Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Samsung SGH-D500 - fotomobil s rozlišením 1,3 MPix v praxi
11. února 2005, 00.00 | Po minulých dvou recenzích, kdy jsme se zabývali mobilními telefony s rozlišením 0,3 MPix, přichází nyní na řadu přístroj se čtyřnásobným rozlišením čítajícím 1,3 miliónů bodů zabalený do velmi povedeného těla s displejem zobrazující 262.144 barev. Jak dopadl v našem testu integrovaný fotoaparát tohoto mobilního telefonu?
{Popis a ovládání}Dalším fotomobilem, který k nám dorazil na testy, je Samsung SGH-D500. Tento model nás oslovil zejména rozlišením svého fotoaparátu, které je 1,3 MPix. Samsung je velkým hráčem na poli fotomobilů s vysokým rozlišením. Na asijských trzích již běžně nabízí i přístroje s rozlišením 5 MPix. Podívejme se tedy jak dopadl D500 v našem testu.
Popis telefonu
Na první pohled vypadá tento mobil jako klasické "Véčko", ale velký displej na přední straně je neklamným důkazem o mylném úsudku. Přístroj se otevírá posunem horní části o cca 3,5 cm, čímž se odkryje nezbytná 12 tlačítková numerická klávesnice. Odsunutím horní části se také objeví fotoaparát, který je ve složeném stavu ukryt uvnitř přístroje. Na horní straně je velký LCD TFT displej s rozlišením 176x220 bodů, který je schopný zobrazit až 262.144 barev. Nutno dodat, že displej je velmi kvalitní a kontrastní. Pod displejem jsou dvě funkční tlačítka a křížový ovladač s tlačítkem OK uprostřed. Pod nimi jsou tlačítka pro přijmutí a odmítnutí hovoru a tlačítko pro návrat.
Na levém boku je ovladač hlasitosti a infraport. Pravý bok ukrývá pod posuvnou krytkou konektor pro připojení sluchátek a tlačítko pro rychlou aktivaci fotoaparátu. Spodní strana nabízí konektor pro napájení, resp. datový kabel (který není součástí dodávky) a mikrofon. Baterie vyplňuje většinu zadní strany. Po otevření přístroje se objeví část s fotoaparátem, kde je objektiv, zrcátko pro autoportréty a LED dioda pro přisvětlení scény při nedostatku světla.
Co se týče vybavení, je na tom tento mobil velmi slušně. Jedná se o triband model zvládající všechna tři pásma 900, 1800 a 1900 MHz, je vybaven technologií GPRS Class 10, WAP 2.0, zvládá posílat i přijímat SMS, EMS i MMS, má vestavěného e-mailového klienta s podporou POP3, IMAP4 a SMTP a pro datovou komunikaci používá Bluetooth, nebo infraport (IrDA). Součástí programového vybavení je kalendář, organizér, časomíra (stopky a odpočítávač), vícenásobný budík, převaděč jednotek, kalkulačka, zápisník apod. pro dodatečné přidávání aplikací je zde platforma Java MIDP 2.0. Telefon lze taktéž použít jako diktafon a hudební přehrávač (MP3 a AAC). Do telefonního seznamu si můžeme uložit až 1000 kontaktů a přístroj taktéž pojme až 200 SMS zpráv, 400 položek v kalendáři a 50 poznámek v zápisníku. Celková velikost paměti je 128MB, z čehož jsou 4MB vyhrazeny pro Javu a 96MB pro potřeby uživatele, které se používají pro ukládání multimediálních souborů (videa, fotografie, zvukové poznámky). Přístroj není vybaven slotem pro paměťovou kartu.
Pro nás nejzajímavějším je integrovaný fotoaparát, který má snímač s rozlišením 1,3MPix, díky čemuž exponuje snímky s rozměry 1280x1024, 1152x864, 640x480, 320x240, 176x144, nebo 128x96 bodů s citlivostí 100, 200, nebo 400 ISO do formátu JPEG. Ozvučené video sekvence lze natáčet s rozlišením 176x144, 160x120, nebo 128x96 bodů do formátu 3GP. Použitý objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost 4,46 mm a pevnou clonu f/2,6. Korekci expozice můžeme nastavit na 7 různých stupňů. Kromě klasického jednosnímkového režimu je zde k dispozici také sériové snímání 6, 9, nebo 15 snímků a možnost pořídit složený snímek z více fotografií (2x2 a 3x3). K dispozici je také samospoušť na 3, 5 a 10 sekund.
Li-Ion baterie má kapacitu 800 mAh, díky které přístroj vydrží až 300 hodin v pohotovostním režimu, nebo 6,5 hodiny telefonování. Telefon má na výšku 93,5 mm, na šířku 45,7 mm, do hloubky 25,5 mm a hmotnost je příjemných 99 g.
Ovládání
K fotografickým funkcím se dostaneme buď přes menu, zvolením příslušné ikonky, nebo prostým stisknutím tlačítka na pravém boku přístroje. Obě varianty nás zavedou do menu, kde je na výběr fotografování snímků, nahrávání videa, prohlížení snímků a prohlížení video sekvencí. Pokud zvolíme fotografování, tak se nám již zobrazí kýžený náhled snímané scény. Zde však narazíme na první záludnost, protože snímaná scéna se nám na displeji zobrazuje oříznutá tak, aby byl plně využit displej (který je orientován vertikálně). Při fotografování je tedy třeba počítat s tím, že nevidíme celou snímanou plochu. Stisknutím křížového ovladače vlevo a vpravo nastavujeme korekci automatické expozice a pokud máme zvolené rozlišení 640x480 bodů, nebo nižší, tak můžeme stisknutím nahoru a dolů ovládat digitální zoom. Stisknutím levého funkčního tlačítka se dostaneme do menu fotografování, kde lze nastavit sériové snímání, složené snímky, barevné filtry (černobílý, negativní, sépie, reliéf, výkres, oranžový, voda, červený, žlutý a modrý), rámečky snímků, samospoušť, přisvícení a nastavení parametrů fotografování. Mezi ty patří velikost snímku, kvalita resp. míra komprese JPEGu (zvláště jemný, jemný, normální), zvuk spouště, bodové měření expozice, citlivost a jméno souboru.
Při natáčení video sekvence již vidíme celou zabíranou scénu i proto, že maximální výstupní rozlišení videa odpovídá šířce displeje a tudíž video vidíme 1:1. V menu lze nastavit stejné barevné filtry jako pro fotografování, zvolit samospoušť, nebo aktivovat přisvícení. V nastavení parametrů si můžeme zvolit limitování velikosti videa pro MMS, rozlišení, kvalitu komprese a nahrávání zvuku (lze vypnout).
Prohlížení a úprava fotografií a video sekvencí
Na displeji se zobrazují tři fotografie pod sebou, vedle kterých jsou jejich názvy a velikost v kB. Lze je odesílat přes MMS, e-mail, Bluetoth, nebo infraport. Nevýhodou odesílání snímků je to, že musíme odeslat každý zvlášť. Můžeme si také každý snímek uložit na pozadí hlavní obrazovky, nebo přiřadit snímek k volajícímu z telefonního seznamu. Možnosti editace snímků jsou velmi slabé, můžeme na ně vkládat grafické emotikony, rámečky, aplikovat barevné filtry, nebo je přejmenovat. Prohlížené snímky si můžeme přiblížit pomocí ovladače hlasitosti na levém boku a pohybovat se po nich křížovým ovladačem.
Pořízené video sekvence si můžeme pouze prohlížet, mazat, nebo odesílat stejným způsobem jako fotografie.
Kvalita záznamu
Obecně lze říci, že snímky z 1,3MPix fotomobilu jsou diametrálně lepší než z 0,3MPix fotomobilu (existují i výjimky). Čtyřnásobný nárůst počtu obrazových bodů je citelný a snímek přestává hrát roli jakési poznámky, kterou je lepší nechat v mobilu, než si ji prohlížet na počítači. Rozlišení 1280x1024 bodů nabízí širší možnosti úprav pro následné zmenšení například pro webové účely, kde většinou bohatě stačí rozlišení 800x600 bodů. I u tohoto modelu však snímky trpí velkým neduhem fotomobilů a tím je neostrost. To však lze dohnat pomocí dodatečných úprav v počítači. Podání barev je dobré a moiré se spolu s vinětací téměř nevyskytují Chromatická aberace je přijatelná.
Měření expozice lze nastavit na bodové měření ve středu, nebo celoplošně, což spolu s možností korekce expozice pomocí 7 kroků dává slušnou kontrolu nad správnou expozicí snímku. Automatická expozice funguje uspokojivě. Špatně však funguje automatické vyvážení bílé, které v krajních případech i ve stálé pozici fotoaparátu své nastavení neustále mění a uživatel nad ním nemá žádnou kontrolu. Je tak možné pořídit dva barevně naprosto odlišné snímky jedné scény. Pokud se tak stane, tak zpravidla vyvážení bílé ujede do modra. Úroveň digitálního šumu je překvapivě na dobré úrovni. U nočních snímků je však šum na všech úrovních citlivosti téměř stejný. Jak známo, dynamický rozsah (šířka rozpětí jasů, které je schopný snímač zachytit) je u fotomobilů velmi slabý, což platí i u tohoto přístroje, ale ve srovnání s konkurencí fotomobilů si vede dobře.
Závěr
S fotografiemi jsme byli příjemně překvapeni, i když trpí neostrostí, jejich rozlišení poskytuje prostor k dodatečným úpravám. Manuálně volitelná citlivost, korekce expozice a možnost bodového měření dává uživatelům více možností jak ovlivnit správné exponování snímku. Bohužel však není žádná kontrola nad vyvážením bílé, které někdy dělá problémy. Přisvětlovací dioda poskytuje dostatek světla pro fotografování na krátké vzdálenosti. Celkově telefon působil velmi příjemným dojmem, také díky kvalitnímu displeji s velmi sytými barvami. Samsung SGH-D500 je v ČR k dostání za doporučenou cenu 12.999,- Kč včetně DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014