Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Stativ Feisol Tournament CT-3442 Rapid v praxi
stativ recenze
19. března 2012, 00.00 | V dnešním testu si představíme karbonový stativ Feisol CT-3442 Rapid, který aspiruje na začlenění mezi špičkové stativy určené zejména pro fotocestovatele. Jak si vede ve srovnání se značkami, jako je Gitzo?
Do redakčního testu jsme dostali stativ Feisol Tournament CT-3442 Rapid, osazený kulovou hlavou CB-40D. Feisol je taiwanským výrobcem, který se již deset let specializuje na stativovou techniku. Testovaný typ patří mezi špičkové modely určené pro cestování. Kombinuje velmi slušnou tuhost s minimální hmotností a transportními rozměry. Jedná se o přímou konkurenci stativům, jako jsou Gitzo GT Traveler a podobné. Jak se povedl a pro koho je vhodný?
Co stativ nabízí?
Základem jsou čtyřsegmentové karbonové nohy se šroubovacími zámky a přetáčecím uspořádáním. Při transportu je hlava uschována mezi nohy stativu pro velmi jednoduché dosažení minimální délky. Stejný systém používá již řadu let například právě zmiňované Gitzo. V případě testovaného Feisolu je transportní délka pouhých 48 cm při maximální výšce 138 cm bez středového sloupku a 171 cm s vysunutým sloupkem. Nosnost stativu uvádí výrobce 10 kg, hmotnost nohou pak velmi příjemných 1,05 kg.
Hlava CB-40D je středním modelem v nabídce Feisolu. Je vyrobena z hliníkových slitin a váží 420 g. Díky kuličce o průměru 40 mm je dostatečně malá, a přitom nabízí maximální nosnost 15 kg. Hlava je vybavena frikčním mechanismem. Ten umožňuje fotografovi nastavit přítlak na kulový mechanismus a tím adekvátní odezvu hlavy na různě těžké objektivy. Pro rychloupínací mechanismus jsou k dispozici různé velikosti destiček, které jsou navíc jištěny aretací. Tvarově jsou destičky shodné například s konkurenční Arca-Swiss.
Stativ je standardně dodáván bez středového sloupku, který se dokupuje zvlášť a je k dispozici několik variant. V testu jsme měli jednoduchý karbonový sloupek prodlužující maximální výtah stativu o 33 cm. Sloupek do stativu může instalovat přímo fotograf pomocí tří šroubků a kdykoli jej zase vyjmout. Hmotnost sloupku je pouhých 200 g.
Praktické zkušenosti
Karbonové nohy jsou dostatečně pevné díky tomu, že i nejslabší segment má stále rozumný průměr 19 mm. I při plném výtahu nohou je stativ stabilní pro běžné profesionální objektivy po cca 300mm ohnisko. Výhodou čtyřsegmentového provedení je minimální transportní délka. Nevýhodou je zdlouhavější rozkládání stativu. Šroubovací mechanismus je celý plastový s pogumováním, ale při testu fungoval přesně a bez problémů. Samozřejmě na rozdíl od zámkového mechanismu vyžaduje o trochu větší vynaloženou sílu k dotažení. Pokud často fotografujete v přírodě, je potřeba počítat s tím, že stativ standardně není dodáván s hroty. Ty se dokupují zvlášť. K dispozici je krátká i dlouhá varianta. Stativ je vybaven i pryžovými návleky pro příjemnější úchop a izolaci chladu v zimě.
Celý středový prvek je vyroben z precizně zpracovaného hliníku. Přetáčecí systém zkracující transportní délku je dobrá myšlenka, ale s hlavou CB-40D vyžaduje trochu cviku. Hlava má výrazně vystouplé ovládací prvky, a ty musejí být v přesně zarovnané poloze, aby šlo nohy složit. Je to daň za to, že je středový člen úzký a celý složený stativ je díky tomu kompaktnější než většina konkurentů.
Specifická je manipulace se středovým sloupkem. Standardně je stativ dodáván se středem bez sloupku, čímž je snížena váha. Pokud se rozhodnete středový sloupek použít, musíte povolit tři šroubky, vyndat střed, vyměnit jej za sloupek a ten zase přišroubovat. Stejný postup platí i pro otáčení středové tyče pro focení mezi nohami, což není příliš praktické. Na druhou stranu je stativ určen zejména pro cestující fotografy a díky velmi solidní délce nohou se ve většině případů pohodlně obejdete bez něj.
Hlava je vyrobena také z hliníkových slitin a působí podobně robustním dojmem jako starší hlavy Arca-Swiss. Samostatně je ovládána rotace kolem osy Y, frikce, fixace kuličky a upnutí destičky. Každý prvek má jiný tvar, takže lze hlavu snadno ovládat bez vizuální kontroly. Jedinou výhradu máme k nešťastným miniaturním rozměrům frikčního kolečka, se kterým se manipuluje poměrně obtížně.
Naopak pochvalu si zaslouží rychloupínací systém pro použití libovolného tvaru destičky. Feisol zvolil stejný základní tvar jako Arca s tím, že přidal ještě pojistný mechanismus. Destička se připevňuje k fotoaparátu šroubem, na který budete potřebovat minci. Ideálně sedne česká koruna.
Výbava a cena
Ke stativu je dodávána sada imbus klíčů určených zejména pro výměnu středového prvku, závěsný háček a textilní pouzdro s popruhem přes rameno. K hlavě pak klíč na utahování a jedna standardní destička s rozměry 50 × 45 mm. Cena nohou je cca 8500 Kč, hlava CB-40 stojí 3500 Kč a středový sloupek cca 1000 Kč. Výrobce nabízí i adaptéry pro horizontální uchycení středového sloupku a další příslušenství. Na stativ je v ČR poskytována tříletá záruka.
Celkový dojem
Stativ Feisol CT-3442 Rapid nás velmi příjemně překvapil precizním dílenským zpracováním a celkově velmi dobře zvládnutou konstrukcí. Srovnání s o poznání dražším Gitzem snese jak po stránce nosnosti a stability, tak i kvality materiálů a zpracování. Výtku si zaslouží pouze drobnosti jako zapadávající šroub na rychloupínací destičce, nešťastný tvar ovladače přítlaku či trochu komplikovanější manipulace se středovým sloupkem.
Pokud však hledáte opravdu lehký, snadno ovladatelný stativ plné výšky, který lze pro transport složit na délku nepřesahující půl metru, pak jde o velmi dobrou volbu s vynikajícím poměrem výkonu a ceny. Z toho plyne i vhodná cílová skupina – fotografové na cestách. Osobně považuji za velké plus modulární konstrukci umožňující nevozit na cesty středový sloupek, zvolit vhodné zakončení nohou nebo i možnost našroubovat na středový sloupek či středový člen bez šroubku velký háček pro zavěšení zátěže.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014