Thumbs Plus - pořádek musí být! - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Thumbs Plus - pořádek musí být!

ThumbsPlus

21. května 2004, 00.00 | Propadli jste digitální fotografii a na stole se vám kupí velké množství CD s vypálenými snímky? Přestáváte se orientovat v množství naskenovaných obrázků? Potřebujete rychle a efektivně vyhledávat obrazová data v digitální podobě? Pak určitě přivítáte program, který dokáže více než jen spravovat vaše fotografie. Mezi ty propracovanější patří i program ThumbsPlus, kterým se zabývá dnešní článek.

Programů pro správu a katalogizaci digitálních snímků je celá řada. Pokud bychom měli být konkrétní, jmenujme například specializovaný program MyAlbum, či víceúčelové a jistě dobře známé programy ACDSee či Zoner Media Explorer. Každý z nich nabízí vlastní řešení pro správu pořízených fotografií a různou přidanou hodnotu. V principu se však programy neliší - dokáží na základě definice klíčových informací přiřazených ke každému snímku spravovat běžným způsobem nepřeberné množství digitálních fotografií. K těmto programům patří i v zahraničí oblíbený a rozšířený program Thumbs Plus, který si dnes ve stručnosti popíšeme.
Pokud jsme napsali ve stručnosti, nemyslíme tím, že bychom programu nechtěli věnovat dostatek prostoru. Pravý důvod spočívá v tom, že možnosti programu ThumbsPlus jsou tak rozsáhlé, že již samotný popis základních charakteristik zabere více, než je rozsah běžného článku.

Základní popis programu
Program ThumbsPlus je program sloužící k prohlížení, správě a organizaci souborů, a to nejen digitálních fotografií, ale i klipartů, animací a fontů. Ke každému souboru přiřazuje náhled, jehož velikost a kvalita je nastavitelná. Použití náhledů namísto vlastních dat usnadňuje práci se soubory a urychluje jejich manipulaci - uživatel totiž ve skutečnosti nepracuje s objemově velkými soubory, ale pouze s jejich obrazovými zástupci, které například není problém kopírovat na víc míst. Program dále umožňuje snímky upravovat (o čemž pojednává kapitola Editace snímků), kopírovat je do schránky či otvírat v jiných přidružených aplikacích, které je možné uživatelsky nadefinovat. S jeho pomocí lze také snadno vytvořit spustitelnou slideshow či tapetu pro plochu Windows.
Program se dále kompletně stará o tisk souborů včetně možnosti indexového výtisku. Také obsahuje průvodce pro vytvoření webové prezentace uložených snímků, při jejíž tvorbě je k dispozici celá řada předdefinovaných šablon. Vedle atraktivních funkcí nabízí i ryze praktické pomůcky, jako je hromadné (dávkové) zpracování souborů či převod do různých obrazových formátů. Zde však možnosti nekončí, program je dále rozšiřitelný o zásuvné moduly. My jsme v praxi úspěšně vyzkoušeli převod ze surového Canon RAW formátu.


Po kliknutí na obrázek jej získáte v plném rozlišení

Uživatelské rozhraní
Po instalaci programu ThumbsPlus, která na počítači s procesorem Intel Pentium 4, 2,8 GHz zabrala pouhé dvě minuty času (a cca 50 MB volného místa na disku) a jeho spuštění se zobrazí vlastní pracovní plocha.Ta je rozdělena na tři části a je vytvořena ve stylu Průzkumníka Windows. Pod Menu a nástrojovou lištou vidíme tři samostatná okna: První slouží k pohybu po adresářové struktuře, do které program zahrnuje i vlastní výstupy, jako jsou například výsledky hledání či galerie snímků. Pro lepší přehlednost přiřazuje kufříkům, označující jednotlivé složky, různé barvy, které závisí na fázi zpracování daného adresáře. Žlutá barva signalizuje nezpracovaný adresář, modrá částečně a zelená zcela načtený adresář. Složka označená šedou barvou signalizuje, že byla fyzicky přesunuta a v programu k ní pouze zůstaly zachovány náhledy. Druhé okno je rozděleno do třech záložek, přičemž první informuje o probíhajících úlohách zpracovávaných programem, druhá zobrazuje náhled vybraného souboru a konečně třetí zobrazuje podrobné informace o něm. Poslední okno vypisuje soubory umístěné ve zvoleném adresáři, přičemž je na výběr několik variant zobrazení (velké / malé ikony, podrobnosti apod.). Velikost jednotlivých oken lze jednoduše měnit dle potřeby.

Hlavní funkce ThumbsPlus
Program ThumbsPlus, jak jsme již zmínili, umožňuje vytvářet databázi snímků uložených na libovolném médiu připojeném k počítači. V principu je jedno, zda jsou data uložena na pevném disku, vyjímatelných discích či v okolní síti. Program pomocí příkazů v menu Thumbnail načítá snímky uložené v dané lokalitě (je-li zapnuta funkce automatického získávání náhledů, generuje je pro všechny adresáře, na které jsme v rámci stromové struktury přistoupili) a jejich náhledy ukládá do interní databáze, jejíž umístění a jméno je volitelné. S touto databází je možno dále pracovat - exportovat, scelovat či otevírat v aplikaci MS Access.
Velkou výhodou tohoto programu je možnost jednoduché archivace snímků uložených na CD. Po proběhnutí příkazu Thumbnail - Scan Disk se náhledy uloží do složky Offline CD ROMs, která je dělena na jednotlivé podsložky, jejichž jméno se standardně shoduje s popisem daného disku. Takto vytvořené náhledy zůstávají stále k dispozici v počítači, i když dané CD není fyzicky vloženo v počítači. Pokud chce uživatel dále pracovat s konkrétním souborem, program jej automaticky vyzve k vložení disku s daným jménem. Toto neplatí pouze pro CD, ale i další vyjímatelné disky.

Druhým velkým přínosem programu ThumbsPlus je možnost organizace archivovaných dat. Předpokladem pro úspěšné a efektivní třídění je vytvoření tzv. klíčových slov, která se k jednotlivým snímkům přiřazují. Pro další upřesnění slouží uživatelsky definovaná pole, která nemusí být pouze textová, ale mohou nabývat i číselných hodnot včetně data a času. Navíc lze ke snímku připojit libovolnou poznámku. Tyto informace je samozřejmě možné přiřazovat hromadně celé skupině souborů, vybrané buď klasickým ručním výběrem či na základě již nějakého vytvořeného pravidla. Tím se dostáváme k vlastnímu uplatnění zadaných klíčových informací, jejichž korektní vyplnění zabere notnou dávku času. S jejich pomocí se totiž v nabídce Find by Query určují pravidla, jaké snímky se mají zobrazit pohromadě. Při výběru se využívá logických operátorů ve spojení s klíčovými slovy a konkrétními hledanými výrazy. To zní možná příliš složitě, ale v jednoduchém případě stačí napsat do pole klíčového slova "Zvíře" a program sám vyhledá a rychle zobrazí všechny fotografie, na kterých se vyskytuje zvíře (tedy lépe řečeno všechny fotografie, u nichž jsme vyplnili klíčové slovo Zvíře). Toto je pouze ukázka nejjednoduššího použití, program samozřejmě umožňuje vytvářet složitější dotazy kombinující řadu kritérií (například Hledej všechny snímky, na kterých je zvíře a byl pořízen v létě nebo na podzim a není větší než 2 MB). Dotaz také může zahrnovat speciální algoritmus hledání obrazově podobných snímků, jehož funkce sice není stoprocentní, ale při správném nastavení parametrů přináší dobré výsledky. Této funkce lze využít například při vyhledávání duplicitních souborů. Výsledek hledání je dostupný ve složce Found Files, která se nachází skoro na konci stromové struktury zobrazené v programu. Již existující dotaz je možné spouštět několikrát (pokud například přibyly zdrojové snímky) nebo dále upravovat jeho kritéria.
Program také umožňuje seskupovat snímky v Galerii, kterou si můžeme představit jako jednotlivé škatulky, do kterých ukládáme fotografie se společným motivem. Jeden snímek může být pochopitelně zařazen do více galerií současně, přičemž pořadí zobrazených snímků v ní je možno určovat ručně dle potřeby. Galerie jsou tedy jednodušší formou organizace snímků, která nemusí záviset na klíčových slovech (ale na základě nich je možno podobným snímkům přiřadit jednotnou galerii) a provádí se víceméně ručně. Je určena především pro organizaci menšího množství snímků či pro jejich prezentaci.

Editace snímků
Jak jsme již zmínili, program ThumbsPlus umožňuje provádět i základní úpravy digitálních fotografií. Pokud na vybraném snímku stiskneme klávesu Enter či provedeme dvojklik myší, otevře se v novém editačním okně. To kromě výše popsaných funkcí (přiřazení klíčových slov, poznámek, začlenění mezi oblíbené snímky a podobně) umožňuje provádět i řadu úprav. Menu se rozděluje do dvou položek. První Image obsahuje položky zabývající se úpravou barev (jejich vyvážení, hloubka, náhrada barev, …) a dalšími specializovanými úpravami, jako je odstranění červených očí či označení snímků razítkem (textovým či grafickým). Toto menu obsahuje i další funkce, z nichž jmenujme například zobrazení histogramu snímku (i pro jednotlivé barevné kanály), řadu předdefinovaných procesů (jako je převod snímku do sépiového režimu, automatické vyvážení barev, optimální nastavení kontrastu) a filtrů.

Filtry se dělí do několika skupin (efektové, rozostřovací, přidávající šum, ostřící a pracující s hranami) a kromě jednoduché aplikace je lze využívat i v pokročilém režimu. V tomto případě se volí parametr a jeho další nastavení (účinek či směr působení) ve vlastním okně. Filtr lze dokonce uživatelsky upravovat, ale to bychom již zacházeli příliš do podrobností.
Druhá položka menu se jmenuje Transform a shrnuje veškeré funkce, které souvisí se změnou velikosti a natočení snímku. Zde tedy nalezneme například převzorkování snímku s možností výběru použitého algoritmu, vyrovnání vodorovné roviny, ořez či nastavení přesné velikosti odpovídající formátům papíru, ať již uváděných v palcích, centimetrech či formátů používaných ve fotolabech.

Zhodnocení
Program ThumbsPlus lze charakterizovat jako mocný nástroj pro správu, archivaci a organizaci dat, doplněný navíc o řadu užitečných a atraktivních funkcí. I když je tato nabídka opravdu široká, dá se s programem naučit pracovat poměrně rychle. Samozřejmě pro hlubší proniknutí do jeho problematiky je potřeba mnohem více času. Na programu je také příjemná možnost širokého uživatelského nastavení, které se provádí v Setupu rozděleném do několika záložek. Pochopení jeho funkce a ovládání však pro jeho efektivní využití nestačí. Velice důležitá je i správná volba klíčových slov, poznámek a uživatelských polí. Jednoduchá rada, jak tyto položky volit, neexistuje. Doporučujeme si však předem rozmyslet systém organizace a přibližnou volbu klíčových slov. Jejich počet by totiž neměl být příliš vysoký, proto je vhodné využívat obecnější pojmy a jednotlivé detaily doplňovat v dalších popiscích. Tak jste také schopni poměrně rychle "nahrubo" zorganizovat velké množství fotek, přičemž při vyhledávání konkrétního snímku k nim můžete začít doplňovat upřesňující informace. Nejlepší si je vše vyzkoušet a odladit na malém příkladu a výsledné poznatky aplikovat na celý fotoarchiv vzniklý třeba za řadu let.
Co se rychlosti týče, jeví se program jako dobře optimalizovaný. Adresář o velikosti 100 MB obsahující 50 fotografií zpracovává přibližně 15 s. Program se během testování jevil jako stabilní, velice jsme u něj ocenili zobrazení probíhajících úloh, včetně možnosti jejich pozastavení či zrušení (což se uplatní například při spuštění vytváření náhledu pro rozsáhlejší adresář. Navíc program skutečně bez problému zvládne spravovat databázi několika desítek tisíc souborů při velikosti databáze stovek MB. Jak jsme již zmínili, tato databáze je snadno přenositelná. Program také umožňuje obnovení zpřetrhaných vazeb vlivem přesunu snímků do jiného adresáře či po vypálení na CD. V tomto případě je však potřeba dodržovat správný postup (nenačíst náhledy znovu z vypáleného CD, ale pouze je metodou "uchop a přesuň" přiřadit nově umístěným souborům), aby nedošlo ke ztrátě nadefinovaných popisků. V případě podobných náročnějších úkonů se může uživatel obrátit na technickou podporu prodejce, která je v případě zakoupení v naší zemi v češtině.
Vedle zde uvedených výhod lze na programu samozřejmě naleznout i některé stinné stránky, kterých však není moc. Jednou z nich je například způsob zobrazování EXIF informací u snímku, které jsou uspořádány v samostatném okně. Aktuální polohu v něm si však program nepamatuje, a tak při přechodu na další snímek skočí znovu na první položku hlavičky EXIF. To může být při zkoumání jedné určité informace u více snímků nepraktické.
Jak jsme již uvedli, tento článek popisuje pouze základní možnosti programu ThumbsPlus Standard Edition, který u nás stojí 1665,- Kč s DPH. Program existuje například i ve verzi Pro či síťové verzi, kde lze mimo jiné využít sdílení náhledů po síti či pokročilých funkcí pro vyhledávání pomocí SQL serveru. Pokud vás informace o programu zaujaly a chtěli byste se o něm dozvědět víc, je také zdarma k dispozici zkušební verze či on-line demoverze.

:: Zahraniční stránky výrobce

:: Stránky českého distributora

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: