Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Siemens M75 : fotografující drsňák v praxi
22. prosince 2005, 00.00 | V dnešní recenzi se blíže seznámíme s foto-mobilem značky Siemens M75. Jedná se o outdoorový přístroj, který vedle masivního pláště a bohaté funkční výbavy nabízí také funkce fotoaparátu i videokamery.
{Základní popis}V dnešní recenzi se blíže seznámíme s foto-mobilem značky Siemens M75. Jedná se o outdoorový tri-bandový přístroj (GSM 900 / 1800 / 1900 MHz), který vedle masivního pláště a bohaté funkční výbavy nabízí také funkce fotoaparátu i videokamery. "Em-pětasedmdesátka" konstrukčně vychází ze svého předchůdce M65 a jedná se o mobilní přístroj ze zvýšenou odolností proti nárazům, prachu a vlhkosti, který uvítají především uživatelé s aktivním způsobem života. Přístroj podporuje všechny dostupné funkce jako je GPRS přenos dat, dále podpora Bluetooth a nechybí ani infraport. Z ostatních užitečných funkcí jmenujme například organizér, stopky, budík nebo interní paměť.
Konstrukce a design
Plášť přístroje tvoří robustní obal, kombinující stříbrný plast a pogumované části (boky aparátu). V konstrukci aparátu sice není implementován kovový rám, který nechyběl u M65, místo toho však obsahuje M75 na přední straně kovový stříbrný rámeček, chránící display a klávesnici. Čelní straně jednoznačně dominuje rozměrný TFT LCD display. Nad ním je zabudovaný reproduktor a celá spodní půlka náleží klávesnici a ovládání, jehož středo-bod představuje multifunkční křížový ovladač - joystisk. Na boční stranu umístil výrobce IrDA port, ze spodní strany můžeme vidět vstup pro napájení a hned nad ním slot pro paměťové médium (MultiMedia Card - MMC). Zadní strana náleží odnímatelnému panelu s akumulátorem a slotem SIM karty, nad ním je gumová krytka, chránící objektiv fotoaparátu.
Pro lepší odolnost proti vlhku je kryt baterie chráněn plastovou pojistkou ve formě šroubu, eliminující možnost náhodného otevření. Na levém boku M75 je očko pro uchycení poutka, na pravém boku najdete pogumovaná tlačítka pro aktivaci fotoaparátu a pro spuštění Push to Talk. Kromě těchto funkcí slouží obě klávesy coby regulace hlasitosti během hovoru (nebo přehrávání audio). Rozměry Siemense M75 jsou: 110,5 x 51,5 x 20,8 mm a hmotnost 110 gramů, což není vzhledem k zaměření přístroje nic ojedinělého. Mobilní přístroj bude k dostání ve dvou barevných provedeních - v černé Volcano Black a zelené Safari Green.
Display přístroje je devíti-řádkový, má rozlišení 132 x 176 obrazových bodů a dokáže zobrazit až 262 000 barev. Rozměry displeje oceníte zejména právě při prohlížení snímků nebo videosouborů. Je dobře čitelný i na prudkém slunečním proti-světle. Na displej můžete uložit jako pozadí tapetu a místo loga operátora nějaký obrázek z paměti přístroje. Také lze změnit barvu prostředí nebo zvolit některé z grafických témat. Jako spořič displeje lze nastavit obrázek, animaci a nebo analogové / digitální hodiny. Stejně tak vizuální podobu menu a ikon můžete měnit na velké či malé. Font písmen menu je možné zvětšit.
Siemens M75 vydrží na jedno nabití až 250 hodin provozu nebo 300 minut hovoru. Pro ukládání dat můžete kromě paměťové MMC karty, využít také Interní paměť přístroje, která čítá 10,8 MB.
[-more-]{Fotoaparát, menu a ovládání}Fotoaparát
Ale pojďme se podívat na funkci pro nás nejpodstatnější - a sice digitální fotoaparát. Siemens M75 je vybaven 1,3 MPix fotoaparátem (maximální rozlišení fotografie je 1 280 x 960 obrazových bodů). K funkcím fotografování / filmování se dostanete přes menu - symbol fotoaparátu (popis: kamera). Snímky lze pořizovat v pěti různých rozlišeních. Dále můžete zvolit barevný mód (normální, stupně šedé a sépiový mód), nechybí samospoušť, nastavení bílé (automaticky, interiér a exteriér), pětinásobný digitální zoom a nastavení kompenzace expozice v sedmi krocích. M75 dokáže natáčet také ozvučené videosekvence. Maximální délka videosekvence je 90 sekund. Video je možné nahrávat ve dvou rozlišeních, třech barevných módech (jsou stejné jako u fotografování) a nechybí nastavení bílé. Videa je možné nahrávat se zvukem nebo bez zvuku. Blesk fotoaparátu nabízí výrobce jako volitelné příslušenství. Hned pod objektivem leží už standardně zrcátko pro pořizování autoportrétů.
Ovládání a práce v menu
Ovládání je jednoduché a intuitivní. Kromě alfanumerické klávesnice zde představují hlavní ovládací prvky dvě klávesy (primární funkce - potvrzení a návrat) a čtyř-směrový joystick, kterým zároveň můžete při jeho stisku potvrzovat. Na pravém boku leží dvojice tlačítek, sloužících k aktivaci fotoaparátu (horní klávesa) a k aktivaci funkce Push to Talk. Zároveň tyto klávesy slouží k ovládání hlasitosti. Pod joystickem je nenápadně ukryta klávesa pro přístup na Wap. Nás však zajímá především funkce fotoaparátu, takže jak na něj? Stiskem joysticku vstoupíme do hlavní nabídky menu, najedeme si na ikonku "fotoaparát / kamera", stiskem potvrdíme a můžeme fotografovat. Tlačítkem umístěným nalevo od joysticku, přepínáme funkce kamery / fotoaparátu, pravým tlačítkem "Možnosti". Právě touto volbou vstoupíme do hlavní nabídky, kde máme na výběr volit: Nastavení, Obrázky, Samospoušť, Nastavení bílé a Nápověda.
Nastavení nám nabízí možnosti: Jméno souboru (standardně se ukládají obrázky ve formě Datum / čas / číslo - vzestupně), Rozlišení (Nejlepší, Vysoké, Střední, Nízké, Tapeta), Barevný mód (Normální, Stupně šedé, Sépiová) a poslední položku představuje místo uložení - Interní paměť nebo MMC karta. Druhou položkou v menu nastavení je položka Obrázky, kde se ukládají všechna grafická data (včetně tapet, log a podobně). Třetí položku představuje samospoušť (pevné nastavení pro 10 sekund). Předposlední položku tvoří Nastavení bílé barvy, kde můžete volit mezi automatikou, Interiérem a Exteriérem. Poslední - pátou položkou je nápověda. Ještě se vrátíme do pohotovostního stavu fotoaparátu. Kromě přepínání fotografování / filmování, máme možnost ovlivňovat (joystickem vlevo / vpravo) kompenzaci expozice - a to v sedmi krocích (+/- 3...zde uváděné jednotky budou označovat spíše 0.3EV). Multifunkčním ovladačem směrem dolů a nahoru ovládáme digitální zoom, který má 5x přiblížení.
Kvalita snímků
Siemens M75 nabízí celkem tři možnosti nastavení vyvážení bílé barvy a sice: automatické, interiér a exteriér. Avšak v praxi to nemá žádný efekt - viz snímky barevného terče (vlevo: automatika, vpravo: interiér). Můžete tedy klidně nechat permanentně nastavenou automatiku. Vyvážení bílé Siemensu M75 nepracuje korektně, neboť vyfotografované snímky mají namodralý nádech.
Snímací čip nabízí rozlišení 1,3 MPix. Na fotografiích se projevuje silná chromatická aberace a také silné moiré. Též můžeme pozorovat velmi patrnou vinětaci (ztrátu světla v rozích). Na nočních fotografiích je patrná vysoká hladina šumu. Ostrost snímků je vzhledem ke konkurenci (například Nokia N90, Ericsson K750i) podprůměrná.
Závěr
Mobilní přístroj Siemens M75 představuje outdoorový aparát, určený do extrémních podmínek. Díky masivní, odolné konstrukci vydrží i velmi "nešetrné" zacházení. Cenou za to, jsou větší rozměry a vyšší hmotnost. Kromě všech standardních funkcí, nabízí M75 také digitální videokameru s možností záznamu i ozvučených videosekvencí. Snímky vyfotografované s tímto telefonem jsou vzhledem k jejich kvalitě použitelné maximálně jako zmenšené náhledy pro webové stránky nebo jako pohlednice pro mobilní zařízení. Siemens M75 je na pultech prodejen za cenu, pohybující se okolo 6 000 Kč.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014