Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Recenze stativu Vanguard Tracker AP-364 aneb fotografická „jednonožka“ v praxi
27. července 2009, 00.00 | V redakčním testu jsme pro vás otestovali zajímavý monopod Tracker AP-364 od etablovaného výrobce stativů společnosti Vanguard. Tento hliníkový monopod, jako alternativa standardního tripodu, nabízí některé atraktivní parametry, jako například maximální výška 176 cm, nosnost až 12 Kg či přijatelnou váhu 0,87 Kg. Jaká bude tato „jednonožka“ v praxi? Více viz naše recenze.
Obecně patří monopod mezi fotografické příslušenství, které podobně jako standardní tripody, dokáží v určité míře eliminovat rozechvění přístroje, jenž by při delších expozicích vedlo k pořízení rozmazaného snímku. Rozdíl mezi tripodem a monopodem je vidět na první pohled. Zatímco stativ má tři nohy, tak monopod se skládá pouze z jedné podpěry. Díky tomu monopod dokáže odstraňovat pouze základní kmitání přístroje (tzn. že vyrovná pouze chvění ve směru nahoru dolů, nikoliv rozechvění v horizontálním směru).
Na druhou stranu fotografická jednožka přináší oproti standardnímu tripodu výraznou prostorovou a váhovou úsporu. Dalším pozitivem monopodu je možnost s ním realizovat kreativní techniku „panning“, kdy s fotoaparátem sledujeme v horizontálním směru rychle pohybující se objekt, přičemž dosáhneme specifického rozostření popředí a pozadí snímku. Na monopod můžeme rovněž upevňovat přímo i větší teleobjektivy a tím lépe vybalancovat celek DSLR-objektiv ve fotografické akci.
V dnešní redakčním testu jsme se rozhodli prověřit kvality monopodu od známé značky Vanguard, který nese označení Tracker AP-364 (v textu je dále uváděn pod zkráceným označení AP-364). Jedná se o profesionální hliníkový monopod, který je momentálně k dostání na trhu za poměrně příznivou cenu cca 1 500 Kč. Níže si nejdříve uveďme základní technické parametry, které charakterizují námi testovaný monopod.
Monopod Vanguard Tracker AP-364 – hlavní charakteristika:
- Výška ve sbaleného stavu : 60 cm
- Výška ve rozloženém stavu : 176 cm
- Průměr nohy: 3,6 cm
- Počet sekcí: 4 cm
- Zakončení nohy: Gumová patka s výsuvnou kovovou špičkou
- Maximální nosnost: 12 Kg
- Váha: cca 0,87 Kg
Do redakce nám monopod Vanguard Tracker AP-364 doputoval v solidní papírové krabici. Obsah balení se skládá z vlastní jednonožky, zabalené v igelitové folii. Dále v balení nalezneme menší sáček, který obsahuje jednoduchý návod k užívání monopodu a trojici šroubků na fixaci stativové hlavy. Stativová hlava není součástí balení. Dodejme, že monopod samozřejmě umožňuje připevnění fotoaparátu i bez stativové hlavy (více viz dále v textu).
Pohled na samotný monopod Vanguard Tracker AP-364 po jeho vybalení
Jednou ze sice kuriózních, leč ve fotografické praxi odůvodnitelných výhod monopodu, je možnost ho použít také jako obranný prostředek v případě napadaní fotografa. Díky bytelné kovové konstrukci, v tomto smyslu model AP-364 poslouží určitě lépe (obzvláště pokud máte na monopodu připevněnou stativovou hlavu), než by tomu bylo v případě celoplastovému výrobku
Monopod AP-364 se ve složeném stavu vyznačuje kompaktními rozměry, které usnadňují jeho přenášení (výška cca 60 cm). Díky hliníkové konstrukci, v kombinaci s některými plastovými komponentami (těch ale není moc), nám připadá na testovaném monopodu přijatelná i jeho váha, která činí necelý jeden kilogram (cca 0,87 Kg).
Součástí balení k monopodu AP-364 je také servisní destička, kterou můžeme použít k utažení nejrůznějších šroubků Multifunkční destička obsahuje inbusový klíč pro utahování trojice šroubků, které mají za úkol fixovat stativovou hlavu při jejím připevnění na monopod. Dále na destičce nalezneme rotující kovový dílek, který je ergonomicky vytvarovaný tak, aby jej bylo možné použít jako šroubovák. Jeden konec plastové destičky obsahuje inbusovou matici. Multifunkční destička je vybavena kovovým očkem a tak jí můžeme nosit na monopodu zavěšenou třeba na černě zbarvené skobě, která je rovněž součástí balení.
