Sony DSC R1: EVF se snímačem z DSLR v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony DSC R1: EVF se snímačem z DSLR v praxi

1. prosince 2005, 00.00 | Sony Cyber-shot DSC-R1 svým provedením sice spadá do kategorie EVF, ovšem konstrukcí, snímačem a parametry, si nezadá s DSLR přístroji. DSC-R1 má robustní tělo, vysoké rozlišení 10,3 MPix, 5x optický zoom, ale především zde výrobce použil snímač CMOS, o velikosti APS-C, kterým disponují pravé zrcadlovky.

{Základní popis}

Společnost Sony se s posledním modelem řady Cyber-Shot, nesoucí typové označení DSC-R1, rozhodla k velmi rezolutnímu kroku. Pokusila se zde zkombinovat EVF zrcadlovku s pravou zrcadlovkou. Nový Sony Cyber-shot DSC-R1 se svým provedením sice řadí do početného zástupu elektronických zrcadlovek, ovšem konstrukcí, vzhledem a především snímačem a některými parametry, si nezadá s DSLR přístroji. DSC-R1 má robustní tělo, mechanické ovládání zoomu, vysoké rozlišení 10,3 MPix, ale především zde výrobce použil snímací prvek typu CMOS, o velikosti APS-C, kterým disponují právě DSLR zrcadlovky. Hlavními přednostmi přístroje oproti konkurenci tedy bude (vzhledem k rozměrnému snímači) především znatelný pokles digitálního šumu a možnosti fotografování při vyšších citlivostech. A co dalšího nám nový model Sony nabídne?

Konstrukce a design

Ačkoli se jedná víceméně o digitální elektronickou zrcadlovku, samotné provedení tomu nenapovídá ani v nejmenším. Naopak! Na první pohled R1 vypadá jako typická zrcadlovka. Velké rozměry a hmotnost, mohutný úchopový grip a masivní, dlouhý tubus objektivu, jsou toho jasným důkazem. Tělo je vyrobeno z plastu, jeho rozměry a hmotnost jsou: 139 x 168 x 97 mm a 995 g včetně baterie. Přední stranu "zdobí" objektiv s gripem, nic jiného už se sem ani nevejde. Objektiv je vybaven dvěma prstenci - jedním pro ovládání zoomu, druhým pro manuální ostření. Na vrchní straně přístroje (hned nad tubusem objektivu) se ukrývá interní - vyskakovací blesk a LCD display (výklopný a otočný). Na úchopovém gripu leží patice (Hot-shoe) pro vsazení externího blesku. Nechybí zde spoušť, kolem ní prstenec pro zapnutí / vypnutí (včetně signalizační LED diody) a jediné tlačítko (ISO) pro změny citlivosti. Na straně (z pohledu gripu) jsou pouze dvířka pro paměťová média - lze použít Compact Flash I a II nebo MemoryStick Duo kartu. Na opačném boku (z pohledu tubusu objektivu) naleznete ovládání Focusu (auto, makro a manuál), dále dvojici kláves pro ovládání funkcí blesku a vyvážení bílé barvy a nakonec gumovou záslepku, pod níž se ukrývá čtveřice zdířek (shora dolů): ACC konektor, USB konektor, Video OUT a vstup DC pro napájení.

Zadní panel tvoří, co se ovládání týče, samozřejmě tu nejdůležitější část přístroje. Na první pohled určitě každého zarazí absence displeje. Ten umístil výrobce na vrchní stranu fotoaparátu - lze jej vyklopit (v úhlu něco málo přes 90 stupňů) a také jím otáčet v rádiusu 270 stupňů. TFT LCD display disponuje rozměrem 2" (5,1 cm) a rozlišením 134 000 bodů. Další, co "praští přes oko", je průzor elektronického hledáčku, kde se ukrývá druhý display s rozlišením 235 000 bodů a úhlopříčkou 0,44". Na spodní straně průhledu leží kolečko (přesněji páčka) dioptrické korekce. Zbytek zadního panelu vyplňuje bohatá nabídka ovládacích prvků. Předně zde máme dva kruhové ovladače a roller. Prvním kruhovým ovladačem měníme režimy (automatický, program, plně manuální, priorita clony / času a čtyři před-definované režimy).

Druhý kruhový ovladač je vlastně čtyřsměrový joystick, lemovaný prstencem (pro změnu kompenzace expozice nebo k zoomování při prohlížení). Roller na vrchu gripu slouží k nastavování expozičních parametrů (při manuálních režimech) nebo k listování při prohlížení snímků. Kromě multifunkčních ovladačů zde jsou dále tři přepínače: první pro odstranění chvění obrazu na displeji (například při umělém osvětlení), druhým se volí mezi displejem a elektronickým hledáčkem (popřípadě obojím) a třetím prvkem přepínáte mezi typem použité paměťové karty - CF I a II nebo MemoryStick Duo. Ovládání uzavírá sedm dalších jednoúčelových kláves: způsob měření expozice, sériové snímání / bracketing, samospoušť / náhled, digitální zoom, menu, zámek expozice a display tlačítko. Napravo vedle hledáčku ještě leží tlačítko pro přepínání režimu snímání / prohlížení.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Jednoznačně nejzajímavějším faktorem a zároveň jedinečnou inovaci zde předvedl výrobce přítomností CMOS snímače, který se může pochlubit rozměry 21,5 x 14,4 mm, čímž se řadí do kategorie APS-C, kterou používá většina dnešních DSLR zrcadlovek. Jen pro úplnost, v předchozím modelu F-828 byl umístěn 2 / 3" snímač (8,8 x 6,6mm). Tento velikán nabízí efektivní rozlišení 10,3 MPix - fotografovat s ním tedy můžete až s rozlišením 3888 x 2592 bodů a to jak do formátu JPEG tak i do RAW. Kromě nejvyššího rozlišení nabízí Sony DSC-R1 také možnost záznamu do 7 MPix, 5 MPix, 3 MPix a 1 MPix (3 264 x 2 176, 2 748 x 1 856, 2 160 x 1 440 a 1 296 x 864 bodů). Zaznamenávání videosekvencí zde možné není. Citlivost lze nastavit na ISO 160, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Fotografovat můžeme v barevných prostorech sRGB a Adobe RGB. Nastavit lze softwarovou redukci šumu. U fotografovaných snímků můžete dále měnit: kvalitu, efekty (sépiový a monochromatický), sytost, kontrast a ostrost.

Kromě velkého mozku CMOS je zde dalším nepostradatelným prvkem objektiv. Zvyk je železná košile a toho si je výrobce dobře vědom, proto i zde použil optiku Carl Zeiss Vario-Sonnar T s mechanickým ovládáním. Rozsah ohniska začíná na 14,3 a končí 71,5 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 24 - 120 mm) se světelností F2,8-4,8. Maximální clonové číslo je možné nastavit až na F16. Optický zoom lze ještě navíc rozšířit 2x zoomem digitálním. Automatickému zaostřování pomáhá asistenční oranžové světlo - dioda, umístěná hned vedle interního blesku. Automatické zaostřování pracuje až s pěti body. Ostřit můžeme celkem ve třech režimech - v automatickém, manuálním nebo makro režimu. Autofocus funguje v normálním režimu od 50 cm, v režimu makro od 35 cm. Samotný režim zaostřování pracuje buďto jednorázově nebo průběžně. Pro ruční ostření zde je k dispozici prstenec objektivu (ostřit můžete od 35 cm do "nekonečna"). Způsob ostření můžete volit mezi: Vícebodovým, Středovým a Bodovým - volitelným.

Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Z expozičních režimů si můžete vybrat mezi plnou automatikou, částečně - automatickým režimem (program - kde můžete měnit citlivost, vyvážení bílé atd.), a nebo zvolit plně manuální režim, režim s prioritou clony či času. Kromě toho fotoaparát nabízí také čtyři předdefinované režimy: pro fotografování portrétů, krajiny, portrétu při slabém osvětlení a noc. Nejkratší čas expozice je 1/2 000 s ve všech režimech. Maximální čas závisí můžeme nastavit až na 30 sekund. Expozici lze kompenzovat v rozmezí + / - 2EV (po 1/3EV krocích). Sériové snímání pracuje rychlostí 3 snímků za sekundu a k dispozici máte také Expoziční Bracketing (vyfotografuje sérii snímků s rozdílnou hodnotou kompenzace expozice).

Vyvážení bílé barvy pracuje buďto automaticky, manuálně (možnost vlastní kalibrace nastavení vyvážení bílé) a nebo celkem v pěti přednastavených režimech (den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk). Použít můžeme i jemnou korekci o + / - 3 kroky. Integrovaný blesk má dosah 8,5 m na nejširším ohnisku a 5 m na nejdelším (ovšem v praxi byla tato vzdálenost zhruba o jednu třetinu menší - tj. na krátkém ohnisku cca 5,5 metru a na dlouhém asi 3,5 metru). Blesk pracuje v sedmi režimech: Automatický blesk, Automatický blesk s redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Vynucený záblesk s redukcí červených očí, Pomalá synchronizace, Pomalá synchronizace + redukce a vypnuto. Externí blesk můžeme připojit pomocí hot-shoe patice. Video výstup zvládá formáty PAL a NTSC. Jako rozhraní zde výrobce použil USB 2.0. Snímky se ukládají buďto na Compact Flash kartu (I nebo II), použít můžete i MemoryStick Duo paměťovou kartu. Technologie FAT32 umožňuje použít i karty, do kapacity přesahující i 2 GB. O napájení se stará Li-Ion akumulátor s výdrží až pro 500 snímků.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Systém ovládání není nepodobný ostatním současným Cyber-Shotům. Jelikož částečnou exkurzi ovládacími tlačítky jsme již absolvovali v kapitole popisu, tak si nyní jen přiblížíme a shrneme to podstatné. Na levém boku leží dvojice kláves pro nastavení blesku a vyvážení bílé barvy. Pod nimi je kruhový ovladač pro ovládání ostření, s třemi polohami - AF, Manual a Makro - uprostřed je tlačítko, pro uzamčení focusu. Na zadní straně (vlevo) leží ovladač pro přepínání režimů (A, P, M, A, S + 4 předdefinované režimy). Napravo od hledáčku je čtyřsměrový multifunkční joystick, sloužící k posunu a listování (při prohlížení, při ostření atd.), jeho stisk slouží jednak jako OK - potvrzení a zároveň se jím mění způsob ostření.

Na vrchu úchopového gripu se schovává roller pro nastavení expozičních parametrů (a také pro listování při prohlížení fotografií). Roller funguje na stejném principu jako u pravých zrcadlovek - přidržíte stisknutou některou z jednoúčelových kláves (například s ikonkou blesku, měření expozice, ISO a podobně) a rollerem pak jen vyberete na spodní liště displeje požadovaný parametr. Takto nastavujeme režimy blesku, vyvážení bílé barvy, oblasti měření expozice, sériové snímání, citlivost. A roller tvoří také hlavní ovládací prvek v případě plně manuálního nebo polo-manuálních režimů.

 

 

 

Tlačítkem MENU se dostaneme do klasického menu známého z většiny digitálních fotoaparátů od Sony. Menu má dvě úrovně - první, základní menu a rozšířené menu. V tom základním menu měníme: rozlišení (10 MPix, 7 MPix, 5 MPix, 3 MPix a 1 MPix), kvalitu snímků (standard a lepší), formát obrazu (JPEG a RAW), bracketing (normal, série a + / - 0,7EV), úroveň síly záblesku (+ / - 2EV po 0,3EV krocích), efekty (monochromatický a sépiový), barevné prostředí (Adobe RGB, VIVID a standard), sytost, kontrast, ostrost.

 

 

V pokročilém menu - nastavení, máme cekem pět záložek: Nástroje fotoaparátu 1 a 2, Nástroje karty, Nastavení 1 a 2. První záložka zahrnuje: režim AF, transfer, úsporný režim, datum / čas, pomocné světlo AF, auto-prohlížení. Pod druhou záložkou naleznete: rozšířené ostření, synchronizace blesku, blesk (interní / externí), vysunování blesku (auto / ručně), redukce chvění, mřížka (display). Třetí podmenu obsahuje funkce formátování paměti a správa složek. Předposlední a poslední položka v menu obsahuje funkce nastavení: podsvícení displeje, podsvícení EVF, zvuk, zebra (zobrazuje přepálená místa na snímku), jazyk, číslo souboru, spojení USB, videovýstup a nastavení hodin.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Sony DSC-R1 je na tom, co se týče redukce šumu, celkem dobře. Můžete tedy s klidem používat i vyšší citlivosti. Na prvních třech ISO 160, 200 a 400 je šum neznatelný. Při čtvrté citlivosti - ISO 800 se již šum začíná projevovat, ale fotografie, pořízené na tuto citlivost jsou stále použitelné (byť s nutností občasných jistých úprav v počítači). Předposlední citlivost - ISO 1600 již zobrazuje velký šum, dosti výrazného zrna. Fotografie, pořízené na tuto citlivost lze použít nanejvýš coby zmenšené náhledy. Nejvyšší citlivost ISO 3200 má velice silný šum, který je značně rušivý. Poslední citlivost už je nepoužitelná a rozhodně ji nelze doporučit ani pro zmenšeniny. Důležité je, pro jaké účely budete snímek pořizovat. Zda-li pro internetové účely nebo pro tisk na velké formáty. Využívat lze všechny citlivosti, vyjma té nejvyšší - ISO 3200.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje za běžných podmínek (při přirozeném světle) velmi dobře, selhává stejně jako u ostatních fotoaparátů v žárovkovém nebo jiném umělém osvětlení. Kromě pěti přednastavených hodnot (den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk), můžete zvolit také manuální kalibraci.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Rozlišení a ostrost jsou na velmi dobré úrovni, ale stejně jako u ostatních fotoaparátů, i zde je toto výrazně ovlivňováno použitou optikou. Zde výrobce použil objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar s ohniskovým rozsahem 14.3 - 71,5 mm. Na nejkratším ohnisku se sice projevuje soudkovité zkreslení, ale ostrost je vzhledem ke třídě fotoaparátu na velmi dobré úrovni. K lehkým ztrátám ostrosti dochází v rozích, kde můžeme pozorovat také slabší aberaci. Vinětace tohoto objektivu je velmi nízká. S přibývajícím ohniskem soudkovité zkreslení mizí. Naopak ostrost zůstává stále konstantní a to i na nejdelším ohnisku. Kvalitu fotografií tedy můžeme považovat za dobrou. Rozsah objektivu není vzhledem ke třídě aparátu (a nemožnosti výměny) úplně ideální. Nejkratší ohnisko 24 mm sice nabízí hodnotu poměrně slušnou, ale naopak nejdelší ohnisko - 120 mm je rozhodně nedostačujícím (200 mm na nejširším ohnisku - což použil výrobce například u svého modelu DSC-F828, by jistě nebylo na škodu).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, zleva do prava): ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, zleva do prava): ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200.

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Sony CyberShot DSC-R1 v praxi

Mezi stisknutím tlačítka pro zapnutí a pořízením prvního snímku uplyne cca 2,4 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná (pod 0,1 s). Bez namáčknutí trvá pořízení snímků necelou sekundu - cca 0,8 sekundy. Display a elektronický hledáček mají jisté zpoždění, ale nejedná se o nic zásadního - lze je bez problémů tolerovat. Ovládání i menu má určité zpoždění (zejména při prohlížení snímků), které je však do značné míry závislé na zaplnění kapacity paměti karty. Odezva tlačítek je jinak vcelku dobrá. Automatická expozice pracuje dobře, ale autofocus občas trochu pokulhává a fotoaparát může mít v automatických režimech někdy problémy se zaostřováním. Občasné problémy s ostřením se projevují zejména na krátkém ohnisku (cca od 24 do 35 mm) a nebo při špatných světelných podmínkách (což však není žádný výjimečný jev). Při aktivaci manuálního ostření se v levém dolním rohu objeví počítadlo vzdálenosti. Pro případ použití autofokusu ve stížených světelných podmínkách máme k dispozici výkonnou přisvětlovací diodu. Při fotografování můžete využít také užitečného živého histogramu. Samozřejmostí je i histogram u již uložených snímků. Při prohlížení pořízených fotografií si můžete jednotlivé snímky až 5ti násobně zvětšit pomocí tlačítka s obrázkem lupy pod displejem na zadní straně. Stejným tlačítkem aktivujeme digitální zoom při fotografování. Dvojnásobné zvětšení je také umožněno při fotografování s manuálním ostřením.

Strom, expoziční hodnoty: ISO 160, f/3.2, čas 1/250 s, 0.00EV, ohnisko: 20.3, MWB.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 160, f/4, čas 1/250 s, 0.3EV, ohnisko: 14.3, MWB.

Restaurace, expoziční hodnoty: ISO 160, f/3.5, čas 1/250 s, 0.00EV, ohnisko: 22.6, MWB.

Budova, expoziční hodnoty: ISO 160, f/4, čas 1/250 s, 0.00EV, ohnisko: 24.3, MWB.

Sony DSC-R1 má vcelku pohodlnou konstrukci provedení. Dobře padne do ruky, drží se příjemně. Mohutný grip a zdrsnělý povrch zajistí, aby vám fotoaparát dobře seděl v dlani. Největší výhodu představuje rozhodně velký snímač, který si díky svým rozměrům dobře poradí s šumem a také může nabídnout bez obav vysoké rozlišení. Další plus představuje dobrá optika s ohniskovým rozsahem začínajícím od 24 mm. Při fotografování oceníte také živý histogram, který navíc nabízí i RGB histogram a dále je vylepšený funkcí tzv. zebry. Jedná se o stejnojmennou položku v menu "Nastavení", která vám při aktivaci zobrazí přepálená (přeexponovaná) místa na snímku (funkce také hojně používaná především v pravých DSLR zrcadlovkách). Display představuje značně rozporuplný prvek - jeho výhodou je možnost natočení a sklopení / vyklopení, takže můžete fotografovat například i od pasu (což uvítáte v různých diskrétních situacích, kde na sebe nechcete příliš upozornit). Zajímavou funkci nabízí přepínač EVF / Display, jehož třetí poloha umožňuje automaticky měnit režim elektronický hledáček / display. Průhledový hledáček je vybaven senzorem, který přepne na EVF, přiblížíte-li se cca 3 cm k jeho průzoru.

Jak již bylo řečeno, display představuje dost rozporuplný prvek. Tentokrát pojďme k jeho záporu. Vzhledem k rozměrům a zaměření fotoaparátu, by úhlopříčka displeje mohla být rozhodně větší. Tlačítko pro přepínání režimu: prohlížení / focení, je umístěno dost netypicky a výrobce si dal záležet, aby jej dobře schoval. Také dosah na určité klávesy z pohotovostního režimu (fotografujícího) není zrovna nejšťastnější. Například klávesa "Menu" je úplně mimo dosah palce a to samé platí také o čtveřici kláves: měření expozice - sériové snímání - samospoušť - digitální zoom. Práce s nimi je dosti krkolomná. Trochu nešťastně jsou řešeny také sáňky pro externí blesk, které jsou umístěny na opačné straně (z důvodu umístění displeje) než je závit stativu, což může při použití externího blesku a umístění fotoaparátu do stativu, značně komplikovat celkovou stabilitu přístroje.

Závěr

Sony DSC-R1 v sobě dokázalo celkem úspěšně skloubit výhody kompaktních EVF zrcadlovek (jako například: zabudovaný objektiv, nižší hmotnost než DSLR s objektivem, výhodná cena apod.) a zároveň výhody zrcadlovek pravých - především velikost snímacího prvku, který nabízí fotografování i na vyšších citlivostech - daleko, daleko za ISO 400 (což je asi tak zhruba hranice, od které jsou fotografie většiny kompaktů a EVF přístrojů již ne moc dobře použitelné). Výrobce na to šel od lesa a do útrob EVF prostě namontoval velký APS-C snímač, který umožňuje použitelně fotografovat i na citlivosti ISO 800. Objektiv (jenž je pevně s přístrojem spjat) nabízející počáteční ohnisko 24 mm potěší milovníky širokoúhlé fotografie. Nejdelší ohnisko - 120 mm, lze kompenzovat konvertorem 1,7x (který rozšíří možnosti R1 až k hranici 204 mm). A v poslední řadě zde máme samozřejmě velké rozlišení 10,3 MPix. Sony Cyber-Shot DSC-R1 představuje dle svých možností a vybavení buďto prostředek pro opravdové amatérské filmové fajnšmekry, nebo ideální odrazový můstek pro všechny, kteří stojí na hranici amatérské a profesionální fotografie. "Er-jednička" má profesionální ambice za příznivou cenu, která představuje 25 990 Kč. Na trhu je přístroj dostupný zhruba od půlky listopadu. DSC-R1 je možná první (malou) vlaštovkou mezi opravdovými DSLR zrcadlovkami, které se Sony podle oficiálních informací, chystá vyvíjet s Konicou Minoltou.

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: