Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Sony Cyber-shot DSC-T200: Kompakt s vysokým ISO a dotykovým LCD v praxi
10. prosince 2007, 00.00 | V dnešní recenzi jsme se vrhli na jednu z posledních novinek od Sony - model CyberShot DSC-T200. Jedná se o příjemný malý kompakt, nabízející stylový kovový plášť, kompaktní rozměry, tenký profil, efektivní rozlišení 8,1 MPix, 5x optický zoom, stabilizaci obrazu, vysokou citlivost až ISO 3200 a velký dotykový displej.
{Základní popis}V dnešní recenzi si představíme jednu z posledních tzv. "stylovek" od společnosti Sony - model CyberShot DSC-T200. Jedná se o příjemný malý kompakt, který nabídne kompaktní provedení, tenký profil, stylový kovový plášť, rozlišení 8,1 MPix, 5x optický zoom, optickou stabilizaci obrazu, možnost fotografování na vysoké citlivost (až ISO 3200) a především velký dotykový displej s úhlopříčkou 3,5". Kromě toho nechybí ani několik praktických pomůcek, jako je fotografování s prioritou obličeje (Face priority a Smile Shutter), možnost retušování přímo ve fotoaparátu (včetně opravy červených očí a oříznutí), obrazový procesor BIONZ pro vylepšenou kvalitu obrazu a také zde výrobce kladl důraz na video funkce. K dispozici je výstup pro promítání v HD kvalitě a s hudbou (pomocí volitelného kabelu), dotykový displej umožňuje zobrazení snímků v širokoúhlém formátu 16:9 a videa se ukládají v MPEG VX formátu (standard VGA s kadencí 30 snímků za sekundu).
Konstrukce a design
Plášť kompaktu tvoří (jak se na pořádnou "stylovku" sluší a patří) broušený hliník, což vedle příjemného designu napomáhá také pohodlnému držení. Barevné provedení je stříbrné. Na přední stranu umístil výrobce posuvný panel, pod nímž naleznete objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s 5násobným optickým zoomem. Konstrukce objektivu byla z důvodu tenkého profilu zapouzdřena do těla přístroje (ve vertikální poloze). Po odsunutí krytu se objeví jednak objektiv, spolu s interním bleskem a zároveň také pomocným světlem autofocusu. V levé části (z čelního pohledu) pak je zde již jen mikrofon. Posuvnou krytkou zároveň aktivujete/vypnete fotoaparát. Na boku přístroje leží pouze robustní stříbrné kovové oko (pro uchycení řemínku na zápěstí), které v čelní části přecházející ve stříbrnou lištu, jež zároveň chrání posuvný kryt objektivu.
Na spodní části naleznete konektor pro USB kabel, dále závit pro umístění fotoaparátu do stativu a na konec též dvířka - chráněné posuvnou pojistkou, pod nimiž je ukryt akumulátor a paměťová karta typu MemoryStisk Pro Duo. Závit pro uchycení do stativu je kovový, což není u této třídy fotoaparátu stále ještě standardním vybavením. Na vrchní straně fotoaparátu je klávesa spouště, hned vedle ní vlevo leží dvojice tlačítek - Power (zapnutí/vypnutí přístroje) a přepínání režimů fotografování/prohlížení. Vpravo od spouště leží pak jen malý vystouplý ovladač zoomu. Celý zadní panel zabírá (beze zbytku - až na okraje) rozměrný LCD dotykový displej s úhlopříčkou 3,5". Pomocí něj provádíte veškerá nastavení přístroje (více o displeji v kapitole Ovládání a menu). Rozměry a hmotnost: 94 x 59 x 20 mm a 160 g - včetně paměťového média a akumulátoru.
[-more-]{Technické parametry}Technická pecifikace
Sony Cybershot DSC-T200 fotografuje na základě snímacího čipu typu Super HAD CCD o velikosti 1/2,5", který nabízí efektivní rozlišení 8,1 MPix. Fotografovat tedy můžete do maximálního formátu 3 264 x 2 448 bodů. V dalších velikostech poté 3 264 x 2 176, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 920 x 1 080, 640 x 480 bodů. Formát obrazu je zde standardně 4:3, ale lze přepnout také do režimu 3:2 nebo na formát 16:9 (sloužící pro pohodlnější prohlížení fotografií, například při prezentacích na TV). Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200. Pro redukci šumu je stejně jako u posledních modelů od Sony použita technologie Clear RAW NR (ovšem pozor - neplést s RAW formátem, s tím to nemá nic společného). Ukládání probíhá pouze v JPEGu. Kromě statických snímků můžeme natáčet též ozvučené videosekvence s rozlišením až 640 x 480 bodů ve dvou frekvencích snímkování (s frekvencí 30 snímků za sekundu nebo 25 snímků za sekundu).
Optiku zde výrobce použil opět Carl Zeiss Vario-Tessar. Objektiv je zapouzdřen do těla aparátu, rozsah zoomu je zde 5x optický s ohniskovým rozsahem 5,8 až 29 mm (ekvivalent ohniska na 35 mm kinofilm je 35 - 175 mm). Světelnost se pohybuje v rozmezí F3,5 - 4,4. Pětibodové automatické zaostřování pracuje v režimech Normální, Makro a Lupa (SuperMakro). V normálním režimu AF ostří od 50 cm, v režimu Makro od cca 1 cm. Ostření lze nastavit na možnosti: vícebodové, jednobodové a se zaměřením na střed. V případě potřeby lze zvolit také manuální způsob ostření (pracující v 5 krocích). Součástí vybavení T200 je také stabilizace obrazu (SteadyShot) a nechybí ani živý histogram.
Měření expozice lze nastavit buďto celoplošně, se zdůrazněným středem a nebo bodově. Expozici nastavuje pouze automatika a uživatel může její měření ovlivňovat jen pomocí expoziční kompenzace +/-2 EV (po 1/3 EV krocích). Čas expozice se pohybuje od 1/1 000 s do 1 s. Pro lepší kontrolu je k dispozici i živý histogram (jak při prohlížení tak i v režimu snímání). Aparát pracuje buď v plně automatickém režimu, nebo můžete dále nastavit režim Program (kde lze měnit Nastavení vyvážení bílé barvy, Citlivost apod.). Využít lze také některý z 10 přednastavených scénických režimů: Soumrak, Portrét za soumraku, Měkký záběr, Krajina, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Vysoká rychlost závěrky (Sport), Vysoká citlivost a Smile Shutter.
Sony opět použilo obrazový procesor Real Imaging Processor, který se stará o rychlejší pracovní časy (spouštění fotoaparátu) a zlepšuje reprodukci barev. Výsledkem jsou vyhlazenější snímky (ovšem daní za to je určitá ztráta detailů). Další použitá technologie pro redukci šumu - Clear RAW NR, snižuje hladinu šumu v barevné i jasové složce obrazu a umožňuje snímání při podstatně vyšších citlivostech. Interní blesk nabízí možnosti: automatický, vypnuto, zapnutý a pomalá synchronizace. Jeho dosah je 0,1 - 3,7m (na nejkratším ohnisku), respektive 0,8 - 2,9m (na ohnisku nejdelším). Funkce vyvážení bílé barvy zahrnuje režimy: automatický, denní světlo, oblačno, zářivka 1-3 a žárovka. Možnost manuální kalibrace nastavení vyvážení bílé zde chybí.
Při prohlížení snímků můžete využít funkce prohlížení s hudbou (k tomu slouží samostatné tlačítko). Interní paměť disponuje kapacitou 31 MB, kromě toho se data ukládají na paměťové karty typu Memory Stick PRO Duo. Dotykový displej nabízí velikost 3,5" a rozlišení 230 000 bodů. Mezi další zajímavé funkce patří například technologie DRO (pro automatickou opravu kontrastu a expozice). V nabídka jazyků je celkem 17 řečí (včetně češtiny). Součástí dodávky je: dobíjecí lithium-iontová baterie, nabíječka, víceúčelový konektor, poutko na zápěstí, pero, adaptér konektoru pro CSS-HD1/PC1, kabely AV.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Fotoaparát se zapíná a vypíná buď samostatným tlačítkem, nebo odsunutím (či zasunutím) předního krytu. Na horní stranu umístil výrobce - kromě právě zmíněného tlačítka zapnutí/vypnutí - dále též tlačítko pro přepínání režimů fotografování (náhled snímků, spoušť a malý kolébkový ovladač zoomu. Kromě těchto čtyř ovládacích prvků již žádná další tlačítka nenaleznete. Celý systém ovládání je řešen netradičně - pomocí dotykového displeje. Při zapnutí se vám na displeji zobrazí tři základní lišty (dvě vertikální - na levé a pravé straně a jedna horizontální - v dolní části).
Všechny tři lišty obsahují ikonky, pomocí nichž měníte základní parametry a nastavení fotoaparátu. Vlevo jsou možnosti nastavení: Rozlišení, Samospoušť, Expoziční režimy. Ve spodní části jsou možnosti: Ostření, Způsob měření expozice, Citlivost a Kompenzace expozice. V pravé vertikální liště jsou funkce ovládání blesku a režim ostření (Normal, Makro). V rozích displeje jsou pak ještě další možnosti - suplující jednoúčelové klávesy (u konvenčního ovládání) - v horním levém rohu je možnost Home, v levém dolním rohu leží stejnojmenná volba pro vstup do Menu, v pravém spodním rohu je volba "Display" - pro nastavení zobrazení (deaktivování) informací na displeji - a v posledním (pravém horním) rohu, je "tlačítko" pro návrat.
Volba Home zastupuje kruhový volič expozičních režimu. Při vstupu do této položky se zobrazí čtyři základní expoziční módy (uprostřed obrazovky) a výběr možností (spodní řádka): Snímání, Prohlížení, Tisk, Paměť a Nastavení. Z expozičních možností je zde Automatický režim, Program, Scénické režimy a Videokamera. Scénických režimů je zde celkem 10, a sice: Vysoká citlivost, Snímání úsměvu, Zamlžení, Portrét za soumraku, Soumrak, Krajina, Rychlá závěrka, Pláž, Sníh a Ohňostroj.
Volbou Menu zpřístupníme standardní volbu pro ovládání funkcí a možností fotoaparátu: Způsob snímání, Vyvážení bílé barvy, Barevné efekty (Normální, Živý, Přírodní, Sépie, Černobílý), Kompenzace blesku, Redukce červených očí, Stabilizace obrazu (Při fotografování, Průběžně, Vypnout) a poslední položkou je Nastavení. Volba Display umožňuje nastavení vlastností obrazovky: Normální (včetně všech základních informací), Jednoduchý (omezené zobrazení informací) a zobrazení jen snímku. Dále zde lze aktivovat histogram a nastavit jas displeje na normální a jasný.
Pátá položka v záložce "Home" (na dolní liště - úplně vpravo) představuje plnohodnotný klasický set-up (Nastavení), který umožňuje nastavení: Zvuků, Inicializace, Kalibrace, Podvodního pouzdra, USB konektivity, Zobrazení na TV, Videovýstup, formát (16:9), Pomocné světlo AF, Mřížka displeje, Režim AF, Přenos dat, Automatické rotace, Automatické prohlížení, Úroveň úsměvu, Nastavení hodin a Nastavení jazyku. Při přepnutí do režimu prohlížení můžeme nastavit - pomocí volby "Home" - jednak způsob zobrazení snímků (jeden, prezentace, přehled snímků), nebo - přes volbu Menu – tu lze samozřejmě provádět změny, jako jsou: Retuše, Kresby, Změny velikostí, Širokoúhlé zobrazení, Prezentace, Mazání, Ochrana, Tisk, Rotace, Výběr složky a Nastavené hlasitosti.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Sony CyberShot DSC-T200 fotografuje na sedm různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200. Na první dvě citlivosti ISO 80 a 100 není patrný téměř žádný šum, jenž by rušil výsledný vizuální dojem ze snímku. Na ISO 200 se již začíná projevovat lehký šum, ale ten není zatím nijak rušivý, fotografie jsou stále dobře použitelné. Při ISO 400 se již šum projevuje výrazněji a je zde také jasně patrná i silnější softwarová úprava (redukce digitálního šumu). U následující citlivostí ISO 800 jsou již silné velmi silné známky digitálního šumu a jeho následného "žehlení" - dost silný úbytek detailů i ostrosti. Takovéto snímky jsou použitelné spíše jen výjimečně a jen jako zmenšeniny. Poslední dvě citlivosti ISO 1 600 a 3 200 již produkují opravdové "mazanice" a jsou zde spíše jen "do počtu" než jako prakticky použitelné volby. Vlivem redukce šumu dochází k silnému vyžehlení snímků, nicméně v rámci své kategorii se jedná v oblasti digitálního šumu o standardní výsledky.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. I při umělém osvětlení dosahuje automatické WB poměrně reálného barevného podání. V případě umělých světelných zdrojů je však samozřejmě lepší použít některou z odpovídajících předvoleb. Manuální nastavení WB zde bohužel chybí. Předdefinované režimy funkce WB jsou: denní světlo, zataženo, žárovka a tři typy zářivek.
Konečná kvalita snímků je vzhledem k rozměrům i zaměření fotoaparátu na dobré úrovni. Jak jsme si již u této značky zvykli, Sony používá u svých produktů účinné algoritmy pro úpravy obrazu (spolu s tím, že klade důraz na "rozumné žehlení", tudíž výsledky nejsou většinou přehnané). Fotografie vykazují vysokou ostrost, barevnou vyváženost a dobrý kontrast, na čemž má velký podíl jak vysoké rozlišení snímacího čipu, tak též relativně slušná optika . Projevují se zde klasické vady objektivu, ale vzhledem k velikostem přístroje a uložení optických členů nejsou tak výrazné. Na sbíhajících se i vodorovných liniích je patrné průměrné moiré, stejně jako chromatická aberace. Ztráta světla v rozích (Vinětace) je standardní, stejně jako tomu je i v případě soudkovitého zkreslení. Na druhou stranu, ztráta ostrosti znatelně ubývá směrem do krajů a v případě nárůstu ohniska můžeme pozorovat velice silný pokles ostrosti a prokreslenosti detailů (stejně tak se zvětšujícím se ohniskem můžeme pozorovat silný nárůst moiré i chromatické aberace).
Sony CyberShot DSC-T200 v praxi
Od stisknutí tlačítka Power k vyexponování prvního snímku uběhne cca 2,4 sekundy, což je svižný startovací čas. Při fotografování bez namáčknutí spouště pořídíme snímek za pouhé 0,4 sekundy, což je také velice slušný čas. Prodleva závěrky při namáčknuté spoušti fotoaparátu je téměř nulová a v našich podmínkách tedy neměřitelná (je kratší než 0,1 sekundy). Dále změna ohniska z nejkratšího na nejdelší (a naopak) zvládne T200 za 2,25 sekundy. Vezmeme-li v úvahu, že zde hovoříme o 5x optickém zoomu, přičemž jeho rozsah je rozdělen do jemného - asi 25 bodového krokování, i zde se nám jedná o rychlou reakci. Automatické měření expozice pracuje korektně, lze se na něj spolehnout ve většině běžných fotografických situacích. Pochvalu si zaslouží především automatické ostření (AF), jenž pracuje spolehlivě ale především velmi pohotově, což oceníte zejména při spontánním fotografování (kdy není příliš času na dlouhé rozjímání). Občas sice mohou nastat problémy v případě ostření za slabších světelných podmínek, ale to je pro danou kategorii digitálních fotoaparátu běžným neduhem.
Dotykový displej je kapitolou samo o sobě. Na jednu stranu skýtá výhodu příjemného a pohodlného ovládání, v kombinaci s komfortem prohlížení díky jeho rozměru, rozlišení a vysokému jasu (pracuje se s ním v tomto směru opravdu výborně a pohodlně). Nezanedbatelnou výhodou je také absence jakýchkoli ovládacích tlačítek, což zapůsobí jistě na mnoho uživatelů a celkově to budí uklidňující dojem z následného ovládání. Na stranu druhou stranu, ruku v ruce s tím se objevují též nepříjemnosti - typické pro tento systém ovládání. Snadno a kdykoli můžete nechtěně aktivovat/deaktivovat/změnit jakoukoli volbu, stejně jako můžete například též v okamžiku změnit ostřící zóny (provádí se pouhým dotekem displeje). Možnosti je zde mnoho, bohužel ne každá může být žádoucí. Je třeba proto pracovat s dotykovým displejem zvlášť opatrně a pozorně. Také samotná struktura menu často působí trochu chaoticky, ale to je spíše subjektivní názor a je to do velké míry jen věcí zvyku.
Mezi podstatné nedostatky patří například nepraktické umístění objektivu do rohu. Často se vám stane, že si při fotografování budete stínit palcem (čehož si bohužel mnohdy všimnete až příliš pozdě - na hotovém snímku). Další nedotaženost představuje ovladač zoomu, který má příliš krátký a tuhý chod, což vede k nepřesnému ovládání zoom. Sony CyberShot DSC-T200 však nabízí též příjemně malé rozměry s tenkým profilem, celokovový plášť, robustní - přesto relativně lehké tělo, vysunovací panel, stylové provedení a množství praktických funkcí. Jednou z nich je optická stabilizace obrazu (SteadyShot), dále například možnost zobrazení živého histogramu (jak v režimu náhledu, tak i při fotografování), nebo funkce Face Priority (ostřící s důrazem na tvář ve fotografované scéně). Výrobce toto zde dohnal až úplně do krajnosti - a sice použitím (rozšířením) funkce ještě o "rozpoznání úsměvu" (a to hned ve třech úrovních - Nízké, Vysoké a Střední). Funkce "Smile shutter" rozpoznává ve scéně smějící se tvář. Výhodou T200 je fakt, že během natáčení videosekvencí můžeme používat jak optické zoomování, tak též optický stabilizátor (SteadyShot).
Závěr
Sony CyberShot DSC-T200 je určen pro nenáročné uživatele, kteří si potrpí na vzhled a styl. Tento kompakt může nabídnout příjemně malé rozměry, celokovový plášť a robustní, přesto však stylové provedení s vkusným designovým zpracováním. Vedle toho samozřejmě nabídne T200 také vysoké rozlišení, 5x optický zoom, na svou třídu též dobrou kvalitu výsledných snímků nebo optickou stabilizaci Super SteadyShot. Jako takovou perličku zde máme funkci Face Priority - rozšířenou navíc ještě o možnost "Smile Shutter" (rozpoznání úsměvu). Dále umožňuje tento kompakt fotografovat na extrémně vysoké citlivosti (typické spíše již pro digitální zrcadlovky) - až ISO 3200. Vzhledem k zaměření aparátu a k velikosti jeho snímacího čipu, je tato záležitost však spíše úsměvnou a v praxi nepříliš použitelnou. Práci s kompaktem zpříjemní velký 3,5" dotykový LCD displej, nicméně daní za tuto "vychytávku" je trochu nepřehledné menu a leckdy značně chaotické ovládání. Sony CyberShot DSC-T200 již je na pultech prodejen, a to ve dvou barevných provedeních - stříbrné a vínové. Koncová cena sahá lehce nad 10 000 Kč (včetně DPH).
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014