Ultrazoom Konica Minolta Z5 - stabilizovaných 5 MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Ultrazoom Konica Minolta Z5 - stabilizovaných 5 MPix v praxi

17. března 2005, 00.00 | Hodně diskutovaný model Konica Minolta Z5 dorazil k nám do redakce, aby byl podroben testu. Oproti předchůdcům nabízí větší rozlišení 5 MPix a větší LCD displej s úhlopříčkou 2“. Zůstala mu stabilizace obrazu Anti-Shake a objektiv s 12x optickým zoomem. Jak tedy dopadl v našem testu?

{Popis a konstrukce}

Před veletrhem PMA 2005 byla oznámena nová elektronická zrcadlovka (EVF) ze stáje Konica Minolta. Lehce se přeskočilo číslování a je tu nová DiMAGE Z5, která svým číslováním má naznačit jaké rozlišení nabízí. Oproti svému předchůdci Z3 má rozlišení 5 MPix. Je také vybavena stabilizací obrazu pomocí Anti-Shake, která je řešená posuvem snímače, větším displejem a zůstal jí objektiv s 12x optickým zoomem.

Konstrukce a design
Kromě zadní strany, kde došlo ke změnám díky většímu displeji, vypadá Z5 naprosto identicky jako Z3. Plastové tělo má matnou úpravu s lehce drsným povrchem, aby nepůsobilo příliš "plastově". Kovový je pouze závit pro stativ a tubus objektivu. Tělo se dodává v šedém a černém provedení. Část gripu a levé strany je pogumována pro lepší držení. Charakteristickým znakem řady Z je jasně oddělená část bateriového gripu a objektivu. Vystouplý grip umožňuje lepší držení i lidem s většíma rukama. Jedná se o originální řešení, což podtrhuje i elegantní uhlazený design. Z přední strany se po zapnutí vysune objektiv o cca 2,5 cm.

Na horní straně je nad interním bleskem patice pro blesky externí, která je chráněna plastovou záslepkou. Zdvih interního blesku je relativně velký. Na horní části gripu nalezl umístění volič expozičních režimů a tlačítka pro ovládání režimů makra a blesku. Na pozvolném přechodu mezi horní a přední stranou gripu je umístěna elipsovitě protáhlá spoušť. Mezi spouští a tlačítky je mikrofon a reproduktor.

Pod gumovou krytkou na levém boku jsou ukryty konektory USB kabelu a síťového napájení. Celá spodní část gripu je vlastně krytka prostoru pro čtyři tužkové baterie. Zhruba uprostřed spodní části fotoaparátu je umístěn slot pro paměťovou kartu, který je dle našeho názoru nešťastně řešený, stejně jako u modelu Z3. Dvířka slotu se otevírají bez jakékoliv pojistky a pokud se vyjme paměťová karta, jsou dokonce vidět části elektroniky uvnitř fotoaparátu. Pod objektivem je zhruba v jeho ose kovový závit pro stativ.

Znalci řady Z si jistě okamžitě všimnou velkého displeje na zadní straně, který vytlačil dříve poměrně velký přepínač režimů a rozdělil ho na dvě části. Pod displejem tak je samostatné tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a přepínač mezi režimy fotografování přes displej, fotografování přes hledáček a prohlížení snímků. Nad displejem je ve vystouplé části umístěn elektronický hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a tři další tlačítka pro aktivaci menu, rychlého náhledu (mazání snímků) a ovládání displeje. V pravém horním rohu je umístěn ovladač zoomu. Tělo fotoaparátu má na šířku 108,5 mm, na výšku 80 mm a do hloubky 84 mm (ve vypnutém stavu). Hmotnost je cca 340 g bez baterie a paměťové karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Ve fotoaparátu je zabudován CCD snímač s efektivním rozlišením 5MPix a úhlopříčkou 1/2,5", který umí pořizovat snímky s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 640x480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 320 ISO ve formátu JPEG se třemi různými stupni komprese. Ozvučené videosekvence s rozlišením 640x480 a 320x240 bodů s frekvencí 15, nebo 30 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty. Ukládá se do formátu MOV s monofonním zvukem. Snímač je stabilizován pomocí technologie Anti-Shake, která umožňuje fotografovat s delšími časy. Na výběr je stabilizace při namáčknutí spouště, stabilizace pouze při expozici (účinnější), nebo ji můžeme zcela vypnout.
Objektiv GT APO nabízí 12x optický zoom díky rozsahu fyzické ohniskové vzdálenosti od 5,83 mm do 69,9 mm, což je po přepočtu na kinofilm rozsah 35 až 420 mm. Světelnost je F2,8-4,5. Konstrukce objektivu zahrnuje 13 elementů v 10 skupinách. Minimální zaostřovací vzdálenost je na nejkratším ohnisku 0,6 m a na nejdelším 1,6 m. Pokud zvolíme standardní makro režim, tak můžeme ostřit od 10 cm na nejkratším ohnisku a od 120 cm na nejdelším. Režim Super Makro sám nastaví ohniskovou vzdálenost vhodnou pro největší přiblížení (10,45 mm fyzické ohniskové vzdálenosti objektivu) a můžeme pak fotografovat předměty vzdálené pouhý 1 cm. Zaostřování může být jednorázové, kontinuální, nebo manuální. Aktivovat také můžeme nepřetržité automatické zaostřování i bez namáčknuté spouště.

Čas expozice lze nastavit od 1/1000s do 4s, což můžeme nastavit manuálně, nebo vše nechat na automatice. Stejně tak můžeme nastavit maximální clonové číslo F8,0 po celém rozsahu zoomu. Kromě klasické nabídky režimů PASM máme k dispozici i několik scénických (portrét, sport, krajina, západ slunce, noční portrét). Pro řízení výsledků automatických režimů máme k dispozici korekci automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Měření expozice probíhá vícesegmentově (256 oblastí), váhově se zdůrazněným středem, nebo bodově.
Fotoaparát nabízí bohatou nabídku nastavení sériového snímání. Máme k dispozici klasické snímání rychlostí 2,2 sn./s, které zachytí 6 snímku v plném rozlišení se středním stupněm komprese, nebo až 143 snímků v nejmenším rozlišení s největším stupněm komprese. Režim UHS (Ultra High Speed) zachytí maximálně 20 snímků rychlostí 10sn./s, ale pouze v rozlišení 1024x768 bodů. Je možné také zvolit režim progresivního snímání, který uloží posledních 20 snímků, které byly zachyceny před uvolněním spouště. Snímání v tomto režimu běží rychlostí 10sn./s. Mezi režimy snímání také patří bracketing, kde můžeme nastavit tři snímky v krocích 0,3 a 0,5EV, a samospoušť na 10 nebo 2s.

Vyvážení bílé nabízí kromě automatického režimu také manuální měření a možnost nastavení jedné z předvoleb: den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk. Interní blesk má udávaný dosah cca 0,2-3,6 m na nejkratším ohnisku a 1,2-2,2 na nejdelším. Můžeme mu nastavit režim auto, redukci červených očí, vynucený záblesk a synchronizaci s dlouhým časem. V případě nutnosti lze korigovat intenzitu záblesku o +-2EV po 1/3EV krocích. Do patice lze použít externí programové blesky 2500, 3600HS a 5600HS.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2" a tvoří ho 114.000 bodů. EVF hledáček má zabudovaný displej s úhlopříčkou 0,33", který má 114.000 bodů a možnost dioptrické korekce o -3 až +1D. Oba displeje pokrývají cca 100% zabírané scény. Data se ukládají na paměťovou kartu SD, nebo MMC. Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 1.1. Použít můžeme také A/V výstup, který podporuje videoformáty PAL a NTSC. Napájení je zajištěno pomocí 4 tužkových AA baterií. Počítat můžeme s podporou přímého tisku pomocí PictBridge.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Modelová řada Z značky Konica Minolta se vyznačuje již od začátku bohatou nabídkou funkcí, které se ovládají pouze minimem tlačítek. Ovládání je díky tomu jednoduché a rychle pochopitelné. Veškerá důležitá nastavení se odehrávají v menu. Přímé nastavení umožňují pouze dvě tlačítka na horní straně, kterými můžeme ovládat režimy blesku (pokud je vyklopený) a makra. Na zadní straně pak můžeme křížovým ovladačem nastavit korekci automatické expozice, tlačítkem i+ aktivovat živý histogram a tím veškeré nastavování přes tlačítka končí.

Tlačítkem Menu se dostaneme k nastavení režimu snímání (jednorázové, kontinuální, samospoušť, bracketing), rozlišení snímku, kvalitě komprese, vyvážení bílé, stabilizace Anti-Shake (vypnutá, pouze při expozici, při namáčknutí a expozici), režimu zaostřování, kontinuálního zaostřování, režimu interního blesku, kompenzace intenzity záblesku, oblasti měření, citlivosti, režimu barev (natural, vivid, černobílý, sepia), ostrosti, kontrastu a tlačítka pro nastavení blesku. Právě tlačítku na horní straně, kterým se nastavuje režim záblesku, můžeme přiřadit nastavení režimu snímání, vyvážení bílé barvy, zaostřování, barevného režimu, nebo citlivosti.

V záložce Setup pak můžeme nastavit jas displeje, úsporný režim, zobrazení náhledu pořízeného snímku, předsádky, jazyk, paměť číslování souborů, název adresáře na kartě, datum, vložení data do snímku, resetování nastavení, nastavení zvuků, výstupního videoformátu, digitálního zoomu a samospouště.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Jisté problémy s digitálním šumem mohlo naznačit již snížení maximální citlivosti na 320 ISO oproti 400 ISO u předchozího modelu. Na snímcích pořízených s citlivostí 50 ISO je patrný jen velmi lehký šum při přiblížení, zde problém není. Citlivost 100 ISO již přináší o něco málo silnější šum, který je stále viditelný pouze při přiblížení, ale při tisku na větší formáty se může v tmavých partiích lehce projevit. Šum na citlivosti 200 ISO je již při podrobném zkoumání viditelný i na zmenšených snímcích. Detaily navíc vlivem silnější softwarové redukce lehce ztrácejí kresbu. Na fotografiích snímaných s citlivostí 320 ISO je již šum patrný a snímky citelně ztrácejí ostrost. Takové snímky jsou použitelné po úpravách pouze na tisk na malý formát, nebo pro použití na webu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)

Automatické vyvážení bílé pracuje ve standardních podmínkách spolehlivě. V nabídce je i možnost manuálního měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Ostrost na nejkratším ohnisku je dobrá. Na sbíhavých liniích se vyskytuje viditelné moiré. Chromatická aberace na nejkratším ohnisku je viditelná, ale je v přijatelných mezích. Spolu s rostoucí ohniskovou vzdáleností silně klesá ostrost a aberace má silnější projev. Vinětace v rozích je patrná pouze ve výjimečných případech.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35mm, vpravo 420mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35mm, vpravo 420mm)

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 320 ISO)


Ukázka makro fotografie


Ukázka videosekvence (5,57MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplyne cca 2,5s, což je slušný čas. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka nulové a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,2s. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 1,5s a ovládání zoomu je rozděleno na cca 30 kroků, což umožňuje jemné ovládání zoomu.
Displej má výbornou odezvu na rychlé pohyby, ale při zaostřování se zobrazování scény na okamžik zastaví. Při fotografování zobrazuje scénu tak, jak bude vypadat po vyfotografování s nastavenými parametry, což spolu s možností zobrazení živého histogramu dává velkou kontrolu nad výslednou fotografií. Displej na zadní straně i elektronický hledáček mají 100% pokrytí. Dioptrická korekce u hledáčku jde velmi ztuha.
Autofokus pracuje spolehlivě a o něco málo rychleji než u předchozího modelu Z3. Automatická expozice pracuje velmi dobře a to i v noci. Limitující může být poměrně úzký interval časů, které lze nastavit. Nejkratší je 1/1000s a nejdelší pouze 4s. Zdvih interního blesku je dostatečný a stín objektivu se projeví až při fotografování na vzdálenost cca 5 cm a méně.
Při natáčení videosekvencí si můžeme dopřávat luxusu možnosti zoomování, které je pro tento účel v režimu videa zpomalené. Stejně tak radost mnoha fotografům udělá minimální zaostřovací vzdálenost 1cm, díky které mohou pořizovat zajímavé makro snímky.
Při testování stabilizace Anti-Shake jsme docházeli ke stejným výsledkům jako u Z3. Nejúčinnější je stabilizace aktivovaná pouze pro expozici. Použitelné časy závisí na konkrétních podmínkách a také pevnost držení fotoaparátu je individuální. Do 1/10s na nejdelším ohnisku lze pozorovat ještě citelnou pomoc stabilizace. U delších časů jde pak spíše již o náhodu, než o pravidlo. Použití stabilizátoru je omezeno pouze na statické scény, na což je nutno pamatovat. U těchto záběrů nám pak pomáhá pořídit ostré snímky s delšími časy.

Závěr
Model Z5 je důstojným nástupcem předchozího modelu Z3. Přináší větší rozlišení 5 MPix a velký 2" displej, který starším modelům citelně chyběl. Zvětšením počtu snímacích buněk snímače na stejné ploše však došlo ke zvýšení šumu. Pro jeho redukování byla snížena maximální citlivost ze 400 na 320 ISO. I tak jsou ale snímky na této citlivosti poznamenané silným šumem. Na nízkých citlivostech však fotoaparát produkuje velmi dobré, barevně živé snímky, které lze bez větších problémů tisknout i na větší formáty. Doporučená maloobchodní cena (cena stanovená českým zastoupením KM) je stanovena na 14.490,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry Konica Minolta DiMAGE Z5
:: Srovnání Konica Minolta Z5 vs Panasonic FZ20

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


Snímek byl exponován s: 1/200s, F7.1, 50 ISO


Snímek byl exponován s: 1/250s, F8.0, 50 ISO


Snímek byl exponován s: 1/200s, F6.3, 50 ISO


Snímek byl exponován s: 1/200s, F7.1, 50 ISO

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: