Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Recenze: Apple Magic Trackpad v praxi
2. srpna 2010, 00.00 | Přinášíme první praktické zkušenosti s novým bezdrátovým Magic Trackpadem. Nejde o první zařízení svého druhu na trhu, přesto se Applu podařilo, díky gestům a optimální velikosti, přijít s unikátní alternativou pro ovládání počítače.
Uvedení Magic Trackpadu se odehrálo před týdnem a bylo trochu zastíněné novými počítači iMac. Magic Trackpad je bedrátové zařízení s aktivní plochou umožňující ovládání počítače pomocí prstů a jejich gest. Zařízení v ČR zatím není v prodeji, proto jsme se pro něj vypravili do USA. A tady jsou naše první zkušenosti.
Balení a instalace
Balení je v případě Magic Trackpadu opravdu minimalistické. Uvnitř krabičky najdete jen trackpad s vloženými bateriemi a jednoduchý několikastránkový návod. Víc ani není potřeba, protože instalace spočívá pouze ve spárování přes Bluetooth.
Je potřeba mít nainstalovaný MacOS X 10.6.4 s příslušným rozšířením, bezplatně distribuovaným přes Software update. Apple nabízí i ovladače pro Windows, a tak paradoxně největší problémy mohou mít uživatelé starších verzí Mac OS X.
Hardware
Magic Trackpad má šasi vyrobené z hliníku a na stole krásně sedne k bezdrátové klávesnici, novému Macu mini nebo MacBookům Pro. Povrch dotykové části kryje sklo, stejně jako u touchpadů MacBooků. To umožňuje hladký a plynulý pohyb prstů při práci. O fyzické klikání, tedy propadnutí se o cca 1 mm a klasický zvuk kliknutí, se starají dvě gumové nožičky. Nemáte-li trackpad na pevné podložce musíte na fyzické klikání zapomenout a nahradit jej klepáním na povrch zařízení.
Rozměry aktivní plochy jsou 13,2 x 10,9 mm a samotný trackpad je jen centimetr a půl delší.
Trackpad komunikuje s počítačem prostřednictvím Blouetooth, které potřebuje napájení. O to se stará dvojice AA baterií či akumulátorů. V základním balení jsou dvě alkalické baterie Energizer. Apple je doporučuje nahradit svými Ni-MH akumulátory, které prodává spolu s novou nabíječkou. Můžete ale samozřejmě použít jakékoli tužkové články. Pro jejich výměnu potřebujete minci, kterou otevřete boční šroubovací dvířka. Kromě amerického čtvrťáku padne skvěle do štěrbiny třeba česká dvoukoruna.
Výrazné tlačítko na druhé straně tubusu třísekundovým stiskem zařízení zapíná a vypíná. Trackpad samozřejmě automaticky usíná. Pro probuzení se stačí dotknout aktivní plochy, takže on/off tlačítko příliš často potřebovat nebudete.
Miniaturní zelená kontrolka je zapuštěna v horní hraně a rozsvítí se zeleně pouze v okamžiku zapínání, vypínání či párování. Jinak ji na povrchu zařízení ani nenajdete.
Subjektivní rozměr používání Trackpadu
Skleněný povrch je stejně příjemný jako u trackpadů nových Macbooků Pro. Subjektivně musím konstatovat, že nic příjemnějšího pro práci jsem ještě nenašel. Náklon Trackpadu odpovídá náklonu bezdrátové klávesnice. Já jej používám spolu se 17“ MacBookem Pro a v této kombinaci je příjemný.
Možná trochu netypická situace, která mně osobně velmi vyhovuje, je držení Trackpadu v ruce. Pokud nesedíte přímo u počítače a potřebujete na dálku ovládat počítač, můžete Magic Trackpad pohodlně položit do dlaně levé ruky a prsty pravé bez problémů listovat knihovnou fotografií či ovládat jakoukoli jinou aplikaci. Trackpad je lehčí než iPhone, takže se nemusíte bát unavené ruky.
Trackpad má celkem čtyři gumové nožičky. Dvě kruhové vepředu fungující jako tlačítka a dvě podlouhlé v zadní části. Díky tomu můžete trackpad používat bez problémů i na zcela hladkém povrchu jako je skleněná deska stolu. Trackpad se ani nepohne.
Nahradí Trackpad myš nebo tablet?
Jistě jste si položili logickou otázku, zda má Trackpad nahradit myš či tablet, nebo je spíš jejich doplňkem. Odpověď je individuální. Pro mne osobně je náhradou myši, přesto srovnání není těžké.
