Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Širokoúhlý Nikon Coolpix 8400 s rozlišením 8 MPix v praxi
21. prosince 2004, 00.00 | Jedním ze zvláštních modelů z nabídky EVF zrcadlovek Nikonu je Coolpix 8400. Ohnisková vzdálenost jeho objektivu začíná na 24 mm, což rozhodně u podobných přístrojů není běžné. Navíc disponuje obrazovým rozlišením 8 MPix, kovovým tělem a výklopným, otočným displejem. Jak dopadl tento fotoaparát v našem testu?
{Popis a konstrukce}Po minulé recenzi EVF kompaktu Nikon Coolpix 4800 postoupíme k modelu Coolpix 8400, který má podobné parametry jako první zmíněný, jenže trošku naruby. 4800 má 4MPix a 8x optický zoom, ale 8400 má 8 MPix a 4x optický zoom (přesně řečeno pouze 3,5x). Co se týče výbavy je na tom však mnohem lépe a kromě možnosti manuálního nastavování expozičních parametrů disponuje i výklopným, otočným displejem a širokoúhlým objektivem (ekvivalent 24 mm). Podívejme se tedy na tuto EVF zrcadlovku zblízka.
Konstrukce a design
Robustně vyhlížející tělo je vyrobeno ze slitiny hořčíku, má černou barvu a design vytvořilo známé studio Giugiaro, které se zabývá průmyslovým designem od automobilů až po spolupráci s Nikonem na jeho nejnovějších produktech. Díky vystouplému gripu přístroj příjemně padne do ruky. Na těle nalezneme větší počet tlačítek pro rychlejší ovládání.
Čidla na přední straně naznačují, že fotoaparát disponuje hybridním automatickým zaostřováním (aktivní i pasivní autofokus). V pravém horním rohu pak nalezneme pomocný reflektor pasivního zaostřování. Objektiv, který se po zapnutí přístroje vysune, má závit pro uchycení předsádek. Ten je ukryt pod šroubovací záslepkou. Mezi interním vyklápěcím bleskem, který se netradičně vyklápí z přední strany je mikrofon pro ozvučení video sekvencí, případně pro nahrávání hlasových poznámek. V pravém dolním rohu je infračervený přijímač pro dálkové ovládání.
V levé části horní strany jsou sáňky pro externí blesk, uprostřed je stavový displej a úplně napravo kruhový volič expozičních režimů. Na bateriovém gripu je pak skupina tří tlačítek pro nastavení korekce expozice, režimu blesku a programovatelné tlačítko, jemuž lze přiřadit jednu z nabízených funkcí. Na samotném konci gripu je tlačítko spouště, okolo kterého je prstenec pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu.
Na spodní straně je kovový závit pro stativ a prostor pro akumulátor. Paměťová karta je ukryta za plastovými dvířky na pravém boku, nad kterým je pod gumovou záslepkou konektor externího napájení. Na levém boku je reproduktor a pod záslepkou konektor USB kabelu.
Zadní strana obsahuje výklopný otočný displej, který je možné vyklopit o 180° a rotovat o 270°. Nad displejem je EVF hledáček s možností dioptrické korekce a napravo od displeje je řada čtyř tlačítek, které slouží pro aktivaci menu, zobrazení posledního pořízeného snímku, mazání snímků a ovládání displeje. Pod displejem se pak ještě nachází tlačítka pro přepínání mezi displejem a hledáčkem a pro volbu režimu zaostřování. Vedle hledáčku je tlačítko blokace expozice a kolébkový ovladač zoomu. V pravém horním rohu těsně pod voličem expozičních režimů je multifunkční kolečko.
I přes relativně malé rozměry 113mm x 82mm x 75mm (ŠxVxH) má fotoaparát hmotnost cca 400g (bez baterie a karty), zejména díky kovovému tělu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 2/3", efektivní rozlišení 8,31 MPix a je schopný pořizovat fotografie s rozlišením 3264x2448, 3264x2176, 2592x1944, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 1024x768, nebo 640x408 bodů s citlivostí 50, 100, 200, nebo 400 ISO do formátu JPEG, TIFF, nebo RAW. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet s rozlišením 640x480 bodů s frekvencí 30sn./s po dobu 60s, nebo 320x240 bodů s frekvencí 15sn./s po dobu 40 minut (v menším rozlišení možno i černobílé video) do formátu MOV. Je zde také funkce "timelapse movie", která zachytí až 1050 snímků ve specifikovaných intervalech a poté je spustí jako video sekvenci (bez zvuku) s frekvencí 30sn./s, což může být užitečné pro zachytávání dlouhotrvajících pohybů, jako například kvetení rostlin apod.
