Siemens S65 - manažer, co umí 1,3 MPix snímky v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Siemens S65 - manažer, co umí 1,3 MPix snímky v praxi

4. března 2005, 00.00 | Dalším 1,3 MPix fotomobilem v našem testu je Siemens S65, který svou výbavou patří do kategorie manažerských telefonů. Umí pořizovat statické snímky s rozlišením až 1280x960 bodů a ozvučené video sekvence s rozlišením 176x144 bodů. Jak dopadl v našem testu?

{Popis a ovládání}

Dalším 1,3 MPix fotomobilem v našem testu je Siemens S65, který svou výbavou patří do kategorie manažerských telefonů. Umí pořizovat statické snímky s rozlišením až 1280x960 bodů a ozvučené video sekvence s rozlišením 176x144 bodů. Ve výbavě můžeme počítat s GPRS, Bluetooth, emailovým klientem apod. Data telefon ukládá do interní paměti, nebo na paměťovou kartu RS-MMC.

Popis telefonu
Siemens S65 je třípásmový telefon (900, 1800 a 1900 MHz) s integrovanou anténou. Má klasický design s velkým displejem, pod kterým jsou dvě funkční tlačítka, joystick pro ovládání menu s možností stisknutí, pod kterým je tlačítko pro rychlé připojení k internetu. Vedle tohoto tlačítka jsou další dvě pro přijímání a odmítání hovoru a nechybí samozřejmě ani klasická 12 tlačítková numerická klávesnice. Nad displejem je reproduktor s ochrannou kovovou mřížkou.

Na pravém boku je kolébkový ovladač hlasitosti, který funguje při telefonování, jinak jím lze aktivovat fotoaparát a hlasový zápisník. Na levém boku je umístěn infračervený port. Konektor pro napájení, datový kabel a slot paměťové karty jsou na spodní straně. Pro nás nejdůležitější věc je na zadní straně. Objektiv fotoaparátu je zapuštěn hluboko pod ochranný prstenec. Není před ním však žádná ochranná vrstva a tak se prohlubně před objektivem jednoduše dostanou nečistoty. Nad fotoaparátem je konektor pro externí anténu. Nabízí se v černém, nebo stříbrném provedení bez možnosti výměnných krytů. Přístroj váží 98 g a rozměry má 109 x 48 x 18 mm.

 

Fotoaparát s rozlišením 1,3 MPix ukládá statické snímky s rozlišením 1280x960, 640x480, 320x240, 160x120, 180x240 (rozměr pro tapetu na pozadí) bodů ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence můžeme pořídit v rozlišení 176x144 bodů ve formátu 3GPP po dobu až 90s. Snímkům lze nastavit barevné filtry: normální, černobílý a sepia. Fotoaparát umožňuje nastavení vyvážení bílé, automaticky, pro interiér a pro exteriér.

 

Displej mobilu má rozlišení 132x176 bodů a umí zobrazit až 65 tisíc barev. Baterie má kapacitu 750 mAh a udávaná pohotovostní doba je až 250 h. Baterie by měla vydržet 300 min hovoru. Do výbavy mobilu patří alarm, stopky, převodník měn, kalkulátor apod. Lze také nahrávat aplikace v jazyce Java. V telefonu jsou již předinstalovány aplikace s databází zahraničních nouzových čísel (v případě, že v Mozambiku chcete zavolat policii) a koktejlů (proč si nenamíchat Mai Tai), slovník nejdůležitějších frází (angličtina, němčina, francouzština, portugalština, španělština, italština) a foto editor. Mobil umí posílat SMS, EMS i MMS. Pro komunikace používá Bluetooth a infračervený port. Přístup na internet zajišťuje WAP 2.0 a pro stahování a odesílání e-mailů můžeme využít protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. Pro ukládání dat se nabízí 10 MB interní paměti, nebo můžeme použít slot pro paměťové karty RS-MMC (v balení je 32 MB karta).

Ovládání
Fotoaparát lze aktivovat jednoduše několika způsoby. Přes menu, nebo pro to určeným tlačítkem (nebo pohybem joysticku). Ihned se zobrazí náhled snímané scény, přičemž snímek se pořídí stisknutím joysticku. Přepnutí do režimu nahrávání videa se provádí levým funkčním tlačítkem. Pravým funkčním tlačítkem se aktivuje menu, kde můžeme nastavit rozlišení, barevný mód, paměť kam se budou soubory ukládat, samospoušť a nastavení bílé barvy. Před fotografováním lze použít kompenzaci expozice pohybem joysticku vlevo, nebo vpravo, která má celkem 7 stupňů, nebo digitální zoom, který má 5 stupňů. Na displeji se zobrazuje, kolik snímků ještě můžeme pořídit a aktuálně zvolené vyvážení bílé.

Prohlížení a úprava fotografií a video sekvencí
Pořízené snímky se prohlížejí v náhledech po 9 snímcích na displeji. Levým tlačítkem je možné zvolený snímek odeslat jako MMS, e-mail, přes Bluetooth, nebo přes infraport. Pravým tlačítkem je můžeme nastavit jako tapetu na pozadí, spořič displeje, nebo animaci při startu. Můžeme je také přesunovat do různých adresářů v interní paměti, nebo na paměťové kartě, přejmenovat, třídit (podle jména, typu, nebo data), hledat, zobrazit vlastnosti, formátovat kartu, nebo zobrazit stav paměti. Při zobrazení snímku na celý displej si jej lze přiblížit.

 

Stejně probíhá i prohlížení video sekvencí, s tím rozdílem, že nejsou vidět jejich náhledy, ale pouze ikonka s nápisem 3GP. Video se spustí ihned po výběru konkrétního souboru.

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Kvalita záznamu a praxe
Snímky nemají zcela přirozené barvy a trpí silnou neostrostí. Setkat se můžeme i se silným moiré. Oproti tomu vinětace a chromatická aberace jsou zcela zanedbatelné. Na nočních snímcích se velmi silně projeví digitální šum. Ve třídě fotomobilů se jedná o průměrné výsledky. Ve srovnání s nedávno recenzovaným Samsungem D500, který měl také rozlišení 1,3 MPix, však vychází hůře. Samsung má ostřejší a přirozenější barvy a možnost nastavení citlivosti. Naproti tomu však Siemens S65 má nastavitelné vyvážení bílé barvy, které dělalo Samsungu problémy. Snímky z S65 jsou dobré spíše pro sdílení pomocí mobilního telefonu a pokud chceme pořízené snímky vystavit na internetu, je potřeba na nich zapracovat.
V přístroji se nachází aplikace PhotoEditor, která nabízí slušnou škálu možných úprav, ovšem díky velkým prodlevám je použití spíše nouzové. Pokud si vybereme snímek, můžeme ho otáčet, přidávat rámečky, ikonky, text, datum, nebo jiné obrázky. Můžeme po něm kreslit štětcem s volitelnou barvou a tloušťkou, můžeme vyřezávat jeho části a otáčet je. Snímkům a jejich částem lze přizpůsobit jas, kontrast, sytost a každý z RGB kanálů. Je tu také možnost zakřivení snímků, změkčení, převedení do sépiových barev a invertování barev (negativ). Aplikace je to opravdu bohatě vybavená, ale ovládání pomocí joysticku a velké prodlevy jí na praktičnosti příliš nepřidávají.

  
vyvážení bílé: automatické, interiér, exteriér


Testovací terč

 
Noční snímky


Ukázková video sekvence (umí přehrávat například QuickTime)

Závěr
Mobilní telefon Siemens S65 je konstrukčně povedený telefon, ovšem s výjimkou klávesnice, která díky průhlednému plastu působí příliš levně a má hluboký chod. Fotografie jsou spíše průměrné. Jejich rozlišení dává prostor k určitým úpravám. Při fotografování můžeme nastavit kompenzaci expozice, digitální zoom a vyvážení bílé barvy. K přístroji lze také dokoupit adaptér s bleskem pro fotografování v horších světelných podmínkách. K fotoaparátu je přibalena 32 MB paměťová karta. Telefon je k dostání za maloobchodní cenu okolo 9.000,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: