Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - příslušenství
Canon Speedlite 600EX/600EX-RT
19. října 2012, 23.50 | Výkonný externí blesk, nástupce modelu 580EX II, první v nabídce Canon s bezdrátovým radiovým ovládáním. Ve spojení s radiovysílačem Speedlite Transmitter ST-E3-RT nabízí více možností v oblasti kreativního využití světla. Je vhodný především pro poloprofesionální a profesionální digitální zrcadlovky EOS a umožňuje všestranné využití, od fotografování na různých akcích a v terénu k portrétům ve studiu. Je kompaktní, lehký a snadno ovladatelný.
Nově zabudovaná radiová vysokofrekvenční spoušť v modelu „RT“ doplňuje standardní bezdrátový infračervený ovladač a výrazně rozšiřuje možnosti fotografů. Při použití jednoho hlavního blesku 600EX-RT, případně nového bezdrátového radiovysílače Speedlite ST-E3-RT, lze propojit až patnáct blesků 600EX-RT a ovládat je do vzdálenosti až 30 metrů. To je opravdu velký potenciál i pro ty nejnáročnější světelné konstrukce a tvůrčí experimenty s využitím působivých světelných technik a efektů. Fotoaparáty EOS s připojeným bleskem Speedlite 600EX-RT lze ovládat z jiného modelu, je tudíž možno snímat i z extrémních úhlů a vytvářet osobité záběry.
Oproti předešlému modelu bylo také zvýšeno směrné číslo na 60 (m/100 ISO) a také byl zvětšen rozsah záblesku. V základu je pokryt rozsah ohniskové vzdálenosti 20–200 mm. Pro tento rozsah blesk umožňuje rovnoměrnou expozici i různě pojaté zábleskové osvětlení objektů v různých vzdálenostech. U širokoúhlých záběrů je třeba použít výsuvný a sklopný difuzor – plastovou rozptylnou destičku, poté se pokrytá ohnisková vzdálenost zkracuje až na 14 mm.
Výklopná a otočná hlavice umožňuje eliminovat přesvícení a změkčit stíny, neboť umožňuje použít zábleskové světlo odražené od stropu, stěny nebo odrazné desky nebo jiné vhodné plochy. Tento způsob využití zábleskového osvětlení podporuje i výsuvná odrazná destička, která umožňuje u portrétovaných osob získat přirozený odraz v očích. Volbou režimu priority směrného čísla lze buď využít plný výkon blesku, nebo upřednostnit světlé předměty a současně tak vytvořit efekt mírného ztmavení směrem k okrajům záběru.
Systém blesku prostřednictvím přípojné patice do fotoaparátu předává informace o vyvážení bílé. Pro lepší vyvážení blesku a teploty světla je hlavice opatřena novým držákem barevných filtrů a v prodejním balení jsou i dva barevné korekční filtry. Ty jsem neměl k dispozici, resp. neměl jsem k dispozici prodejní balení, pouze blesk v transportním a ochranném pouzdru. Nicméně je zřejmé, že jejich použití umožňuje docílit toho, aby snímaná scéna byla vizuálně přirozená i při fotografování v prostorách osvětlených wolframovými nebo úspornými žárovkami plněnými rtutí. A při snímání za zhoršených světelných podmínek je možno využít pomocný paprsek autofokusu pro přesné zaostření 28mm nebo delších objektivů a zajistit, že systém blesku optimalizuje záblesk s ohledem na snímaný objekt.
Pohled na hlavici zblízka. Vidět je jak zasunuté destičky, bílá pro usměrnění záblesku a rozptylná pro rozšíření záblasku, ale také dvě kruhová "okénka" snímače barevných filtrů a "kolejničky" pro držák filtrů. Na přední části těla blesku je zcela dole zdroj pomocného IR paprsku AF systému, nad ním snímač pro bezdrátový optický přenos a vedle něj pak kruhové "okénko" snímače pro externí měření.
Zajímavou funkcí je stroboskopický blesk. Umožňuje při použití nízké rychlosti závěrky pořídit do jediného snímku vícenásobné postupné pohyby. Nastavit lze výkon blesku, počet a frekvenci záblesků.
Blesk Speedlite 600EX-RT je kompaktní, přitom má robustní voděodolnou a prachotěsnou konstrukci, má přehledný displej, který je možno při práci za slabého osvětlení podsvítit, a několik ovládacích prvků pro příjemné, intuitivní ovládání včetně snadného přepínání mezi standardním bleskem a bezdrátovým režimem.
Jako základní zdroj energie slouží čtyři tužkové napájecí články (AA, LR6). Použít je možno primární alkalické, nebo lithiové články, anebo NiMH akumulátory včetně modelů nejnovějšího typu. Znovunabití blesku je tiché a rychlé. Doba nabíjení je v režimu rychlého blesku přibližně 0,1–3,3 s a v režimu normálního blesku přibližně 0,1–5,5 s. Prostor s oddělenými lůžky pro jednotlivé články je chráněno krytem, který stačí mírně posunout dolů a kryt se poté vyklápí směrem nahoru. Jeho poloha je ani v nejmenším nebrání vložení článků, jejichž orientace podle pólů ± je jasně vyznačena, tudíž výměna článků je lehká, bezproblémová. Při použití obyčejných alkalických článků lze realizovat asi 100 až 700 záblesků, záleží na nastavení a okolnostech.
Dva záběry na zámek patice, který blesk bezpečně drží v aktivních sáňkách fotoaparátu. Systém je to funkčně bezchybný, praktický.
Celkový pohled z boku, kde jsou umístěny konektory. Zcela nahoře konektor pro dálkové uvolnění závěrky, dole je zásuvka pro připojení externího napájecího zdroje, konektor PC a montážní otvor pro držák.
Canon Speedlite 600EX/600EX-RT – základní údaje:
Směrné číslo: 60 (m, 100 ISO, 200 mm)
Pohyb hlavice: otočná vlevo a vpravo na pozice 60, 75, 90, 120, 150 a 180 ° a výklopná nahoru na pozice 45, 60, 75 a 90 ° a dolů na pozici -7 °
Zoom blesku: hlava se zoomem pokrývá rozsah ohniskové vzdálenosti 20–200 mm, s výklopným difuzorem – rozptylným panelem je pokrytí až pro širokoúhlý záběr 14mm ohniska; k dispozici je i automatický zoom pro velikost snímače fotoaparátu
Základní režimy blesku: automatické řízení expozice E-TTLII/E-TTL/TTL; vysokorychlostní synchronizace (FP); ruční s nastavením výstupu v rozsahu 1/1—1/128 v krocích po 1/3
Stroboskopický režim: nastavení výstupu v rozsahu 1/4—1/128; frekvence 1—500 Hz (199 Hz s nastavením optické funkce pro podřízené příslušenství)
Potvrzení správné expozice s bleskem: svit vyhrazeného LED indikátoru
Další funkce blesku: zámek zábleskové expozice (Lock-FE); kompenzace expozice s bleskem; braketing expozice s bleskem; synchronizace blesku na 2. lamelu závěrky; modelovací záblesk (aktivován stiskem tlačítka pro kontrolu hloubky ostrosti na fotoaparátu); předávání informací o barevné teplotě světla
Podpora autofokusu: infračervené pomocné světlo AF podporuje 1 až 61 bodů AF
Bezdrátový blesk: integrované vysílače infračervený a radiový; IR má přibližný maximální dosah v interiéru 12–15 m, v plenéru 8–10 m, radiový uvnitř i venku asi 30 m; funkce vedlejší jednotky (slave); počet skupin: IR = 3, radio = 5; počet kanálů: IR = 4, radio = 15; možnost využít funkci dálkového uvolnění závěrky
Další funkce: 18 uživatelských funkcí (C.Fn) a 7 osobních funkcí (P.Fn; model EX jen 5); možnost nastavení blesku z menu kompatibilního fotoaparátu; externí snímač expozice s bleskem
Konektory: základní upevňovací patice do sáněk fotoaparátu s kontakty, zajišťovacím kolíkem a zámkem; zásuvka pro připojení externího napájecího zdroje CP-E4; konektor pro PC; model „RT“ má navíc konektor pro dálkové uvolnění závěrky
Zdroj energie: 4× napájecí článek AA (LR6, „tužka“); doba znovunabití blesku se pohybuje od 0,1 po 5,5 s; externí zdroj napájení CP-E4
Konstrukce: utěsněná proti vnikání prachu, vlhkosti a stékající vody; patice je kovová
Rozměry (přibližné, zaokrouhlené): 8 × 14 × 12,5 cm
Hmotnost (bez napájecích článků): 425 g
Balení blesku obsahuje: pouzdro s kapsou na ministojan a samotný ministojan, držák barevných filtrů SCH-E1 s pouzdrem a sada barevných filtrů SCF-E1 s pouzdrem (přibaleny jsou dva ke kompenzaci žlutého žárovkového světla)
Kompatibilní příslušenství: kabel pro připojení mimo sáňky OC-E3; kompaktní bateriový zdroj – bateriový blok CP-E4; Speedlite Transmitter ST-E3-RT; blesky Speedlite řady EX s funkcí vedlejší jednotky; kabel SR-N3; držák barevného filtru SCH-E1a barevné filtry SCF-E1; jednoúčelový držák blesku SB-E2
Výběr ze zkušebních snímků
Snímky jsem pořídil fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III s objektivem EF 17–40 mm 1:4,0 L USM. Blesk byl Speedlite 600EX-RT.
IFA Berlín I. Vlevo bez použití blesku, vpravo s využitím blesku k prosvětlení objektů v popředí. Vlevo čas expozice 1/80 s, clonové číslo 9, citlivost 2500 ISO. Vpravo čas 1/25 s, clona 9, citlivost 500 ISO. Ohnisková vzdálenost byla v obou případech 17 mm.
IFA Berlín II. Opět: vlevo bez použití blesku, vpravo s bleskem. Vlevo čas expozice 1/80 s, clonové číslo 11, citlivost 1250 ISO. Vpravo čas 1/50 s, clona 13, citlivost 2000 ISO. Ohnisková vzdálenost byla v obou případech 17 mm. Vždy použita ruční expozice.
Interiér. K prosvětlení místnosti jsem v obou případech použil blesk a režim s ručním nastavením parametrů expozice a nastavil různě zábleskovou expozici. Vlevo „ostřejší“ bleskové osvětlení, vpravo „mírnější“, čas 1/100 s a clona 11, resp. čas 1/80 s a clona 9. Citlivost byla v obou případech 1000 ISO a ohnisková vzdálenost 17 mm.
Drobný předmět s bezstínovým nasvícením pomocí jednoho blesku – Speedlite 600EX-RT. A současně ukázka, jak jemných rozdílů ve výsledné expozici lze dosáhnout, a to drobnou úpravou rychlosti závěrky a využitím vhodného nastavení a korekce zábleskové expozice. Použil jsem program s prioritou clony a konkrétně clonové číslo 5,6. Citlivost byla 200 ISO a ohnisková vzdálenost 40 mm. Čas byl 1/25, 1/30 a 1/40 s.
Kočka. Čas 1/15 s, clona 5,6, citlivost 200 ISO, ohnisková vzdálenost 40 mm. Použil jsem program s prioritou clony a expozici jsem upravil o +1/3 EV.
Krátce na závěr
Canon Speedlite 600EX-RT jsem měl k dispozici jen velmi krátce. Abych ho mohl vyzkoušet tak důkladně, jak bych si přál, potřeboval bych ho na mnohem delší dobu. Navíc jsem ho mohl vyzkoušet, respektive využít, jen jako běžný „EX“ model. Nicméně můžu vyzdvihnout jeho dílenské zpracování, perfektní funkčnost a také koncepci nastavení a ovládání pomocí jasných uživatelských nabídek a výborně provedených a označených ovládacích prvků. I z těch několika příkladů je zřejmé, že umožňuje velmi dobře ovládat zábleskovou expozici, korigovat sílu záblasku, což je v řadě případů důležitější, než výkon jako takový. Ovšem ten je v tomto případě nesporný a je-li ho zapotřebí, uživatel jistě nebude zklamán. Vylepšení oproti předchozím modelům 580EX/580EX II a 550EX jsou zřejmá, zejména v případě verze Speedlite 600EX-RT, celkově lze nový výkonný blesk hodnotit jen a pouze pozitivně.
Blesk Canon Speedlite 600EX-RT můžete pořídit za prodejní cenu okolo 14 200 Kč i s daní.
Přílohy:
canon_600ex_01.jpg (368,00 kB)
canon_600ex_02.jpg (323,20 kB)
canon_600ex_amelie.jpg (6 094,35 kB)
canon_600ex_detaily.jpg (456,49 kB)
canon_600ex_energie.jpg (242,42 kB)
canon_600ex_konektory.jpg (366,31 kB)
canon_600ex_ohne_blitz_blitz.jpg (7 102,73 kB)
canon_600ex_ohne_blitz_vs_blitz.jpg (7 727,25 kB)
canon_600ex_patice.jpg (305,89 kB)
canon_600ex_pierot.jpg (9 582,42 kB)
canon_600ex_reflektor.jpg (272,07 kB)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014