Sony CyberShot P-150, první 7MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony CyberShot P-150, první 7MPix v praxi

24. srpna 2004, 00.00 | Nabízíme vám jako první v ČR podrobný test předprodukčního vzorku nového 7MPix digitálního kompaktu společnosti Sony. Jak výsledky našeho testování potvrzují, půjde o velice zajímavý čip a pochopitelně i velice lákavý kompakt.

{Popis a ovládání}

Společnost Sony oznámila nasazení svého nového sedmimegapixelového snímače do kompaktu P-150. Nejde vysloveně o technickou revoluci, ale spíše přirozený vývoj směrem k lepší fotografii. Změna z 5MP na 7MP znamená, že se šířka fotografie zvětší o cca 19%. Díky tomu dostaneme lepší výsledky při tisku a výřezu fotografií. Pojďme se tedy podívat, co nám P150ka přináší nového.

Konstrukce a design
Tělo je stejné jako u jeho předchůdce P100, kde jsou poznávacími znaky podlouhlý elegantní design s objektivem na pravé straně a zakulacenou hranou přístroje. Námi testovaný kus byl stříbrné barvy, ale jistě se budou prodávat i jiné barevné variace.
Přední strana je designově nejvíce povedená. Matně metalický lak s lesklým kruhem okolo objektivu, horizontálně zbroušeným prostředkem a objektivem umístěným v zakulacené hraně dodávají fotoaparátů nezaměnitelný vzhled.

Tlačítko pro zapnutí přístroje najdeme spolu se spouští na horní straně. Všechny ostatní ovládací prvky nalezneme na zadní straně přístroje, kde je také optický průhledový hledáček a displej. Ovládání zoomu je vyřešeno pomocí kolébkového ovladače umístěného v pravém horním rohu.

Na spodní straně je kovový závit pro stativ a konektor pro dokoupitelnou dokovací stanici. Vyklápěcí dvířka na pravé straně zakrývají prostor pro baterii, paměťovou kartu a konektor pro externí napájení, který se dá zpřístupnit i pomocí malé krytky, která je součástí dvířek. Šířka těla je 106 mm, výška 53 mm a hloubka 22 mm. Bez baterie a karty váží 145 g, s baterií a paměťovou kartou 181 g.

Technická specifikace
Super HAD CCD snímač má úhlopříčku 1/1,8" a disponuje 7,2 milióny efektivních bodů. Fotografie ukládá v rozlišení 3072x2304, 3072x2048, 2592x1944, 2048x1536, 1280x960, 640x480 bodů s citlivostí 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640x480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu ve formátu MPEG VX.

Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s 3x optickým přiblížením má ohniskovou vzdálenost od 7,9 mm do 23,7mm (což odpovídá rozsahu 38-114 mm při přepočtu na kinofilm), světelnost F2,8-5,2 a minimální zaostřovací vzdálenost 6 cm v režimu makro. Clona je pouze dvoupolohová, což znamená, že na nejkratším ohnisku můžete nastavit f2.8, nebo f5.6 a na nejdelším ohnisku na f5.2, nebo f10. Na objektiv je možno dokoupit adaptér s předsádkami (širokoúhlou, nebo tele). Digitální zoom je v režimu Smart (zvětšení bez deformací, odvíjející se od zvoleného rozlišení) až čtrnáctinásobný a v režimu Precision (zhoršená kvalita, ale lze použít při jakémkoliv rozlišení) šestinásobný.
Režim automatického zaostřování lze nastavit na ostření na střed, nebo multibodový režim. K dispozici je také možnost aktivace pomocné přisvětlovací lampy. Manuálně lze nastavit hodnoty 0.5 m, 1 m, 3 m, 7 m, nebo nekonečno. Zachytit drobné objekty blízko objektivu usnadňuje makro režim. Pomocí sériového snímání dokáže zachytit až 5 snímků v plném rozlišení a s nejlepší kompresí. V nejmenším rozlišení lze v sekvenci zachytit až 100 fotografií. Je možné aktivovat také režim Multi Burst, který vyfotografuje 16 snímků a uloží je do jednoho společného o velikosti 1280x960 pixelů.

Kromě klasického automatického režimu lze nastavit i plně automatický (přístroj volí i citlivost), manuální a několik scénických režimů, jako například: noc, portrét, krajina, sníh aj. Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah +-2EV po 1/3 krocích. Automatické měření expozice probíhá měřením ve středu, nebo plošně. Nastavení vyvážení bílé lze zvolit z pěti přednastavených režimů den, oblačno, zářivka, žárovka a blesk, nebo nechat měření na automatice. Chybí bohužel možnost manuálního měření. Fotografiím lze nastavit stupeň ostrosti, saturace a kontrastu, nebo filtry sepia a černobílý. Výhodou je zobrazování histogramu v reálném čase. Nejkratší čas expozice je 1/2000s.
Hledáček je optický průhledový bez možnosti dioptrické korekce. Pro zobrazování slouží i LCD displej s úhlopříčkou 1,8" se 134.000 body. Přístroj je vybaven rozhraním USB 2.0 výstupními video formáty NTSC a PAL, podporou přímého tisku PictBridge a pro ukládání snímků používá paměťové karty Memory Stick Pro.

