Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - profi technika
Fomei Panther 600: poradí si ve studiu i v terénu
11. února 2010, 00.00 | Profesionální ateliérovou osvětlovací a zábleskovou techniku firmy Fomei netřeba dlouze představovat. Jednou z posledních novinek je Panther 600. Jedná se o zajímavé mobilní řešení (nejen do ateliéru), nabízející velký výkon v kombinaci s kompaktními rozměry a především širokými možnostmi použití. A jak obstála tato očekávaná novinka v praxi?
{Popis, Funkce, Parametry}Do redakce nám dorazila k testu dvojice zábleskových světel s bateriovým agregátem - Fomei Panther 600. Jedná se o zajímavé a mobilní řešení, disponující dostatečným výkonem pro fotografování na profesionální úrovni. Zároveň však toto řešení nabízí luxus naprosté mobility a to jednak díky relativně rozumným rozměrům i hmotnosti ale především díky standardně dodávanému bateriovému zdroji, který nevyžaduje permanentní přistup k elektrické síti (vyjma situací kdy jej nabíjíte). Jaká tedy je tato očekávaná novinka Fomei v praxi? Co nabízí a naopak na jaké případné nedostatky si dávat pozor? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v naší recenzi!
Základní popis
Základní set se skládá z jednoho zábleskového světla a generátoru, lze objednat též sadu dvou zábleskových světel a generátoru. Spolu s dvojicí světel (kterou jsme měli k dispozici na testování též my) dodává výrobce ještě dva základní deštníkové reflektory (nástavce), 2,5 m napájecí kabely (jsou nedílnou součástí zábleskových světel) a plastové ochranné kryty světel. Ke generátoru je samozřejmě dodán síťový kabel (pro 220 V), nabíječka a synchronizační kabel k fotoaparátu. Vše se vejde do textilní polstrované Fomei tašky, která je součástí standardního balení, spolu se světly a generátorem.
Jádro zábleskových světel tvoří výbojka a žárovka. Záblesková výbojka disponuje maximálním výkonem 600 Ws, jako stabilní (pilotní) světlo zde výrobce použil běžnou halogenovou žárovku o výkonu 50 W (12 V), což je praktické a levné (seženete ji v každém elektru v řádu několika desítek korun). Doba nabíjení výbojky se pohybuje od 0,1 do 3,2 s - dle síly záblesku a její nabití je indikováno zvukově i vizuálně na generátoru (modrá dioda nad tlačítkem „test“). Bajonet pro nasazování příslušenství (základní-deštníkové reflektory, softboxy, beauty-dish neboli tzv.: „sluníčko“, komínky apod.) je typu Bowens/Fomei.
Světlo jako takové chrání robustní (snadno odnímatelný) skleněný kryt výbojky (tzv. Pyrex) s větracími otvory. Samotná světla jsou na horní části vybavena masívním přenosovým uchem a elektronickým čidlem – reagující na záblesk řídících „master“ světel (pro dálkové bezdrátové odpalování). Ve spodní části je vertikálně stavitelný držák pro uchycení světel do stativu, na zadní části je pak již jen napájecí kabel a vypínač.
Čelní – ovládací panel generátoru obsahuje vše, co bude uživatel potřebovat: dvojici konektorů pro připojení světel, displej (indikující sílu záblesku / celkové počítadlo „odpalů“), přepínač on/off, otočný volič regulující výkon světel, konektor pro synch-kabel (velký 6,3mm jack), ochrannou pojistku, vstup pro nabíječku, trojici dotykových tlačítek (odpalování, zvuky a test) a indikátor stavu baterie. Samozřejmě nechybí ani pevný plastový držák pro přenášení generátoru. Konstrukci světel a akumulátoru tvoří kombinace hliníku a plastu. Barevné provedení je černé.
Technické parametry
Maximální výkon zábleskových světel je 600 Ws. Jako pilotní (stabilní) světla zde použil výrobce klasické halogeny o výkonu 50 W (pro běžné osvícení scény plně dostačující). Barva světla výbojky je 5 500 K (pro ruční nastavení WB na fotoaparátu), barva pilotních žárovek je 3 200 K (odpovídající teplotě běžné žárovky). Spolu se světly je standardně dodáván také 2 x 16,5 cm základní deštníkový reflektor (bajonet Bowens). Hmotnost jedné zábleskové hlavy je 2,2 kg.
Bateriový generátor řídí sílu záblesku, která je odstupňována po clonových číslech v rozsahu F1.1 – F5.5, výkon lze regulovat po 0,1 kroku (celkem 45 kroků). Rychlost záblesku je 1/1 700 s. Udávaná kapacita generátoru je při maximálním výkonu (600 Ws – a s použitím jedné zábleskové hlavy) 130 - 150 záblesků. Použijeme-li dvojici světel, výkon se nám však poměrově rozdělí mezi obě světla (tj. 2 x 300 W). Hmotnost generátoru je 6,4 kg.
[-more-]{Ovládání a Praxe}
Ovládání
Samotná práce se zařízením je naprosto intuitivní, takže se z vás již za pár minut stanou „mistři svícení“ s Fomei Pantherem (samozřejmě za předpokladu, že již máte alespoň základní zkušenosti s ateliérovou technikou). Máte-li k dispozici elektrickou síť, připojte nabíječku (nemáte-li, musíte mít zdroj nabitý). Připojte zábleskové světlo (světla) a zapněte generátor. Poté již regulujete výkon blesku otočným voličem (v pravé části ovládacího panelu), na displeji se vám zobrazuje aktuální stav (zároveň vás displej při každém zapnutí informuje o počtu všech odpalů blesku).
Pilotní světla se zapínají/vypínají na samotných zábleskových hlavách. K dalšímu nastavení dále slouží ještě trojice dotykových tlačítek ve spodní části ovládacího panelu generátoru: Cell, Sound a Test. Tačítkem „Cell“ aktivujete fotobuňku na zábleskové hlavě (hlavách) a světlo (světla) nyní budou reagovat na záblesk dalších zařízení (režim „slave“), při vypnutí se světla chovají jako hlavní („master“). Tlačítkem „Sound“ zapínáte/vypínáte zvukovou signalizaci. Posledním tlačítkem „Test“ odpalujete blesk přímo.
K samotnému odpalování během fotografování můžete použít buď synchro kabel (součást standardní dodávky) nebo lépe – libovolné bezdrátové odpalování (propojení přes velký jack 6,3mm, umístěný hned pod přepínačem On/Off).
Fomei Panther 600 v praxi
Podrobili jsme celou sadu poměrně náročnému testování, zahrnující jak fotografování v interiéru, tak v exteriéru. Vzhledem k současnému (typicky zimnímu) počasí jsme se s celým ansáblem často pohybovali v dosti extrémních podmínkách (sníh, sněžení) a v teplotách sahajících hluboko pod bod mrazu! Jak generátor tak světla pracovala po celou dobu testování spolehlivě a opravdu bezchybně, takže v případě použití v terénu se jedná skutečně o výnikající a odolné zařízení, které se navíc – vzhledem k rozumným fyzických rozměrům i hmotnosti, i relativně dobře přenáší. Co se týče výdrže, v interiéru jsme při plném nabití pořídili hodně přes 100 záblesků (výrobcem oficiálně udávaná kapacita je 130 - 150), nicméně na plno jsme blýskali pouze výjimečně (většinou jsme se pohybovali okolo 50%, max. 70% výkonu). Samozřejmě že při focení v exteriérech, byla výdrž generátoru o zhruba 1/3 nižší.
Při práci s Fomei Panther je nutné pamatovat a dodržovat několik zásad. Vypínač samotných zábleskových hlav vypíná/zapíná pouze pilotní (halogenové) světlo. Výbojka jako taková je aktivní v okamžiku připojení světla a zapnutí generátoru! Je třeba na toto pamatovat a stabilní světlo zapínat pouze v případě nouze (nutnosti přisvícení příliš tmavé scény nebo požadavku stabilního světla). Vzhledem k tomu, že halogeny svítí stále naplno a jejich výkon nelze regulovat, mají vysoký odběr a akumulátor v takovém případě vybijete bez problémů za cca 15 minut! Doba nabíjení na plnou kapacitu je zhruba 5 hodin. Osvědčilo se nám – a plně doporučujeme, dobíjet generátor před každým fotografování. Tím spíš v tomto období – velkých mrazů, kdy nám kapacita akumulátoru prudce klesá.
Samotné nastavování síly záblesků se provádí přes generátor – otočným voličem. Výkon je zde zobrazován na displeji pomocí clonových čísel a to v rozsahu F1.1-5.5 (s krokováním po 0,1 – celkem 45 kroků). Nicméně v praxi se jedná pouze o orientační informaci o síle záblesku (pozn.: níže najdete tabulku s přepočítaným výkonem z "F" na Ws). K nastavení clony na samotném fotoaparátu je pochopitelně nutné použít flashmetr (popřípadě udělat sadu zkušebních fotografií s různými clonovými čísly a z ní poté určit přesnou expozici). K samotnému odpalování můžete použít buď synchro kabel (součást standardní dodávky) nebo lépe – libovolné bezdrátové odpalování (používali jsme bezdrátový rádiový systém Fomei TR2 nebo Yongnuo RF-602RX, obojí fungovalo korektně bez jakýchkoli problémů).
Power of Panther | Ws | Power |
F1.1 | 28 | 1/24 |
F1.5 | 37,5 | 1/16 |
F2.5 | 75 | 1/8 |
F3.5 | 150 | 1/4 |
F4.5 | 300 | 1/2 |
F5.5 | 600 | FULL |
z uváděných "clonových čísel (F)" na běžné jednotky Ws
(+ vyjádření výkonu ve zlomku).
V případě použití dvou zábleskových jednotek, je zde značně nepraktické, že nelze regulovat výkon každého světla zvlášť. Aktuální výkon generátoru se vždy rozdělí poměrově mezi obě jednotky. Délka kabelů (5 m) zároveň nedovoluje umístit světla do vetší vzdálenosti od sebe a používat tak jedno světlo jako hlavní a druhé doplňkové (např. na vykrytí stínů, osvětlení pozadí atd.). Obě dvě světla tak fungují jako hlavní s tím, že vám pouze pokryjí větší plochu – ovšem obě se stejným výkonem záblesku. To je trochu nevýhodné a zároveň to víceméně vylučuje jakékoli složitější (dramatičtější) způsoby nasvícení scény.
Celkově se nám ale s Fomei Panther pracovalo velice příjemně, k čemuž napomáhalo jak jednoduché ovládání, tak i příjemné rozměry a relativně velká výdrž generátoru. Za předpokladu, že máte k dispozici též velký výběr příslušenství, možnosti využití (a použití) jsou obrovské. Fotografovali jsme jak venku i uvnitř, za denního, stejně tak i v noci. K maximálnímu výkonu jsme se uchýlili jen výjimečně a co se týče nasvícení scény s rozumnou přípravou (s odrazem od stropu/stěny, popř. při použití beauty-dish nástavce a základního reflektoru s deštníkem) nebyl problém rovnoměrně osvítit plochu o rozloze téměř 100 m2 (jeden z IDIF ateliérů, popř. prostor bývalé tiskárny).
[-more-]{Živé snímky a Závěr}
Jak se fotí s Fomei Pantherem?
Během testu jsme si rozdělili fotografování se světly Fomei Panther 600 do jednotlivých kategorií - odpovídající základním světelným situacím. Konkrétně jsme se zábleskovými světly pracovali jak v interiéru, tak i exteriéru, přičemž každý z obou případů jsme ještě dále rozdělili na fotografování denní - kde se nám míchá světlo blesku se světlem přirozeným, a fotografování noční - kde jsme byli odkázání jen a pouze na vlastní světelný zdroj. Neopomněli jsme samozřejmě ani běžné fotografování v ateliéru...
::. INTERIÉR / DEN
Typická světelně náročná scéna fotky v interiéru v přímém protisvětle (proti oknu).
Je většinou nemožné takovou scénu správně exponovat bez blesku.
Bez blesku (vlevo) vs. S bleskem (vpravo).
Je jen třeba správně "rozptýlit světlo" (zde odrazem o strop, resp. schodiště).
V naší garáži sice denní světlo máme, nicméně je ho zde opravdu zoufale málo.
Svítili jsme tedy z větší vzdálenosti (cca 12 m) a na větší výkon (cca 70%).
::. INTERIÉR / NOC
Rozsáhlé prostory bývalé tiskárny, kde je opravdu třeba hodně světla.
Téměř celý prostor je utopen ve tmě. Naštěstí jsme měli světla dost.
Obě zábleskové hlavy si s danou situací hravě poradily.
Na trochu té akce se čas vždycky najde... no ne?!
Záblesk dlouhý 1/1 700 s "zmrazí" bez problémů jakýkoli pohyb!
A co takhle trochu dramatického světla?
Použili jsme zde jen jednu zábleskovou hlavu (z boku)...
... a naproti odraznou desku (to je povoleno)!
Stejný případ, jen jiný záběr, jiná kompozice...
Je-li dost času a zajímavé - dostatečně velké prostory...
... lze docílit i s jediným světlem působivých výsledků!
::. EXTERIÉR / DEN
Typická venkovní fotka v přímém protisvětle. Stejně jako v případě "fotky proti oknu",
ani zde nemáte šanci bez blesku (vlevo) exponovat správně, bez přepalů!
V takových případech je blesk (vpravo) vaším nejlepším kamarádem!
Vyšším zacloněním (zde F13) působivě ztmavíme oblohu (silný blesk je však nutností)!
Pak už jen vesele fotit, užívat si to a hrát si s kompozicí...
::. EXTERIÉR / NOC
V noci, venku a v třeskutých mrazech už veškerá sranda končí...
O dostatečné "zmrazení" fotografie se postaral záblesk...
(a o zmrazení všeho ostatního se postaral mráz)
::. ATELIÉR
Fomei Panther 600 lze pochopitelně bez problému použít i v ateliéru...
... jako běžná záblesková světla. Síly na to mají v zásobě dost.
A to nejen pro focení produktů.
Pouštět se klidně můžete i do větších akcí.
Závěr
Fomei Panther 600 představuje výtečného pomocníka jak pro práci v ateliéru, tak i do terénu. Se správnou péčí o generátor i zábleskové hlavy (hlavu) a dodržováním všech pokynů výrobce, se nemusíte bát, že by vás někde v terénu nechala světla „ve štychu“. Práce se světly a generátorem je intuitivní a pohodlná, velkou výhodou je flexibilita, skladnost, rychlá příprava i naopak (rychlé sbalení a příprava k transportu). Osobně mi výrazněji vadila jen nemožnost nastavit sílu záblesku pro každé světlo separátně, popř. nemožnost rozšíření příslušenství o dlouhý kabel – pro rozmístění světel do větší vzdálenosti od sebe. Obojí by však řešila dvoj-kombinace, tj. dva menší sety – dvě zábleskové hlavy + dva generátory, čímž by rázem byl k dispozici jak dostatek světla, tak i zdvojený výkon. Především ale právě onen luxus libovolně regulovat sílu záblesku každého světla zvlášť (případně umístit obě zábleskové hlavy do větší vzdálenosti od sebe). Zabýváte-li se fotografií na profesionální či poloprofesionální úrovni a přemýšlíte-li o zřízení vlastního kvalitního domácího fotoateliéru, nebo hledáte dostatečně silnou, zároveň však skladnou a snadno přenosnou zábleskovou techniku „do terénu“, právě Fomei Panther 600 by mohl být tou správnou volbou.
Sada s jednou zábleskovou hlavou přijde na 16 660 Kč bez DPH (19 992 Kč s daní), sada s dvojicí zábleskových světel stojí 21 241,67 Kč bez DPH (25 490 Kč s daní).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014