Sony Cybershot DSC-W5 – rychlý a elegantní digitální kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony Cybershot DSC-W5 – rychlý a elegantní digitální kompakt v praxi

Sony-DSCW5-recenze

14. února 2005, 00.00 | Měli jsme možnost otestovat nástupce velmi povedeného fotoaparátu DSC-W1, který nese označení DSC-W5. Tento nový digitální kompakt nabízí 5,1 milionové rozlišení, 3 násobný zoom, 32 MB vnitřní flash paměť a inovovaný design.

{Konstrukce a design}

Společnost Sony představila minulý rok na podzim nástupce velmi povedeného modelu DSC-W1, který patří k mimořádně vyvedeným digitálním fotoaparátům kategorie kompaktních přístrojů z hlediska poměru ceny a výkonu. Jedná se o model s označením DSC-W5, který jsme získali k redakčnímu testu a můžeme vám o něm nyní přinést podrobnější informace. Jedná se o model se stejným rozlišením 5 milionů bodů jako u jeho předchůdce, stejnou optikou s 3násobným ekvivalentem přiblížení a podobným vybavením. Společnost Sony u nové DSC-W5 hlavně vsází na upravený design a možnost fotografovat i bez paměťové karty, proto nový model prošel několika kosmetickými úpravami a je vybaven 32 MB vnitřní flash pamětí.



Konstrukce a design
Po konstrukční a designové stránce je nový model DSC-W5 velmi podobný svému předchůdci DSC-W1 kromě několika kosmetických změn, kterými prošla hlavně přední stěna fotoaparátu. Tento model, tak jako i jeho předchůdce, působí poněkud robustnějším a odolnějším vzhledem, o čemž svědčí i jeho rozměry 91 x 60 x 36 mm a váha 250 g. Leskle stříbrná povrchová úprava hliníkového těla, působí velmi decentně.



Přední stěna je vybavena malou vlnkou, sloužící pro zaklesnutí prstů pravé ruky a stabilnější držení, která hlavně zaujme kovovým kroužkem okolo objektivu s vnitřním závitem pro nasazení tele předsádek a širokoúhlých konvertorů. Skrze tento kroužek vyjíždí tubus objektivu, kterého ve vypnutém stavu kryjí plastové lamely, chránící ho proti poškrábání první čočky optické soustavy objektivu. Nad ním je vestavěný blesk s mikrofonem a LED diodou, sloužící jako indikátor samospouště a pomocné AF světlo. Vedle blesku je umístěno přední okénko průhledového optického hledáčku.



Komunikační konektor USB společně s výstupem AV jsou umístěné pod pryžovou krytkou na levé stěně fotoaparátu. Po designové stránce je tato pryžová krytka velmi dobře řešena, protože je zapuštěna do těla přístroje a nenarušuje celkový vzhled přístroje. Na levé stěně se nachází očko pro řemínek a pryžová krytka pro aplikaci přípojných kabelů při použití speciálního napájecího akumulátoru, který je možno nabíjet přímo ve fotoaparátu.



Stativový závit s reproduktorem jsou umístěné na spodní stěně přístroje společně s posuvnou krytkou se zámkem, pod kterou jsou umístěny sloty pro paměťovou kartu a napájecí články.



Pro stabilnější držení je i zadní stěna vybavena výstupkem pro zaklesnutí palce pravé ruky, nad kterým je umístěn kolébkový ovladač zoomu. Zadní stěně dominuje velký 2,5" LCD displej, vedle nějž jsou rozmístěné ovládací prvky společně s tlačítky rozmístěnými do kříže. Zadní okénko průhledového hledáčku našlo své místo v hořejší části zadní stěny nad displejem. Využitelnost hledáčku je vzhledem k jeho ořezům a velikosti LCD displeje velmi omezená.



Tělo fotoaparátu je jakoby rozděleno lesklým proužkem na přední a zadní část fotoaparátu, který je na horní stěně přerušen kruhovým nekonečným ovladačem expozičních režimů. Zde je i zapuštěno spouštěcí tlačítko a indikátor spuštění.

[-more-]{Technická specifikace}

Technická specifikace
I u tohoto modelu použila společnost Sony osvědčeného čipu Super HAD CCD (Hole Accumulation Diode) o velikosti 1/1,8" s rozlišením 5,1 milionů efektivních bodů a možností nastavení citlivosti na 100, 200 a 400 ISO. Díky tomuto čipu je možno pořídit snímky v rozlišení 2.592 x 1.944, 2.048 x 1.536, 1.600 x 1.200 a 640 x 480 bodů nebo v rozlišení 2.592 x 1.728 bodů v poměru stran obrazu 3:2.
Kromě statických snímků lze W5kou natočit i ozvučenou video sekvenci a to v rozlišení 640 x 480 bodů v kvalitě záznamu 30 sním./s. Zvolit lze i nižší kvalitu záznamu 16,6 sním./s nebo nižší rozlišení video sekvence 160 x 112 bodů s frekvencí 8,3 sním./s.Obrazová data zpracovává Real Imaging processor, který ukládá pořízené snímky a video sekvence buď do vnitřní 32MB flash paměti, nebo na paměťovou kartu typu Memory Stick. Fotoaparát podporuje i paměťovou kartu typu Memory Stick Pro. Statické snímky jsou ukládány v obrazovém formátu JPEG s podporou protokolu EXIF 2.2 a video sekvence ve formátu MPEG6.



Objektiv je typu Carl Zeiss Vario Tessar s 3násobným optickým faktorem přiblížení a ohniskovým rozsahem 7,9 - 23,7 mm (38-114 mm po přepočtení na 35 mm kinofilm) se světelností F/2,8 - 5,2. Objektiv je konstruován ze 7 optických členů, rozdělených do 5 skupin s 3 asférickými členy. Objektiv je přizpůsoben i pro využití širokoúhlých předsádek a telekonvertorů. Automatické ostření je možno nastavit na jednotlivé ostření, kdy k ostření dochází při namáčknutí spouště, nebo na kontinuální ostření, které automaticky ostří již před namáčknutím spouště. Jinými slovy kontinuální režim pracuje na bázi neustálého monitorování scény a zaostřování dle nastavených oblastí ostření. Ostření lze nastavit na průměrové ostření, rozdělené do 5 oblastí, nebo na ostření s prioritou středu. Téže lze využít ostření manuální s možností nastavení na hodnoty nekonečno, 7.0 m, 3.0 m, 1.0 m a 0.5 m. Minimální ostřící vzdálenost je ve standardním režimu 50 cm a v režimu makro 10 cm. Pro přiblížení objektu je možné využít i digitálního zoomu se dvěma režimy - Smart a Precision. K dispozici je i možnost aktivování přisvětlovací lampy, která napomáhá systému ostření na bázi porovnávání kontrastu.
Přístroj nabízí kromě programového expozičního režimu i režim manuální. Pro snadnější fotografování je fotoaparát vybaven i sedmi kreativními režimy (soumrak, portrét za soumraku, měkký portrét, krajina, pláž, svíčka). Expoziční logika využívá časů závěrky v rozmezí 1/1000s až 30s. Clona je pouze dvoupolohová, která umožňuje nastavit při nejkratším ohnisku clonu F2,8 nebo F5,2 a při nejdelším ohnisku F5,2 a F10. Expoziční hodnoty v automatických režimech lze ovlivnit pomocí kompenzace expozice v rozmezí +-2EV po 1/3EV krocích. Nespornou výhodou je zobrazení histogramu v reálném čase.



Režim sekvenčního snímání umožňuje pořídit 16 nebo 9 snímků za sebou rychlostí 1,6 sním./s. Je také možno aktivovat režim Multiburst, který vyfotografuje 16 snímků ve velmi krátkém časovém úseku a uloží do jednoho snímku o velikosti 1MB. Vyvážení bílé nabízí automatický režim a 5 předdefinovaných hodnot. Bohužel není možno vyvážení bílé ovlivnit manuálním nastavením.
Při zhoršených expozičních podmínkách lze aktivovat vnitřní blesk s rozsahem 0,5 - 3,8 m s možností nastavení režimů: vynucený blesk, pomalá synchronizace, automatický režim a vypnutí blesku.
Pro fotografování lze využít buď optický průhledový hledáček bez dioptrické korekce, nebo 2,5" LCD displej s rozlišením 115.000 bodů. Pro připojení k externímu zařízení je fotoaparát vybaven komunikačním rozhraním USB 2.0 a konektorem s výstupem AV s podporou protokolů PAL a NTSC. Pro napájení využívá DSC-W5 dvou tužkových AA baterií s možností použití alkalických článků nebo NiMH. Přístroj je možné napájet i speciálním akumulátorem s možností nabíjení přímo ve fotoaparátu pomocí externího zdroje AC-LS5.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání fotoaparátu
Ovládání fotoaparátu a rozložení ovládacích prvků je téměř totožné s modelem DSC-W1. Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně fotoaparátu s označení "Power", po jehož zmáčknutí se velmi rychle vysune tubus objektivu a fotoaparát je připraven k fotografování. Na horní stěně se nachází nekonečný otočný volič expozičních a kreativních režimů, společně s režimem pro prohlížení pořízených snímků a video sekvencí.



Zadní stěna je vybavena ostatními ovládacími prvky pro nastavení různých funkcí včetně tlačítka Menu a ovládacích prvků, umístěných do kříže s prostředním potvrzovacím tlačítkem. Tato tlačítka mají předdefinované funkce, takže kromě pohybu v Menu slouží i jako přímá tlačítka pro aktivaci různých funkcí. Horní tlačítko slouží pro přepínání režimů blesku, pravé tlačítko pro aktivaci Makro režimu, spodní tlačítko aktivuje samospoušť a levé tlačítko slouží pro prohlížení posledního vyfotografovaného snímku.
Tlačítko Menu aktivuje na displeji lištu s nejčastěji používanými funkcemi, která obsahuje i volbu "set-up" pro ostatní nastavení přístroje. Po aktivaci lišty tlačítkem Menu je možné v expozičních režimech fotografování statických snímků přednastavit ostrost, kontrast nebo saturaci snímku, aktivovat předvolené efekty, zvětšit nebo zmenšit výkon blesku, zapnout sekvenční snímání, nastavit velikost komprese obrazového formátu JPEG, nastavit citlivost, vyvážení bílé, expoziční měření nebo režim AF společně s kompenzací expozice.
Nejspodnějším ovládacím prvkem na zadní straně se v expozičním režimu nastavuje velikost rozlišení snímku. Za pomoci tlačítka pod kolébkovým ovladačem zoomu se mění zobrazení displeje a aktivuje se i reálný histogram.



[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Nová DSC-W5ka používá stejný čip jako model DSC-W1 s efektivním rozlišením 5,1 milionů bodů a s možností manuálního nastavení citlivosti na 100, 200 a 400 ISO. Optika i čip jsou stejné jako u předchozího modelu, takže i kvalita snímků při různém nastavení citlivosti je velmi kvalitní.
Při nastavení citlivosti 100 ISO je úroveň šumu takřka nulová. Při nastavení citlivosti 200 ISO je šum ve snímku patrný, ale až při zvětšení snímku 1:1. Dokonce i na fotografii exponované při citlivosti 400 ISO je úroveň šumu velmi malá. Při delších expozicích se aktivuje automatická redukce šumu, která je velmi kvalitní a ani při zvýšené citlivosti výrazně nenarušuje úroveň šumu ostrost snímků.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 100, 200 a 400 ISO

Automatika vyvážení bílé v externích podmínkách pracuje vcelku spolehlivě. V místech s různými druhy osvětlení je však vhodné využít předdefinovaných hodnot vyvážení bílé.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo nastavené žárovkové světlo)

Objektiv vykazuje minimální vinětaci. Na nejkratší ohniskové vzdálenosti má objektiv mírné soudkovité zkreslení, které směrem k delším ohniskovým vzdálenostem mizí. Kresba a ostrost snímků je dobrá, která se snižuje směrem k okrajům snímků. Chromatická aberace je minimální, ale směrem k okrajům se zvyšuje.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisková vzdálenost 38 mm, vpravo ohnisková vzdálenost 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení. Vlevo ohnisková vzdálenost 38 mm, vpravo ohnisková vzdálenost 114 mm.

 

Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 100, 200, 400 ISO)

 

Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 100, 200, 400 ISO)


Ukázka video sekvence (6,0 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a Závěr}

Praktické zkušenosti
Vzhledem ke své kategorii, do které patří model DSC-W5, jde o velmi rychlý přístroj. Doba, potřebná od spuštění přístroje po pořízení prvního snímku, se pohybuje okolo 1,5s. Automatika ostření a expozice pracuje velmi rychle a bez namáčknutí spouště lze pořídit snímek za cca 0,1s. S namáčknutím spouště je pořízení snímku takřka okamžité za neměřitelných 0,01s. Z toho plyne, že rychlost závěrky je velmi rychlá s minimálním zpožděním.
Zpoždění LCD je takřka nepostřehnutelné a zobrazování snímané scény je při namáčknutí spouště minimální. Ovládání 3násobného optického zoomu je rozděleno na 9 kroků, což je velmi příjemné, ale pro přesné nastavení kompozice by bylo vhodnější jemnější ovládání. Celkově je ovládání přístroje velmi rychlé a ovládací prvky reagují přesně.



Automatická expozice s automatickým zaostřováním pracují velmi dobře a dá se na ně plně spolehnout. Velkou výhodou je i přítomnost reálného histogramu, který napomáhá při určení expozice a to i v manuálním režimu. Velikost displeje 2,5", kterým je DSC-W5 vybaven, je v dnešní době v této kategorii fotoaparátu spíše nadstandardem, i když si lze těžko vysvětlit snížení rozlišení ze 123.200 bodů (DSC-W1) na 115.000 bodů.
Mezi praktické vylepšení patři hlavně možnost fotografovat bez přítomnosti paměťové karty, protože DSC-W5ka je vybavena 32 MB vnitřní flash pamětí, na kterou je možno uložit při nastavení maximálního rozlišení a nízké kompresi minimálně 12 snímků. Kapacita 32 MB vnitřní paměti u 5 milionového rozlišení není příliš mnoho, ale umožňuje to pořídit fotografie i bez přítomnosti paměťové karty nebo při jejím zaplnění.
Nový model Sony DSC-W5 je napájen stejně jako předchozí model dvěmi AA tužkovými bateriemi, které při použití NiMH článků umožňují dle výrobce, pořídit až 340 snímků. Plně nabité baterie vydržely celé naše testování, aniž by musely být znovu nabíjeny.


Závěr
Sony Cybershot DSC-W5 pokračuje v řadě "W", který se vyznačuje vysokou rychlostí a 2,5" LCD displejem. Oproti minulému modelu byla přidána možnost uložení pořízených snímků do vnitřní flash paměti a upraven byl také design přístroje.
Pěti milionové rozlišení umožňuje tisknout pořízené snímky na větší formáty a nejen na standardních 10 x 15 cm. Také dává volnost při různých ořezech a výřezech. Rychlý start dovoluje zachytit i neopakovatelné emotivní momenty přátel a blízkých. DSC-W5 je určena pro středně pokročilé fotoamatéry, kteří jistě ocení zajímavý design v hliníkovém těle, manuální režim a reálný histogram. K výhodám jistě patří i široké příslušenství ve formě nabíjecího akumulátoru, podvodního pouzdra a možnosti využití širokoúhlých předsádek a telekonvertorů. Tento model by se měl na českém trhu objevit koncem února za předběžnou cenu 12.000,- Kč (cena je doporučena oficiálním zastoupením společnosti Sony v České republice).


:: Technické parametry Sony Cybershot DSC-W5
:: Porovnání technických parametrů Sony Cybershot DSC-W5 s W1 a Samsung V50

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


 
Snímek vlevo byl exponován při nastavení hodnot citlivosti 100ISO, času 1/160s a clony f/5,2.
Snímek vpravo byl exponován při nastavení hodnot citlivosti 100ISO, času 1/500s a clony f/3,5.


Snímek byl exponován při nastavení hodnot citlivosti 100ISO, času 1/80s a clony f/5,6.


Snímek byl exponován při nastavení hodnot citlivosti 100ISO, času 1/250s a clony f/2,8.
[-more-]{Porovnání Sony Cybershot DSC-W5 s DSC-W1 a Samsung V50}

Porovnání Sony Cybershot DSC-W5 s DSC-W1 a Samsung V50
Pro porovnání se Sony Cybershot DSC-W5 jsme vybrali jeho předchůdce DSC-W1 a Samsung V50, protože se jedná o digitální fotoaparáty ve stejné kategorii s pěti milionovým rozlišením a trojnásobným faktorem přiblížení.
Rozdíly v kvalitě mezi DSC-W1 a DSC-W5, vzhledem k použití stejného čipu a optické soustavy, nejsou velké. Velké rozdíly v ostrosti nejsou ani při srovnání s modelem Samsung V50.
Samsung V50 disponuje větším rozsahem citlivostí od 50 do 400ISO namísto rozsahem 100 až 400ISO použitých u Sony DSC-W1 a W5. Při porovnání citlivostí těchto modelů je vidět, že úroveň šumu je u modelu Samsung V50 o něco vyšší než u modelů DS-W5 a W1.



Sony Cybeshot DSC-W5 - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 100, 200 a 400 ISO


Sony Cybeshot DSC-W1 - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 100, 200 a 400 ISO


Samsung V50 - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO


Sony Cybeshot DSC-W5 - Výřez 1:1 z testovacího terče


Sony Cybeshot DSC-W1 - Výřez 1:1 z testovacího terče


Samsung V50 - Výřez 1:1 z testovacího terče

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: