobrazují údaje o snímku a jeho histogram). Posledními ovládacími prvky na zadní straně jsou napravo od displeje umístěný křížový ovladač, tlačítko pro nastavení displeje a "roller". Právě poslední zmiňovaný prvek je zajímavou invencí, která se na digitálních fotoaparátech příliš často nevyskytuje, ale Fuji ho zřejmě nedokázala plně využít, a proto je ovládání s ním lehce roztříštěné. Nevíte kdy použít směrová tlačítka křížového ovladače a kdy roller.
Zajímavým konstrukčním řešením je deaktivace tlačítka, které vysunuje blesk, pokud je fotoaparát vypnutý. Tento detail podtrhuje fakt, že se při vypínání přístroje blesk sám automaticky zasune. Tímto řešením se výrazně omezuje riziko jeho poškození. Šířka přístroje je 109,5mm, výška 54mm a hloubka 28,9mm při celkové hmotnosti 210g (bez baterie a paměťové karty).
Technická specifikace
Snímačem je v tomto fotoaparátu 1/1,7" čip vyvíjený speciálně společností Fuji, který má dosáhnout širšího dynamického rozsahu při fotografování kontrastních scén (světlo/stín). Čip s názvem Super CCD SR má 3,35 miliónu S pixelů a 3,35 miliónu R pixelů, což je dohromady přes 6 miliónů světlocitlivých buněk. Jelikož pixel zde reprezentují dvě buňky tak je nutno pro 6MP snímek použít interpolaci. Ve standardním režimu tedy fotoaparát produkuje snímky s rozlišením 2832x2128, 2048x1536, 1600x1200, nebo 1280x960 pixelů. V širokoúhlém režimu je to 2816x1584, 2304x1296, 2048x1152, nebo 1536x864 pixelů. Ozvučené video sekvence se ukládají v rozlišení 640x480, nebo 320x240 bodů ve standardním režimu a 640x360, nebo 320x184 bodů v širokoúhlém režimu. To vše rychlostí 30 snímků za sekundu. Fotografie lze ukládat do formátu JPEG, nebo CCD-RAW a video sekvence do formátu AVI. Zvukové nahrávky se ukládají do formátu WAV. Citlivost lze nastavit na 200, 400, 800, nebo 1600 ISO, přičemž při fotografování na 1600 ISO se fotografie ukládají pouze v rozlišení 1280x960, resp. 1536x864. Při ukládání snímků do formátu CCD-RAW můžeme citlivost nastavit pouze na 200, nebo 400 ISO.
Objektiv Fujinon se čtyřnásobným optickým zoomem má rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,2mm do 28,8mm. Při přepočtu na 35mm kinofilm je to 32,5mm-130mm ve standardním režimu a 35,5mm-142mm v širokoúhlém režimu. Minimální zaostřovací vzdálenost je cca 60cm bez makro režimu, nebo 7,5cm se zapnutým makro režimem. Ve špatných světelných podmínkách je na pomoc automaticky přivolán přisvětlovací reflektor, který usnadňuje práci autofokusu. Clonové číslo se pohybuje v rozsahu od f2,8 do f8 na nejkratším ohnisku a od f5,6 do f8 na nejdelším ohnisku. Fotoaparát navíc disponuje 2,2x digitálním zoomem.
V závislosti na zvoleném expozičním režimu se čas závěrky pohybuje v rozmezí od 1/2000s do 3s. Automatika měří expozici buď v bodu ve středu, průměrově, nebo pomocí TTL měření 64 zón. Naměřené hodnoty automatického měření lze upravovat pomocí kompenzace expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Vyvážení bílé nabízí poměrně slušný výběr přednastavených hodnot, mezi které patří přímý sluneční svit, zataženo, 3 různé teploty zářivek a žárovkové osvětlení.
Sekvenční snímání je schopno exponovat pět snímků v rozmezí 0,2s. Sekvence "Final 5"exponuje až 40 snímků rychlostí 5 snímků za sekundu, ale uloží jen posledních pět vyfotografovaných před uvolněním spouště, nebo před dosažením maximálního počtu. Na výběr je také snímání s delší periodou, které exponuje až 40 snímků v odstupech 0,6s v rozlišení 1280x960, resp 1536x864.
Jedním z hlavních lákadel tohoto fotoaparátu je fotografování širokoúhlých snímků a tak zde samozřejmě nemůže chybět 2,1" LCD displej s poměrem stran 16:9, který disponuje 173.000 zobrazovacími body a měl by mít 100% pokrytí snímané scény. Hledáček je optický průhledový s reálným zobrazením ohniskové vzdálenosti. Konstrukčně je velmi malý, jeho případným zvětšením by bylo nutno zvětšit objem přístroje, nebo udělat na horní straně výstupek, což zřejmě z důvodu zachování hladkého designu nemohlo být provedeno. Při nejkratším ohnisku je dokonce v rohu vidět okraj objektivu a nemá možnost dioptrické korekce.
Vyskakovací interní blesk má dosah až 5,5m při nejkratším ohnisku a 4m při nejdelším. Vybírat můžeme z režimů: auto, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem závěrky, nebo kombinace redukce červených očí a synchronizace s dlouhým časem. Intenzitu záblesku má 7 stupňů.
Fotografie se do počítače přenáší pomocí USB 2.0, video výstup podporuje formáty NTSC a PAL a jako paměťové médium slouží pouze xD-Picture Card. Pro napájení je zde použit dobíjecí akumulátor, nebo externí síťový zdroj připojitelný do kolébky, nebo do samotného přístroje. S fotoaparátem zasunutým do kolébky nelze fotografovat. Samozřejmostí je podpora přímého tisku pomocí standardu PictBridge.
Ovládání
Konstrukce přístroje byla podřízena spíše celkovému vzhledu nežli funkčnosti a tak se nelze divit, že přístroj se nedrží nijak komfortně a lidé s většími prsty se budou muset smířit s faktem, že budou palcem opřeni o nějaké tlačítko.
Většina tlačítek se dobře používá a mají jasný chod. Bohužel kromě ovládání zoomu, kde není příliš jasně cítit sepnutí. Pro usnadnění fotografování portrétů, krajin, sportu a nočních záběrů jsou zde automatické kreativní režimy, které mají přednastaveny základní parametry potřebné k úspěšnému zachycení těchto situací.
Stisknutím tlačítka Menu se nám v režimu fotografování zobrazí na displeji nabídka s nastavením samospouště (2s, nebo 10), vyvážení bílé, zaostřování (manuální, automatické na vybranou oblast, na střed, nebo vícebodové), bracketingu (+-1/3EV, +-2/3EV, nebo +-1EV), ostrosti, intenzity záblesku a jasu displeje. Dále se z tohoto menu dostaneme do nastavení samotného fotoaparátu, kde můžeme nastavit zobrazování snímků po vyfotografování, úsporný režim, formátování karty, zvuk tlačítek a závěrky, datum a čas, číslování souborů, fotografování do formátu CCD-RAW, jazyk menu, formát video výstupu a nakonec možnost resetování nastavení přístroje. V režimu prohlížení snímků se tlačítkem Menu dostaneme na možnost mazání snímků, jejich zamknutí, automatického přehrávání (slideshow), nahrání zvukové poznámky.
Tlačítko F jistě důvěrně zná většina uživatelů fotoaparátů Fuji, které slouží pro rychlé nastavení rozlišení snímků, citlivosti a barevného filtru v režimu fotografování. Jeho stiskem při prohlížení fotografií vyvoláme nabídku tisku fotografií. Toto tlačítko sice urychluje práci s fotoaparátem, ale uvítali bychom zde i nastavení vyvážení bílé.
Kvalita snímků
Při hodnocení digitálního šumu je třeba přihlédnout k faktu, že většina konkurence končí na citlivosti 400 ISO. Na této citlivosti má F710 stále velmi kvalitní fotografie se šumem rozeznatelným jen při maximálním přiblížení. Fotografie exponované při nastavené citlivosti 200 ISO jsou na velmi slušné úrovni. Fotografie při citlivosti 800 ISO již na první pohled vykazují šum, ale jsou stále použitelné a šum odstranitelný. Citlivost 1600 ISO je ve fotoaparátu spíše pro experimentální účely, protože jednak se při ní zmenšuje rozlišení snímku a jednak šum necitlivě zasahuje do obrazu, který je zřejmě následkem interní redukce šumu lehce neostrý. Na nočních fotografiích se i při nejnižší citlivosti místy vyskytly přepálené pixely způsobené dlouhou expozicí.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 200, 400, 800 a 1600 ISO
Vyvážení bílé funguje ve dne velmi dobře. Při žárovkovém osvětlení podává spíše průměrný výkon. Naštěstí však disponuje možností ruční kalibrace vyvážení bílé.
Objektiv Fujinon má velmi slušnou kresbu i ostrost. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je na stejné úrovni jako u konkurence, ale objevuje se zde viditelná chromatická aberace, která ale s rostoucím ohniskem mizí.
Praktické zkušenosti
Fotoaparát je celkově velmi rychlý, na čemž si dal výrobce zjevně záležet. Start přístroje včetně vyfotografování prvního snímku trvá zhruba dvě sekundy. Elektronické ovládání zoomu je rozděleno na 13 kroků, což je dostatečné pro běžné fotografování. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá zhruba 1,5s. Displej je relativně rychlý a zpoždění má minimální. Reakce závěrky na stisknutí spouště je velmi rychlá, s namáčknutím je to okolo 0,1s. Bez namáčknutí cca 0,5s, ale zde záleží na konkrétních světelných podmínkách.
Jak jsme již zmiňovali na začátku článku, tak tento fotoaparát je kompromisem mezi stylovým designem a funkčností. Nejvíce na to doplatil optický průhledový hledáček, který je opravdu velmi malý a při nejkratším ohnisku je v něm v pravém dolním rohu vidět část objektivu. Snad jen kromě krajních případů je prakticky nepoužitelný.
Příjemnou skutečností je přítomnost speciálního tlačítka pro aktivaci kontinuálního ostření, které se provádí po dobu držení tohoto tlačítka stisknutého. Nemusíte tedy v menu rychle hledat kde se aktivuje a pokud vidíte situaci kde vám běžné ostření neodvede správně svou práci, například u rychle se blížících objektů, tak pouze stisknete příslušné tlačítko. To funguje v režimu manuálního ostření v kombinaci s rollerem k nastavení ostřící vzdálenosti. Při manuálním ostření se bohužel nikde na displeji nezobrazuje ostřící vzdálenost. Oproti Casiu EX P-600, kde byla tomuto údaji v jednom ze zobrazovacích módů věnována většina displeje, je to obrovský rozdíl.
Závěr
Hlavním přínosem tohoto fotoaparátu je schopnost fotografovat širokoúhlé snímky. Je to však více netradičním zpestřením, než praktickou nezbytností, která může fotografie zatraktivnit bez potřeby dalších úprav v PC. Začínajícím fotografům tak je připomínán fakt, že fotografie nemusí mít poměr 4:3, nebo jakýkoliv jiný pevný, ale že vše je otázkou fantazie. Druhým nesporným plusem je rychlost startu fotoaparátu v kombinaci s rychlou odezvou spouště. I přes praktickou nepoužitelnost optického hledáčku je to kvalitní přístroj s pěkným designem a šestimegapixelovými fotografiemi. Doporučená koncová cena je 15890,- Kč s DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014