Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Sony CyberShot H9 – dospělý EVF ultrazoom v praxi
10. července 2007, 00.00 | Společnost Sony nedávno uvedla na trh již třetí generaci EVF fotoaparátu "Cybershot" řady "DSC-H". Novinka nese označení H9 a nabízí vyšší rozlišení (8.0 MPix) i optický zoom (15ti násobný), kromě toho se může pochlubit velkým 3,0" displejem, optickou stabilizací a množstvím manuálních funkcí.
{Základní popis}Společnost Sony nedávno uvedla na trh již třetí generaci EVF fotoaparátu "Cybershot" řady "DSC-H". Po předloňském modelu H1 a její loňské dvojici plnohodnotných nástupců H2 a H5 přichází novinka H9 (ještě spolu s modelem H7), přinášející vyšší rozlišení (8.0 MPix) a optický zoom (15ti násobný). Zaměřením se jedná opět o klasický EVF přístroj, jenž dále nabídne například velký 3,0" displej, optickou stabilizaci obrazu (Super SteadyShot), noční režim "Nightshot" a samozřejmě množství manuálních funkcí. Koncepčně kráčí novinka víceméně ve šlépějích svých předchůdců. Jaký tedy je Sony CyberShot DSC-H9 v praxi a jak je na tom s kvalitou snímků? Tyto a další odpovědi objasníme v následující recenzi.
Základní popis
Vzhledem k faktu, že jak předloni Sony H1, tak i loňské modely H2/H5 představovaly vyspělé a povedené EVF fotoaparáty, výrobce celkem logicky nedělal u zatím poslední novinky žádné revoluční změny. Po stránce designové se jedná o velmi podobný aparát, ovšem s vyšším rozlišením, větším ohniskovým rozsahem, jiným konstrukčním řešením displeje a několika obměnami. Markantnější změnu představuje ovládání a především samotné menu (k čemuž se dostaneme později). Přední části fotoaparátu dominuje již standardně mohutný tubus objektivu. Na levé straně (z čelního pohledu) leží robustní pogumovaný úchopový grip, který zároveň ukrývá baterii. Oproti předešlým modelům, které byly napájeny ještě dvojicí klasickým AA článků, zde výrobce použil speciální lithium-iontový akumulátor (NP-BG1 s kapacitou 3,4Wh). Na čelní straně naleznete ještě asistenční světlo autofocusu a otvor s mikrofonem (pro záznam audia). Přímo nad objektivem leží pop-up (vyskakovací) interní blesk s dosahem až 9,8 metrů.
Plášť fotoaparátu je plastový, avšak tubus objektivu tvoří kov; barevné provedení je černé. Ve spodní části aparátu leží kovový závit pro umístění aparátu do stativu (stativový závit je však mimo osu objektivu) a dále plastová dvířka pro baterie a paměťovou kartu (typu MemoryStick Duo Pro). Na stranách přístroje naleznete konektory DC IN a USB a také dvojici kovových robustních oček pro uchycení řemenu pro nošení přístroje.
Na horní straně je kruhový volič režimů, spoušť, dvojice kláves (měření expozice a způsob snímání) a tlačítko pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu. Na zadní straně leží elektronický hledáček s dioptrickou korekcí. Vedle hledáčku zaujme velký barevný 3,0" displej, který je výklopný a nastavitelný. Displej drží robustní kloub, jenž umožňuje jeho snadné vyklopení a následnou manipulaci. Lze s ním pohybovat v úhlu 180°, což oceníte zejména při nutnosti fotografování nad hlavou nebo od pasu. Zbytek zadní strany vyplňuje ovládání. Najdete zde dvojici tlačítek Finder/LCD (pro přepínání náhledu na displeji a v el. hledáčku), dále kolébkový ovladač zoomu, klávesu Menu, Home a samozřejmě i multifunkční křížový ovladač, který slouží jak k prohlížení snímků, tak i ke změnám běžně používaných funkcí: displej (nahoru), samospoušť (dolů), režim ostření - normal/makro (vlevo) a blesk (vpravo). Klávesa uprostřed slouží k potvrzení vybrané volby.
Kolem multifunkčního křížového ovladače se nachází prstenec, který supluje klasický roller a měníte jím například expoziční parametry (v manuálních a polomanuálních režimech). Na boku (na straně objektivu) ještě leží jeden důležitý přepínač – aktivující noční režim "Nightshot". Rozměry a hmotnost aparátu jsou: 110 x 83 x 86 mm a 440 g (bez baterie a paměťové karty). K dostání bude H9 kromě černé barvy také ve stříbrném provedení.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Sony CyberShot DSC-H9 fotografuje pomocí snímacího čipu Super HAD CCD s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 8,0 MPix (fyzické rozlišení je 8,10 MPix), což umožňuje záznam až do velikosti 3264 x 2448 bodů. V dalších formátech lze poté snímat do velikostí: 2592 x 1944, 2048 x 1536, 640 x 480 bodů. Standardní formát poměru stran je 4:3, ale nechybí ani možnost ořezu do formátů 3:2 a 16:9. Režim snímání umožňuje jak jednorázové snímání, tak i sériové – to pracuje rychlostí 2,2 snímky za sekundu (do maximální kapacity až 100 snímků). V případě potřeby lze nastavit také expoziční bracketing, a to ve třech režimech (s odstupem +/-0,3EV, +/-0,7EV a +/-1EV).
Kromě snímků můžete pořizovat také ozvučená videa ve VGA kvalitě 640 x 480 bodů, popř. QVGA 320 x 240 bodů a to s frekvencí snímkování 30 snímků za sekundu ve formátu MPEG. Sony Cybershot DSC-H9 umožňuje navíc možnost výstupu videa v plné HD 1080 kvalitě (například pro plné zobrazení na domácích TV). Příjemnou funkcí je možnost používání jak optické stabilizace, tak i optického zoomu i během záznamu videosekvencí. V případě citlivosti můžete měnit hodnoty na: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 (což je také znatelné zvýšení oproti starším modelům). Výrobce použil u H9 obrazový procesor BIONZ, starající se o optimální kvalitu obrazu a rychlejší zpracovávání snímků.
Jako optika je zde osvědčený Carl Zeiss Vario-Tessar s ohniskovým rozsahem 5,2 - 78 mm (31 - 465 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) při světelnosti F2,7-4,5 (s maximálním clonovým číslem F8 na nejkratším i nejdelším ohnisku). Použitý Carl Zeiss objektiv se skládá z 13 čoček, řazených v 8 skupinách (4 asférické členy a 1 ED člen). Součástí vybavení H9 je optický stabilizátor Super SteadyShot, který je řešen pomocí pohyblivých čoček v objektivu. Funkci zvlášť oceníte zejména při fotografování na delší ohniska nebo při horších světelných podmínkách. Stabilizace obrazu pracuje ve dvou režimech – jen při snímání, nebo průběžně. A lze ji samozřejmě v případě potřeby též vypnout (neboť např. průběžné stabilizování bude mít velký vliv na spotřebu baterie).
Časy expozice se pohybují od 30 sekund do 1/4000 sekundy. Kompenzaci expozice lze korigovat v rozmezí +/- 2EV (po 1/3EV krocích) a způsoby měření můžete nastavit celoplošně, bodově nebo se zdůrazněným středem. Autofocus je 9-bodový a pracuje ve dvou režimech – v normálním a v makro režimu. Normální režim ostří od cca 50 cm a v režimu makro funguje AF od 2 cm. Za zhoršených světelných podmínek asistuje pomocné světlo AF. Způsob ostření lze dále nastavit na vícebodové, se zaměřením na střed, manuální a výběrové – kde si sami určíte oblast, na kterou chcete zaměřit. Při nastavení manuálního ostření máte možnost libovolně nastavit vzdálenosti od 2 cm až na nekonečno.
V případě expozičních režimů máte k dispozici jak plně automatický režim, tak i režimy Program (automaticky nastaví clonu a čas), Prioritu času, Prioritu clony, Manuální režim a dále 5 asistenčních módů: Vysoká citlivost, Portrét, Sport, Portrét za soumraku a Krajina. Dále je zde také režim SCN, zahrnující 4 scénické režimy (Soumrak, Pláž, Sníh a Ohňostroj). Interní blesk pracuje v režimech: automatický, zapnuto, vypnuto, pomalá synchronizace. Redukci červených očí lze aktivovat přímo v menu.
Funkce vyvážení bílé barvy nabízí možnost nejen automatického režimu, ale i manuálního nastavení vyvážení bílé barvy. Kromě toho jsou zde také předdefinované režimy: Slunce, Zataženo, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3, Žárovka, Blesk. Nechybí ani možnost zobrazení živého histogramu (v režimu prohlížení snímků i přímo při fotografování). Kromě externí paměti typu MemoryStick Pro Duo lze využít též 32 MB paměti interní. Konektivita je vyřešena pomocí USB 2.0. Displej má úhlopříčku 3,0", je vybaven antireflexní fólií a disponuje rozlišením 230 000 bodů. Elektronický hledáček má velikost 0,2" a rozlišení 201 000 bodů.
Přibyla zde zajímavá funkce (u digitálních aparátů zatím ojedinělá) používaná například u digitálních videokamer. Jedná se o funkci "Nightshot", která se aktivuje samostatným (jednoúčelovým) přepínačem, umístěným na boku objektivového tubusu. Jak již sám název napovídá, jde o možnost fotografování i za úplné tmy. Při aktivaci "Nightshot" osvětluje fotoaparát scénu pomocí infračerveného světla. Jedná se rozhodně o celkem zajímavou funkci, i když v praxi – na opravdové fotografování – to své uplatnění sotva nalezne, ale pro reportážní účely (nebo zajímavé momentky) je "Nightshot" docela praktickou utilitkou. Dále je Sony H9 vybaven například technologií DRO pro automatickou opravu kontrastu a expozice a je možná také prezentace s hudbou ve vysokém rozlišení pro přehrávání na displeji LCD ve fotoaparátu nebo na televizoru HD (16:9); součástí standardní dodávky je i dálkový ovladač.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládání jako takové a zejména struktura menu představují rozhodně nejmarkantnější rozdíly oproti starším modelům. V první řadě chybí jakékoliv rollery. Místo toho zde je kruhový prstenec, lemující multifunkční ovladač. Výčet všech ovládacích kláves byl také redukován na minimum, což není pokaždé ideálním řešením (v tomto případě totiž platí, že méně nemusí znamenat vždy více). Menu, ač podobné jako u starších typů, přesto vykazuje značné vizuální rozdíly, což bude ze začátku (pro uživatele zvyklé na „soňácká“ menu) dosti matoucí. Ačkoli v těchto ohledech vůbec nejsem konzervativcem, osobně mi více vyhovoval "starý" systém menu.
Na horní straně fotoaparátu (na vrchu úchopového gripu) leží křížový volič režimů, umožňující navolit odpovídající mód fotografování. Jsou zde jak automatické, polomanuální a plně manuální režimy (Auto, P, S, A, M), tak i asistenční režimy (Vysoká citlivost, Portrét, Sport, Portrét za soumraku, Krajina) nebo scénické režimy (Soumrak, Pláž, Sníh a Ohňostroj). Poslední volbou kruhového ovladače je aktivace videokamery. Veškerá ostatní ovládací tlačítka leží na zadní straně. Nad displejem je dvojice tlačítek – pro přepínání displeje/elektronického hledáčku a pro přepínání režimů fotografování/prohlížení.
V pravé části zadní strany je pak jen již kolébkový ovladač zoomu, dvojice kláves Menu a Home a multifunkční křížový ovladač s potvrzovací klávesou OK uprostřed. Klávesou Menu vstoupíte do hlavní struktury, kde měníte veškerá nastavení a ovládání, klávesa Home zpřístupní základní nabídku, kde lze vybírat a přepínat mezi režimy Fotografování/Přehrávání/Tisk/Správou paměti/Nastavení. Pod položkou Nastavení se ukrývají možnosti: Hlavní nastavení, Nastavení pro záběr, Nastavení hodin a Nastavení jazyka.
Multifunkční křížový ovladač slouží jednak pro pohyb v menu a při prohlížení, tak jím i nastavujeme běžně používané funkce, jako je nastavení blesku, samospoušť, ostření a displej (aktivuje/deaktivuje informace na displeji – včetně živého histogramu). Klávesa uprostřed potvrzuje vybrané volby. Multifunkční ovladač je lemován stříbrným prstencem, suplujícím klasický roller, kterým můžeme např. listovat při prohlížení fotografií, zároveň jím však měníme také expoziční parametry (spolu s kombinací potvrzujícího tlačítka) v manuálních a polomanuálních módech.
Menu se opět rozděluje na základní menu a pokročilé nastavení. Do jeho struktury vstoupíte stiskem stejnojmenné klávesy, čímž se dostaneme do základní nabídky, kde máme možnosti změn: Velikost snímků, Redukce červených očí, Super SteadyShot (optická stabilizace obrazu) a Setup. Poslední volbou zpřístupníme menu Nastavení, kde můžeme regulovat: Pomocné světlo AF, Mřížku, Režim AF, Digitální přenos, Předsádku (Blízko, Tele, Široko a Vypnuto), Synchronizaci blesku, Automatickou rotaci, Automatické prohlížení, Rozšířené ostření. Další nastavení naleznete pod klávesou Home (opět položka "Nastavení"). Zde lze dále regulovat Zvuky, Inicializaci, Konektivitu přes USB, Video v HD rozlišení, Videovýstup, Nastavení hodin a data nebo nastavení jazyka. A právě toto je zbytečně komplikované – chcete-li totiž provádět konkrétní změny v Setupu, mnohdy musíte hledat a přepínat klávesami "Menu" a "Home", pod kterými je ukryto jednak základní Menu "setupu" a poté to rozšířené.
V režimu prohlížení umožňuje menu provádět mimo jiné také základní úpravy snímků a nabízí volby: Mazání, Prezentace, Úpravy - Retuše (Měkké ostření, Částečná barva, Rybí oko, Paprskový filtr, Ořez a Korekce červených očí), Ochrana snímků, Sdílení, Tisk, Rotace, Výběr složky.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Sony CyberShot DSC-H9 fotografuje na sedm citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200. První tři citlivosti: ISO 80, 100 a 200 nenaznačují prakticky žádný šum, který by rušil vizuální dojem z fotografií. Následující citlivost ISO 400 již nese jasné známky digitálního šumu, ale i přesto jsou tyto snímky ve většině případů stále celkem dobře použitelné. V případě citlivosti ISO 800 je šum silný s výraznými modrofialovými mapami s ostrými konturami, což již působí na snímcích velice rušivě. Takto pořízené fotografie lze použít spíše jen jako zmenšené náhledy. Poslední dvě citlivosti - ISO 1600 a ISO 3200 produkují silně zašuměné snímky a takto pořízené fotografie již jsou v praxi téměř nepoužitelné. V celkovém hodnocení redukce šumu nabízí Cyber-shot DSC-H9 ve své kategorii naprosto průměrné výsledky.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. V umělém osvětlení se však nevyhneme teplejším odstínům barev (nažloutlý nádech), proto je v takových případech nutné přepnout na některý z předdefinovaných režimů: Den, Zamračeno, Žárovka, 3 druhy Zářivky nebo Blesk. Nechybí zde ani možnost manuálního nastavení vyvážení bílé barvy.
Kontrast, ostrost a barevná vyváženost jsou u Sony H9 na vysoké úrovni, Sony zde opět vyniká účinným post-procesingem, což je na snímcích dobře patrné. V kombinaci s použitou optikou dopadají výsledky velmi dobře. Ostrost je silná také v rozích snímků, což není stále ještě úplně standardní jev. S rostoucím ohniskem ostrost sice klesá, ale i na nejdelším ohnisku jsou na tom snímky na danou kategorii (a vysoké konečné ohnisko) stále dobře. Na druhou stranu zde však máme také silnější vady optiky. Na sbíhajících se liniích můžeme pozorovat silnější moiré a je patrná také vyšší úroveň chromatické aberace. Projevuje se i ztráta světla v rozích (vinětace), ale není nijak zvlášť rušivá. Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem přechází ve zkreslení poduškovité. V celkovém hodnocení kvality snímků dosahuje Sony Cybershot DSC-H9 nadprůměrných výsledků, to je však částečně degradováno silnějšími projevy vad optiky.
Sony CyberShot DSC-H9 v praxi
Od zapnutí fotoaparátu až po vyexponování prvního snímku uplyne cca 2,8 sekundy, což je v dané třídě spíše slabší startovací čas (ovšem je třeba brát ohled na fakt, že téměř 2/3 času jsou věnovány vysunutí objektivu). Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách tedy neměřitelná (menší než 0,1 s). Bez namáčknutí spouště trvá pořízení snímku přesně 0,5 sekundy. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší a naopak trvá necelé dvě sekundy (1,8 sekund). Ovládání zoomu se přitom rozděluje do cca 30 kroků. Během natáčení videosekvencí lze používat také optický zoom a stejně tak můžete v režimu videokamery aktivovat i deaktivovat také funkci optické stabilizace (Super SteadyShot). Sony Cybershot DSC-H9 disponuje audio přehrávačem a díky němu umožňuje stahování a přehrávání hudebních souborů (ve formátu MP3).
Automatické měření expozice pracuje korektně, též autofocus pracuje rychle a dobře, ovšem neduh, jenž je pro tuto třídu bohužel typický, představuje občasné selhání (nebo dlouhé automatické zaostřování) autofocusu v případě ostření za slabších světelných podmínek. Jinak pro podobné případy je k dispozici silné asistenční světlo AF. Kromě makra a normálního režimu můžete též volit mezi vícebodovým ostřením, se zaměřením na střed a nebo selektivním (sami vybíráte oblast, na kterou chcete ostřit). Kromě toho lze vybrat též funkci manuálního zaostřování. Sony H9 nabízí zajímavou funkci "Nightshot", která se aktivuje samostatným (jednoúčelovým) přepínačem, umístěným na boku objektivového tubusu. Jde o funkci, umožňující fotografování za slabého osvětlení nebo i za úplné tmy. Fotoaparát v těchto případech osvětlí scénu infračerveným světlem. Výsledky sice nejsou dechberoucí a je na nich pochopitelně znát absence světla, ale i přesto jde o poměrně zajímavou a v ojedinělých případech praktickou funkci.
Displej i hledáček má jisté zpoždění, to však je standardní a lze jej tolerovat. Při fotografování slouží jako efektivní pomocník malý, detailní živý histogram (který funguje pochopitelně též v režimu prohlížení). Stále nedotaženým prvkem je (typická i pro starší modely řady DSC-H) jak pomalejší pracovní rychlost, tak též reakce ovládacích prvků (zejména multifunkčního ovladače), které jsou pomalé a reagují se zpožděním. Na druhou stranu při náhodném stisku reaguje multifunkční ovladač (vlevo, vpravo, dolů, nahoru) až příliš citlivě, což může mít (a často má) za následek náhodnou aktivaci makra nebo zapnutí/vypnutí blesku v případech, kdy to není žádoucí. Sluneční clona, kterou výrobce dodává ve standardním balení, je také značně nedotažená, neboť při fotografování na kratších ohniscích zasahuje do scény (objektiv je příliš zasunutý a je částečně zastíněn sluneční clonou). Ve standardním balení naleznete kromě přístroje a clony dále ještě dálkové ovládání, kroužek adaptéru, kryt objektivu, nabíječku, akumulátor NP-BG1, USB kabel, videokabel, manuál, řemen na krk a CD s ovladači.
Závěr
Sony Cyber-shot DSC-H9 představuje aparát pro nadšené fotoamatéry, kterým již klasický kompakt nestačí. Pro uživatele požadující bohaté funkční vybavení, velký rozsah zoomu, možnosti manuální kontroly expozice, vysoké rozlišení a optickou stabilizaci je H9 vhodnou alternativou. Jako bonus zde máme například také možnost snímání za úplné tmy (Nightshot funkce) nebo možnost stahování a přehrávání audio souborů. Sony Cybershot DSC-H9 produkuje na svou třídu slušnou kvalitu výsledných fotografií, byť za cenu silnějších softwarových úprav (bohužel však také optických vad). Vše je navíc servírováno v povedeném designu a v relativně kompaktním provedení. Na trhu již je tento EVF kompakt k dostání a to za doporučenou koncovou cenu 13 500 Kč (včetně DPH).
:: Tabulka srovnání:
Sony Cybershot DSC-H9 vs. Canon Powershot S5 IS vs. Fujifilm FinePix S9600
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014