 

Ovládání
Ovládání zůstalo naprosto stejné jako u P100 a zachovalo tím tak tradici jednoduché manipulace s fotoaparáty této řady. Krátkým stiskem tlačítka na horní straně přístroje se velmi rychle vysune objektiv a za krátkou chvíli je připraven k fotografování.

 

Na zadní straně je napravo od displeje skupina tlačítek. Jedním přepínáme režimy displeje, druhým aktivujeme menu s parametry pro fotografování a třetí je věnováno pouze k nastavení rozlišení. Dalším prvkem je uskupení tlačítek simulující křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem. Horním tlačítkem lze nastavit režim blesku, pravým aktivujeme makro režim automatického zaostřování, spodním samospoušť a levým se dostaneme k poslední exponované fotografii. Kolečko s volbou expozičních režimů poskytuje volbu mezi automatickým, plně automatickým, manuálním, scénickým, prohlížecím a video režimem. Navíc je na něm poloha Set Up, která aktivuje menu s detailním nastavením přístroje (digitální zoom, datum, redukce červených očí, pomocný reflektor autofokusu, automatické zobrazení náhledu, formátování karty, vytvoření nového adresáře, zvuky, jazyk, jas displeje, číslování souborů, video formát a čas).
Tlačítkem Menu se vyvolají volby režimu zaostřování (Multi AF, Center AF a pevně stanovené vzdálenosti 0.5m, 1m, 3m, 7m a nekonečno), měření expozice (multi, spot), vyvážení bílé (automatické, den, oblačno, zářivka, žárovka a blesk), nastavení citlivosti (auto, 100, 200 a 400 ISO), stupně komprese JPEG (standard, fine), sériového snímání (normal, burst, multi burst), filtru (off, sepia, b&w), saturace, kontrastu a ostrosti.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
P150 má celkově dobré výsledky co se týče digitálního šumu a Sony si to zjevně uvědomuje, protože citlivost začíná až na 100 ISO kde je šum takřka nerozpoznatelný. Na citlivosti 200 ISO je již velmi lehce patrný pouze při přiblížení 1:1. Při nastavení 400 ISO je šum na zmenšené fotografii patrný jen velmi lehce. Díky kvalitní softwarové redukci je šum velmi jemný a redukce narušuje ostrost jen velmi lehce.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 100, 200, 400 ISO

Vyvážení bílé pracuje spolehlivě, ale chybí zde manuální měření. Je zde k dispozici 5 přednastavených hodnot.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Ostrost a kresba snímků je velmi dobrá, ale se zvětšující se ohniskovou vzdáleností se lehce zhoršuje. Chromatická vada se projevuje teprve u okrajů snímků. Vinětace je jen nepatrná. Soudkovité zkreslení je viditelné, ale s přibývajícím ohniskem mizí.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

  
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 100, 200 a 400 ISO)

  
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (3,74 MB)

Praktické zkušenosti
Tento fotoaparát se právem chlubí rychlým startem. Na svou třídu je čas 1,5s od stisknutí tlačítka pro zapnutí do vyfotografování prvního snímku velmi slušný výsledek. Zpoždění závěrky je velmi krátké, trvá cca 0,1s. Bez namáčknutí je zpoždění cca 0,2s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší trvá cca 2s a krokování optického zoomu má 9 poloh.
Výhodou většiny fotoaparátů od Sony je použití baterie InfoLithium. Fotoaparát zobrazuje předpokládaný čas do vybití baterie v minutách. Další nespornou kvalitou je hliníkové tělo, které je upraveno tak, že se velmi příjemně drží.
Všechna tlačítka se používají velmi dobře, kromě spouště, která má nejasný chod. Displej má v dobrých světelných podmínkách velmi rychlou odezvu. Pokud fotografujete v noci, tak je nutno se připravit na snížení obnovovací frekvence.

Závěr
Fotografování se Sony P-150 je velmi jednoduché. Díky sedmi megapixelům poskytuje lepší ostrost a kresbu při tisku fotografií, při výřezu, nebo jejich zmenšování například za účelem vystavení na internetu. Oproti svému předchůdci P100 má sice o něco horší sériové snímání, což je daň za více megapixelů, ale i přes to poskytuje vysokou míru využitelnosti hlavně pro rodinné použití.
Přestože jsme měli k dispozici pouze předprodukční vzorek fotoaparátu P-150, jeho výsledky byly velmi dobré. Navíc se dá předpokládat, že Sony bude pokračovat zejména v ladění firmwaru, takže se některé vlastnosti mohou ještě zlepšit. Protože zatím není známa koncová cena pro český trh, nelze objektivně posoudit poměr výkon/cena, který fotoaparát nabízí. Nicméně jde minimálně o velice atraktivní kompakt s vynikající kvalitou záznamu.

:: Technická specifikace P150
:: Srovnání Sony P150 a P100 a Konica Minolta G600
:: Srovnání Sony P150 a Canon G6

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: