Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Sony Cyber-shot DSC-W50: krasavec z Japonska v praxi
25. dubna 2006, 00.00 | Sony Cyber-Shot DSC-W50! To je stylový kompaktní přístroj s hliníkovým pláštěm, vysoce kontrastním displejem, optickým průhledovým hledáčkem, rozlišením 6.0 MPix, 3x optickým zoom. Ale především vysokou citlivostí ISO 1000 s pokročilou redukcí šumu.
{Základní popis}Sony uzavřel jednu kapitolu a zdá se, že končí se svou populární produktovou řadou P. Jejich potenciálním nástupcem může být nový Cyber-Shot DSC-W50. Jedná se o stylový kompaktní přístroj, nabízející elegantní a pevný hliníkový plášť, příjemné rozměry, vysoce kontrastní displej, optický průhledový hledáček, efektivní rozlišení 6.0 MPix a 3násobný optický zoom. Jedním z hlavních lákadel tohoto krasavce však bude možnost fotografování na vysokou citlivost (až ISO 1000) s pokročilou redukcí digitálního šumu. Tato novinka od Sony - W50, byla poprvé představena na veletrhu PMA v Orlandu, který proběhl ani ne před dvěma měsíci. V dnešní recenzi se tedy můžete na vlastní oči přesvědčit, co nového pro nás tento japonský gigant připravil a na co se můžeme v případě jeho novinkové řady těšit.
Konstrukce a design
Co zaujme na první pohled, je stylové elegantní provedení, které podtrhuje především stříbrné kovové tělo s broušeným povrchem. Své udělají také velmi kompaktní rozměry. Přesto však, uchopíte-li aparát do ruky, je hned jasné, že tento kousek něco vydrží. Konstrukce má obdélníkový tvar s mírně zaoblenými rohy. Téměř celý obvod (kromě dna aparátu) je lemován kovovým ochranným rámečkem v barvě chromu. Rozměry a hmotnost W50 jsou 96,7 x 61,1 x 22,7 mm a cca 151 g (bez akumulátoru a paměťového média), respektive 185 g (kompletní hmotnost). Na přední straně lemuje objektiv mohutný ozdobný stříbrný prstenec, který však nepůsobí nijak rušivě. Naopak. Nad ním můžete vidět průzor optického průhledového hledáčku, dále pomocné asistenční světlo autofocusu a vestavěný blesk. Na protilehlou stranu umístil výrobce již jen stříbrnou, decentní vystouplou lištu, která napomáhá k lepšímu držení přístroje (při snímání si o ni můžete pohodlně opřít prostředníček).
Na horním panelu přístroje naleznete pouze tlačítko pro zapnutí / vypnutí kompaktu, dále spoušť, kterou lemuje prstenec pro ovládání zoomu a čtveřici otvorů, pod nimiž se skrývá reproduktor. Na Spodní straně je otvor s kovovým závitem pro umístění aparátu do stativu, dále zdířka pro připojení nabíječky (případně USB kabelu) a dvířka, pod kterými je zasunut akumulátor a paměťová karta (typu Memory Stick Duo Pro). Na levé straně (z čelního pohledu) je záslepka s konektorem DC IN. Veškeré ovládání soustředil výrobce na zadní stranu kompaktu. Předně zde máme rozměrný, vysoce kontrastní displej s úhlopříčkou 2.5" a rozlišením 115 000 bodů. Hned nad ním je optický průhledový hledáček - bohužel bez dioptrické korekce. Zbylé místo vyplňují ovládací prvky. Přímo vedle hledáčku leží jednoúčelové zapuštěné tlačítko, kterým přepínáte režimy - prohlížení/fotografování. V pravém horním rohu je kruhový ovladač pro přepínání režimů. V pravém dolním rohu je pro změnu multifunkční čtyřsměrová klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Výčet ovládacích prvků zakončuje trojice kláves "Koš", "Menu" a "Displej", jejichž účel je dle názvů více než výmluvný.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Sony Cyber-Shot DSC-W50 fotografuje pomocí snímacího prvku typu Super HAD CCD s efektivním rozlišením 6.0 MPix (fyzické rozlišení je 6.2 MPix) a s úhlopříčkou 1/2,5", který vám umožní ukládat snímky s rozlišením až 2 816 x 2 112 bodů ve formátu JPEG. V dalších rozlišeních poté můžete pořizovat snímky do velikostí: 2 048 x 1 536, 1 920 x 1 080, 1 632 x 1 224, 640 x 480. Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000. Cyber-Shot W50 představuje jeden z prvních aparátů, kde výrobce použil novou technologii softwarové redukce šumu - Clear RAW NRO, která pomáhá získat lepší snímky na větších citlivostech. Funguje to tak, že redukce se uplatňuje ještě před zpracováním dat do JPEG. Označení RAW v názvu funkce tedy neznamená, že fotoaparát umí ukládat do tohoto formátu, ale spíše že v případě redukce šumu pracuje ještě s hrubými daty. Kromě fotografií můžete samozřejmě pořizovat též ozvučené videosekvence - a to celkem ve třech rozlišeních (respektive ve dvou, kde VGA kvalita nabízí dva typy komprese): VGA Fine 640 x 480 bodů, VGA Normal 640 x 480 bodů a QVGA - 320 x 240 bodů. Frekvence snímkování je v případě videa 30 snímků za sekundu. Obraz je ukládán do formátu MPEG VX.
U novinky, stejně jako u svých předešlých modelů, použil výrobce osvědčeny objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar, který se skládá ze 6 elementů v 5 skupinách. Optika nabízí trojnásobný optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6,3 do 18,9 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 38-114 mm) se světelností F2,8-5,2. V normálním režimu funguje autofocus od 50 cm a v makro režimu ostří již od 2 cm. Automatické ostření funguje na principu 5bodové měření s pasivním měřením kontrastu. Ve stížených světelných podmínkách si focus aparátu pomáhá asistenčním světlem.
Vzhledem k zaměření fotoaparátu zde máte k dispozici pouze automatický režim expozice (tzv.: Program - automaticky se nastavuje clona a čas, ostatní parametry lze ovlivnit), dále plně automatický režim a pochopitelně nechybí scénické režimy. Těch je zde celkem sedm: Portrét, Krajina, Pláž, Sníh, Portrét za soumraku, Noc a ISO. Poslední položka fotografuje s důrazem na citlivost a nalezne uplatnění v případech, kdy potřebujete fotografovat bez blesku za nižšího osvětlení. Software přístroje se snaží nastavit co možná nejkratší čas, který poté kompenzuje současným nastavením vyšších citlivostí. Kompenzace automatické expozice pracuje v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. Čas závěrky se pohybuje od 1/2 000 s do 1 s. Sériové snímání umí pracovat rychlostí 1.4 snímků za sekundu pro 6 snímků v plném rozlišení (JPEG Fine) nebo 98 snímků v rozlišení 640 x 480 bodů.
Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření a přednastavené hodnoty: Automatika, Denní světlo, Zataženo, Zářivka, Žárovka a Blesk. Možnost manuální kalibrace zde bohužel chybí. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 0.2 m do 2.4 m. V režimu zvýšené citlivosti je rozsah 0.8 - 7.3 m. Pro záznam dat se používá paměťová karta typu Memory Stick Duo (nebo Memory Stick Duo PRO). K dispozici máte také interní paměť s kapacitou 32 MB. O napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor NP-BG1.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání nepředstavuje nijak zvlášť složitou kapitolu při seznamování se s přístrojem. Těm z vás, kteří již mají s fotoaparáty Sony nějaké zkušenosti, nebude struktura menu ani ovládání činit žádné potíže. Jak jsme se již zmínili v úvodní kapitole (popis), k zapnutí dochází pomocí tlačítka na vrchu aparátu. Je však nutno stisknout více a chvíli (cca 2 sekundy) držet. To vylučuje náhodné spuštění, například v kapse. Dále leží na horní liště ještě velké tlačítko spouště, které lemuje prstenec pro ovládání optického přiblížení (v režimu fotografování) nebo slouží pro přiblížený náhled (v režimu prohlížení). Horním kruhovým ovladačem měníte režimy fotografování: Auto (plná automatika), Program, 7 předdefinovaných režimů (ISO, Noc, Portrét v noci, Sníh, Pláž, Krajina, Portrét), poslední položku na kruhovém voliči představuje Kamera.
Druhý majoritní ovládací prvek Cyber-Shotu W50 představuje křížový ovladač (ve spodním pravém rohu zadního panelu), sloužící pro nastavení běžně používaných funkcí jako: Kompenzace expozice (stiskem vlevo), Režimy blesku (stisk nahoru), Režim ostření (vpravo - normal / makro) a Samospoušť (dolů - 10 s / 2 s). Prostřední tlačítko slouží pro potvrzení vybrané volby. Kromě hlavních multifunkčních kláves zde máme ještě tlačítko pro přepínání režimů (fotografování/prohlížení), která leží vpravo vedle optického průhledového hledáčku, vpravo od displeje leží tři klávesy (od shora dolů): Displej, Menu a Koš. První slouží pro přepínání režimů displeje, které jsou celkem čtyři: displej zapnutý, zobrazení expozičních parametrů, zobrazení expozičních parametrů, včetně živého histogramu a displej vypnutý. Poslední režim je vhodný pro fotografování přes optický hledáček. Klávesou "Menu" vstupujete do hlavní nabídky a klávesa "Koš" slouží pro mazání v režimu prohlížení snímků, nebo s ní můžete měnit rozlišení fotografií.
Struktura menu se skládá ze dvou úrovní - základní a pokročilé. Stisknete-li klávesu "Menu" v pohotovostním stavu, zobrazí se vám ve spodní části displeje lišta, pomocí které máte možnost měnit nejpoužívanější parametry snímání (zleva do prava): Barevný režim (normální, bohatý, přírodní, sépie, černobílý), Způsob ostření (vícebodový AF, Zaměření na střed, Manuální krokový - 0.5 m, 1.0 m, 3.0 m, 7.0 m a nekonečno), Režim měření expozice (celoplošný, se zdůrazněným středem, bodový), Vyvážení bílé barvy (Auto, Den, Zataženo, Zářivka, Žárovka, Blesk), ISO, Kvalita snímků (lepší, standardní), Způsob snímání (normální, série, velká série), Kontrast (3 úrovně), Ostrost (3 úrovně) a Nastavení. Právě poslední položka - Nastavení - nám odkryje detailnější menu, kde můžeme jít v nastavení fotoaparátu ještě dále. Máme zde celkem 4 záložky: Fotoaparát, Nástroj vnitřní paměti, Nastavení 1 a Nastavení 2.
Záložka "Fotoaparátu" umožňuje měnit nastavení: Režim AF, Digitální přenos, Redukce červených očí, Asistenční světlo AF, Automatické prohlížení. Druhá položka - Nástroj vnitřní paměti - pouze formátuje interní paměť přístroje. Třetí a poslední záložka - Nastavení 1 a 2 - nabízejí volby klasického "setupu": Podsvícení LCD displeje, Zvuky, Jazyk, Inicializace, Číslo souboru, Spojení přes USB port, Videovýstup a Nastavení hodin. V režimu kamery je nabídka stejná, to samé platí pro scénické módy a plně automatický režim - ovšem s tím rozdílem, že máte některé (nebo téměř všechny - viz automatika) položky "zmražené" (ISO, WB, atd). V režimu prohlížení můžete v základní nabídce provádět nejzákladnější operace případně také úpravy snímků: Ochrana, Přímý Tisk/Sdílení, Slideshow, Změny velikosti, Výřez a Nastavení. Poslední položka obsahuje opět stejné možnosti jako v ostatních režimech aparátu.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Srovnáme-li Sony Cyber-Shot DSC-W50 s konkurenčními přístroji, je na tom v případě úrovně šumu velmi dobře. Kompakt fotografuje celkem na 6 různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000. Na nižší citlivosti (ISO 80, 100 a 200) je šum takřka zanedbatelný. Na další citlivost - ISO 400, se začíná šum projevovat na jednolitých plochách, ale bez ostrých kontur, tudíž takové snímky jsou stále bez problémů použitelné. Ztrátu detailů vlivem silnější softwarové redukce šumu pozorujeme až při další citlivosti ISO 800. Nicméně to platí především pro noční fotografie. Mluvíme-li zde o denních snímcích, jejich kvalita je stále dobrá a lze pro běžné použití zvolit i citlivost ISO 800. Při nejvyšší citlivosti - ISO 1000 je situace kupodivu obdobná jako v předchozím případě. Na nočních fotografiích jsou již pozorovatelné silné šumové aspekty, působící rušivě. Nicméně i denní snímky s nejvyšší citlivostí lze v nouzových případech použít (například jako náhledy pro web).
Automatické vyvážení bílé barvy dosahuje standardních výkonů. V drtivé většině situací se na automatiku můžeme spolehnout, ovšem v žárovkovém osvětlení je lepší přepnout na některý z předdefinovaných módů. Nejedná se však o žádný ojedinělý jev - tímto neduhem trpí drtivá většina kompaktních fotoaparátů. Možnost volby manuální kalibrace vyvážení bílé barvy zde bohužel chybí.
Ostrost i kresba fotografií sice nijak zvlášť nezaujme, ale rozhodně ani neurazí. Přístroj používá silné softwarové úpravy (hlavně doostřování), což však v konečném výsledku může ojediněle působit až rušivě (příliš ostré hrany). Na druhou stranu zde není nijak výrazná většina běžných vad objektivu. Můžeme pozorovat na vodorovných i svislých sbíhajících se liniích moiré. Na přechodech bílé a černé barvy je patrná chromatická aberace, avšak nijak výrazně. Také vinětace (ztráta světla v rozích) je zde minimální. Na testovacích terčích je patrné slabé soudkovité zkreslení, které však se zvyšujícím se ohniskem přechází do zkreslení poduškovitého. S rostoucím ohniskem ustupují moiré i chromatická aberace. Mírně klesá také ostrost, ale nejedná se o nic zásadního. V případě celkové kvality fotografií dosahuje Sony Cyber-shot W50 nadstandardních výsledků ve své kategorii.
Sony Cyber-Shot W50 v praxi
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku, uplyne něco málo přes dvě sekundy - cca 2,1 s. Na svou kategorii se jedná o poměrně dobrou rychlost. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách tedy neměřitelná (tzn. Kratší než 0,1 s). Bez namáčknutí je prodleva cca 0,5 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá zhruba 1,2 sekundy, přičemž ovládání zoomu se rozděluje do 9 kroků. Během natáčení videosekvence nelze používat zoom. Automatické měření, stejně tak i autofocus pracují rychle, spolehlivě a přesně a lze se na ně spolehnout ve většině případů. Trochu problém však může nastat v případě ostření při slabším osvětlení, kdy se doba zaostření aparátu nezřídka kdy může blížit ke dvěma sekundám. Při denním (nebo i dostatečném umělém) osvětlení pracuje AF průměrnou rychlostí 0,5 s, ovšem za šera nebo v temných místech můžete ostřit průměrně až 1,8 s. Nicméně pro tyto situace vybavil výrobce přístroj silným asistenčním světlem. Co se týče režimů focusu, kromě automatiky (v režimu normálním nebo makro) lze aktivovat také manuální režim zaostřování, kde můžete vybírat z možností nekonečno, 7 m, 3 m, 1 m a 0,5 m.
V terénu se s fotoaparátem pracuje dobře. Ačkoli disponuje menšími rozměry a úzkým profilem, přesto se pohodlně drží a dobře se s ním fotografuje. Všechna ovládací tlačítka jsou dobře dostupná, ovšem zde je třeba upozornit, že uživatelé s většími prsty budou mít s ovládáním problémy. Klávesy jsou soustředěny blízko u sebe a mají malé rozměry (což je však pro tento druh aparátu naprosto běžné). Struktura menu je řešená logicky, ovládání je intuitivní a nijak složité. Určitě potěší také optický průhledový hledáček, při jehož umístění kladl výrobce důraz na to, aby nedocházelo k tzv. "nosní kolizi" (neboli kontakt nosu s displejem). V případě použití optického hledáčku lze samozřejmě displej úplně vypnout, aby vás nerušil jeho jas, nicméně fotografování s ním není vzhledem k malému rozměru příliš praktické, také ořezový faktor je značný (zejména po stranách) - minimálně 25%. Tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje je dost malé a pro zapnutí (nebo vypnutí) je třeba vyvinout větší tlak a chvíli jej podržet (cca 2 sekundy). Výhoda spočívá v tom, že toto eliminuje náhodné zapnutí (například v kapse), ovšem na stranu druhou zde opět narazí lidé s většími prsty. Trochu krkolomné je ovládání zoomu. Prstenec reaguje dost nepřesně, tj. někdy vůbec a jindy naopak až příliš. Našince jistě potěší podpora češtiny a také zde máte možnost zobrazení živého histogramu (jak v režimu náhledu, tak i při fotografování).
Závěr
Novinky od Sony - Cyber-Shot DSC W50 představuje aparát, vhodný především pro příznivce stylových kompaktů, které se pohodlně vejdou do kapsy. Můžete očekávat pěkné provedení, malé rozměry a nechybí žádná z dnes běžně používaných funkcí. Přístroj nabízí dobrou pracovní rychlost a především nadstandardní kvalitu fotografií - zejména účinnou redukci šumu díky nově použité technologii Clear RAW NRO. Spousta fotografů ocení také přítomnost optického průhledového hledáčku nebo živého histogramu. V menu nechybí ani možnost volby českého jazyka. Je více než chvályhodné, že si výrobci konečně začínají uvědomovat, že nejen megapixely živ jest kompaktní fotoaparát a že by se měli konečně začít zabývat i jinými aspekty než neustálou honbou za stále vyšším rozlišením. Sony Cyber-Shot DSC-W50 je jednou z prvních vlaštovek, která naznačuje některý z možných směrů, jimiž by se výrobci měli začít ubírat. Cyber-shot DSC-W50 již je na pultech prodejen od března 2006 a to za doporučenou prodejní cenu, kterou výrobce stanovil na 7 990 Kč včetně DPH.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014