Monopod AP-364 je nahoře opatřen fixní destičkou kruhového tvaru, kde můžeme na stativový šroub připevnit fotoaparát. Povrch destičky je částečně pogumovaný, takže nehrozí, že by si uživatel při fixaci fotoaparátu na monopodu mohl poškrábat spodní část přístroje. Průměr stativového šroubu je standardních 1/4 palce, přičemž je na monopodu ještě umístěn ještě větší šroub, který má průměr 3/8 palce ( to je standardní stativový závit pro například některé středoformátové přístroje) Tento šroub, který je uvnitř dutý, je možné na 1/4palcový šroubek jednoduše našroubovat (viz snímky níže).
Spodní konec monopodu je opatřen patkou z gumové pryže, uprostřed které se nalézá vysouvatelný bodec. Bodec je vyroben z kovu a slouží pro fixaci monopodu na například tvrdém povrchu. Míru vysunutí bodce regulujeme šroubováním gumové patky. Dodejme, že závit kovové špičky postrádá jakoukoliv ochranu proti znečištění, což je jeho určitá nevýhoda (zašpiněný závit může ztěžovat posun gumové patky).
Tubus monopodu se skládá ze čtyř dílů, které jsou vyrobeny z hliníkové slitiny. Povrch monopodu je opatřen černou metalízou, která je matná. Jednotlivé díly jsou fixovány trojicí otočných proužků, jejímž utažením či povolením můžeme postupně roztáhnout monopod až na délku 176 cm. Uvedená délka vysunutého monopodu bohatě stačí, spíše je to v dané třídě jednonožek příjemný nadstandard. Vroubkovaná část utahovacích prstenců je vyrobena z tvrdé gumy, takže se po ní prsty nesmýkají.
V horní části stativu je, vedle již výše zmíněné skoby, připevněn krátký popruh s okem pro prostrčení ruky. Pomocí tohoto popruhu může uživatel na monopod více tlačit a tím jej lépe při fotografování stabilizovat.
Exponovaná část tubusu, kde se očekává, že uživatel bude držet monopod, je z části potažená polyuretanovým materiálem (je to něco na způsob gumového molitanu). Jedná se o materiál, který je příjemný na dotek a má dostatečně viskózní povrch (ruce po něm nekloužou). Není pochyb, že v zimě tento materiál bude působit i jako kvalitní izolant a tak fotografovi nemusejí při držení monopodu mrznout ruce. Je ovšem otázkou, jakou velkou životností bude disponovat tento gumový materiál při intenzivním používání stativu (tj. aby se pryž časem nezačala opotřebovávat a rozpadat, podobně jako například gumové držáky na řidítkách horského kola).
Kovová skoba u monopodu slouží také jako prostředek pro jeho pohodlné připevnění například na přezce fotobaťohu či na poutku u kalhot. Skoba je protáhnutá skrze malé poutko na již zmíněném popruhu pro držení monopodu Dodejme, že daný popruh je umístěn na rotujícím prstenci, takže ho lze libovolně otáčet okolo tubusu monopodu.
Fotoaparát lze na jednonožku AP-364 připevnit buď rotováním monopodu anebo otáčením samotného aparátu. V obou případech je našroubování fotoaparátu bezproblémovou a rychlou záležitostí.
Pokud jste majiteli stativové hlavy, tak nemusíte v případě použití tohoto monopodu smutnit. Jak jsme již výše uvedli, testovanému monopodu nechybí kompatibilita se standardními stativovými hlavami. V našem případě jsme pro ilustrativní účely na monopod připevnili stativovou hlavu Vanguard SBH-200 s kulovým elementem. Stativová hlava se na monopod připevňuje stejně jako fotoaparát, přičemž její pozici lze jistit pomocí trojice 3mm šroubků, které se k hlavě přišroubují inbusovým klíčem zespoda (uvedené šroubky a inbusový klíč jsou součástí balení).
Multifunkční destičku, o které jsme již mluvili dříve, je možné použít také jako improvizovaný šroubovák například případě utahování stativové destičky k fotoaparátu.
Připevněná stativová hlava na monopodu drží opravdu bytelně. Během nošení jsme mezi monopodem a připevněnou stativovou hlavou nezaznamenali žádnou vůli. Dodejme, že díky použití stativové hlavy na monopodu, lze překlenout jednu z jeho evidentních nevýhod a to sice nemožnost fotografovat s vertikálním vyklopením přístroje.
Testovaný monopod AP-364 je díky své relativně vysoké nosnosti až 12 Kg ideální pomůckou pro podpěru těžších teleobjektivů. V našem případě jsme zkusili na monopod připevnit fotoaparát Canon EOS 20D s objektivem Sigma 70-200 mm f2,8 a musíme říci, že vše proběhlo bez problémů. Právě v situaci, při focení s použitím dlouhých ohniskových vzdáleností, kdy není ve fotoaparátu či v objektivu žádný systém stabilizace, je monopod velmi užitečným pomocníkem (pomůže vám „udržet“ i ty expoziční časy, které by při fotografování z ruky vedly k pořízení rozmazaných snímků).
Závěr:
Silnými stránkami testovaného monopodu Vanguard Tracker AP-364 je precizní dílenské zpracování a bytelné provedení jednotlivých komponentů. Upevňovací prstence se neprotáčejí a lze je řádně utáhnout až na doraz. Dílčí tubusy monopodu po utažení drží a nezasouvají se ani když na monopod prudčeji zatlačíme. Monopod tak může kromě fotografování používat i jako trekovou hůl či obraný prostředek v případě napadení. Po roztáhnutí monopodu až na úctyhodnou délku 176 cm je vůle mezi jednotlivými díly nevýrazná, což je dobře.
Použití kvalitní hliníkové slitiny má za následek velmi přijatelnou váhu monopodu cca 0,87 kg. U monopodu chválíme jeho kompatibilitu s konvenčními stativovými hlavami, které lze na jednonožku pevně a bezproblémově upevňovat. Jako šikovná pomůcka se jeví přibalená multifunkční destička, která je použitelná na utažení všech použitých šroubů. Dalším promyšleným detailem je skoba, která usnadňuje nošení monopodu během doby, kdy jej zrovna nepoužíváme k fotografování.
Oceňujeme, že monopod je opatřen jak vysouvatelným bodcem, tak nastavitelnou pryžovou patkou. Díky tomu monopod dobře „sedí“ na různorodých površích. Šikovným doplňkem je i krátký řemínek pro lepší fixaci monopodu během jeho držení.
Testovaný monopod Vanguard Tracker jsme si během redakčního užívání oblíbili a přiznáme se, že je těžké na jeho adresu uvádět nějaká negativa. Takže ty, které zde uvádíme, lze brát s určitou nadsázkou, neboť se jedná spíše o menší detaily. Určitou nevýhodou testovaného monopodu je absence destičkového systému pro upevnění fotoaparátu i ve vertikálním vyklopení (některé monopody tento systém, který je v podstatě identický s tripody, mají již v základní výbavě). Uživatel, pokud chce monopod používat i pro vertikální snímání, si musí zakoupit k monopodu zakoupit i stativovou hlavu, což představuje nemalou investici navíc. Ve srovnání s různými monopody, které mají dole ve své konstrukci zabudovány rozložitelné podpěry, je námi testovaný kus v určité nevýhodě, protože dokáže redukovat záchvěvy rukou pouze ve vertikálním směru. Podle naší zkušenosti je možné s monopodem udržet expoziční čas 1/10 s (při focení bez mechanické stabilizace) a čas cca 0,5 s. při aktivním systému stabilizace v těle fotoaparátu či objektivu.
Dále nám přijde nepraktické nevybavit kovový bodec monopodu jakoukoliv ochranou při jeho znečištění (například bahnem). I když má gumová patka, ve které se bodec pohybuje, v sobě umístěn kovový závit, tak množství ulpěných nečistot může při delším užívání vést k opotřebování závitu bodce. Všimli jsme si, že černá metalíza monopodu je poměrně náchylná k poškrábání.
Celkově nemáme problém testovaný monopod Vanguard Tracker AP-364 doporučit všem uživatelů, kteří si chtějí do své fotografické výbavy pořídit kvalitní alternativu vůči standardnímu stativu. Příznivé hodnocení si uvedený stativ zaslouží také za svoji cenu, která se v současné době (červenec 2009) pohybuje okolo 1 500 Kč.
Poznámka: Děkujeme společnosti MD Distribution za zapůjčení monopodu Vanguard Tracker AP-364 k redakčnímu otestování.
Níže přikládáme další snímky, které ilustrují používání monopodu Vanguard Tracker AP-364 v exteriéru
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014