Objektiv Zoom Nikkor ED s fyzickou ohniskovou vzdáleností od 6,1mm do 21,6mm (ekvivalent kinofilmu 24-85mm) má světelnost F2,6-4,6 a dokáže zaostřit v normálním režimu od 50cm. V makro režimu je minimální ostřící vzdálenost 3cm na nejkratším ohnisku a 20cm na nejdelším ohnisku. Automatické zaostřování funguje na principu TTL měření kontrastu a aktivního triangulačního systému.
V manuálním režimu můžeme zvolit čas expozice od 1/3000s do 8s. V režimu Ultra HS je rozsah od 1/8000s do 1/2s. Clonové číslo lze na nejkratším ohnisku nastavit na F7,2 a na nejdelším na F7,7. Automatické měření na 256ti segmentech, integrálně se zdůrazněným středem, nebo bodově. Korekce automatické expozice nabízí rozsah +-2EV po 1/3EV krocích. Vyvážení bílé nabízí automatický režim, 6 předvoleb (slunce, žárovka, zářivka, zataženo, blesk a stín) a možnost manuálního měření.
Interní vyklápěcí blesk má pracovní dosah od 0,5m do 3m, resp 6m na nejdelším resp. na nejkratším ohnisku. Připojit můžeme i externí blesk pomocí sáněk. Fotoaparát podporuje systém blesků iTTL. Barevný LCD hledáček (EVF) má úhlopříčku 0,44" a 235.000 bodů, kdežto LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" ale pouze 134.000 bodů.
Snímkům lze nastavit kontrast, ostrost a saturaci, K dispozici je i akticae softwarové redukce šumu. Data se ukládají na paměťovou kartu Compact Flash (CF), přičemž je možné použít jak typ I, tak typ II (například Microdrive). Přenášení dat do počítače, nebo tiskárny (fotoaparát podporuje PictBridge) se uskutečňuje přes USB 2.0.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Na ovládání je třeba si nějakou chvilku zvykat, protože není zcela typické. Například rozlišení, citlivost a vyvážení bílé se dají nastavit i mimo menu, ale jen pomocí voliče expozičních režimů, kde má každé z těchto tří nastavení svou polohu. Řešení to bohužel není příliš efektivní. Na druhou stranu jisté efektivnosti lze docílit pomocí takzvaného My menu, což je menu, které se zobrazí jako první po stisknutí tlačítka Menu. Jako poslední položka v My menu je zobrazení kompletního seznamu všech nastavení. Výhodou je, že položky v My menu si může každý libovolně nastavit a seřadit dle svých priorit. Paradoxně je pak nastavování citlivosti, rozlišení a vyvážení bílé rychlejší přes menu, než pomocí otočného voliče. Přiřadit jednu z nabízených funkcí lze také tlačítku Func, které se nachází nedaleko spouště. Stisknutím lze nastavovat vyvážení bílé, rozlišení, stupeň komprese, citlivost a sériové snímání. Implicitně slouží pro blokaci expozice.
Jak bylo napsáno výše, tlačítkem Menu se nejdříve vyvolá seznam oblíbených nastavení a po vybrání položky Show all menus se zobrazí nabídka nastavení vyvážení bílé, oblastí měření expozice, sériového snímání, Best Shot Selectoru, kontrastu, saturace, rozlišení a komprese snímku, citlivosti, ostrosti, předsádek, digitálního zoomu, bracketingu, externího blesku, redukce šumu, resetování nastavení, nastavení My menu a formátování CF karty.
V režimu prohlížení snímků menu nabízí mazání snímků, nastavení adresářů (vytváření nových, volbu ze kterých jsou vybírány snímky), slide show, zamykání, ukrývání, zmenšování a tisknutí snímků a formátování paměťové karty.
Kvalita snímků
Na snímcích exponovaných s citlivostí 50 ISO není patrný žádný digitální šum. Na citlivosti 100 ISO se při zobrazení 1:1 objeví velmi jemný šum, ale fotografie jsou stále použitelné i pro tisk na větší formát. Fotografie pořízené s citlivostí 200 ISO mají při zvětšení již citelný šum, který však na zmenšených snímcích není patrný. Šum na citlivosti 400 ISO je již relativně silný, ale díky kvalitní softwarové redukci šumu a vysokému rozlišení nezasahuje tolik do detailů a zmenšené snímky jsou stále použitelné.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)
Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě. Nabízí se také několik předvoleb pro různá osvětlení a možnost ručního měření.
Fotoaparát nabízí vysokou úroveň detailů, díky vysokému rozlišení. Kresba i ostrost jsou velmi dobré. Na nejkratším ohnisku (24mm!) je lehké soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. V krajích snímku je patrná menší aberace. Rohy snímku zůstávají ostré a vinětace je zanedbatelná.
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí do exponování první fotografie uplyne cca 4,4s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je téměř nulová, v našich podmínkách neměřitelná, tzn pod 0,1s. Bez namáčknutí je to cca 0,3s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá lehce přes 1s. Ovládání zoomu je rozděleno na 18 kroků, což je pro daný rozsah více než dostačující. Pomocí tlačítek se zoom ovládá pohodlně i v případě že chceme posunout ohnisko o jeden krok.
Odezva LCD displeje je velmi rychlá. Stejně tak i displej v EVF hledáčku je velmi rychlý a dobře použitelný. Na displeji se fotoaparát snaží zobrazovat scénu tak, aby se co nejlépe fotografovala, bez ohledu na nastavený čas expozice. Vliv na zobrazení scény na displeji má pouze nastavená clona a korekce automatické expozice.
Při zobrazení vyfotografovaných snímků se dá obraz pohodlně přibližovat a pohyb po něm je také velmi rychlý. Na hotové snímky lze aplikovat tzv D-Lighting, což je Nikoňácké označení pro elektronický blesk, který zesvětlí tmavé partie snímku. Je to příjemné vylepšení, které však jde udělat i na počítači ve specializovaném programu. Funkce se aktivuje stiskem spouště v celoobrazovkovém přehrávání snímků.
Nespornou výhodou a jedním z největších lákadel tohoto fotoaparátu je široké ohnisko 24mm, které nemá příliš velké soudkovité zkreslení, resp jeho zkreslení je stejné jako u 36mm konkurence. Navíc se příliš neprojevuje ztráta ostrosti v rozích. Tyto výhody se příjemně projeví při fotografování architektury, interiérů, nebo krajiny.
Závěr
Nikon Coolpix 8400 je velmi příjemná EVF zrcadlovka se širokoúhlým objektivem začínajícím na ohniskové vzdálenosti 24mm a rozlišením 8MPix. Nevýhodou však je, že končí již na ohnisku 85mm. Zařazuje se tím spíše do třídy pro náročnější amatéry a uživatele, kteří hledají široké ohnisko. Kvalita snímků je velmi dobrá, díky vysokému rozlišení lze fotografie více upravovat, ořezávat atd. Fotografování ulehčuje výklopný otočný displej a schopnost zaostřovat již od 3cm, což ale s ohledem na široké ohnisko není tak oslnivý údaj. K dostání je za maloobchodní doporučenou cenu (oficiální cena stanovená společností Nikon) 29.990,- Kč včetně DPH.
:: Technické parametry Nikon Coolpix 8400
:: Srovnání Canon Pro 1 vs Konica Minolta A2 vs Konica Minolta A200 vs Nikon 8400 vs Nikon 8800 vs Olympus C-8080
Porovnání snímků Nikon 8400 vs Olympus C-8080
Přístrojů s 8MPix rozlišením je již relativně bohatá nabídka, ale ke srovnání s Nikonem 8400 se zřejmě nejvíce hodí Olympus C-8080, protože většina ostatních má mnohem delší zoom, nebo má stabilizaci obrazu. C-8080 je s pětinásobným optickým zoomem parametrově Nikonu 8400 nejblíže. Snímky testovacích terčů jsou z hlediska ostrosti a rozlišení prakticky stejné a velmi podobná je i úroveň digitálního šumu. Lze tedy říci, že fotoaparáty mají srovnatelnou kvalitu snímků. Olympus C-8080 má sice větší zoom, ale Nikon 8400 začíná již na ohnisku 24mm.
výřez 1:1 - Nikon 8400 1/20s F4,1
výřez 1:1 - Olympus C-8080 1/13s F5,6
Nikon 8400 (50, 100, 200 a 400 ISO)
Olympus C-8080 (50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320 a 400 ISO)
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014