Samsung E720 - stylový 1 MPix fotomobil v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Samsung E720 - stylový 1 MPix fotomobil v praxi

18. srpna 2005, 00.00 | Dalším z testovaných fotomobilů je Samsung E720. Malé „véčko“ má vestavěný megapixelový digitální fotoaparát, dva displeje, jeden LCD TFT a druhý OLED, poměrně velkou interní paměť a počítat můžeme i s množstvím jiných moderních funkcí.

{Popis a konstrukce}

Dalším z testovaných fotomobilů je Samsung E720. Malé "véčko" má vestavěný megapixelový digitální fotoaparát, dva displeje, jeden LCD TFT a druhý OLED, poměrně velkou interní paměť a počítat můžeme i s množstvím jiných moderních funkcí.

Popis telefonu
Konstrukcí jde o klasické "véčko" s dvojicí displejů. První, menší, je umístěn na přední straně. Nad ním je objektiv fotoaparátu a pod ním tři tlačítka pro ovládání přehrávání hudby. Na levém boku je kolébkový ovladač hlasitosti a konektor pro připojení sluchátek ukrytý pod plastovou krytkou. Na pravém boku nalezneme pouze tlačítko spouště fotoaparátu. Spodní strana nabízí datový/napájecí konektor, taktéž umístěný pod plastovou krytkou. Po otevření přístroje se před námi objeví displej s reproduktorem na horní straně a klávesnice na spodní straně. Klasickou 12 tlačítkovou numerickou klávesnici doplňuje dvojice tlačítek pro přijímání a odmítání hovoru, korekční tlačítko a dvě tlačítka pro volbu funkcí nabízených na displeji. Samozřejmostí pak je uprostřed umístěný křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem. Mobil má na výšku 91 mm, na šířku 45 mm a do hloubky 23 mm. Hmotnost je cca 80 g. Jedná se tedy o poměrně malý a lehký přístroj.

Interní velký TFT LCD displej má rozlišení 176 x 220 bodů a zvládne zobrazit až 262 144 barev. Vnější a menší OLED displej má rozlišení pouze 96x96 bodů a umí "pouze" 65 536 bodů. Přístroj je tribandový, což znamená, že umí pracovat ve frekvencích GSM 900, 1 800 a 1 900 MHz. Podporuje WAP 2.0, umí posílat SMS, EMS, MMS i e-maily. Počítat můžeme i s technologií Java MIDP 2.0 a CLDC 1.0.4, díky které si můžeme do telefonu nahrávat nové aplikace. Z celkové kapacity 88,5 MB interní paměti je pro Java aplikace vyhrazeno 4 MB, 3 MB je pro emaily, 1,5 MB pro MMS a 80 MB pro snímky, videa a hudbu. Interní paměť je to poměrně velká, ovšem radost nám lehce pokazí nemožnost použití paměťové karty. 80MB je pro hudební soubory poměrně málo.

 

O napájení se stará Li-Ion baterie s kapacitou 800 mAh, která by měla vydržet pro 5,5 hod hovoru, nebo 200 hod v pohotovostním režimu. Hudební přehrávač si poradí pouze s formáty MP3 a AAC. Pro přístup na internet můžeme použít GPRS třídy 10 (2 upload a 4 download). Pro přenos dat do počítače můžeme použít bezdrátovou technologii Bluetooth, nebo klasické kabelové řešení pomocí USB.

Vestavěný fotoaparát má rozlišení 1 MPix, což v praxi znamená, že si můžeme vyfotografovat snímky s rozlišením 1 152 x 864, 640 x 480, 320 x 240, 176 x 148 a 160 x 120 bodů. Ve tmě nám na blízkou vzdálenost má pomocí asistenční diody. Počítat můžeme i s 4x digitálním zoomem a sériovým snímáním (až 15 snímků). Ukládat můžeme do formátu JPEG a GIF. Ozvučené video sekvence lze natáčet s rozlišením 352 x 288, 320 x 240, 176 x 144 a 128 x 96 bodů ve formátu MPEG4.


Ovládání
Fotoaparát můžeme aktivovat jednak přes menu a také delším stisknutím spouště na pravém boku telefonu. Samotné snímky pak můžeme pořizovat také spouští, nebo středovým tlačítkem křížového ovladače. Levé funkční tlačítko pak slouží pro přístup do menu a pravé pro ukončení režimu fotografování. Kolébkovým ovladačem hlasitosti pak můžeme zobrazování scény na displeji libovolně otáčet a zrcadlově překlápět.

V menu se setkáme s možností přepnout na nahrávání video sekvencí, volby režimu snímku (kde si můžeme nastavit sériové snímání a automatické ukládání snímků), nastavení efektů (stupně šedé, negativ, sépia, otisk, starožitný, měsíční svit a mlha), rámů (snímky lze ohraničit vybraným rámečkem), blesku (vypnuto, pouze při focení, vždy zapnuto), samospouště (3, 5 a 10s), přejít na galerii uložených snímků, nastavit zkratky a parametry snímku. V nastavení pak lze zvolit rozlišení, kvalitu, režim hledáčku (vyplnění celého displeje kdy se scéna částečně ořízne, nebo zobrazení kompletní scény) a zvuk clony (zvuk při fotografování).

Křížovým ovladačem můžeme pohybem nahoru a dolů ovládat digitální zoom, vlevo a vpravo pak kompenzaci expozice. Rychlé volby pokrývají prakticky celou numerickou klávesnici. Tlačítkem 1 se přepneme na natáčení videa, 2 přepíná rozlišení snímku, 3 nastavuje kvalitu snímků, 4 zvolí požadovaný režim sériového snímání, 5 nastaví efekty, 7 nastaví požadovaný rámeček, 8 aktivuje samospoušť, 9 přejde do galerie uložených snímků, * ovládá nastavení displeje, resp. zobrazování scény (při využití celého displeje se levá a pravá část oříznou) a 0 aktivuje přisvětlovací diody.

Prohlížení a úprava fotografií a video sekvencí
Pořízené obrázky si můžeme prohlížet v galerii, kde se zobrazují tři pod sebou, vedle náhledů je pak název souboru a jeho velikost v kB. Snímky můžeme pouze odeslat (pomocí Bluetooth, MMS, nebo e-mailu) a nastavit je jako pozadí pro vnější, nebo vnitřní displej. Jejich jakékoliv upravování tak musí počkat až do počítače. Samozřejmostí je možnost smazání, či přejmenování. Nastavit můžeme také sdílení pro Bluetooth, buď jednotlivé soubory, nebo všechny snímky. U každé fotografie si můžeme zobrazit informace o jejím pořízení, tzn. název souboru, datum a čas, formát snímku, velikost v kB, rozlišení a kvalitu. To samé platí i pro uložené video sekvence.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita záznamu a praxe
Po nedávném fotografování s 2 MPix přístroji s automatickým zaostřováním jsme kvalitou snímků ze Samsung E720 rychle vráceni do reality běžných fotomobilů. Snímky trpí silnou neostrostí a aberací. Pokud se na scéně objeví rovnoběžné linie, pak můžeme počítat s viditelným moiré. I za denního světla na snímcích můžeme pozorovat lehký šum, který se pak na nočních snímcích rozvine do rušivých barevných skvrn. Pochválit lze automatické vyvážení bílé barvy, které pracuje spolehlivě, ovšem celkově jsou barvy spíše nevýrazné. Tento fotomobil tímto patří spíše k průměru své třídy a snímky je lepší nechat v telefonu. Pokud chceme snímek prohlížet i v počítači, neuškodí mu několik základních úprav, mezi které by mělo jistě patřit zmenšení a doostření. Pak jsou snímky dobře použitelné jako digitální zápisník. Překvapí nás však poměrně kvalitní video sekvence, které nenesou známky silné komprese a mají i relativně dobrou frekvenci, takže pohyb není tak trhaný.

 
ukázka testovacích terčů

ukázka video sekvence

Prohlížení uložených fotografií nijak neusnadňuje poměrně pomalý pohyb mezi snímky. Pokud jsme nervózní a stiskneme křížový ovladač několikrát, tak si musíme počkat dokud přístroj neudělá přesně tolik kroků, kolikrát jsme ho stiskli. To může znamenat prodlevu v řádu několika sekund. Vnitřní displej je poměrně kvalitní, ovšem musíme se na něj dívat pouze pod správným úhlem. Byť sebemenší vertikální pohyb má za následek velmi citelnou změnu kontrastu, vedoucí až k invertování barev. Horizontálně jsou pozorovací úhly znatelně tolerantnější.













Závěr
Pokud hledáme mezi fotomobily přístroj s nejlepší kvalitou snímků, pak tento přístroj nebude správnou volbou. Samsung E720 však nabízí velmi povedený stylový design s "véčkovou" konstrukcí s možností pořízení digitálních snímků pro zachycení události. Může tak fungovat jako digitální deník. Větší rozlišení nám pak umožňuje snímky alespoň základně upravit pro případné sdílení po internetu apod. Překvapivě kvalitní jsou pořízené ozvučené video sekvence, které nám přístroj nabízí i v poměrně uspokojivém rozlišení.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: