Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Sony Cyber-shot N1 - fotografování s dotykovým displejem v praxi
14. února 2006, 00.00 | Kombinaci vysokého rozlišení, jednoduchého ovládání a stylového designu s velkým displejem přináší digitální kompakt Cyber-shot N1 od Sony. Jako jeden z mála nabízí dotekový displej, který slouží pro většinu ovládání a nastavení většiny parametrů. Díky absenci klasických tlačítek a křížového ovladače bylo možné použít 3“ displej. Jak tato high-tech hračka dopadla v testu?
{Popis a konstrukce}Kombinaci vysokého rozlišení, jednoduchého ovládání a stylového designu s velkým displejem přináší digitální kompakt Cyber-shot N1 od Sony. Jako jeden z mála nabízí dotekový displej, který slouží pro většinu ovládání a nastavení většiny parametrů. Díky absenci klasických tlačítek a křížového ovladače bylo možné použít 3" displej. Jak tato high-tech hračka dopadla v testu?
Konstrukce a design
Stříbrné kovové tělo fotoaparátu má broušený povrch a elegantní design podtrhuje jednoduchost provedení. Konstrukce má obdélníkový tvar se zaoblenými rohy. Na přední straně je okolo objektivu ozdobný stříbrný prstenec, nad kterým je pomocná dioda autofocusu a vestavěný blesk. Fotoaparát zapneme drobným tlačítkem na horní straně, které je mírně zapuštěné pod povrch, aby se tak zabránilo nechtěnému zapnutí v brašně, kapse apod. Napravo od tlačítka pro zapnutí je tlačítko spouště a nalevo mikrofon pro záznam zvuku videosekvencí.
Na levém boku je pak reproduktor a na pravém dvířka slotu paměťové karty a akumulátoru. Na spodní straně kromě konektoru pro připojení USB a A/V kabelu nechybí ani kovový závit pro stativ, který sice není umístěný v ose objektivu, ale u této kategorie fotoaparátů to až tak nevadí.
Prakticky celou zadní stranu zabírá velký dotykový displej, vedle kterého je pouze kolébkový ovladač zoom a tlačítka pro aktivaci menu a ovládání displeje. Na hraně pravého boku a zadní strany je pak umístěn přepínač sloužící pro nastavení režimu fotografování, natáčení videa a prohlížení pořízených záběrů. Hmotností a rozměry N1 nemůže konkurovat ultratenkým přístrojům Sony řady T, ale i tak nabízí vzhledem ke konkurenci příjemnou alternativu kompaktního fotoaparátu do kapsy. Rozměry jsou 96,7 x 61,1 x 22,7 mm a hmotnost je cca 151 g bez výbavy a cca 185 g s baterií a paměťovou kartou.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Snímač typu Super HAD CCD má úhlopříčku 1/1,8" a disponuje efektivním rozlišením 8,1 MPix. Citlivost lze nastavit na ISO 64, 100, 200, 400 a 800 (vše v plném rozlišení). Snímky ukládá v rozlišení 3 264 x 2 176, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 920 x 1 080, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů do formátu JPEG. Pokud nám nebude vyhovovat barevný režim, můžeme si nastavit filtry sepia nebo černobílý. Snímkům můžeme ve třech stupních nastavit sytost, kontrast a ostrost. Ozvučené videosekvence můžeme natáčet v rozlišení až 640 x 480 bodů.
Trojnásobný optický zoom nabízí objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar, který má rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,9 mm do 23,7 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm). Světelnost je F2,8-5,4. Maximální clonové číslo je F8,0 na nejkratším ohnisku a F16 na nejdelším ohnisku. Automatické zaostřování porovnává kontrast na 5 bodech. Manuálně lze pak zvolit jakýkoliv bod zaostření pomocí dotykového displeje. Oblast výběru je omezena na cca 75% plochy záběru. V této oblasti můžeme označit libovolný bod, přičemž jednotlivé body mají velmi malé rozestupy. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v klasickém režimu a 6 cm v makro režimu.
Oblast měření expozice můžeme nastavit na celoplošné měření, s důrazem na střed nebo bodové. Kromě klasické automatiky máme na výběr také plnou automatiku (nastavuje kromě času a clony také vyvážení bílé a citlivost) a několik scénických režimů. Překvapivě je zde také možnost plně manuálního nastavení času a clony. Poloautomatické režimy priority času a clony fotoaparát nenabízí. Čas závěrky lze nastavit od 1/1 000 s do 30 s. Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání pracuje rychlostí cca 0,9 sn./s pro až 6 snímků v plném rozlišení. Režim rychlého snímání uloží 16 fotografií do jednoho snímku s rozměry 1 280 x 960 bodů.
Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatice, nebo si nastavit jednu z předvoleb pro konkrétní osvětlení. Na výběr jsou režimy: denní světlo, oblačno, zářivky, žárovky a blesk. Vestavěný blesk nabízí klasické režimy jako vynucený záblesk, synchronizaci s dlouhým časem, redukci jevu červených očí. Pracovní rozsah blesku je cca od 0,2 cm do 5 m. Výkon blesku můžeme regulovat ve třech stupních (normal, + a -).
Dotykový LCD displej (Pixel Hybrid Clear Photo LCD Plus) s úhlopříčkou 3" má rozlišení 230 000 bodů. Pro záznam dat se používají paměťové karty Memory Stick Duo (menší verze klasických Memory Sticků), nebo lze v nouzi využít interní paměť s kapacitou 26 MB. Pro přenos dat se používá USB 2.0. O napájení se stará Li-Ion akumulátor NP-BG1, který nalezneme v balení s fotoaparátem.
Díky dotykovému displeji byl implementován jednoduchý editor pro kreslení do snímků, můžeme od ruky kreslit čáry s různou barvou a tloušťkou a vkládat přednastavené symboly. Mezi další speciality patří možnost nahrání hudby, kterou můžeme podkreslit automatické prohlížení obrázků (slideshow). Pro tu máme vyhrazeno cca 5,6 MB v interní paměti. Pomocí dodávaného softwaru můžeme přidávat hudbu z CD nebo MP3 formátu. Další nespornou výhodou pro amatéry je kompletní české menu.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Ovládání je u Sony N1 díky dotykovému displeji poměrně netradiční. Displej můžeme ovládat dotekem prstu, nebo pomocí dodávaného plastového "stylusu" (ukazovátka). Kolébkovým ovladačem nastavujeme optický zoom a dvojicí tlačítek ovládáme displej. Jedním nastavujeme to, co se na displeji zobrazuje, můžeme tak mít na displeji pouze snímanou scénu, informace o nastavených parametrech, nebo i "živý" histogram, který nám nabídne okamžitý náhled poměru stínů a světel na scéně s ohledem na nastavení expozice. Druhým tlačítkem aktivujeme menu. To je rozděleno do tří úrovní. Po stisknutí tlačítka se nám zobrazí první úroveň s velkými tlačítky a možností nastavení režimu expozice, kompenzace expozice, oblast zaostření, režim blesku, samospoušť, makro režim a rozlišení snímků. Posledním tlačítkem je "Menu", které nás přenese k nastavení dalších parametrů, jako je oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, citlivost, komprese JPEG, sériové snímání, bracketing, výkon blesku, barevné filtry, sytost, kontrast a ostrost. Toto menu je rozděleno na 4 záložky, přičemž mezi nimi se pohybujeme stiskem šipky, která nás posune na další (předchozí) záožku. Poslední položkou v menu je "Nastavení".
Zde můžeme jako v klasickém setupu nastavit režim autofocusu (jednosnímkový, kontinuální), digitální zoom, datum, čas, funkce redukce červených očí při blesku (pomocí série předblesků), použití pomocné diody automatického zaostřování, automatické prohlížení pořízeného snímku, formátovat paměť, řadit snímky do alba, stahovat a mazat hudbu, nastavit podsvícení displeje, zvuk, jazyk (kromě jiného také čeština), resetování továrního nastavení, číslování souborů, režim USB, formát videovýstupu (PAL, NTSC), kalibrovat dotykový displej a nastavit použití podvodního pouzdra.
Kvalita snímků
Míra digitální šumu ve snímcích ani nenadchne ani neurazí. Ve srovnání s konkurencí je úroveň šumu velmi dobrá. Na nejnižší citlivosti je šum takřka zanedbatelný. Na ISO 200 se začíná projevovat na jednolitých plochách, ale stále jsou snímky bezproblémově použitelné. Ztrátu detailů vlivem silnější softwarové redukce šumu pozorujeme až na citlivosti ISO 400. Pro cílovou skupinu nenáročných amatérů je však kvalita denních snímků stále velmi vysoká a při zmenšeném zobrazení na monitoru šum neruší. Citlivost ISO 800 pak slouží spíše jako nouzová možnost zachycení buď velmi rychlých pohybů ve špatném osvětlení, nebo extrémně tmavých scén bez stativu. I přes viditelné "rozpití" detailů vlivem redukce šumu, jsou zmenšené a doostřené snímky použitelné například pro internetové publikování. Pro tisk na A4 však vhodné nejsou.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
Automatické vyvážení bílé barvy podává dobré výkony. Ve většině situací se na automatiku můžeme spolehnout, pouze v žárovkovém osvětlení je lepší použít příslušnou předvolbu, jinak budeme mít barvy na snímky posunuté do velmi teplých odstínů. To je však nepříjemná vlastnost většiny digitálů.
I přes poměrně dlouhé počáteční ohnisko (ekvivalent kinofilmu je 38 mm) je zde soudkovité zkreslení citelné. Ostrost v okolí středu snímku je velmi dobrá, ovšem v nejzazších krajích se velmi ztrácí. Chromatická aberace je akceptovatelná a pozorovatelná pouze u krajů snímku. Soudkovitost se ztrácí s nárůstem ohniskové vzdálenosti (optického zoomu). Ostrost na nejdelším ohnisku je o něco málo lepší, než jsme čekali. Není zde žádné sférické zkreslení, ovšem chromatická aberace se citelně zhorší. Vinětace (ztráta světla v rozích) je přijatelná. Za dobrých světelných podmínek vytváří N1 kvalitní kontrastní snímky s věrnými barvami. Celkově lze obrazovou kvalitu označit za dostačující.
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power uplyne do pořízení prvního snímku cca 1,9 s, což je poměrně dobrý výkon. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,2 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší něco málo přes jednu sekundu. Ovládání zoomu je rozděleno na 9 kroků. Během natáčení videosekvence nelze zoomovat.
Rychlost automatického zaostřování je dostatečná pro většinu situací, pro které byl fotoaparát konstruován. Problém může nastat v horším osvětlení, ovšem stejně jako nás výrobce potěšil přítomností manuálního režimu expozice, tak se mu to povedlo i u zaostřování. Kromě jednobodového a celoplošného zaostřování si můžeme sami vybrat zaostřovací bod z virtuálně stovky bodů, stačí se dotknout příslušného místa na displeji (a je nutno mít aktivovaný příslušný režim ostření). Pokud ani to nepomůže, máme možnost nastavit vzdálenost zaostření na nekonečno, 7 m, 3 m, 1 m a 0,5 m. Klení u zaostřování nočních snímků zde tedy nehrozí.
Nejzajímavějším i nejproblémovějším je dotykový displej, který pracuje bezchybně, lze ho zkalibrovat ("trefováním" zobrazených bodů na displeji). Vzhledem k tomu, že fotoaparát počítá s tím, že ne každý má útlé prsty, tak dotykové zóny pro jednotlivá tlačítka jsou poměrně velkoryse velké. To je příjemné, ale na druhou stranu tím méně se tlačítek na displej vejde. Důsledkem je pak rozdělení menu na tři úrovně. Nejdůležitější a nejčastěji měněné parametry sice jsou většinou hned v první úrovni (korekce expozice, manuální nastavení expozice, zaostřování, blesk, režim expozice, rozlišení snímku), ale celková rychlost ovládání nelze s fotoaparáty s klasickými tlačítky příliš srovnávat. I tak je ale nutné výrobce pochválit, protože k ovládání pomocí dotykového displeje jsme měli nedůvěru, která byla částečně vyvrácena.
Na druhou stranu fotoaparát je vhodný pro amatéry a ti po extrémně rychlém měnění parametrů neprahnou. I když ve fotoaparátu není vestavěná nápověda (jak začíná být zvykem), tak české menu uživatele jistě potěší. Automatické měření expozice pracuje dobře a za dobrých podmínek dělá povedené kontrastní snímky s dobrým podáním barev, které není příliš nutné dodatečně upravovat v počítači. Náročnější uživatele, nebo amatéry toužící po pokrocích, potěší manuální režim, kde můžeme nastavit čas expozice i clonu v dostatečném rozsahu. Čas můžeme nastavit až na 30 s, což není u amatérských kompaktů obvyklé. Nemůže pak chybět ani živý náhled histogramu, který nám poradí, zda-li správně exponujeme.
Závěr
Sony N1 je zajímavý digitální kompakt pro fotoamatéry, kteří upřednostňují design před funkcionalitou. To však neznamená, že N1 fotí špatně. Naopak. Obrazová kvalita je na velmi dobré úrovni a možnost manuálního nastavení expozice a zaostření dávají uživateli větší prostor pro kreativitu. Maloobchodní doporučená koncová cena Sony Cyber-shot N1 je 14 990 Kč včetně DPH. Podvodní pouzdro pro hloubky do 40 m má doporučenou cenu 7 990 Kč včetně DPH.
::Technické parametry Sony Cyber-shot N1
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014