Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - profi technika
EIZO CG 223W v rychlém redakčním testu
EIZO223W
30. dubna 2012, 00.00 | Monitory EIZO řady CG patří k respektované špičce v oblasti zobrazování grafiky, fotografie i videa. Do testu se nám na krátkou dobu dostal jeden z nejdostupnějších modelů CG223W. Pro koho je určen a co za vynaložené prostředky nabízí?
EIZO řady CG je pojmem mezi grafiky, designéry, fotografy i video profesionály. Všechny modely nabízejí nejen schopnost zobrazit víceméně celý AdobeRGB prostor, ale zejména špičkovou stabilitu, bezproblémovou hardwarovou kalibraci a profesionální ergonomii. To samozřejmě znamená i to, že tyto monitory patří k tomu nejdražšímu, co si běžný smrtelník může pořídit. Je tedy otázkou, komu se investice vyplatí? Model CG 223W patří k těm cenově nejdostupnějším z řady CG, takže potenciálními kupci jsou nejen profesionálové, ale i nadšení amatérští fotografové či kreativci. Co těmto uživatelům může monitor nabídnout?
Základní parametry
CG 223W má 22palcový S-PVA III panel s rozlišením 1680 × 1050 bodů, což představuje hustotu bodů, odpovídající 90 dpi, a poměr stran 16:10. Z pohledu videa je škoda, že nelze zobrazit Full HD, což částečně kompenzuje pět různých variant vyhlazování obrazu. Jas je nastavitelný v rozsahu 40 – 270 cd/m2 a monitor se může pochlubit technologií DUE, zajišťující rovnoměrné rozložení jasu po celé ploše displeje. Maximální dosažitelný kontrast je 950:1. To jsou hodnoty celkem běžné. Přidejte si k tomu však podporu 10bitového zobrazování přes DispleyPort, 16bitovou gama korekci, 3D LUT tabulku přímo v monitoru, podporu HW kalibrace s 12bitovou převodní tabulkou, senzor vnějšího osvětlení, 6ms odezvu ve středních tónech s možností OverDrive a vynikající ergonomii. Dostáváme se tak do sféry, ve které řada CG nemá na trhu mnoho konkurentů. Pro doplnění dodejme, že rozměry monitoru jsou 511 × 348 × 241 mm, hmotnost 9,6 kg a záruka 5 let.
Ergonomie
Jednou z předností monitorů řady CG je vynikající ergonomie. Podstavec umožňuje rotaci o 90 stupňů do portrétního režimu. Dále je zde velice snadné otáčení do stran o 35 stupňů díky rotačnímu mechanismu podstavce a možnost změny náklonu až o 40 stupňů. Na čelním panelu najdete deset ovládacích prvků (volba vstupu, výběr z 9 zobrazovacích módů, informace, 2 tlačítka pro přímou korekci jasu, ovládání OSD menu a vypínač). Na zadní stěně je pak umístěn síťový vypínač, vstup pro napájení, 2 DVI-I vstupy, 1 displej port, 1 USB vstup a na boku 2 USB výstupy. Bohužel vestavěný USB HUB podporuje pouze standard USB 2.0. Na zadní straně podstavce je organizér kabeláže a k monitoru lze dokoupit i stínění.
OSD menu je v celkem devíti jazycích, nicméně čeština chybí. Uživatel si může vybrat, zda dá přednost jednomu z přednastavených režimů zobrazení (sRGB, EBU, REC709, SMPTE-C, DCI), nebo zvolí vlastní kalibraci a nastavení pomocí programu ColorNavigator, či sáhne právě po ručních korekcích přes menu. Ty nabízejí i rozšířené řízení v hexacolor, korekce černého bodu a řadu dalších obrazových nastavení.
Obrazová kvalita
V internetových diskusích věnovaných monitorům nejčastěji narazíte na dnes již trochu okřídlené „O kvalitě CG monitorů se nediskutuje“. Při testování CG 223W jsme ověřili, že i nejlevnější CG po HW kalibraci pokrývá AdobeRGB prostor ze skoro 97 %. To je lepší výsledek, než jaký garantuje výrobce. Z toho logicky plyne a v testech jsme ověřili, že pokud zvolíte sRGB zobrazení, pak je barevná shoda na vynikající úrovni. V průběhu celkem deseti měření v čase od 2 minut po 6 hodin od zapnutí displeje se průměrná odchylka (Delta E) pohybovala od 0,5 po 3,1 s tím, že od 15 minut po zapnutí byla již spolehlivě hluboko pod Delta E 2,5. To ukazuje na vynikající stabilitu obrazu v čase a velice rychlé zahřátí panelu.
Monitor jsme měli na testování k dispozici pouze týden, takže stabilitu barevnosti v čase jsme mohli měřit pouze 5 dní, a za tuto dobu průměrná odchylka nepřesáhla Delta E 3,0 a maximální zůstala pod Delta E 10. To je vynikající výsledek, který znamená, že lidským okem je barevný posun prakticky nepozorovatelný.
Při měření uniformity jasu po ploše displeje se nám nepodařilo naměřit odchylku větší než 1 %! To odpovídá hranici chyby měření a ukazuje, že u nového monitoru technologie DUE podává vynikající výsledky. Měření v delší časové periodě jsme zatím bohužel neměli možnost provádět.
Hodnocení
Z pohledu digitální fotografie a počítačové grafiky nabízí CG 223W skvělé výsledky jak po straně kvality zobrazení, tak i jeho stability. Pokud se však chcete věnovat práci s HD videem, je potřeba si uvědomit, že obraz FullHD videa není nikdy zobrazen nativně. Proto se pro náročnější videoaplikace rozhodně vyplatí investovat do displeje s vyšší úhlopříčkou a rozlišením.
Vzhledem k tomu, že se pořizovací cena na českém trhu pohybuje kolem 23 000 Kč, nejde rozhodně o displej výhodný pro každého. Pokud se ale chcete věnovat fotografii či grafice jen trochu seriózně, o moc levnější monitor neseženete a poměr výkon/cena je vynikající. Zejména jako druhá zobrazovací jednotka k notebooku je 22“ Eizo skvělá volba.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014