Sony Cyber-shot DSC-S800: stříbrný cvalík v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony Cyber-shot DSC-S800: stříbrný cvalík v praxi

17. července 2007, 00.00 | Cyber Shot DSC-S800 od Sony představuje kompaktní přístroj pro nenáročné amatérské uživatele, který nabídne hliníkový povrch, rozlišení 8.1 MPix, 6x optický zoom a vysokou citlivost - až ISO 1250.

{Základní popis}

V dnešní recenzi se blíže seznámíme s jedním z posledních modelů od tohoto japonského výrobce – Cybershot DSC-S800. Jedná se o řadu, koncepčně i funkčně směřující do sfér uživatelů, kteří s digitální fotografií teprve začínají. Sony Cybershot DSC-S800 nabízí vysoké rozlišení - 8,1 MPix, 6x optický zoom a možnost fotografování na vysoké citlivosti - až ISO 1250. Zatímco stále rostoucí rozlišení i citlivosti jsou u této třídy aparátů dnes spíše účinným marketingovým tahem (než čímkoli jiným), optický zoom s 6násobným zvětšením je naopak v této kategorii příjemným oživením. Pojďme se tedy podívat, jak je na tom "es-osmistovka" po praktické stránce a jakou kvalitu výsledných fotografií nabídne.

Konstrukce a design

Na první pohled určitě zaujme stylové elegantní provedení, kterému dominuje stříbrné kovové tělo s broušeným povrchem. Konstrukce má obdélníkový tvar se zaoblenými rohy. Zajímavý je také trochu robustnější vzhled – zejména hloubka fotoaparátu, což je však v případě fotografování spíše klad (přístroj se pohodlně drží, dobře padne do ruky). Téměř celý obvod (vyjma dna aparátu) lemuje kovový ochranný rám. Na přední straně je teleskopický objektiv, jenž zdobí mohutný stříbrný prstenec. Nad ním můžete vidět pak již jen pomocné asistenční světlo autofocusu a vestavěný blesk. Na protilehlou stranu umístil výrobce decentní stříbrnou vystouplou lištu.

Na horním panelu je pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí a spoušť, kterou lemuje kruhový volič režimů. Na spodní straně je otvor s plastovým závitem pro umístění aparátu do stativu, dále reproduktor a dvířka, pod nimiž je skryt akumulátor a paměťová karta Memory Stick Duo Pro. Na pravé straně (z čelního pohledu) je pak umístěna jen gumová záslepka s USB konektorem. Veškerá ovládání najdete na zadní straně kompaktu. Jednak zde máme rozměrný, vysoce kontrastní displej s úhlopříčkou 2.5" a rozlišením 230 000 bodů, nad displejem leží klávesa "preview" pro prohlížení, dále kolébkový ovladač zoomu a do pravého dolního rohu umístil výrobce multifunkční křížový ovladač (s potvrzovacím tlačítkem uprostřed) a trojici tlačítek: Menu, Display a Koš). Rozměry a hmotnost S800 jsou: 93 x 63 x 40 mm a cca 245 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Sony Cyber-Shot DSC-S800 fotografuje pomocí CCD snímacího čipu s efektivním rozlišením 8,0 MPix (fyzické rozlišení je 8,1 MPix) a s úhlopříčkou 1/1.8", který vám umožní ukládat snímky s rozlišením až 3 264 x 2 448 bodů ve formátu JPEG. V dalších rozlišeních poté můžete pořizovat snímky o velikostech: 5 MPix, 3 MPix, 2 MPix a VGA (640 x 480 bodů). Nechybí ani možnost formátu (poměru stran) 3:2 nebo 16:9 (čehož je dosaženo pomocí automatického ořezu). Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 200, 400, 800 a 1250. U Cyber-Shotu S800 výrobce použil technologii softwarové redukce šumu Clear RAW NRO, která pomáhá získat lepší snímky na větších citlivostech (redukce je prováděna ještě před zpracováním dat do JPEG – označení RAW v názvu nemá nic společného s RAW obrazovým formátem). Kromě fotografií lze pořizovat též ozvučené videosekvence, ovšem pouze do velikosti QVGA - 320 x 240 bodů, popřípadě také ještě do rozměru 160 x 120 bodů. Frekvence snímkování je 30 snímků za sekundu. Obraz je ukládán do formátu AVI a audio stopa je ve WAVu.

 

Použitý objektiv (Sony), nabízí 6x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti f/7,8-46,8mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 37-222mm) se světelností F2,8-4,8. V normálním režimu funguje autofocus od 70 cm, v makro režimu ostří již od 2 cm. Automatické ostření funguje na principu 5bodové měření s pasivním měřením kontrastu. Ve ztížených světelných podmínkách si autofocus aparátu pomáhá asistenčním světlem.

Měření expozice probíhá celoplošně, nebo bodově. Expozice se měří v celém snímaném spektru na celkem 49 zónách. Čas závěrky se pohybuje od 1/2 000 s do 1/8 s. Kompenzace automatické expozice pracuje v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Vzhledem k zaměření přístroje zde nelze počítat s nějakými pokročilými možnostmi nastavení expozice. Je zde k dispozici pouze plně automatický režim, popřípadě režim "Program", kdy se automaticky nastavuje clona a čas – ostatní parametry lze pak ovlivnit. Kromě toho jsou k dispozici scénické režimy. Těch je zde celkem sedm: Sníh, Pláž, Krajina, Noc, Noční portrét, Měkký portrét a Vysoká citlivost. Poslední položka fotografuje s důrazem na citlivost a nalezne uplatnění v případech, kdy je málo světla. Software přístroje nastavuje co nejkratší možný čas, který poté kompenzuje vyšší citlivostí. Sériové snímání pracuje rychlostí cca 1,6 snímků za sekundu (pro 6 snímků v plném rozlišení - JPEG Fine, nebo 98 snímků v rozlišení 640 x 480 bodů).

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření a přednastavené hodnoty: Den, Zataženo, Zářivka, Žárovka a Blesk. Možnost manuální kalibrace zde bohužel chybí. Vestavěný blesk funguje ve třech režimech – stále zapnutý, automatický blesk a s pomalou synchronizací. Blesk lze v případě potřeby samozřejmě též úplně deaktivovat. Jako napájení jsou použity dvě AA (tužkové) baterie, k záznamu dat je použito paměťové karty typu Memory Stick Duo (nebo Memory Stick Duo PRO). V případě potřeby lze ukládat také do interní paměti přístroje, čítající kapacitu 56 MB. Displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů.

 

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání nepředstavuje vzhledem k typu přístroje nic složitého a výrobce v tomto směru kladl velký důraz na co největší ergonomičnost ovládání, stejně jako na přehlednou a intuitivní strukturu menu. Horním kruhovým ovladačem měníte režimy fotografování: Auto (plně automatický režim), Program, 7 předdefinovaných režimů (viz výše) a Kamera.

Většinu všech změn a nastavení dále provádíme křížovým ovladačem, sloužícím pro nastavení běžně používaných funkcí jako: Kompenzace expozice (stisk vlevo), Režimy blesku (stisk nahoru), Režim ostření (vpravo – normal/makro) a Samospoušť (dolů – 10 s/2 s). Prostřední tlačítko slouží pro potvrzení vybrané volby. Kromě hlavního multifunkčního ovladače zde máme ještě tlačítko pro přepínání režimů (fotografování/prohlížení), které leží přímo nad displejem), dále kolébkový ovladač zoomu a tři klávesy umístěné okolo křížového ovladače (Menu, Display a Koš).

 

 

 

 

Struktura menu se skládá ze dvou úrovní – základního a rozšířeného menu. Stisknete-li klávesu "Menu" v pohotovostním stavu, zobrazí se vám ve spodní části displeje základní nabídka, kde lze měnit/nastavit: Způsob měření expozice, Vyvážení bílé barvy, Citlivost, Kvalita obrazu (Standard/Fine), Typ snímání (Sólo/Sériové), Ostrost a Set-up.

Poslední položka zpřístupní podrobnější menu - menu (Nastavení). Zde máme k dispozici celkem 4 záložky (Fotoaparát, Paměť a Nastavení 1, Nastavení 2), kde můžeme měnit následující parametry: Digitální zoom, Redukce červených očí, Asistenční světlo AF, Automatické prohlížení, Nápověda, Formátování, Vytvoření nové složky, Změna složky, Kopírování mezi pamětí, Úroveň osvětlení displeje, Zvuky, Jazyk, Reset, Číslování souborů, USB propojení, Video výstup a Nastavení času a data.

V režimu prohlížení snímků máme možnost provádět základní úpravy snímků, jako jsou: Složka, Ochrana, Přímý Tisk/Sdílení, Slideshow, Změny velikosti, Výřez a Nastavení. Poslední položka obsahuje opět stejné možnosti jako v režimu fotografování (případně též kamery).

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Sony Cyber-Shot DSC-S800 fotografuje na 5 citlivostí: ISO 80, 200, 400, 800 a 1250. Na nižší citlivosti (ISO 80 a ISO 200) je šum minimální a takto pořízené fotografie lze použít za jakýmkoli účelem (i když je zde trochu s podivem, proč výrobce úplně vypustil ISO 100). Na další citlivost ISO 400 se začíná šum jasně projevovat na jednolitých plochách, ale zatím bez přílišných ostrých kontur, tedy i tyto snímky lze ještě v určitých případech použít. Poměr softwarové redukce oproti ztráty detailů je zde ještě v celkem tolerovatelné míře. Vlivem silnější softwarové redukce šumu již pozorujeme při citlivosti ISO 800 velmi silnou ztrátu detailů a samozřejmě také značné modrofialové mapy. Takto pořízené snímky lze použít spíše už jen výjimečně (například jako zmenšeniny, rozhodně však ne v měřítku 1:1). Při nejvyšší citlivosti ISO 1250 je situace podobná, avšak šum je logicky ještě znásoben. Vzhledem ke své kategorii (a snímači s tak vysokým rozlišením) vykazuje Sony Cybershot S800 v případě šumu průměrné výsledky.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 200, 400, 800 a 1 250.

Vyvážení bílé představuje asi nejpodstatnější slabinu tohoto kompaktu. Automatické měření pracuje na denním světle normálně. V případě umělého osvětlení je však třeba přepnout na jeden z předdefinovaných módů (Žárovka, Zářivka, Blesk). Zde však narazíme na problém chybného měření, neboť i v odpovídajícím režimu (pod žárovkovým nebo zářivkovým osvětlením) nedojde ke korektnímu změření reálného světelného odstínu (viz testovací terče). Přístroj bohužel nedisponuje možností manuální kalibrace WB, tudíž se musíme spokojit s některým z 5 nastavených módů – což ne vždy uspokojí v dané situaci potřebu uživatele.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální (v našem případě žárovka).

Ostrost, kresba a barevné vyvážení je u Sony Cybershot S800 spíše průměrné na danou kategorii. Ačkoli snímací čip s tak vysokým rozlišením má ambice podat v těchto ohledech lepší výkony, neděje se tak, což však má v konečném výsledku pochopitelně na svědomí také slabší optika. Na testovacím terči můžeme pozorovat na svislých i vodorovných liniích výrazné moiré, stejně tak jako silnější chromatickou aberaci. Také ostrost klesá od středu směrem do krajů scény. Vinětace (ztráta světla v rozích) je zde patrná, ale nijak výrazně. Dále vidíme průměrné soudkovité zkreslení, které se zvětšujícím se ohniskem mizí. S rostoucím ohniskem ustupují jednak moiré a chromatická aberace, stejně tak ale slábne též ostrost.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 200, 400, 800 a 1 250.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 200, 400, 800 a 1 250.

 

 

Fotografování v noci (s nejdelším ohniskem) na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 200, 400, 800 a 1 250.

Video sekvence: 320 x 240 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti

Od stisknutí tlačítka Zapnutí až do pořízení prvního snímku uplyne přesně 2,5 sekundy, což je v dané třídě spíše průměrný startovací čas. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná, a v našich podmínkách tedy neměřitelná (tedy kratší než 0,1 sekundy). Bez namáčknutí dělá prodleva přesně 1 sekundu. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá 1,8 sekundy, opačně dojde k přezoomování ještě o něco déle - za rovné 2 sekundy. Ovládání optického zoomu se rozděluje do 10 kroků. Během natáčení videosekvencí nelze používat zoom. Také velikost videosekvencí nabízí pouze velikost QVGA (tedy 320 x 240 bodů), což je přeci jen na dnešní dobu již skutečně slabé.

Automatické měření, stejně tak i autofocus pracují rychle a korektně. Jak je však pro tuto třídu typické, problémy mohou nastat v případech ostření při slabším osvětlení. V takových situacích je však S800 vybaven asistenčním AF světlem. Autofocus pracuje buď v režimu normálním, nebo v makro režimu. Jednoznačně výhodou přístroje je konstrukční provedení a vyšší hloubka aparátu, což napomáhá k pohodlnější manipulaci i držení v ruce. Reakce i chod všech kláves jsou okamžité a přesné. Též struktura menu je řešena s ohledem na začátečníky, proto se přístroj dobře a snadno ovládá a neměl by činit nikomu vážnější potíže. Na druhou stranu je škoda, že zde chybí histogram (a to jak v režimu fotografování, tak jej nenaleznete ani v režimu prohlížení snímků). Na závěr ještě musíme podotknout, že k potřebám této recenze jsme měli zapůjčenou zatím jen testovací beta verzi u které například ještě chyběla čeština (oficiální prodejní model již češtinu obsahuje), také se nám stávalo, že tu a tam aparát "zamrzl" a museli jsme jej natvrdo vypnout (vyjmutím baterií). U zkušebních produktů však nejsou podobné neduhy nic neobvyklého a nelze to brát jako zápor (u ostých verzí bychom se s takovými záležitostmi neměli setkat).

Závěr

Sony Cyber-Shot DSC-S800 představuje aparát vhodný pro začínající uživatele ze světa digitální fotografie, kteří nemají vysoké požadavky a jde jim především o to, zapnout a mačkat spoušť. Nechybí stylové provedení, celokovový plášť, vysoké rozlišení (8 MPix) a velký rozsah zoomu - 6x (na danou třídu) nebo i možnost snímání s vysokým rozlišením (ISO 1250). Máme zde i podporu českého jazyka. Sony Cyber-Shot DSC-S800 již je na pultech prodejen, jeho přibližná cena se pohybuje okolo 7 000 Kč (včetně DPH).

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: