Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Sony Alfa NEX-7 v testu
30. října 2013, 10.07 | Alfa NEX-7 s příchodem full-frame modelů Alfa 7 a 7R už sice není nejvyšším kompaktním DSLM přístrojem v nabídce Sony, ale v samotné řadě Alfa NEX se snímači formátu APS-C je stále nejvýkonnější a nejlépe vybavený. Je to foto-videoaparát všestranně využitelný a díky zvolené koncepci má vcelku pohotové a příjemné ovládání.
Splňuje i vysoké nároky, které mohou na svůj fotoaparát klást uživatelé, jimž má sloužit pro koncipovanou digitální tvorbu a mohou ho používat jako alternativu ke svému výkonnému digitálnímu SLT nebo SLR fotoaparátu, a to spolu s řadou společného, vzájemně kompatibilního vybavení a příslušenství. Po základním představení spolu s bohatou úrodou novinek Alfa SLT i NEX jsme si model Alfa NEX-7 představili poté, kdy jsme ho mohli poprvé krátce vyzkoušet. A samozřejmě následoval test v kombinaci se základním kitovým zoomem E 18–55 mm 1:3,5–5,6 OSS se systémem optické stabilizace obrazu Optical SteadyShot, jehož rozsah po přepočtu na 35mm formát přibližně odpovídá 27–82 mm.
Fotoaparát má velice dobré provozní časy, kupříkladu prodlevu spouště dvě setiny sekundy, což bylo v době uvedení na trh nejméně ze všech digikompaktů s výměnnými objektivy. Je sice relativně malý, měří přibližně 12 × 7 × 4 cm, přičemž v nejužším místě měří jen asi 2,5 cm, a i s baterií a paměťovou kartou Memory Stick PRO Duo váží asi 350 g, ale drží se velmi dobře, a to i díky použitému tvarování. Velmi dobře se ovládá, neboť nabízí nápaditě koncipované přímé ovladače řešené tak, aby byly praktické a současně umocňovaly stylovou eleganci NEX-7, a také uživatelské funkční nastavení tlačítek.
Výrobce tento intuitivní systém ovládání nazval TRINAVI. Dva otočné ovladače vpravo nahoře doplňuje multifunkční ovladač na zadní stěně, tvořený otočným kroužkem a tlačítkem. Pomocí navigačního tlačítka lze cyklicky procházet fotografickými režimy a nabídkami, provádět úpravy nastavení a pracovat se záběry. Tento způsob je blízký koncepci pružného ovládání u digitálních zrcadlovek. Ovládání je rychlé a snadné a nabízí i nápadité zjednodušení voleb, které uživatelé uvítají třeba při fotografování na různých akcích.
Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu, má 25 ostřicích bodů, umožňuje vícebodové ostření zaměřené na střed a s pružným výběrem oblasti, nabízí režim ostření po snímku i ostření souvislé, funkce jako sledování objektu Tracking AF, Prediktivní ovládání, Eye-Start AF a také možnost uzamknout zaostření. Vestavěné pomocné LED světlo autofokusu má dosah asi 3 m.
V režimu autofokusu je možné přímé manuální doostření a samozřejmě je možno ostřit také pouze v manuálním režimu, a to se zvětšením vybrané oblasti obrazu.
Elektronický hledáček XGA OLED Tru-Finder je velmi příjemně použitelný, jeho okulár je prakticky umístěn zcela vlevo a opatřen sejmutelnou měkkou očnicí. Používá XGA OLED panýlek s úhlopříčkou 0,5 palce (1,3 cm) a má rozlišení 2 359 296 obrazových bodů. Příjemné je zorné pole, blížící se tomu, co fotoaparát snímá, široký zorný úhel a zvětšení obrazu cca 1,09× (s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno) a možnost dioptrické korekce okuláru v rozsahu -4 až +1 dioptrie.
Poskytuje jasný, kontrastní a ostrý, kvalitně prokreslený obraz při fotografování i natáčení videa. Překreslování obrazu není třeba za normálních okolností řešit, dobré je i při běžném švenkování či snímání plynulých panoramat, kvalita se odpovídajícím způsobem sníží při horším osvětlení. Jas hledáčku může upravovat automatika i uživatel, k dispozici je režim Slunečné počasí. Na výběr jsou tři režimy zobrazení, a to Základní informace, Úroveň a Histogram. Pro přesné komponování záběru je v hledáčku možné zobrazit síť pomocných čar a indikátor vodorovnosti – umělý horizont.
Široká obrazovka typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení 921 600 obrazových bodů a zorné pole cca 100 %. Jas obrazovky může upravovat automatika, nebo uživatel, k dispozici je režim Slunečné počasí. Na výběr je několik druhů zobrazení: grafické, všechny informace, velké písmo, čistý obraz bez informací, histogram, priorita reálného zobrazení nebo úroveň, ale také zobrazení pro úpravu záběru v reálném čase, kontrola zaostření a „Peaking“ s nastavením úrovně a barvy. Zobrazit je možno také jednoduché rady pro fotografování a pomocného „průvodce“.
Obrazovka je umístěna na výklopném panelu, který je možno vyklopit nahoru až do úhlu 90 ° a dolů o 45 ° pro snadné použití v různých fotografických pozicích a s možností využití i při natáčení videa. Technologie TruBlack zajišťuje kvalitní zobrazení detailů, vynikající kontrast a výrazně menší množství odlesků. Obrazovka ovšem není dotyková.
Nejde jen o kvalitu displeje a flexibilitu díky jeho umístění na výklopném panelu, ale také o to, co vše a jak umožňuje zobrazit, tedy kupříkladu důležité expoziční údaje, různé orientaní histogramy nebo linie usnadňující přesnou kompozici.
Také umělý horizont a vybrané oblasti autofokusu.
A výborně slouží i při individuálním nastavení základních parametrů snímků a tvůrčí úpravy.
Systém měření světla využívá senzor Exmor APS HD CMOS a má k dispozici až 1200 měřicích zón. Uživatel může zvolit měření vícezónové, zaměřené na střed, anebo v jedné oblasti. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je i funkce expozičního bracketingu, možnost uzamčení nastavené expozice a podle potřeby můžeme využít i vestavěný blesk s výklopným reflektorem nebo pružně použitelnou externí zábleskovou jednotku.
Integrovaný blesk má směrné číslo 6 (m/ISO 100), zábleskem do šíře pokryje záběr 16mm objektivu, má TTL řízení a standardní nabídku režimů: blesk vypnut/zapnut, automatika, pomalá synchronizace a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Kompenzace blesku má rozsah ± 3 EV. Čas pro synchronizaci blesku je 1/160 s. Patice pro příslušenství Auto-lock umožňuje připojit výkonné externí zábleskové jednotky, které podporují i bezdrátové ovládání.
Pro fotografování můžeme využít pohodlný režim expozice iAuto, různé scénické programy, mezi nimiž nechybí ani oblíbené snímání z ruky za soumraku či špatného osvětlení obecně, pružný automatický program, programy s prioritou clonového čísla nebo času expozice (1/4000–30 s + "B"), režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, ale také speciální programy jako 2D/3D Sweep Panorama.
Můžeme využít praktické funkce, hravě-kreativní nastavení a digitální filtry. Je to třeba detekce obličeje, registrace obličeje a výběr obličeje s tím, že detekovaných obličejů může být nejvýše osm, nechybí ani funkce detekce úsměvu. Můžeme upravit – optimalizovat dynamický rozsah a využít funkci Auto HDR – zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, a to s automatickou, nebo uživatelsky nastavitelnou diferencí expozice. V režimu priority času NEX-7 nabízí rychlost snímání až 10 obr./s, při standardním snímání 3 obr./s. Rychlosti platí pro řadu deseti snímků JPEG, šest snímků RAW (formát Sony ARW 2.2) nebo čtyři RAW & JPEG.
Na výběr je 11 obrazových efektů s 15 variantami: Posterizace (barevně, č/b), Pop barvy, Retro foto, Zvýrazněná barva (červená, zelená, modrá, žlutá), Vysoký kontrast – jednobarevně, Dětský fotoaparát, Měkké světlé podání, Měkké zaostření, HDR malba, Bohaté tóny – jednobarevně, Miniatura. A také kreativní funkce: Standard, Živé barvy, Neutrální, Čistý, Hluboký, Světlo, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční scéna, Podzimní listy, Černobíle, Sépiově plus možnost upravit uživatelsky kontrast, ostrost a sytost barev.
Jako zdroj energie slouží 7,7V lithium-iontový akumulátor NP-FW50 s kapacitou 1080 mAh a s energií 7,3 Wh. Na plné nabití umožňuje pořídit až 350 snímků při použití hledáčku, anebo až 430 snímků při použití displeje. Snímky a stereofonní videoklipy je možno ukládat na paměťové karty Memory Stick PRO Duo a PRO-HG Duo, nebo SD, SDHC a SDXC. Slot je umístěn vedle baterie pod jedním výklopným krytem.
Na levém boku je pod společnou výklopnou krytkou rozhraní USB 2.0 Hi-speed a HD výstup mini HDMI typu C (k dispozici je BRAVIA Sync a PhotoTV HD) a zcela dole pod samostatnou krytkou konektor pro externí mikrofon.
Test kvality obrazu – výběr zkušebních snímků
Obrazová kvalita je celkově výborná, a to i díky slušně optimalizovanému dynamickému rozsahu. Ohnisko 27 mm (40 mm po přepočtu na formát šíře 35 mm), čas expozice 1/8 s, clonové číslo 8 a citlivost 100 ISO.
Podání hran a struktur je dobré, zvýšení kontrastu hran je minimální a neprojevuje se rušivým zvýšením jasu. Více se projevuje třepení hran, méně moaré a barevná odchylka směrem do krajů obrazu, ty systém drží v dobrých mezích. Ohnisková vzdálenost 35 mm (52 mm po přepočtu na 35mm formát), čas expozice 1/13 s, clonové číslo 8 a citlivost 100 ISO.
Snímky hřbetů knih pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/10 s), vpravo 1600 ISO (1/80 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 35 mm (po přepočtu na formát kinofilmu 52 mm).
V exteriéru je podání barev poměrně realistické, s jemnými tonálními přechody a dobrou homogenitou. Plně automatický režim žárovkové světlo vyvážil s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka zase naopak mírně chladnější.
Pro vyvážení bílé barvy je možno využít plnou automatiku, vybrat jeden ze šesti přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk) s tím, že je možno nastavení i jemně doladit, a to ve dvou rovinách a vždy v 15 krocích.
Možné je i přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu 2500 až 9900 K á 100 K, a nechybí ani možnost vyvážit barevné podání uživatelsky a uložit nastavení do paměti.
Digitální šum, barevný i jasový, je zřejmý, leč poměrně dobře optimalizovaný, má vcelku přirozený charakter a pravidelně stoupá spolu s hodnotou citlivosti ISO, až do vyšších hodnot bez velkých skoků. Do ISO 800 se projevuje pouze v zanedbatelné míře, u ISO 1600 ISO více, následně je už více výrazný a u nejvyšší hodnoty citlivosti je velmi vysoký, omezující. Více zřetelný je od středních hodnot jasu po tmavé oblasti obrazu. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100 až 16 000.
Šum na snímcích z reálného prostředí při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo 1600 ISO (1/50 s); clona 11 a ohnisková vzdálenost 46 mm (ekv. 35mm formátu: 69 mm).
K dispozici je uživatelská funkce pro snížení projevů digitálního obrazového šumu. V případě použití dlouhých časů expozice je volba „snížení šumu zapnuto, nebo vypnuto“, při použití vysokých hodnot citlivosti ISO nemá uživatel k dispozici volbu „vypnuto“, možnosti jsou omezeny jen na „redukce šumu nízká, normální a vysoká“. Citlivost 16 000 ISO, ohnisko 38 mm (ekv. 57 mm), clona 8 a čas 1/1000 s.
Funkce redukce šumu na snímku z reálného prostředí. Řazení opět snížení nízké, normální a vysoké. Citlivost 16 000 ISO, ohnisko 35/52 mm, clona 8 a čas 1/800 s.
Zkouška, zda je možno při použití výklopného blesku vhodně upravit zábleskovou expozici s vyloučením znehodnocení snímků ostrými stíny a přílišným kontrastem dopadla dobře, ovšem lze předpokládat, že řada uživatelů stejně upřednostní externí blesk – kvůli výkonu i mnohem větší flexibilitě. Vlevo je referenční snímek bez použití blesku, uprostřed s bleskem a se zvýrazněnou barevností, vpravo s využitím digitálního hravě-tvůrčího efektu dětského aparátku, tedy jakoby dírkové komory. Ohnisko 55/82 mm, clona 5,6 a citlivost 400 ISO. Čas expozice byl 1/20, 1/15 a 1/40 s.
Výběr ze sady snímků, u kterých byl použit výklopný blesk a uplatněn efektový filtr s výběrovou barvou (červenou, zelenou, žlutou a modrou), použito černobílé podání základní a upravené, využit zvýšený dynamický rozsah a výrazně živé barvy. Ohnisko 55/82 mm, clona 5,6 a citlivost 400 ISO. Čas expozice byl 1/20 a 1/15 s.
Několik ukázek využití sady digitálních efektových filtrů pro snadnou a rychlou změnu barevného podání, zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, distorzi obrazu a další zábavně-tvůrčí efekty. Nahoře vlevo jsou ručně nastavené velmi živé barvy, uprostřed barevná posterizace a vpravo výběrová barva, zde žlutá. Dole převod barevných tónů do šedé škály standardní a se simulací oranžového až červeného filtru plus sépiově hnědé retro-podání. Ohnisková vzdálenost 48 mm (ekv. 72 mm), čas expozice ± 1/15 s, clonové číslo 11 a citlivost ISO 400.
Několik ukázek využití sady digitálních efektových filtrů pro snadnou a rychlou změnu barevného podání, zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, distorzi obrazu a další zábavně-tvůrčí efekty. Nahoře vlevo jsou ručně nastavené velmi živé barvy, uprostřed barevná posterizace a vpravo výběrová barva, zde žlutá. Dole převod barevných tónů do šedé škály standardní a se simulací oranžového až červeného filtru plus sépiově hnědé retro-podání. Ohnisková vzdálenost 48 mm (ekv. 72 mm), čas expozice ± 1/15 s, clonové číslo 11 a citlivost ISO 400.
Městská krajina I. Ohnisko 18 mm/27 mm, čas 1/320 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.
Městská krajina II – souvisle nasnímaná panoráma. Ohnisko 18 mm/27 mm, čas 1/250 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.
Městská krajina III, normální expozice. Ohnisko 18 mm/27 mm, čas 1/100 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.
Městská krajina III, HDRI – High Dynamic Range Imaging, zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem. Ohnisko 18 mm/27 mm, čas 1/100 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.
Městská krajina IV, zobrazení se zvýšeným dynamickým rozsahem, HDRI – High Dynamic Range Imaging. Vlevo ohnisko 18/27 mm, čas 1/1000 s, clona 22. Uprostřed také ohnisko 18/27 mm, čas 1/800 s a clona 22. Vpravo ohnisko 55/88 mm, čas 1/1000 s a clona 32. Citlivost byla vždy 400 ISO.
Karlovo náměstí I. Ohnisko 18 mm/27 mm, čas 1/1250 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.
Karlovo náměstí II. Ohnisko 55 mm/82 mm, čas 1/160 s, clona 16 a citlivost 100 ISO.
Vlak I. Ohnisko 42/63 mm, čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 200 ISO.
Vlak II. Ohnisko 41/61 mm, čas 1/125 s, clona 13 a citlivost 100 ISO.
Vlak III. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/125 s, clona 9 a citlivost 100 ISO.
Vlak IV. Ohnisko 30/45 mm, čas 1/125 s, clona 25 a citlivost 200 ISO.
Vlak V. Ohnisko 55/82 mm, čas 1/125 s, clona 25 a citlivost 200 ISO.
Vlak VI. Ohnisko 44/66 mm, čas 1/125 s, clona 22 a citlivost 200 ISO.
Co ukázal test
Fotoaparát nabízí koncepci ovládání s několika ovladači včetně otočných voličů, která ve srovnání s předešlými modely Alfa NEX výrazně zpříjemňuje ovládání a použití. Předností je i kvalitní a dobře umístěný digitální hledáček s OLED panýlkem s velmi vysokým rozlišením a řadou pomocných zobrazení, který velmi dobře doplňuje výklopný displej, který ovšem není dotykový, což mohou někteří uživatelé brát jako důležité mínus. A hledáček je dosti energeticky náročný, s tím je třeba počítat. Předností je i zabudovaný blesk a možnost používat výkonné a flexibilní externí zábleskové jednotky.
Kladem je také obrazový snímač CMOS APS-C s vysokým rozlišením a řada možností pro fotografickou a videotvorbu, ať už to je možnost zvýšit dynamický rozsah nebo použít HDR režim, možnosti panoramatických záběrů, výběr režimů expozice včetně ručního nastavení parametrů, a to i pro video, anebo vynikající výkonnost souvislého snímání, ale také možnosti pro úpravu parametrů obrazu a sada hravě-tvůrčích digitálních filtrů.
Kvalita obrazu je velmi dobrá. Samozřejmě je nutno vzít v úvahu, že test byl proveden se standardním kitovým zoomem. Snímač APS-C s vysokým rozlišením dokáže zaznamenat obraz s mnoha jemnými detaily a umožňuje snímat i s nastavenou vyšší citlivostí, přičemž prakticky lze velmi dobře použít hodnotu 3200 ISO a je-li třeba i 6400 ISO, je to ovšem i záležitost individuální volby, určité situace a účelu použití snímků. Doporučuji sofistikované snížení obrazového šumu během editace snímků, než se spolehnout na systém přístroje.
Jinak se ovšem uživatel může plně spolehnout na základní systémy, ať už to je měření světla nebo autofokus, automatické vyvážení bílé barvy funguje v celkem dobrých limitech, při umělém osvětlení je vhodné jemně doladit, což je velmi dobře možné, anebo použít přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, případně ruční vyvážení. K dispozici jsou také funkce korekce barevné odchylky objektivu, vinětace a zkreslení. Ale při preferenci obrazové kvality je vhodné pracovat se soubory RAW a můžeme jemně optimalizovat i tyto chyby, a to s využitím dodávaného programu Sony Image Data Converter, ale také Adobe Camera Raw.
Přílohy:
sony_alfa_nex7test_art.jpg (9 421,19 kB)
sony_alfa_nex7test_blitz.jpg (18 047,19 kB)
sony_alfa_nex7test_blitz_und_efekten.jpg (27 106,85 kB)
sony_alfa_nex7test_farben.jpg (13 572,58 kB)
sony_alfa_nex7test_hrany.jpg (6 618,99 kB)
sony_alfa_nex7test_karlaak01.jpg (13 162,76 kB)
sony_alfa_nex7test_karlaak02.jpg (15 414,93 kB)
sony_alfa_nex7test_ost.jpg (32 042,63 kB)
sony_alfa_nex7test_plener01.jpg (13 820,28 kB)
sony_alfa_nex7test_plener02panorama.jpg (9 114,93 kB)
sony_alfa_nex7test_plener03normale.jpg (10 226,30 kB)
sony_alfa_nex7test_plener04hdriczko.jpg (11 209,73 kB)
sony_alfa_nex7test_plener_hdri01.jpg (35 261,61 kB)
sony_alfa_nex7test_sum.jpg (7 549,72 kB)
sony_alfa_nex7test_sum_real.jpg (16 030,46 kB)
sony_alfa_nex7test_sumu_redukce01.jpg (4 209,52 kB)
sony_alfa_nex7test_sumu_redukce02.jpg (10 990,24 kB)
sony_alfa_nex7test_vlak01.jpg (13 788,66 kB)
sony_alfa_nex7test_vlak02.jpg (11 979,11 kB)
sony_alfa_nex7test_vlak03.jpg (13 051,85 kB)
sony_alfa_nex7test_vlak04.jpg (9 397,10 kB)
sony_alfa_nex7test_vlak05.jpg (5 334,39 kB)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014