Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotomobily
Nokia 808 PureView
24. srpna 2012, 22.12 | Nokia svůj nejnovější špičkový „fotomobil“ uvedla mimo jiné s mottem „Nokia 808 PureView mění pravidla hry“, což není výrok vůbec nadnesený. Mobilní telefon je vybaven digitálním fotoaparátem s novým 1/1,2" senzorem CMOS s rozlišením 41 Mpx. Tolik milionů pixelů nemá ani mnoho středoformátových digitálních zrcadlovek a také řada snímacích stěn má rozlišení nižší! O fotoaparátech v mobilních telefonech ani nemluvě.
Podle očekávání fotomobil takového kalibru vzbudil velké emoce a také velká očekávání. Nepřekvapila nás proto ani poznámka v závěru jednoho článku o „osmsetosmičce“ – že až testy ukáží, zda můžeme svou zrcadlovku uložit do šuplíku, anebo je kolem PureView pouze mnoho povyku pro nic. Jasně, byla to od autora vtipná, lehce provokativní a hodně nadnesená poznámka, která měla rozproudit diskusi, což se bezpochyby podařilo.
Více ovšem zaznívá názor, že „fotomobily“ postupem času zcela nahradí kapesní kompaktní fotoaparáty. Jak ukázal Emgeton Flexaret Mini a obdobné modely, které se třeba ani na český trh nedostaly, cesta by tímto směrem vést mohla. Pro řadu uživatelů je řešení „vše v jednom“ velmi atraktivní, a tak přístroj, který by byl současně „chytrým fotomobilem“ a kvalitním kompaktním fotoaparátem s možností pořizovat i stereofonní videosekvence, má určitě šanci na úspěch.
Samozřejmě takové řešení má své „ale“. Stejně jako platí přísloví „není na světě člověk ten, který by se zalíbil lidem všem“, je u takovéhoto univerzálního mobilního přístroje, u tohoto „všeuměla“, problém, jak „vše“ ideálně vyřešit a propojit tak, aby „vše“ vyhovovalo „všem“ uživatelům. Tedy – bude-li skutečně vznesen požadavek, aby přístroje tohoto typu nahradily ony méně univerzální, více specializované. Anebo až bude okruh spotřebitelů, kteří tyto přístroje vyžadují, dostatečně široký, a o kapesní kompakty nebude dostatečný zájem. Stále by však mělo platit, že je dobré mít nabídku velmi rozmanitou, neboť lidé jsou různí a mají různé potřeby, přání a představy.
Zaměříme-li se pouze na „naši parketu“, tedy foto-video vybavení, bezpochyby budeme preferovat kvalitní, výkonné a perfektně sladěné základní i podpůrné systémy, počínaje obrazovým snímačem, elektronickým obvodem s AD převodníkem a procesorem, objektiv, který je optimalizovanou součástí celého zobrazobvacího systému, technologii měření světla, zaostřovací a další systémy. Ale také jde o ergonomii, koncepci ovládání a samotné ovládací a kontrolní prvky, mezi něž dnes patří v prvé řadě velký barevný displej, který je stále častěji dotykový a je tedy mnohdy i ovládacím prvkem zásadního významu.
Multifunkční mobilní přístroj Nokia 808 PureView, který přirozeně také nás velmi zaujal svými technickými parametry, jsme měli možnost alespoň krátce vyzkoušet. Proto jsme udělali výjimku a „otevřeli“ jsme sekci, která má na webu Fotografovani.cz své místo, ale už dlouho „leží ladem“. Velmi rádi bychom se k tomuto druhu techniky vrátili a věnovali se mu koncepčně a systematicky a doufáme, že postupem času to bude možné. Byť to bude návrat po velmi dlouhé době a ve zcela jiné situaci. A možná to bude dokonce výhoda, kdo ví.
Faktem je, že test fotomobilu Nokia 808 PureView je návratem k tomuto druhu mobilní techniky také pro mě. Výše uvedený test přístroje Emgeton Flexaret Mini, to byla záležitost výjimečná a už od té doby také „uplynulo hodně vody ve Vltavě“. Více jsem se tématikou fotomobilů zabýval v roce 2003, kdy jsem pro časopis FotoVideo nejen testoval třeba první velmi zajímavý přístroj z dílny Nokia, a to takřka legendární „7650“, který byl představen v roce 2002, ale zabýval jsem se i tématy jako MMS (tato služba byla tehdy „v plenkách“, viz například FV 3/2003, str. 118, 119), možnostmi integrovaných nebo přípojných digitálních fotoaparátů/videokamer, úpravami pořízených snímků a dalšími.
Od Nokia 7650 k 808 PureView vedla deset let dlouhá cesta a to musí být znát ve všech ohledech – a také je. Připomeňme si, že důležitým milníkem bylo zahájení spolupráce mezi firmami Nokia a Carl Zeiss v roce 2004. Nokia potřebovala překonat rozlišení snímače 2 Mpx a to nešlo bez optiky odpovídající kvality. Prvním multifunkčním fotomobilem, který byl vybaven optikou renomované značky Carl Zeiss, byl model Nokia N90. Byla to éra mobilů „N-Series“. Následoval model N95 s pětimegapixelovým snímačem, podle mnohých vůbec první SmartPhone. A po něm „DreamPhone“ Nokia N8 s 12megapixelovým fotoaparátem.
A Nokia 808 PureView?
Tento špičkový fotomobil je celkově koncipován přesně podle nejnovějších trendů, snad jen s výjimkou hmotnosti, ta je na dnešní poměry přeci jen poněkud vyšší. Ovšem je vybaven digitálním fotoaparátem s ohromujícím obrazovým snímačem a nabízí režim PureView. A hmotnost výrazně zvyšuje právě integrovaný fotoaparát. Tvrdým „oříškem k rozlousknutí“ pro specialisty Carl Zeiss při vývoji objektivu byl bezpochyby skokový nárůst rozlišení snímače. Dosud byl vývoj rozlišení postupný: 1, 2, 3, 5, 8 a pak 12 milionů pixelů. A najednou tu je Nokia 808 PureView, která má 41 milionů pixelů.
Porovnání velikosti nového senzoru CMOS, použitého v telefonu Nokia 808 PureView, který má úhlopříčku 1/1,2 palce (21,2 mm), s vybranými snímači, využívanými v různých kompaktních fotoaparátech a mobilních telefonech. Zahrnuty jsou i snímače výkonných kompaktů, jako Nikon Coolpix P7100/7700 nebo Canon PowerShot G12, palcový snímač formátu CX, který používají systémové kompakty Nikon 1, a také snímač 4/3 standardu, využívaný fotoaparáty Olympus a Panasonic.
Technologie PureView je založena na použitém snímači, jeho velikosti, počtu a velikosti světlocitlivých buněk. Snímač zachytí více světla, více obrazových informací, než menší senzory. Aby se z mobilního telefonu s malým integrovaným fotoaparátem nestal kompaktní fotoaparát, který je také mobilním telefonem, má pouze miniaturní objektiv s pevnou ohniskovou vzdálensotí. Ovšem právě obrovské množství pixelů umožňuje zmenšit rozlišení obrazu na 8, 5 nebo 3 miliony pixelů s tím, že technologie PureView, to není obyčejné převzorkování – interpolace, používá velmi sofistikované algoritmy, aby ziskem bylo „zoomování bez ztráty obrazové kvality“, byť v přísně stanovaných limitech. Zjednodušeně: systém použije pouze odpovídající část obrazu, přičemž nepoužije „okrajové“, tedy méně kvalitní části. Výhodou tohoto způsobu „zvětšování“ obrazu je, že se nesnižuje světelnost, tudíž je možné používat kratší časy závěrky, u výřezu také nedochází k žádnému zkreslení obrazu a odpadá také potřeba řešit pohon zoomu.
Ovšem díky sice miniaturnímu, ale výborně optimalizovanému objektivu Carl Zeiss přístroj umožňuje pořizovat snímky s dobře prokreslenými detaily. Kvalita obrazu je srovnatelná s výsledky u řady kompaktních fotoaparátů. Režim PureView využívá 38 milionů pixelů s tím, že obrazové soubory JPEG mají objem dat přibližně mezi 10 a 15 MB, při snížení na 8 Mpx cca 1 MB, ovšem každý bod na fotografii je složen z několika fyzických pixelů na snímači, což výrazně snižuje obrazový digitální šum. I když tedy přístroj nemá objektiv s optickým zoomem, lze využít speciálně koncipovaný digitální zoom, který v režimu PureVidew scénu až třikrát "přiblíží" bez ztráty detailů. A v praxi je to velmi jednoduché, neboť použijeme jednoduché tahy na dotykovém displeji.
Jedná se o kvalitní dotykový displej AMOLED ClearBlack s délkou úhlopříčky 4 palce (cca 10 cm), poměrem stran 16:9, rozlišením nHD/640 × 360 obrazových bodů, který zobrazuje 16,7 milionu barev a má ochranné sklo Corning Gorilla. Na obrazovce lze plynule přehrávat soubory různých formátů včetně MP3 a MP4, prohlížet fota, lze ji využívat pro mnoho funkcí telefonu, ale samozřejmě při fotografování a snímání videa také pro velmi pružné ovládání přístroje. Mobil také nabízí funkcí NFC pro jednodušší stahování, párování a sdílení dat na internetu a pomocí mikro HDMI konektoru ho lze propojit s HD TV.
Design má přístroj jednoduchý, moderní. Kvůli velké obrazovce je poměrně velký, ale dobře se drží. A díky citlivému dotykovému displeji a několika drobným ovládacím prvkům se také dobře používá. Plastový kryt je příjemný na dotek. Při nákupu si spotřebitel může vybírat ze tří barevných variant, klasické černé, bílé a červené.
Obrazový snímač je typu CMOS, má velikost 1/1,2 palce a velikost pixelu je 1,4 μm. Celkový počet pixelů je 41 milionů, maximální rozlišení obrazu 38 Mpx (při poměru stran obrazu 4:3 je maximální velikost výstupu 7728 × 5368 pixelů). Nastavit je možno i širokoúhlý poměr stran obrazu 16:9, pak rozlišení klesne na 36, respektive 34 Mpx (řada možností je: 2 Mpx, 5 Mpx jako defaultní nastavení, 8 Mpx a maximum 34 Mpx, zatímco u poměru 4:3 je nabídka 3, 5, 8 a 38 milionů pixelů).
Kromě fotografií je možno pořizovat i video ve vysokém rozlišení, maximem je Full HD/1920 × 1080 px s frekvencí 30 obr./s (default; 1080p; až 25 MB/s). Použít je možno také režimy HD/1280 × 720 px a nHD/640 × 360 px vždy s nejvyšší snímkovou frekvencí 30 obr./s, kterou je možno změnit na 25, 24 nebo 15 obr./s. Pro video je k dispozici výše zmíněný až čtyřnásobný "bezztrátový zoom", což je defaultní nastavení. Pokud použijeme režim 720p, je zoom šestinásobný a v režimu 360p až 12násobný. Také pro video lze stejně jako pro fotografování využít tři režimy: Auto, Scény a Kreativní úpravy. Ozvučení je stereofonní – Stereo High Amplitude Audio Capture (HAAC) v kvalitě Dolby Digital Plus. Integrovaný videoeditor umožňuje jednoduchý střih videoklipů.
Objektiv Carl Zeiss 8,02 mm 1:2,4 odpovídá po přepočtu na 35mm formát 28 mm při poměru stran obrazu 4:3 a 26 mm u poměru 16:9. Optická konstrukce je velmi jednoduchá, tvoří ji pět prvků uspořádaných v jedné jediné skupině, všechny plochy jsou asférické, využity jsou i prvky ze skla s vysokým indexem, respektive s mimořádně nízkým rozptylem paprsků. Mechanická závěrka je doplněna neutrálním filtrem. Autofokus pracuje spolehlivě, za špatných světelných podmínek je pomalý. Má čtyři režimy: Auto, Hyperfokální vzdálenost, Nekonečno a Makro. Pro ostření na vybraný bod lze použít dotykový displej, nechybí funkce jako zámek zaostření namáčknutím spoušti nebo detekce tváří v záběru. Rozsah zaostření je od 15 cm do nekonečna a v makrorežimu 15–50 cm.
Citlivost ISO má rozsah od 64 do 1600, nastavovat lze ručně, nebo se uživatel může spolehnout na automatiku. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno pět předvoleb a opět je možno spolehnout se na automatiku, ale také lze vyvážit uživatelsky. Pro expozici není možno využít režimy P/A/S/M, což ovšem u mobilního telefonu nepřekvapuje, k dispozici je plná automatika řízená umělou inteligencí a nabídka základních scénických režimů, Krajina, Sporty a Makro. Expozici ovšem můžeme v poměrně velkém rozsahu kompenzovat ± 4 EV v krocích po 0,3 EV a k dispozici je i bracketing, automatická řada snímků s různými parametry expozice. A uživatel také může použít kreativní programy, jako je převod barev do šedé škály, živé podání barev nebo sépiově hnědé retro-zbarvení. Přístroj má xenonový blesk s dosahem do 3,5 m a při snímání videoklipů je k dispozici vysocesvítivá LED.
Další technické údaje přehledně:
Procesor: frekvence 1,3 GHz
Operační systém: Symbian, ale v budoucnu by měl být použit Microsoft Windows Phone OS
Identifikační modul předplatitele: mikro SIM karta
Paměť: 16 GB vnitřní paměti, použít lze miniaturní paměťové karty microSD
Technologie NFC (Secure NFC): snadné a rychlé sdílení, stahování, párování
Konektivita: WLAN, A-GPS, microUSB 2.0 (pro připojení i nabíjení baterie/USB On-the-Go), microHDMI, HTML 5 browser, AV konektor Nokia 3,5 mm s TV výstupem, DLNA, Bluetooth 3.0; FM transmitter
Mobilní sítě: GSM/EDGE 850/900/1800/1900; WCDMA 850/900/1700/-21001900/2100
Maximální doba hovoru: GSM 11 hod., WCDMA 6,5 hod.
Maximální doba v pohotovostním režimu: GSM 465 hod., WCDMA 540 hod.
Zcroj energie: Li-ion baterie BV-4D s kapacitou 1400 mAh
Rozměry (zaokrouhleně): 12,5 × 6 × 1,5 cm (1,8 cm v místě, kde je modul fotoaparátu)
Hmotnost (s baterií): 169 g (asi 30 g váží samotný modul fotoaparátu)
Fotomobil Nokia 808 PureView má stanovenu orientační cenu 15 990 Kč s DPH, ale lze ho zakoupit za cenu už od 12 a půl tisíce korun. Prodejní balení standardně obsahuje baterii Nokia BL-4D a nabíječku AC-50, stereofonní headset WH-209, datový kabel CA-190CD, poutko na zápěstí a návod na použití. Dokoupit je možno různé příslušenství, třeba pevné pouzdro CC-3046, pružinová svorka pro připojení ke stativu HH-23 nebo micro HDMI kabel CA-198 a další.
Test – výběr ze zkušebních snímků
Díky použitému obrazovému snímači a zvolenému nastavení systému zpracování dat nemají hrany zvýšený kontrast a třepení je minimalizované. Dobře je nastavena také míra ostření a prokreslení detailů, barevná odchylka v okrajových oblastech obrazu je minimální.
Snímek hřbetů knih různých barev a struktur pro posouzení ostrosti a podání jemných detailů obrazu a vlivu různé hodnoty citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice byl 1/15 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/110 s). Clonové číslo je vždy 2,4.
Optické zkreslení obrazu je mírné, plně odpovídá ohniskové vzdálenosti a šíři záběru. A z celkového hlediska lze říci, že je zcela zanedbatelné. Čas expozice 1/15 s, clonové číslo 2,4 a citlivost 200 ISO.
Reprodukce barev byla v exteriéru realistická. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s výrazným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný, mírně chladnější.
Míra i charakter obrazového šumu jsou vcelku slušně optimalizované v celém rozsahu citlivosti, který ovšem není příliš široký. Šum spolu s citlivostí přirozeně roste a podle mě je mezní hodnotou ISO 800, u 1600 už je šum přeci jen výrazný. Šum je více zřejmý od středních po tmavé tóny.
Šum u záběru z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (čas expozice 1/17 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/106 s); clonové číslo bylo 2,4.
Ukázka výraznějších, živějších barev, převodu barevných tónů do šedé škály a sépiově hnědého zbarvení. Citlivost 200 ISO, clonové číslo 2,4 a čas expozice 1/16 s.
Kočka I. Citlivost ISO 800, clona 2,4 a čas expozice 1/62 s.
Kočka II. Citlivost ISO 800, čas 1/33 s.
Kočka III, černobíle. Citlivost ISO 800, čas 1/33 s.
Kočka IV, detail. Citlivost ISO 800, čas 1/53 s.
Městská krajina I. Citlivost 64 ISO, čas 1/100 s.
Městská krajina Ia. Citlivost 64 ISO, čas 1/140 s.
Městská krajina II. Citlivost 64 ISO, čas 1/335 s.
Městská krajina III. Citlivost 64 ISO, čas 1/160 s.
Městská krajina IV. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.
Městská krajina V. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.
Městská krajina Va. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.
Auto I – Tatra, výřez z původního obrazu formátu 4:3. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.
Auto II – Renault, výřez z původního obrazu formátu 16:9. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.
Krátce na závěr
Tento multifunkční mobilní telefon je určen hlavně nadšencům, uživatelům modelu Nokia N8 nebo jiných fotomobilů, u nichž lze předpokládat silný zájem o „přezbrojení“, a také spotřebitelům, kteří u sebe nechtějí nosit dva přístroje, mobilní telefon a kompaktní fotoaparát, ale potřebují, nebo chtějí využívat jak mobil (což je dnes fakticky nezbytnost), tak fotoaparát, aby mohli pohotově a v dostatečné kvalitě zachytit události nebo zdokumentovat atraktivní místa, na nichž pobývá.
Osobně bych upřednostnil přístroj s optickým zoomem, než systém používající snímač s extrémně vysokým počtem pixelů, jejichž počet výrazně redukuje, byť pomocí účinného výřezu a přepočtu pixelů (jak uvádí Nokia, převzorkování zkombinuje mnoho pixelů pro zisk optimalizovaného superpixelu), aby simuloval optické přiblížení. Je to zkrátka a dobře nekonvenční technické řešení s výhodou využitelné právě ve fotomobilu. A lze předpokládat, že právě tato výjimečnost bude mít magickou přitažlivost pro mnoho potenciálních uživatelů, kteří hledají vše nové, netradiční a nápadité.
Během testu v interiéru mi citelně scházela pružinová svorka pro připojení ke stativu HH-23 s upínacím šroubem. Určitě vám doporučuji si ji pořídit, chcete-li mobil používat pro pořizování fotografií skupinek osob, aranžovaných záběrů nebo fotografií, u nichž bude použito dlouhých časů expozice. Také mě zaskočila microSIM karta. Můj operátor ji neměl, druhý ji měl, ale neměl adaptér, nakonec mi třetí operátor „ustřihl“ moji normální a poskytl mi i adaptér, abych po krátkém testu „osmsetosmičky“ zase mohl svou „přistřiženou“ SIM kartu opět používat ve svém konvenčním fotomobilu.
Nokia 808 PureView je dobře vybavený a velmi výkonný fotomobil s výbornými provozními časy a kvalitním dotykovým panelem. Obrazová kvalita odpovídá dobře optimalizovanému kompaktu, kvalitní je i video včetně ozvučení. Pro některé uživatele a hlavně uživatelky nejspíš nebude zrovna ideální hmotnost přístroje, která je přeci jen poněkud vyšší, než je dnes běžné. A zvláště při častém používání fotoaparátu, a to i bez aktivovaného blesku, a při pořizování nebo prohlížení videoklipů je třeba počítat s poměrně krátkou výdrží baterie.
Zajímá vás, jestli po svém uživatelském testu „osmsetosmičky“ uložím svou zrcadlovku do šuplíku? Kdepak. Zrcadlovku potřebuji a potřebovat budu. Stejně tak se ale nevzdám ani svých kompaktních fotoaparátů, které používám, když zrcadlovku použít nepotřebuji nebo nechci. Třeba na lyže si ji s sebou opravdu neberu. Ale nemám-li s sebou zrovna žádný fotoaparát, mám u sebe svůj mobilní telefon s integrovaným pětimegapixelovým fotoaparátem, který pravděpodobně v blízké budoucnosti nahradím novým modelem. Nebo spíš doplním, poněvadž se mi s tímto nebude chtít „rozloučit“.
Přílohy:
nokia808_amelie.jpg (4 876,39 kB)
nokia808_amelie02.jpg (5 266,23 kB)
nokia808_amelie_cb.jpg (4 111,77 kB)
nokia808_amelie_detail.jpg (4 746,04 kB)
nokia808_art.jpg (1 422,29 kB)
nokia808_barva_cb_sepia.jpg (11 040,46 kB)
nokia808_ost_pul.jpg (17 541,98 kB)
nokia808_ostrost.jpg (4 326,08 kB)
nokia808_plener01.jpg (2 743,25 kB)
nokia808_plener01a.jpg (2 350,56 kB)
nokia808_plener02.jpg (2 915,83 kB)
nokia808_plener03.jpg (2 520,13 kB)
nokia808_plener04.jpg (1 912,67 kB)
nokia808_plener05.jpg (2 369,20 kB)
nokia808_plener05a.jpg (3 720,44 kB)
nokia808_renault.jpg (1 286,61 kB)
nokia808_sum.jpg (1 032,92 kB)
nokia808_sum_real.jpg (12 582,48 kB)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014