Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Sony A900: Recenze full-frame DSLR s nejvyšším rozlišením na trhu
20. listopadu 2008, 00.00 | Dostali jsme k redakčnímu otestování dlouho očekávanou full-frame DSLR Sony A900, která je aktuálně (listopad 2008) nositelem rekordního rozlišení 24,6 Mpix. V produktové nabídce od Sony dosud chyběl model DSLR určený i pro profesionální fotografy. Příchod Sony A900 tento stav konečně změnil. Sony A900 kromě vysokého rozlišení také nabízí například rychlost snímaní 5 sn/s., robustní hořčíkové tělo, kvalitní hledáček se 100% pokrytím, 3palcový LCD s 921 000 body a SteadyShot INSIDE systém stabilizace snímače. Více ukáže náš redakční test.
{Konstrukce a design}Je tomu už nějaký ten „pátek“, kdy společnost Sony převzala pod svá „křídla“ fotografickou divizi koncernu Konika-Minolta. Sony tak může využít a dále rozvíjet letité know-how Minolty ve sféře vývoje a výroby fotoaparátů. V oblasti DSLR jako první přišla v březnu roku 2006 na svět zrcadlovka Sony Alfa 100, jejíž nástup lze s odstupem času označit za úspěšný. Později (v roce 2007) byla uvedena vybavenější DSLR Sony Alfa 700, která mířila především do segmentu náročných fotoamatérů. „Rodina“ digitálních "Alfa" zrcadlovek se dále rozrostla o modely Sony A200, A300, A350. Nic to neměnilo na to, že až do příchodu DSLR Sony A900, produktová řada Sony postrádala „vlajkovou“ full-frame digitální zrcadlovku, která by dokázala vážně oslovit i (polo)profesionály v oboru. Proto byla fotografická veřejnost zvědava, jaký fotoaparát společnost Sony pro tento segment uživatelů přichystá. DSLR Sony A900 byla veřejnosti poprvé představena v září 2008 a uživatelé si ji mohli poprvé „osahat“ už na letošní Photokině. Její příchod vyvolal poměrně velký rozruch, protože Sony A900 obsahuje full-frame CMOS snímač s rekordním množstvím pixelů: celých 24,6 Mpix (efektivně), který je navíc stabilizovaný. V tomto parametru Sony trochu překvapivě trumfla i dosud neochvějné matadory na DSLR trhu, společnosti Canon a Nikon. Zčeřenou vlnu emocí ještě přiživila ohlášená cena (cca 64000 kč, listopad 2008: Megapixel.cz), jejíž výše, na to že se podle výrobce jedná o profesionální DSLR, byla nečekaně přístupnější i pro řady náročných polo-profesionálů a movitých amatérů. Rozhořely se místy až „vášnivé“ diskuze nad prvními testovacími snímky a největší pozornost byla zaměřena především na řešení úroveň šumu v obraze (více v redakčním testu). Tyto „nekonečné“ diskuze posunuly trochu do pozadí, a to neprávem, další profi- parametry, které nová DSLR dále nabízí. Je jimi například kvalitní a světelný optický hledáček s pentagonálním hranolem, který vykazuje 100% pokrytí, rozměrný 3“ palcový LCD displej s rozlišením 921 000 bodů, rychlost sekvenčního snímání 5sn/s., závěrka s časy 30-1/8000s, vysokorychlostní autofokus s 9 ostřícími body řazených do kříže, systém stabilizace snímače SteadyShot (první full-frame, který má stabilizovaný snímač), duální obrazový procesor Bionz, robustní tělo z hořčíkové slitiny s ovládacími prvky utěsněnými proti prachu a vlhkosti. Ale nebudeme příliš předjímat to, co se koneckonců dovíte v této naší recenzi DSLR Sony A900. Pojďme se do ní pustit.
Konstrukce a design
Tělo digitální zrcadlovky Sony A900 už na první pohled působí řádně robustně, jehož váha 880g (bez baterie a paměťové karty) a rozměry 156,3 x 116,9 x 81,9mm jsou toho řádným důkazem. Dílenské provedení fotoaparátu je precizní, všechny ovládací prvky jsou řešeny tak, aby byl fotoaparát celkově vodovzdorný a prachotěsný i při použití v náročných exteriérových podmínkách. Celkově je u designu těla fotoaparátu dominantní jeho obdélníkový tvar, čím že se daná zrcadlovka liší už na první pohled od profi-zrcadlovek například značek Canon a Nikon
Fotoaparát Sony A900 se dobře drží v ruce, „medvědí“ zásluhu na tom jistě má mohutný tvarovaný grip s ergonomicky opryžovanými partiemi. Na horní výčnělku gripu je situován otočný volič, který je následován tlačítkem spouště. Za spouští je umístěno 5 tlačítek. V prvé řadě jsou jimi tlačítka pro přímé nastavení režimu snímání a kompenzace expozice. Dále zde můžeme naleznout poměrně malý stavový LED displej, zobrazující hlavní expoziční údaje (například parametry exp. času a navolené clony). Napravo od stavového displeje je malé tlačítko pro aktivaci a deaktivaci jeho podsvícení (oranžové světlo). Taktéž zde nalezneme dva jistě v praxi frekventované voliče pro přímé nastavení citlivosti ISO a vyvážení bílé barvy. U pravé strany hledáčkového výstupu je malý otočný „roller“ pro volbu dioptrické korekce, která lze navolit v rozsahu -3,0 až +1,0 dioptrie. Na opačné části (levé) horní strany fotoaparátu je umístěn otočný volič expozičních režimů (P,A,S,M plus Auto a tři vlastní uživatelské režimy). DSLR Sony A900 není vybavena, jak se na profesionální fotoaparát obvykle sluší, interní blesk. Zabudované sáňky pro externí blesk zůstávají i nadále „Minolťácké“, takže se nejedná o standardní hot-shoe patici, tak jak je běžná u DSLR ostatních výrobců. Dobrou zprávou je, že je možné si na tento typ sáněk dokoupit odpovídající hot-shoe redukci.
Na přední straně fotoaparátu Sony A900 si můžeme povšimnout rozměrného kovového bajonetu na upevnění objektivu. Tento bajonet je plně kompatibilní i pro starší objektivy s bajonetem Minolta typu A. Na pravém okraji bajonetu je situována pojistka držení objektivu. Na pravé straně úplně dole je malý otočný přepínač pro přímou volbu způsobu ostření S-(Single shot AF), A-(Automatic AF), C-(Continuous AF) a M-(Manual focus). Přímo pod oranžový logem „Alfa“ je konektor pro připojení kabelu od zábleskové jednotky. Na levé straně je vedle bajonetu umístěna AF Iluminační lampa, která také „odblikavá“ spuštěnou samospoušť. Na levém boku je odsouvatelná krytka, chránicí duální slot pro paměťové karty typu Compact flash a Memory Stick Duo. Na pravém boku fotoaparátu nalezneme pod krytkami konektory HD/HDMI, A/V, VIDEO-OUT/ USB 2.0 kabely. Rovněž zde může připojit například drátěnou spoušť.
Dostáváme se k zadní straně, která je řešená vcelku podobně jako tomu bylo u modelu DSLR Sony A700. Vévodí jí velký LCD displej s úhlopříčkou 3“ palce. V horní části pod kruhovým voličem expozičních režimů nalezneme posouvatelný ovládací prvek pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu. Vedle něho můžeme spatřit velkou očnici optického hledáčku, v jejíž dolní části jsou umístěny senzory, které při pohledu oka do hledáčku automaticky vypínají zobrazení LCD displeje. Na rozdíl od DSLR A700 zde již není senzor pro automatické aktivování autofokusu, což byla sice užitečná funkce, ale její stinnou stránkou byla její značná energetická náročnost. Napravo od očnice je usazen ovládací prvek aretace naměřené expozice (AE lock) a pod ním je kruhový prstenec s výběžkem, který slouží jako přepínač způsobů měření expozice (Poměrové, Se zdůrazněným středem a bodové). Dané tlačítko též může sloužit jako ovládací prvek pomalé synchronizace při připojení externího blesku. Vedle uvedeného prvku je umístěn spínač aretace zaostření, který rovněž funguje jako dočasné přepnutí z automatického zaostřování do ručního ostření prstencem objektivu (velmi užitečná záležitost!). Přímo horní hranou můžeme na zadní straně naleznout druhý otočný volič fotoaparátu, pomocí kterého ovládáme nastavení různých parametrů fotografování. Napravo od displeje je situován křížový ovládač, v jehož středu se nalézá malý joystick. Pod ním je přepínač aktivující či deaktivující systém stabilizace snímače (SteadyShot INSIDE). Vedle něho jsou umístěny dvě funkční tlačítka „C“(uživatelsky volitelné tlačítko) a „Fn“(sloužící pro aktivní vstup do parametrů nastavení kontrolního panelu zobrazeného na LCD).
Na spodní straně je pod krytkou prostor pro vložení Sony Li-on akumulátoru (Sony NP-FM500H 7.2V 1650mAh Lithium Ion baterie). Samozřejmostí je dále umístěný kovový závit pro připevnění destičky od stativu.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Jak bylo zmíněno na začátku recenze, DSLR fotoaparát Sony A900 je nositelem full-frame snímače(35,9 x 24mm) typu CMOS s rekordním (listopad 2008) rozlišením 24,6Mpix. Snímač konstrukčně vychází z technologie Sony Exmor™. Sony A900 je první full-frame zrcadlovkou na světě, která má stabilizovaný snímač. Sony tento způsob stabilizace pojmenovává jako „SteadyShot INSIDE“ systém (jedná se o převzatou a inovovanou technologii Minolta Anti-Shake systém). Výrobce udává, že tento systém minimalizuje pohyby fotoaparátu způsobené chvěním rukou s výhodou v rozsahu 2,5-4,0EV expozičního stupně (účinnost stabilizace se odvíjí dle podmínek konkrétní fotografované scény). Uvedený systém je zároveň využíván jako anti-prachová ochrana snímače (rychlými otřesy je prach sklepáván ze snímače, děje se při vypínání fotoaparátu), včetně jeho antistatické úpravy povrchu snímače. Sony A900 je vybavena duálním obrazovým procesorem typu Bionz s 6000 A/D převodníky pro datové toky. Citlivost snímače je nastavitelná v intervalu 100 – 6400 ISO po jednotlivých krocích: 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400 ISO. Redukce šumu je dvojstupňová: pro dlouhé expoziční časy (Zap./Vyp., dostupná pro expoziční časy delší než 1 s) a vysoké ISO( Vysoká/Normální/Nízká/Vypnuto, k dispozici v sadě ISO 1600 a výše) a její činnost je nastavitelná ve 3 stupních ( Vysoká, Normální, Nízká, Vypnuto). Fotoaparát snímá fotografie o velikostech 6048 x 4032 (24Mpix.), 4400 x 2936 (13Mpix), 3024 x 2016 pixelů (6Mpix.). Při nasazení objektivů, které jsou primárně určeny pro DSLR s APS-C snímači, dochází k automatickému ořezu vinětujících částí dle cca 1,5x crop faktoru (snímač snímá v rozlišení cca 11Mpix.). Fotografie jsou ukládány buď v RAWu či JPEGu, případně oba duálně (RAW plus JPEG). Nastavení 3:2 výstupných formátů snímků je následující: RAW (plné rozlišení, včetně náhledového JPEG pro zobrazení na LCD, velikost 38Mb), cRAW (to samé co RAW, ale bez náhledového JPEG pro LCD displej, velikost 26Mb), RAW+JPEG (49Mb), cRAW+JPEG (36Mb), JPEG Extra Fine (24Mb), JPEG Fine (10Mb), JPEG Standard (7Mb). U fotoaparátu je dostupné nastavení formátu snímku i poměru 16:9 (formou ořezu). Barevný prostor je nastavitelný buď jako sRGB či Adobe RGB.
Systém autofokusu se u DSLR Sony A900 opírá o ostřící senzor s 9-ti hlavními ostřícími body, které jsou uspořádány s centrálním duálním křížem (ve tvaru „diamantu“). V systému autofokusu jsou pak zahrnuty další pomocné (na matnici „neviditelné“) ostřící body, kterých je celkem 10. Autofokus funguje na bázi detekčního systému fáze TTL. Celkově se však zdá, že ostřící body zabírají na matnici poměrně méně plochy, než by mohly zaujímat (např. v porovnání s APS-C DSLR). Pro ostření ve složitých světelných podmínkách (například tma či šero) si fotoaparát vypomáhá se zabudovanou LED-diodovou přisvětlovací AF lampou. Fotoaparát je vybaven prvotřídním optickým hledáčkem, který kromě vysoké světelnosti poskytuje podle výrobce 100% pokrytí zabírané scény. Koeficient zvětšení dosahuje hodnoty 0,74x. Předsunutí výstupní pupily je ve vzdálenosti 20mm od okuláru. Pro fotografy s brýlemi je k dispozici korekce v rozsahu -3,0 - +1,0 dioptrie. Bajonet pro připevnění objektivů je kovový a kromě objektivů Sony podporuje i Minolta objektivy s bajonetem typu A.
Fotoaparát Sony A900 má systém TTL měření expozice, které se opírá o data sbíraná z celkem 40 segmentů (šestihranný SPC). Uživatel si může vybrat ze tří tradičních druhů měření expozice: Poměrové celoplošné měření, Měření se zdůrazněným středem a bodové měření. Přímé přepínání mezi těmito způsoby měření se provádí otočným voličem na zadní straně fotoaparátů (napravo od očnice). Hlavní otočný volič nabízí standardní spektrum expozičních režimů, jak jsme u pokročilejších DSLR zvyklí: P (Programová automatika), A (Polo-automatika s prioritou clony), Tv (Polo-automatika s prioritou času) a M (Plný manuál). Trochu překvapením je existence AUTO režimu (plná automatika) u fotoaparátu se seriózními profesionálními ambicemi (Kolik profesionálních fotografů asi bude využívat tuto funkci?). Dále jsou zde 3 uživatelské režimy, jejíž nastavení si uživatel navolí dle svého uvážení z menu přístroje. Kompenzaci expozičního měření lze provádět v rozsahu +/-3 EV po 1/3 EV krocích. Závěrka fotoaparátu (elektronicky řízená, plochá, s vertikálním pohybem štěrbiny) operuje v intervalu časů od 30s. do 1/8000s. Pochopitelně fotoaparát zvládá i nastavení „Bulb“, režimu pro dlouhodobé otevření závěrky nad 30s. Rychlost synchronizace blesku (s vypnutou funkcí Steady Shot) je dána maximálním časem 1/250s. Pokud je stabilizace snímače zapnuta, tak probíhá synchronizace blesku s nižší rychlostí 1/200s. Jak už bylo řečeno, fotoaparát postrádá interní výklopný blesk, což je u profi- DSLR celkem běžná záležitost. Rychlost sériového snímání dosahuje frekvence 5sn/s. při produkci snímků v maximálním 24,6Mpix. rozlišení. Buffer (mezipaměť) fotoaparátu Sony A900 je schopen pojmout 20 JPEG (24Mb) snímaných v sérii za sebou či 15 RAW (37Mb) před jejich uložením na paměťovou kartu. Fotoaparát Sony A900 je vybaven výkonnou funkcí digitální optimalizace dynamického rozsahu (pro minimalizaci přepalů a „clipnutých“ stínů). Jedná se prakticky o ekvivalent technologie, kterou například používá ve svých DSLR Nikon (D-Lighting). Fotoaparát v tomto režimu exponuje s prioritou na zachycení vysokých jasů a podexponované partie v obraze digitálně zesvětluje dle speciálního algoritmu. Funkce je volitelná v těchto nastaveních: Vypnuto, Standardní / Pokročilé Automatické / Pokročilé Úroveň 1-5. Daná optimalizace dynamického rozsahu se provádí ještě před konverzí surových dat do JPEG formátu (pokud se nesnímá do RAW formátu). Pro podporu kreativního fotografování jsou ve fotoaparátu k dispozici různé barevné režimy jako jsou například tyto: Standardní, Živé, Neutrální, Jasné, Temné, Světlo, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční pohled, Podzim, Černobílá, Sépie. Nastavení těchto presetů je možné dále modifikovat.
Kalibrace bíle barvy je schopen fotoaparát nastavit několika způsoby. Dostupné je automatické vyvážení bílé barvy, dále je k dispozici možnost výběru z několika přednastavených presetů: Denní světlo, Stín, Zataženo, Wolframová žárovka, Zářivka, Blesk a uživatel není logicky ochuzen ani o možnost kalibrovat bílou barvu manuálně. Manuální kompenzace bílé barvy je proveditelná buď pomocí ručního nastavení teploty osvětlení v rozsahu 2500 – 9900K či nasamplování pomocné šedé nebo bílé plochy, které je možné uložit až do 3 uživatelských nastavení. Pro uživatele, kteří nemají například čas během fotografování manuálně ladit vyvážení bílé, je k dispozici například WB bracketing ve volitelných krocích.
LCD displej (3“ palcový displej LCD Xtra Fine) je u fotoaparátu Sony A900 velmi kvalitní a s rozlišením 921 000 poskytuje věrohodný náhled na pořízené snímky. Na rozdíl od DSLR Sony A700 je tento fotoaparát konečně vybaven stavovým LED displejem (u profi-DSLR je to očekávatelné), který je umístěn na horní straně aparátu. Jediné co mu lze vytnout jsou jeho malé rozměry, které se můžou někomu zdát nedostatečné. Stavový displej zobrazuje hlavní parametry důležité pro fotografování, jako jsou například údaje o expozičním čase či zvolené cloně. Pro propojení fotoaparátu s okolní technikou jsou určené výstupní konektory HD/HDMI, A/V, VIDEO-OUT/USB 2.0. Pro připojení do televize je možné přepínání dle norem PAL/NTSC. Snímky jsou ukládána pomocí duálního slotu na paměťové karty typu Compact Flash a Memory Stick Duo. Ukládat data lze pouze na jeden vybraný typ karty (buď CF či MMS). Je škoda, že fotoaparát Sony A900 například neumožňuje automatické přepnutí ukládání záznamu z například plné CF karty na volnou MMS kartu. Proto je nutné v menu přístroje si ručně zvolit, na který typ karty bude fotoaparát data ukládat. O přísun energie pro fotoaparát se stará Sony NP-FM500H 7.2V 1650mAh Lithium Ion akumulátor, který podle CIPA by měl vykazovat výdrž pro pořízení až 880 snímků. Užitečné je, že se na LCD displeji zobrazuje v procentech aktuální stav kapacity akumulátoru, takže fotografující má dobrý přehled o tom jak jaký je aktuální baterie.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání fotoaparátu, je díky návratu (podobně jako u DSLR Minolta řady Dynax) ke koncepci dvou otočných voličů parametrů fotografování podstatně zpříjemněno. Uživatelé, kteří jsou zvyklí na trochu jiné uspořádání ovládacích prvků, jako je tomu například u DSLR jiných značek, mohou být sice na začátku práce s DSLR Sony A900 trochu nesví, ale po troše cviku se i pro ně stane ovládání daného fotoaparátu uživatelsky přívětivé a přehledné.
Ovládání nastavení nejfrekventovanějších parametrů fotografování je možné vykonávat několikero způsoby. Nejpřímější cestou je využití samostatných ovládacích prvků, o nichž jsme se již zmínili výše. (ISO, WB, Drive mode, Kompenzace expozice, Přepínání metod expozičního měření, Aretace expozice, Aretace zaostření, Přepínač režimů ostření). Dalším způsob, jak nastavovat parametry snímání je využití velmi šikovného a přehledného kontrolního panelu, který se zobrazí po zmáčknutí tlačítka „Display“, nacházející se nalevo od LCD displeje. Na tomto panelu, který je zobrazitelný buďto v rozšířené či stručnější variantě, je možné naleznout (a nastavovat) téměř všechny potřebné nastavení fotoaparátů, které jsou v praxi potřeba (Kompenzace expozice, Nastavení citlivosti ISO, režim snímaní, režim ostření, typ ostřícího rámečku, metoda měření expozice, aktivování a nastavení optimalizace dynamického rozsahu, zvolený barevný režim, nastavení vyvážení bílé barvy, stav baterie (v procentech), zvolený formát snímku (Raw či JPEG plus stupně komprese JPEG), velikost snímku, druh paměťové karty kam se momentálně ukládají obrazová data (CF či MMS Duo) a počet zbývajících snímků. Pro pohyb v tomto souborném kontrolním panelu slouží joystick křížového ovladače (před tím je nutné zmáčknou tlačítko „Fn“, které aktivuje pohyb v panelu.
Parametry nastavení se mění pomocí otáčení otočných voličů fotoaparátu. Tlačítko „C“, které je napravo vedle LCD displeje má funkci volitelného funkčního tlačítka, to znamená, že uživatel si v menu navolí, jakou konkrétní funkci bude pomocí tohoto tlačítka ovládat (kompenzace expozice, intenzita blesku, vlastní nastavení, uživatelské nastavení 1-2-3, kvalita, optimalizace dynamického rozsahu, velikost obrázků, přepínání AF/MF, inteligentní náhled, oblast AF, uzamčení Af). Pro úplnost výčtu ovládacích prvků, které jsou soustředěny na zadní straně fotoaparátu ještě dodejme, že vlevo od displeje se ještě nachází tlačítko „Menu“ pro vstup do menu aparátu a tlačítko „Prohlížení snímků“ a „koš“ (pro mazání snímků). U prohlížených snímků je možné střídat různé zobrazení informací, nejužitečnější je zřejmě zobrazení histogramů všech RGB kanálu (defaultně se děje přes stisk zmiňovaného tlačítka „C“ v režimu prohlížení snímků). Fotoaparát nemá funkci živého náhledu, nicméně umožňuje ho částečně simulovat pomocí režimu „Inteligent Preview“, který se zapíná ovládacím prvkem, který nalezneme na přední straně pod masivem bajonetu pro objektiv. Pomocí něho se vyfotografuje daná scéna na malý vzorek RAW v náhledovém rozlišení a na něm je poté možné „ex post“ simulovat změnu některých expozičních parametrů při paralelním zobrazení změn histogramů (jako jsou například parametry kompenzace expozice, optimalizace DR, kalibrace bílé). Je jasné že i když daná funkce vypadá zajímavě, tak výhodu živého náhledu nemůže zcela nahradit (například nemožnost zobrazení změny DOF či změny expozičního času). Je to ovšem do jisté míry pochopitelné, s přihlédnutím k pravděpodobně velké konstrukční náročnosti zaostřovacího mechanismu u daného Live-view režimu u full-frame DSLR.
Menu fotoaparátu je přehledně řešeno formou záložek a lze v něm nastavit všechny výše zmíněné parametry plus některá další nastavení fotoaparátu. Menu je rozděleno do č kategorií: 1) Fotografické parametry (kromě zmíněných parametrů lze nastavit intenzitu či deaktivaci redukce šumu); 2) Nastavení funkcí (například umožňuje uživateli si navolit funkce jednotlivých ovládacích prvků fotoaparátu); 3) Volby prohlížení snímku (např. Nastavení prezentace Slide show, Formátování karty, DPOF setup); 4) Klasické „setup“ menu ( nastavuje se fungování fotoaparátu, přepínaní mezi paměťovými kartami, např. jas LCD displeje, zvuky, aktivace automatického APS-C ořezu při nasazení objektivů pro dané DSLR, jazyk menu, čištění snímače a podobně.). Celkově se DSLR Sony A900 ovládá dobře, vedle rozumné ergonomie rozmístění ovládacích prvků k dané ovladatelnosti také výrazně přispívá přehledné a logicky vyřešené menu s velmi užitečnou funkcí souborného kontrolního panelu (včetně možnosti se v něm rychle pohybovat a měnit parametry pomocí otočných voličů fotoaparátu)
Kvalita snímků
V oblasti výskytu digitálního šumu si DSLR Sony A900, vzhledem k rekordnímu rozlišení 24,6Mpix. nevede vůbec špatně, i když nedosahuje tak dobrých výsledků, které jsou zaznamenatelné například u ostatních profi full-frame DSLR s podstatně menším rozlišením. Šum v obraze se začíná objevovat už při citlivosti ISO 400, ale je velmi distingovaný a hlavně je viditelný pouze při detailním zkoumání zobrazení snímku v poměru 1:1. Při citlivosti ISO 800 není nárůst šumu nijak drastický, obě citlivosti si stále zachovávají dobrou praktickou použitelnost. Určitá obezřetnost je už nasnadě při citlivosti ISO 1600, kdy je úroveň šumu už poněkud značnější (stále to však není žádná velká „tragédie“) Vyšší citlivosti než ISO 1600 už sebou váží viditelný chromatický šum, který zůstane očím diváka neukryt i při zobrazení snímku menším než 1:1. Citlivosti vyšší než ISO 3200 (max. nastavitelné ISO je 6400) jsou spíše vhodné pro nouzovější situace. Interní dvoustupňová redukce šumu funguje poměrně efektivně a pozitivní je i ten fakt, že ji lze v případě potřeby úplně vypnout a s redukcí šumu se třeba vypořádat „po svém“ na PC. Dobré je i to, že citlivost ISO je nastavitelná v různých mezistupních mezi klasickými „skoky“ v ISO hodnotách (například ISO 160, ISO 500, ISO 1000, viz výše.), takže je uživatel více flexibilní ve výběru vhodného nastavení ISO při rozumnější hladině šumu.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatická kalibrace nastavení bílé barvy funguje spolehlivě při fotografování v exteriéru. Při snímání v interiéru za umělého osvětlení (např. žárovka), má podobně, jako naprostá většina digitálních fotoaparátů, tendenci podávat teplejší tóny barev než je vhodné. Proto je rozumné přikročit k manuální kalibraci bílé barvy či vybrat některý z přednastavených presetů nastavení vyvážení bílé.
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo automatické, vpravo manuální měření)
Posuzování kvality snímků z hlediska ostrosti a zkreslení, je u digitální zrcadlovky vždy trochu „zavádějící“ proces, protože hlavní „pré“ zde hraje použitý objektiv. My jsme pro redakční testování měli k dispozici pevné sklo SONY SAL 28mm se světelností (f2,8) a objektiv SAL 70-200mm (f2,8). Nejlepších výsledků (tj. mimo jiné i maximální vytěžení velkého rozlišení 24,6Mpix a vysoké ostrosti i rozích snímku), co se týče kresebnosti bude tento fotoaparát logicky vykazovat při použití špičkových profesionálních objektivů (např. DT Carl-Zeiss objektivy). Přesto daný objektiv Sony 28mm, který jsme v tomto testu použili, si nevede zle a podává poměrně kvalitní výkon, který je nejvíce zřetelný v středových partiích testovacího snímku. Směrem k okrajům testovacího terče si můžeme povšimnout určitého úbytku ostrosti a nárůstu chromatické aberace, což víceméně vykazuje téměř každý objektiv ve srovnatelné třídě.
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Sony SAL28 ((f2,8) 28mm s nastavenou clonou F9)
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400), výřezy 1:1