Pokud vám práce s myší vyhovuje, pak pravděpodobně není Trackpad zařízením, které potřebujete, nebo vás zásadně osloví. Jeho jedinou výhodou je menší náročnost na prostor, ale práce s trackpadem je přece jen trochu odlišná a ne každému musí vyhovovat. Pokud naopak nejste z života s myší úplně nadšení, rozhodně Magic Trackpad vyzkoušejte.
Srovnáme-li Magic Trackpad s klasickým touchpadem u MacBooků a MacBooků Pro, zásadním rozdílem je velikost. Díky výrazně větší ploše získáváte mnohem přesnější nástroj pro práci. Například při práci s fotografiemi se tak stává TrackPad dostatečně přesným nástrojem i pro retušování. Stejně tak jej oceníte při práci s jakoukoli jinou aplikací, kde chyběla přesnost pohybu kurzoru.
Ve srovnání s profesionálním tabletem trackpad rozhodně nenabízí to, co profesionální grafik či kreslíř potřebují. Zapomeňte na přesnost pera, náklon, přítlak atd. Pokud si chcete práci s tabletem spíš jen zkusit, pak bude Magic Trackpad pravděpodobně dobrou „levnou“ volbou, ale ne se stávajícími ovladači.
Typické scénáře použití
Magic Trackpad je ideálním doplňkem pro bezdrátové ovládání domácího multimediálního centra postaveného například na Macu mini. Je pohodlnější než myš, protože nemusíte hledat podložku, po které byste jezdili a přece jen řada aplikací se z klávesnice neovládá nejlíp. V kombinaci s bezdrátovou klávesnicí dokonalá dvojice.
Další možností je, že Trackpad připojíte ke stolnímu pracovnímu počítači. V tom případě získáte možnost pracovat s gesty ve větší míře, než je tomu u Magic Mouse. Navíc, máte-li málo místa na pracovním stole, nebo vám myš jednoduše nevyhovuje, je Trackpad skvělá volba.
Zajímavou možností je použití Magic Trackpadu spolu s MacBookem pro získání většího a přesnějšího ovládacího prvku při zachování všech návyků z notebooku. Gesta rychle přejdou do krve a práce s trackpadem řadě lidí vyhovuje víc než myš nebo tablet.
Bezesporu lze vymyslet řadu dalších scénářů, které navíc mohou podpořit speciální aplikace. Dovedu si představit simulaci numerické klávesnice, levnou náhradu tabletu pro méně náročné uživatele, bezdrátové ovládání jakéhokoli zařízení přes Bluetooth atd.
Výhody, které potěší
Po prvních dvou dnech stále Magic Trackpad ukazuje 100% stav baterií, takže je viditelně méně náročný na napájení než Magic Mouse. To je bezesporu dobrá zpráva i když Apple Charger je nádherný gadget :)
Další skvělou zprávou je, že Magic TrackPad je opravdu díky větší ploše výrazně přesnější a to jak v pohybu kurzorem, tak v rozpoznávání gest. Nová gesta využívající tři prsty ukazují směr, který jistě vývojáři alternativních ovladačů rozvinou mnohem dál.
Třetí bezesporu skvělou zprávou je, že jde o opravdu nádherný kus hardwaru. Hliníkové tělo z jediného dílu, skleněná aktivní plocha, celkový design nejen ladí oku, ale slibují skvělou odolnost.
Co vás může zklamat?
Po prvních pár dnech používání jsem zatím našel jedinou nevýhodu, kterou má Magic Trackpad společnou s Magic Mouse. Pokud jej budete používat s dalším polohovacím zařízením, třeba Magic Mouse nebo touchpadem vašeho notebooku, tak budou mít společné ovládání. MacOS X bohužel sám o sobě nenabízí možnost nastavit každé toto zařízení zvlášť, což zejména v kombinaci myš + Trackpad nemusí být příjemné ani praktické.
Závěr
Na americkém trhu je Magic Trackpad prodáván za 69 USD a dle mého názoru jde o skvělou investici. Není to první bezdrátový trackpad na trhu, ale je první, který nabízí opravdu přesné ovládání počítače spolu s komfortem gest. Pokud vám práce s myší z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, tak jej rozhodně vyzkoušejte! Na druhou stranu, pokud vám myš vyhovuje, tak můžete klidně dál žít i bez Trackpadu a šetřit třeba na nový iMac.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014